Συλλεκτικό Στέκι
20 δρχ. 1833 - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ελληνικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-8.html)
+--- Φόρουμ: 'Οθωνας (1832-1862) (https://syllektiko-steki.gr/forum-11.html)
+--- Νήμα: 20 δρχ. 1833 (/thread-210.html)

Σελίδες: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24


RE: 20 δρχ. 1833 - ukobke - 10/05/17 20:31:48

(10/05/17 18:46:36)haros Έγραψε:  Το γεγονος οτι το Βρεττανικο μουσειο εχει ενα χωρις μισχο με ημερομηνια αποκτησης το 1842 (και μαλιστα με φθορα χρησης) ειναι κατι που κατα πασα βεβαιοτητα οι παλιοι συλλεκτες η εμποροι που αποφαινονταν τοτε περι πλαστοτητας η οχι, δεν το γνωριζαν εκεινη την εποχη.
Το να ειναι κοπη εκεινης της εποχης (του Οθωνα) πλαστη με σωστη περιεκτικοτητα και διαστασεις, προσωπικα το θεωρω απιθανο.

 Δεν ειχε τοτε συλλεκτικη υπεραξια, ως "φρεσκο" νομισμα, η δε συγκριση με καποιες πλαστες ιταλικες  λιρες που ειχαν σωστη περιεκτικοτητα δεν ειναι δοκιμη γιατι αυτες ειχαν βγει για συγκεκριμενους λογους απο τους Ιταλους, πολυ πιο μετα, Ο Γιωργος θα τα ξερει καλυτερα, και στο νομισμα παγκοσμιων τοτε συναλλαγων της Βρετανικης αυτοκρατοριας (και οχι φυσικα σε ενα χρυσο ελληνικο μικρου τιραζ).
 Εκτος των συγκεκριμενων ιταλικων λιρων, προσωπικα δεν γνωριζω αλλη περιπτωση πλαστων χρυσων που κυκλοφορησαν την ιδια εποχη με τα γνησια, με σωστη περιεκτικοτητα και διαστασεις.(που να μην ηταν συλλεκτικα).

Το ποια εποχη "σκαει μυτη" καποια παρτιδα νομισματων, δεν εχει να κανει με την πλαστοτητα, κατα καιρους σκανε ποσοτητες απο σπανια νομισματα σε καποια ποσοτητα, για διαφορους λογους.

Δημήτρη, την εποχή εκείνη, βάσει των διαταγμάτων, είχε επιτραπεί με νόμο η κυκλοφορία ΚΑΙ νομισμάτων ξένων χωρών.

Δυστυχώς οι Έλληνες κυκλοφορούσαν ΚΑΙ τα Τούρκικα και αναγκάστηκε το ελληνικό κράτος να βγάλει απαγορευτικό για τα νομίσματα αυτά. Μάλιστα άφηναν οι Τούρκοι τα Τούρκικα και έπαιρναν τα Ελληνικά.

Εάν διαβάσεις προσεκτικά το τι γινόταν εκείνη την εποχή και τις λαμογιές με τα χρυσά νομίσματα διαφόρων κρατών (φυσικά και τα ασημένια με την κυκλοφορία των Ισπανικών δίστηλων κ.ά) σίγουρα θα σκεφτείς ότι ήταν απόλυτα φυσιολογικό να "φτιαχτούν" Ελληνικά 20δραχμα.

Μη ξεχνάς ότι ακόμη και αυτά που όλοι παραδεχόμαστε ως πλαστά, έχουν ίδιο βάρος και περιεκτικότητα.


RE: 20 δρχ. 1833 - GKCollect - 10/05/17 20:52:09

Ασχέτως του τι πιστεύω εγώ, διαβάζω και δεν έχω πειστεί ότι είναι πλαστά.

Γιατί όταν γίνονται τέτοιες συζητήσεις, όσοι αμφισβητούν τα στοιχεία (νομισματοκοπείο Βαυαρίας, Βρετανικό μουσείο, ακόμη και την ποιότητα κοπής) δεν χρειάζεται να αποδείξουν αυτό που ισχυρίζονται ;; Αν έχετε στοιχεία (όχι απόψεις) που μπορούν να διασταυρωθούν, παρακαλώ να τα μοιραστείτε μαζί μας.

Οι προσωπικές απόψεις των 'παλιών' δεν είναι στοιχείο. Και μένα ένα 'παλιός' μου είχε πει για μια παραγγελία στο νομισματοκοπείο Αθηνών, 1.000 κομματιών, που τελικά παραδώθηκαν 958 διότι κρατήθηκαν 42 για τα έξοδα (<- ωραία ιστορία, ρομαντική, ποιητική και ιστορικά στεκούμενη, αλλά δεν είναι παρά μια ιστορία).


RE: 20 δρχ. 1833 - ukobke - 10/05/17 21:54:11

(10/05/17 20:52:09)GKCollect Έγραψε:  Ασχέτως του τι πιστεύω εγώ, διαβάζω και δεν έχω πειστεί ότι είναι πλαστά.

Γιατί όταν γίνονται τέτοιες συζητήσεις, όσοι αμφισβητούν τα στοιχεία (νομισματοκοπείο Βαυαρίας, Βρετανικό μουσείο, ακόμη και την ποιότητα κοπής) δεν χρειάζεται να αποδείξουν αυτό που ισχυρίζονται ;; Αν έχετε στοιχεία (όχι απόψεις) που μπορούν να διασταυρωθούν, παρακαλώ να τα μοιραστείτε μαζί μας.

Οι προσωπικές απόψεις των 'παλιών' δεν είναι στοιχείο. Και μένα ένα 'παλιός' μου είχε πει για μια παραγγελία στο νομισματοκοπείο Αθηνών, 1.000 κομματιών, που τελικά παραδώθηκαν 958 διότι κρατήθηκαν 42 για τα έξοδα (<- ωραία ιστορία, ρομαντική, ποιητική και ιστορικά στεκούμενη, αλλά δεν είναι παρά μια ιστορία).

Δεν κατάλαβα.

Έχουμε από τη μια τα Ελληνικά αρχεία που μιλάνε για 958. Έχεις κάποιο στοιχείο άλλο εσύ;

Από την άλλη, μια ΑΛΛΗ χώρα με συγκεκριμένο σχέδιο και διαπλοκή με Ρότσιλντ κλπ (Ανδρεάδης) αναφέρει κάτι διαφορετικό. Εσύ δηλαδή το παίζεις μαθηματικά "ένωση συνόλων";

1. Ποια στοιχεία Βρεττανικού Μουσείου αναφέρεσαι. Το νόμισμα (κόπια) που έχουν; διάβασε όλο το νήμα. Κάτι θα μάθεις.
2. Σε ποια Βαυαρικά στοιχεία αναφέρεσαι; Έχεις μετάφραση να τα διαβάσουμε όλοι; γιατί και οι Κινέζοι γράφανε για τα Αμερικάνικα νομίσματα εκείνη την εποχή. Να πιστέψουμε λοιπόν τους Κινέζους;

Τουλάχιστον τα Ελληνικά στοιχεία τα φωτογράφησαν και τα έβαλαν στο νήμα.

Προφανώς εσύ δεν είσαι ΄παλιός΄και άσχετος, είσαι νέος με επιφοίτηση. Κι εγώ ξέρω άσχετους να βγάζουν τιμοκατάλογους και να τους αναρτάναι στο διαδίκτυο.  Τι σημαίνει ; Πρέπει αυτούς τους κακομοίρηδες να τους υποτιμάμαι; Μια προσπάθεια κάνουνε.

Ή τα Ελληνικά επίσημα στοιχεία ισχύουν ή τα Βαυαρικά. Εκτός εάν το είπαν οι αμερικάνοι να πάω πάσο.

(Θα σε παρακαλέσω μόνο μη χαλάς ΠΑΛΙ το θέμα. Ήδη το τράβηξες με τους ανόητους διαχωρισμούς και τα παραδείγματα για τους βλάκες παλιούς που κάνεις παρέα και σου λένε αυτές τις ιστορίες που μας περιγράφεις).


RE: 20 δρχ. 1833 - coll - 10/05/17 22:33:57

Η ευλαβεια μας για οτι  Ευρωπαικο  ειναι παντα  δεδομενη.
Να μην εχω καμια ακρη να πεταξω σε καμια βιτρινα του νομισματικου μας καμια Ιταλικη κοπια     Smile
Τωρα σοβαρολογοντας ..τα Βαβαρικα στοιχεια ποια ειναι ;;


RE: 20 δρχ. 1833 - nikos11 - 11/05/17 00:20:13

Μπορεί να μην έχω καταλάβει καλά, αλλά μπορεί κάποιος να μου πει ποιό είναι το ελληνικό αρχείο / στοιχείο από το οποίο να αποδεικνύεται / πιστοποιείται ότι εκδόθηκαν μόνο 958 20δραχμα; 

Διότι η μελέτη του Υπ.Οικ. του 1932 δεν είναι ούτε στοιχείο ούτε απόδειξη. Θα ξαναγράψω ότι στην ίδια τη μελέτη αναφέρεται "αι πληροφορίαι ...είναι λίαν πενιχραί". Πώς το λίαν πενιχραί έγινε απόδειξη και βεβαιότητα, ας το κρίνει ο καθένας... 

Έχουμε πουθενά την παραγγελία του ελληνικού κράτους; Έχουμε την πιστοποίηση παραλαβής από το Νομισματοκοπείο Μονάχου. Έχω βγάλει τα μάτια μου και διάταγμα του Όθωνα που να αναφέρει ποσότητες έκδοσης δεν έχω βρει.


RE: 20 δρχ. 1833 - nikos11 - 11/05/17 00:31:36

(10/05/17 20:23:10)coll Έγραψε:  Καλα .
Αντε αφου το κλεισαμε αυτο , να πιασουμε και το βουλωμενο Ρ  τωρα Big Grin
Άνοιξε άλλο θέμα στο Γεώργιο Big Grin Big Grin Wink !


RE: 20 δρχ. 1833 - nikos11 - 11/05/17 00:45:11

Παρακαλώ επίσης να κρατήσουμε ένα επίπεδο στη συζήτηση και να αποφύγουμε τους προσωπικούς χαρακτηρισμούς Heart ...


RE: 20 δρχ. 1833 - GKCollect - 11/05/17 06:34:04

(10/05/17 20:52:09)GKCollect Έγραψε:  Ασχέτως του τι πιστεύω εγώ, διαβάζω και δεν έχω πειστεί ότι είναι πλαστά.

Γιατί όταν γίνονται τέτοιες συζητήσεις, όσοι αμφισβητούν τα στοιχεία (νομισματοκοπείο Βαυαρίας, Βρετανικό μουσείο, ακόμη και την ποιότητα κοπής) δεν χρειάζεται να αποδείξουν αυτό που ισχυρίζονται ;; Αν έχετε στοιχεία (όχι απόψεις) που μπορούν να διασταυρωθούν, παρακαλώ να τα μοιραστείτε μαζί μας.

Οι προσωπικές απόψεις των 'παλιών' δεν είναι στοιχείο. Και μένα ένα 'παλιός' μου είχε πει για μια παραγγελία στο νομισματοκοπείο Αθηνών, 1.000 κομματιών, που τελικά παραδώθηκαν 958 διότι κρατήθηκαν 42 για τα έξοδα (<- ωραία ιστορία, ρομαντική, ποιητική και ιστορικά στεκούμενη, αλλά δεν είναι παρά μια ιστορία).

Δεν κατάλαβα. <- Το περίμενα.

Έχουμε από τη μια τα Ελληνικά αρχεία που μιλάνε για 958. Έχεις κάποιο στοιχείο άλλο εσύ; <- Όχι, περιμένω να αποδείξεις ότι τα 17.550 είναι πλαστά. Και επιπλέον περιμένω να μου πεις αν τα 17.550 είναι με μίσχο ή χωρίς μίσχο.

Από την άλλη, μια ΑΛΛΗ χώρα με συγκεκριμένο σχέδιο και διαπλοκή με Ρότσιλντ κλπ (Ανδρεάδης) αναφέρει κάτι διαφορετικό. Εσύ δηλαδή το παίζεις μαθηματικά "ένωση συνόλων"; <- Προσωπικά δεν έχω κάτι να αποδείξω. Άλλοι πρέπει να μας αποδείξουν ότι είναι πλαστά.

1. Ποια στοιχεία Βρεττανικού Μουσείου αναφέρεσαι. Το νόμισμα (κόπια) που έχουν; διάβασε όλο το νήμα. Κάτι θα μάθεις. <- Να τους στείλεις mail με την άποψή σου περί κόπιας. Αν σου απαντήσουν, θα έχει πολύ ενδιαφέρον η απάντησή τους.
2. Σε ποια Βαυαρικά στοιχεία αναφέρεσαι; Έχεις μετάφραση να τα διαβάσουμε όλοι; γιατί και οι Κινέζοι γράφανε για τα Αμερικάνικα νομίσματα εκείνη την εποχή. Να πιστέψουμε λοιπόν τους Κινέζους; <- Άλλοι πρέπει να αποδείξουν τις θεωρίες τους, όχι εγώ.

Τουλάχιστον τα Ελληνικά στοιχεία τα φωτογράφησαν και τα έβαλαν στο νήμα. <- Αναφορά-μελέτη που πρέπει να διασταυρωθεί και όχι στοιχείο. Αφού στην ίδια τη μελέτη αναφέρει ότι έχουν πενιχρά στοιχεία.

Προφανώς εσύ δεν είσαι ΄παλιός΄και άσχετος, είσαι νέος με επιφοίτηση. Κι εγώ ξέρω άσχετους να βγάζουν τιμοκατάλογους και να τους αναρτάναι στο διαδίκτυο.  Τι σημαίνει ; Πρέπει αυτούς τους κακομοίρηδες να τους υποτιμάμαι; Μια προσπάθεια κάνουνε. <- Προφανώς δεν με γνωρίζεις, οπότε σε παρακαλώ μην ασχολείσαι προσωπικά με μένα. Απέδειξε την θεωρία σου και ευχαρίστως να την ενστερνιστώ.

Ή τα Ελληνικά επίσημα στοιχεία ισχύουν ή τα Βαυαρικά. Εκτός εάν το είπαν οι αμερικάνοι να πάω πάσο. <- Κατά την άποψή σου τα Ελληνικά, που τα ίδια αναφέρουν ότι έχουν πενιχρά στοιχεία και δεν μπορούμε να τα δεχτούμε σαν στοιχεία, αλλά μόνο σαν μια καταγραφή που περιμένει διασταύρωση (κάτι που έκαναν ήδη άλλοι και έχουν καταρρίψει τη θεωρία περί 958). Ενώ τα αρχεία του νομισματοκοπείου του Μονάχου και το Βρετανικό μουσείο (που αναφέρει 1842), λένε ψέματα... Ενημέρωσέ τους.

(Θα σε παρακαλέσω μόνο μη χαλάς ΠΑΛΙ το θέμα. Ήδη το τράβηξες με τους ανόητους διαχωρισμούς και τα παραδείγματα για τους βλάκες παλιούς που κάνεις παρέα και σου λένε αυτές τις ιστορίες που μας περιγράφεις). <- Να μην ασχολείσαι με τις ανοησίες μου και με την βλαμμένη παρέα μου. Έχεις άλλη, σοβαρή, δουλειά να κάνεις. Περιμένουμε όλοι οι ανόητοι και βλάκες που δεν συμφωνούμε μαζί σου, να μας αποδείξεις τη θεωρία σου.


RE: 20 δρχ. 1833 - Nonos - 11/05/17 06:52:43

Πολύ ωραία νομισματική κουβέντα από όλους, άσχετα αν περιπλέκει διαρκώς τα ζητήματα και δημιουργεί και νέα ερωτηματικά.

Για να συνεισφέρω και εγώ σε αυτή έχω να αναφέρω πως. κάποια χρυσά εικοσάδραχμα έτυχε να τα αγοράσω από γνωστό σαράφη της Αθήνας στην τότε τιμή της μισής λίρας, όλα ήταν χωρίς μίσχο. Σε μία συζήτηση πριν χρόνια με κάποιον συλλέκτη παλαιό, χαχαχα Big Grin , όταν υπήρξε κάποια σχετική αναφορά για τα 20δραχμα μου είπε, με τόνο ειρωνικό, να αγοράζω όσες γνωστές κόπιες βρεθούν στον δρόμο μου γιατί κάποια στιγμή και αυτές θα τις περνούν για γνήσια κομμάτια. Angel Angel

(Hannibal, κάποια στιγμή ξεκινήσαμε μια κουβέντα για αυτό το νόμισμα, όπως βλέπεις τα επιχειρήματα "πέφτουν στο τραπέζι"και θα συνεχίζουν για πολλά χρόνια ακόμα Smile )


RE: 20 δρχ. 1833 - ukobke - 11/05/17 07:22:42

Απορώ γιατί κάποιοι ηλίθιοι πάντα προσπαθούν σαν φελλοί να βγουν στην επιφάνια και να καταστρέφουν μια ωραία κουβέντα.

Είναι μάλιστα τόσο ηλίθιοι που θα δουν τον εαυτό τους σε αυτό που γράφω και θα απαντήσουν.