Συλλεκτικό Στέκι
20 δρχ. 1833 - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ελληνικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-8.html)
+--- Φόρουμ: 'Οθωνας (1832-1862) (https://syllektiko-steki.gr/forum-11.html)
+--- Νήμα: 20 δρχ. 1833 (/thread-210.html)

Σελίδες: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24


RE: 20 δρχ. 1833 - haros - 07/05/17 13:21:06

Κοιτα, λεει κατι, γιατι εφοσον ειναι απο παλια  συλλογη της εποχης, δεν ειναι πλαστο.
Δεν ειχε νοημα να φτιαχτει εκεινη την εποχη πλαστο με κανονικη περιεκτικοτητα σε χρυσο και διαστασεις κλπ, μην ξεχνας οτι συλλεκτικο εγινε αρκετα αργοτερα, στα νεοτερα χρονια.
Υ,Γ, Τωρα ειδα το λινκ του Βασιλη, αγοραστηκε απο τον κομη ταδε το 1842....


RE: 20 δρχ. 1833 - VasilisS - 07/05/17 13:36:58

Για τα χρυσα εικοσαρικα δεν ξερω κατα ποσο μπορεί να ειναι κάποιος σίγουρος γα την γνησιοτητα του...Προσωπικα τα φοβάμαι πολύ, ειτε χωρις μισχο ειτε με μισχο, είτε πιστοποιημενα ειτε οχι. Αρκετα μου αρεσανε αλλα φοβομουν να τα αγορασω ακομη και πιστοποιημενα.  Τελικα  κατεληξα να βάλω στην συλλογη μου ενα με adjustment marks...


RE: 20 δρχ. 1833 - coll - 07/05/17 13:51:47

(07/05/17 13:21:06)haros Έγραψε:  Κοιτα, λεει κατι, γιατι εφοσον ειναι απο παλια  συλλογη της εποχης, δεν ειναι πλαστο.
Δεν ειχε νοημα να φτιαχτει εκεινη την εποχη πλαστο με κανονικη περιεκτικοτητα σε χρυσο και διαστασεις κλπ, μην ξεχνας οτι συλλεκτικο εγινε αρκετα αργοτερα, στα νεοτερα χρονια.
Υ,Γ, Τωρα ειδα το λινκ του Βασιλη, αγοραστηκε απο τον κομη ταδε το 1842....


Δεν το εχω ψαξει απλα ρωτω για να μαθω καθως εχει φοβηθει το ματι μας πλεον.
Ειναι δηλαδη το μονο του ειδους στο μουσειο απλα και μονο γιατι αγοραστηκε απο τον Κομη ταδε το 42 να υποθεσω;;
Εδω Ελλαδα υπαρχουν τιποτα στοιχεια σχετικα με ην εμφανιση του ή ειμαστε ολοι νεοι και προχειροι στο αθλημα;;


RE: 20 δρχ. 1833 - haros - 07/05/17 14:20:19

Τζοβενα με πιπιλα ειμαστε.. Angel Angel Angel
Προχειροι ομως γιατι?
Η γνωση στον συλλεκτισμο ειναι πολλες φορες αποτελεσμα λογικων συμπερασματων και με τον χρονο μεταβαλλονται πολλες παραδοχες, ειδικα εαν δεν υπαρχουν αδιασειστα στοιχεια.
Απο οσο ξερω, στοιχεια σχετικα για την ποικιλια αυτη, δεν υπαρχουν στον Ελλαδικο χωρο.


RE: 20 δρχ. 1833 - ukobke - 07/05/17 14:39:01

Πολύ καλό το  link.

Επειδή είναι στο μουσείο λέει κάτι; Φθορά έχει στο full. Παρατηρήσατε να είναι εντάξει οι μπίλιες πχ; Θα μου πείτε... άλλη εκτύπωση.

Μην ξεχνάτε ότι τα νομίσματα και τότε είχαν υπεραξία. σήμερα οι πλαστές λίρες την ίδια περιεκτικότητα δεν έχουν;

Γιώργο (gkounto), προσπαθούμε τόσα χρόνια να βρούμε τεκμήρια να πιστοποιούν ότι τυπώθηκαν επιπλέον ποσότητες αργότερα στην Αθήνα ή αλλού. Μέχρι τώρα μόνο φήμες και καμιά τεκμηρίωση. Η συχνότητα εμφανίσεών τους δεν δικαιολογεί ότι μπορεί επίσημα να τυπώθηκα τόσα πολλά 20άρικα σε ποσότητα. Είναι αδύνατον και με τα οικονομικά δεδομένα της εποχής. 

Πλέον η συχνότητα που έχει φτάσει; 5:1 ή και περισσότερο...

Όμως, αφού το λένε οι αμερικάνοι στα κουτάκια, κάτι θα ξέρουν.


RE: 20 δρχ. 1833 - coll - 07/05/17 14:41:31

(07/05/17 14:20:19)haros Έγραψε:  Τζοβενα με πιπιλα ειμαστε.. Angel Angel Angel
Προχειροι ομως γιατι?
Η γνωση στον συλλεκτισμο ειναι πολλες φορες αποτελεσμα λογικων συμπερασματων και με τον χρονο μεταβαλλονται πολλες παραδοχες, ειδικα εαν δεν υπαρχουν αδιασειστα στοιχεια.
Απο οσο ξερω, στοιχεια σχετικα για την ποικιλια αυτη, δεν υπαρχουν στον Ελλαδικο χωρο.


Ναι να το εξηγησω.
Για παραδειγμα ,ειχα και εχω καποιες αποριες που εξεφρασα παραπανω σχετικα με τε εκθεμα του Βρετανικου, οπως και με το αν ειναι το μοναδικο στο ειδος εκθεμα εκει.κλπ κλπ
Αφου ως συλλεκτης δεν εχω αυτες τις γνωσεις ,θεωρω οτι αν  αρκεστω να δεχθω απλα και μονο αυτη   την υπαρξη του Βρετανικου μαζι με το σχολιο περι Κομη ,ως επιχειρημα αυθεντικοτητας  , τοτε θα το θεωρουσα προχειροτητα να γινω υπερμαχος της γνησιοτητας, ιδικα αν ημουν ανθρωπος με δυνατοτητα να δινω κατευθυνση στα συλλεκτικα. Μην παρεξηγηθω δεν κατηγορω τον απλο συλλεκτη για προχειροτητα. Ελπιζω να γινομαι ακατανοητος....


RE: 20 δρχ. 1833 - VasilisS - 07/05/17 15:07:19

(07/05/17 14:39:01)ukobke Έγραψε:  Πολύ καλό το  link.

Επειδή είναι στο μουσείο λέει κάτι; Φθορά έχει στο full. Παρατηρήσατε να είναι εντάξει οι μπίλιες πχ; Θα μου πείτε... άλλη εκτύπωση.

Μην ξεχνάτε ότι τα νομίσματα και τότε είχαν υπεραξία. σήμερα οι πλαστές λίρες την ίδια περιεκτικότητα δεν έχουν;

Γιώργο (gkounto), προσπαθούμε τόσα χρόνια να βρούμε τεκμήρια να πιστοποιούν ότι τυπώθηκαν επιπλέον ποσότητες αργότερα στην Αθήνα ή αλλού. Μέχρι τώρα μόνο φήμες και καμιά τεκμηρίωση. Η συχνότητα εμφανίσεών τους δεν δικαιολογεί ότι μπορεί επίσημα να τυπώθηκα τόσα πολλά 20άρικα σε ποσότητα. Είναι αδύνατον και με τα οικονομικά δεδομένα της εποχής. 

Πλέον η συχνότητα που έχει φτάσει; 5:1 ή και περισσότερο...

Όμως, αφού το λένε οι αμερικάνοι στα κουτάκια, κάτι θα ξέρουν.

5:1..? χωρις/με  η   με/χωρις?  Υπαρχει διάφορα στην τιμη τους? 
Απο οτι βλεπω στο αρχειο μου πωλουνται ακριβοτερα με μισχο. Ειναι μικρο ομως, και δεν φαινεται να ειναι ασφαλές το συμπερασμα μου.


RE: 20 δρχ. 1833 - haros - 07/05/17 15:19:25

Φιλε κολ, προσωπικα δεν το εχω ουτε με μισχους, ουτε χωρις μισχους, ουτε ειναι στις αμεσες προτεραιοτητες μου να αποκτησω, μιας και συλλεκτικα ειμαι τελειως αλλου.

 Η προσωπικη μου αποψη ειναι οτι η υπαρξη αυτης της ποικιλιας στο Βρετανικο μουσειο με ετος αποκτησης το 1842, οπως αναγραφει το ιδιο το μουσειο, ειναι ενα ισχυροτατο επιχειρημα, επιχειρημα, οχι ατρανταχτη αποδειξη.
 Εμενα με πειθει, αλλους μπορει οχι.
 Οπως εγραψα στην αρχη, καποιοι παλιοι συλλεκτες αμφιβαλλουν για την γνησιοτητα αυτης της ποικιλιας, ο Νικος αναφερει το γιατι.
 Εχουν τα δικα τους επιχειρηματα, δεν ειναι ουτε Θεοι, ουτε ηταν εκει οταν κοπηκαν τα νομισματα.
 Ο Γιωργος ανεφερε για εναν, ο οποιος στο βιβλιο του την δεχεται.

 Ο καθε συλλεκτης πρεπει να εχει κριση και να βγαζει τα δικα του συμπερασματα.
 Η κουβεντα μας ειναι χρησιμη μεν, αλλα απο την στιγμη που κυκλοφορουν πιστοποιημενα, αγοραζονται και πωλουνται συχνοτατα, σε 10-20 χρονια κανεις δεν θα ασχολειται με τις οποιες αμφιβολιες του απωτερου παρελθοντος, οποτε..


Υ.Γ. Να θυμησω την υπαρξη της ποικιλιας "σηκωμενο πουπουλο"στα χρυσα χουντικα 100αρικα.
     Δυο διαφορετικα σχεδιασμενες - χαραγμενες  μητρες  για κοπη μονο 10.000 συγχρονων αναμνηστικων νομισματων.
     Πολλοι δεν τα δεχοντουσαν.
    Πιστοποιηθηκαν τα πρωτα και εκτοτε κανεις δεν ασχολειται, ουτε θα ασχοληθει στο μελλον..


RE: 20 δρχ. 1833 - ukobke - 07/05/17 16:50:37

(07/05/17 15:19:25)haros Έγραψε:  ....................................

    Πιστοποιηθηκαν τα πρωτα και εκτοτε κανεις δεν ασχολειται, ουτε θα ασχοληθει στο μελλον..

Coll, το έγραψε και ο Δημήτρης. Πιστοποιήθηκαν από αυτούς που ξέρουν. Συμφωνώ ότι "...κανεις δεν ασχολειται, ουτε θα ασχοληθει στο μελλον.."

Όσο αφορά τη συχνότητα, είναι δική μου υποκειμενική παρατήρηση, ότι πιο λίγα είναι αυτά που ακουμπά ο μίσχος.

Πάντως, ΑΚΡΙΒΩΣ ίδια περίπτωση θεωρώ και τα αναμνηστικά του 1965 του Παύλου. Η πληθώρα που εμφανίζονται δεν έχει καμιά σχέση με την υποτιθέμενη κοπή  4.987 σετάκια. Exclamation


RE: 20 δρχ. 1833 - nikos11 - 07/05/17 17:09:45

(07/05/17 16:50:37)ukobke Έγραψε:  Πάντως, ΑΚΡΙΒΩΣ ίδια περίπτωση θεωρώ και τα αναμνηστικά του 1965 του Παύλου. Η πληθώρα που εμφανίζονται δεν έχει καμιά σχέση με την υποτιθέμενη κοπή  4.987 σετάκια. Exclamation
Νίκο, θεωρώ τη σύγκριση εντελώς αδόκιμη. Ανόμοια πράγματα, ανόμοια αξία και υπεραξία, ανόμοια σπανιότητα, διαφορετικές συνθήκες, τα πάντα...