Συλλεκτικό Στέκι
20 δρχ. 1833 - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ελληνικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-8.html)
+--- Φόρουμ: 'Οθωνας (1832-1862) (https://syllektiko-steki.gr/forum-11.html)
+--- Νήμα: 20 δρχ. 1833 (/thread-210.html)

Σελίδες: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24


RE: 20 δρχ. 1833 - ukobke - 10/05/17 14:14:25

Τα 17.550 τεμάχια αναφέρονται στο φάκελλο 804 του Βαυαρικού κράτους. Το αναφέρει και ο συγχωρεμένος ο Γεωργιόπουλος σε μελέτη του, χωρίς άλλο σχόλιο. Δηλαδή χωρίς να επιβεβαιώνει το συγκεκριμένο.

Μάλιστα, -εάν θυμούνται οι παλαιοί συλλέκτες- ο Γεωργιόπουλος πρωτοστατούσε στο ότι τα χωρίς μίσχο είναι κάλπικα.

Ψάχνουμε να βρούμε από τα Ελληνικά αρχεία τι βάση υπάρχει, καθόσον από τα Βαυαρικά αρχεία (εάν ο φάκελλος 804 δεν είναι και αυτός μύθος) λόγω των συνθηκών, τίποτα δεν ήταν αξιόπιστο.


RE: 20 δρχ. 1833 - coll - 10/05/17 14:41:24

Για μενα προσωπικα οι μαρτυριες παλιων συλλεκτων και τα οποια συμπερασματα εχουν μεγαλυτερη βαρυτητα απο οτι μεχρι τωρα εχει εμφανιστει ως αποδειξη, και φυσικα εχουν μεγαλυτερη βαρυτητα απο τα συμφεροντα των εταιριων πιστοποιησης., που φυσικα πενταρα δεν δινουν για τα περι σπανιοτητων, αλλα μονο για την ποσοτητα που θα κουτιασουν.
Επιπλεον αν υπηρχαν απτες αποδειξεις πλαστοτητας δεν θα τα πιστοποιοουσαν. Συμφεροντολογοι ειναι οχι βλαμενοι.
Δεν μπορει τα χωρις μισχο μεχρι καποιες δεκαετιες πριν να ειναι σχεδον ανυπαρκτα και τις τελευταιες να εχουν κατακλυσει την αγορα με αντιθετη αναλογια. Αυτο κατι σημανει...... και απο καπου εμφανιζονται πιθανον  σταδιακα
Ελπιζω κι εγω να μην καταλαβουμε την γκαφα οταν πλησιασουν πολυ ή ξεπερασουν τον αριθμο του συνολου των κομμενων.
Αν για το εν λογω ή καποιο αλλο αποδειχθει κατι σαν κι αυτο, ο Ελληνικο συλλεκτισμος ισοπεδωθηκε.


RE: 20 δρχ. 1833 - coll - 10/05/17 14:46:21

Δηλαδη ηδη εχει ισοπεδωθει με καθε μασουρακι σπανιοτητας... Undecided


RE: 20 δρχ. 1833 - VasilisS - 10/05/17 17:03:46

Να ξαναγραψω κατι το οποίο το εγραψα και στην σελιδα 6 του θέματος.
Δεν εχω δει ποτε μου εικοσαρικο χωρις μισχο, με andjustment marks, die cracks, (τα γνωστα προβλήματα της εποχης τους). Σε αντιθεση με τα εικοσαρικα με μισχο, στα οποια υπάρχουν σε αρκετά. Να ειναι τυχαίο αραγε....? Απλα σκέφτομαι να βρω μια απάντηση...


RE: 20 δρχ. 1833 - coll - 10/05/17 18:21:06

Εγω δεν περιμενω καμια αποδειξη. Αυτα για  να φανουν θενε χρονο αν οχι χρονια, και συνηθως ειναι αργα.

Αυτο που θελω ομως ειναι να εφιστησω την προσοχη σε αυτους που <εξεχουν >των υποπλοιπων εκδιδοντας  διαφορα βιβλια ,καταλογους κλπ κλπ να ειναι πολυ προσεκτικοι και διστακτικοι αν για οτιδηποτε δεν υπαρχει αποδειξη .
Γιατι εγω μπορω να υποστηριζω ανευθυνα  οτι μου κατεβει στο κεφαλι, αλλα αυτοι φερουν ουσιαστικοτερη ευθυνη απενατι στον συλλεκτισμο και την ιστορια.
Και δεν μπορει επειδη καποιος υποστηριξε κατι χωρις στοιχεια (γιατι συμφερον δεν μπορω να καταλογισω),αυτο να αποτελει πειστηριο για το μελλον


Υ.Σ Το παραπανω το γραφω γιατι καποια στιγμη εγινε πριν αναφορα (και χρησιμοποιηθηκε ως επιχειρημα γνησιοτητας)για  καποια εκδοση παλαιοτερη καποιου που δεν γνωριζω πανω στο θεμα


RE: 20 δρχ. 1833 - gkounto - 10/05/17 18:21:41

@VasilisS:

Υπαρχουν

https://www.sixbid.com/browse.html?auction=2975&category=61348&lot=2485251

Δυστυχως δεν ανοίγει μεγαλύτερο αλλά σε διαβεβαιώ έχει die crack στην βάση του λαιμού, ήμουν παρών στην δημοπρασία του Allain Baron το 14 στη Γενεύη και το ξέρω απο πρώτο χέρι. Μάλιστα απόρρησα πως βγήκε SP66 2 χρόνια αργότερα δεδομένου οτι die crack σημαίνει κουρασμένη μήτρα στο τέλος της ζωης της.....
Specimens χτυποιούνται από ειδικά επεξεργασμένες και πάντως φρέσκες μήτρες. Αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία.


RE: 20 δρχ. 1833 - haros - 10/05/17 18:46:36

Το γεγονος οτι το Βρεττανικο μουσειο εχει ενα χωρις μισχο με ημερομηνια αποκτησης το 1842 (και μαλιστα με φθορα χρησης) ειναι κατι που κατα πασα βεβαιοτητα οι παλιοι συλλεκτες η εμποροι που αποφαινονταν τοτε περι πλαστοτητας η οχι, δεν το γνωριζαν εκεινη την εποχη.
Το να ειναι κοπη εκεινης της εποχης (του Οθωνα) πλαστη με σωστη περιεκτικοτητα και διαστασεις, προσωπικα το θεωρω απιθανο.

 Δεν ειχε τοτε συλλεκτικη υπεραξια, ως "φρεσκο" νομισμα, η δε συγκριση με καποιες πλαστες ιταλικες  λιρες που ειχαν σωστη περιεκτικοτητα δεν ειναι δοκιμη γιατι αυτες ειχαν βγει για συγκεκριμενους λογους απο τους Ιταλους, πολυ πιο μετα, Ο Γιωργος θα τα ξερει καλυτερα, και στο νομισμα παγκοσμιων τοτε συναλλαγων της Βρετανικης αυτοκρατοριας (και οχι φυσικα σε ενα χρυσο ελληνικο μικρου τιραζ).
 Εκτος των συγκεκριμενων ιταλικων λιρων, προσωπικα δεν γνωριζω αλλη περιπτωση πλαστων χρυσων που κυκλοφορησαν την ιδια εποχη με τα γνησια, με σωστη περιεκτικοτητα και διαστασεις.(που να μην ηταν συλλεκτικα).

Το ποια εποχη "σκαει μυτη" καποια παρτιδα νομισματων, δεν εχει να κανει με την πλαστοτητα, κατα καιρους σκανε ποσοτητες απο σπανια νομισματα σε καποια ποσοτητα, για διαφορους λογους.


RE: 20 δρχ. 1833 - coll - 10/05/17 18:59:50

Να ρωτησω κατι..
Οι ngc pcgs ποτε περιπου ανελαβαν δραση.
Ειναι πολυ προσφατο;;


RE: 20 δρχ. 1833 - VasilisS - 10/05/17 19:00:17

(10/05/17 18:21:41)gkounto Έγραψε:  @VasilisS:

Υπαρχουν

https://www.sixbid.com/browse.html?auction=2975&category=61348&lot=2485251

Δυστυχως δεν ανοίγει μεγαλύτερο αλλά σε διαβεβαιώ έχει die crack στην βάση του λαιμού, ήμουν παρών στην δημοπρασία του Allain Baron το 14 στη Γενεύη και το ξέρω απο πρώτο χέρι. Μάλιστα απόρρησα πως βγήκε SP66 2 χρόνια αργότερα δεδομένου οτι die crack σημαίνει κουρασμένη μήτρα στο τέλος της ζωης της.....
Specimens χτυποιούνται από ειδικά επεξεργασμένες και πάντως φρέσκες μήτρες. Αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία.

Ευχαριστω πολύ για την απάντηση...


RE: 20 δρχ. 1833 - coll - 10/05/17 20:23:10

Καλα .
Αντε αφου το κλεισαμε αυτο , να πιασουμε και το βουλωμενο Ρ  τωρα Big Grin