Συλλεκτικό Στέκι
Λίρες απο Πλατίνα - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ειδικές Κατηγορίες (https://syllektiko-steki.gr/forum-91.html)
+--- Φόρουμ: Πλαστά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-92.html)
+--- Νήμα: Λίρες απο Πλατίνα (/thread-2116.html)



Λίρες απο Πλατίνα - gkounto - 11/02/18 12:37:17

Με αφορμή ενα πολύ ενδιαφέρον λότο που εμφανίστηκε στην Δημοπρασία του S.Fenton "The Argentum sale" Σάββατο 04/02 (https://www.sixbid.com/browse.html?auction=4509&category=127561&lot=3698795) μου ήρθε στο μυαλό η ιστορία των λιρών από πλατίνα. Ειχα την ευκαιρία να εχω διαχειρισθει 2 απο αυτές μια του 1872 και μια του 1861 και οι δύο ηταν απο "καθαρή" πλατίνα δεν ειχαν δηλαδή επιχρυσωθει. Δυστυχως ολα αυτα το 2005-2007 και δεν εχω πια φωτογραφίες τους αλλά ηταν "fdc"!

H ιστορία τους φαίνεται οτι εξελίσεται γύρω στη δεκαετία του 1860 οταν (οπως και σήμερα) η τιμή της πλατίνας ήταν μικρότερη του χρυσού. O Graham Dyer (curator of the Royal Mint) στο υπέροχο αρθρο του "Counterfeit sovereigns in platinum" Bulletin on counterfeits 1979 περιγράφει 13 ευρήματα που εξέτασε (ολα με ημερομηνίες 1861,1862,1870 και 1872). Σε αυτά η πυκνότητα του κράμματος ήταν 19,63 -20,36 οταν η αντίστοιχη στις γνήσιες χρυσές είναι περίπου 17,5. Η πυκνότητα της πλατίνας είναι 21,45 αρα ο παραχαράκτης (η κιβδηλοποιός) χρησιμοποίησε χαλκό να το φέρει πιο κοντά στην γνήσια και αυτό αποδείχτκε με φασματογραφική ανάλυση που εδειξε 3,4% χαλκό. Ο Dyer πιθανολογεί οτι οι μήτρες φτιάχτηκαν με μια μέθοδο σύμφωνα με την οποία γνήσιο νόμισμα "σφραγίζονταν" πάνω σε καυτό σίδηρο, με τις ημερομηνίες να μπαίνουν αργότερα με χέρι για αυτό και εχουν ακατέργαστη οψη ολες.

Φαίνεται οτι η παραγωγή τους ηταν κάπου στην Ισπανία πιθανότατα στην Βαρκελώνη με πλατίνα που την εφερναν απο την Ν.Αμερική. Αλλα νομίσματα που εχω δει κατα καιρούς χωρίς να ξέρω λεπτομέρειες είναι 20φαργκα Γαλλικά και Ισπανικά escudos Ισαβελας. Η πρακτική αυτή σταμάτησε οταν ξαφνικά η τιμή της πλατίνας ανέβηκε και ξεπέρασε του χρυσου.

Τα νομίσματα που ετυχε να εχω ηταν πραγματικά πολύ όμορφα. Ηταν χωρίς στρώμα χρυσού πιθανόν να μην πρόλαβαν και η ανοδος της πλατίνας να εκανε την επιχρύσωση ασυμφoρη, δεν ξερω.

Η πρακτική είχε στόχο το ευρύ κοινό και ηταν μαζική παραγωγή των πιο διαδεδομένων για την εποχή λιρών. Σε μια καθημερινή χρήση λίρες του 1860-1070 ηταν ευκολο να περάσουν απαρατήρητες. Ομως του 1820?  Αν αναλογισθούμε οτι 40 χρόνια αργότερα και με παραγωγή μερικών εκατομμυρίων τον χρόνο θα πρέπει να κυκλοφορούσαν συνολικά πάνω απο 130εκατ. λίρες αρα η 1820 θα πρέπει να ήταν ήδη συλλεκτική. Επομένως πιθανολογώ οτι η παραγωγή ενος τέτοιου νομίσματος είχε μάλλον διαφορετικό στόχο δηλαδή τον συλλέκτη και οχι τον καθημερινό χρήστη. Δεν το είχα ξαναδει. Νομίζω έκλεισε στα £550.

* G.P.Dyer curator of the Royal Mint. Συγγραφέας πολλών δοκιμίων και βιβλίων πάνω στο Αγγλικό νόμισμα. Ειχα την τύχη να αλληλογραφήσω μαζί του λίγο πριν την συνταξιοδότηση του (νομιζω γυρω στα 2005) με αντικείμενο μια αμφιλεγόμενη Ansell.


RE: Λίρες απο Πλατίνα - chris_1972 - 11/02/18 13:16:54

Όπως πάντα πολυ χρήσιμες οι πληροφορίες, ευχαριστούμε που τις μοιράζεσαι μαζί μας. Θα ήθελα να ρωτήσω αν θυμάσαι απο αυτές τις δύο που πέρασαν από τα χέρια σου, τι διαφορά είχαν στο βάρος ή στην διάσταση σε σχέση με την τυποποίηση της χρυσής λίρας?


RE: Λίρες απο Πλατίνα - gkounto - 11/02/18 13:22:24

Δεν τις είχα ψάξει Χρηστο. Δεν ξέρω. Μετανιώνω που δεν κράτησα τη μια τουλάχιστον (μοιάζει πολύ με αυτήν που ανέβασα του 61)!


RE: Λίρες απο Πλατίνα - nikos11 - 11/02/18 13:36:00

Ενδιαφέρον άρθρο ως συνήθως Γιώργο. Πάντα το είχα απορία γιατί να μην είναι διαδεδομένα και τα νομίσματα από πλατίνα;


RE: Λίρες απο Πλατίνα - haros - 11/02/18 13:43:52

Πολυ ενδιαφεροντα Γιωργο αυτα που γραφεις.
Η πλατινα στην κατασκευη νομισματων εχει προιστορια, φτιαχνονται και συγχρονα νομισματα απο αυτην.(Αμερικανικα, Ρωσικα, απο το Ιsle of Μan, Αυστραλεζικα κλπ)
Ειναι εξαιρετικα σπανιο μεταλλο, βγαινει μολις στο 5% της παραγωγης του χρυσου καθε χρονο.
Θυμαμαι παλια καποιο αναλογο πλαστο ,Ισπανικο με την Ισαβελλα (απο πλατινα, επιχρυσωμενο) που ειχα δει, αλλα δεν εκατσε να το χτυπησω.
Υποψιν οτι σαν μεταλλο ειναι πολυ σκληρο και πολυ δυσκολοτερο στην κατεργασια απο τον χρυσο και το ασημι, για την κατασκευη νομισματων. 
Τα τελευταια χρονια, εχει πεσει η τιμη του κατω απο αυτη του χρυσου.
Ενδιαφεροντα στοιχεια και ιστορικες αναφορες εχει το παρακατω αρθρο.
https://www.azom.com/article.aspx?ArticleID=1210


RE: Λίρες απο Πλατίνα - haros - 11/02/18 13:56:09

(11/02/18 13:36:00)nikos11 Έγραψε:  Ενδιαφέρον άρθρο ως συνήθως Γιώργο. Πάντα το είχα απορία γιατί να μην είναι διαδεδομένα και τα νομίσματα από πλατίνα;

Νικο η Πλατινα εχει ΦΠΑ, οποτε δεν προσφερεται για αγορες απο επισημες πηγες, για αποθησαυρισμο, οπως ο χρυσος.
Επιπλεον τα νομισματα που βγαινουν ειναι σε μικρες ποσοστητες, και παντα εχουν υπεραξια απο την τιμη μεταλλου.
Στην Ελλαδα, υπαρχει η δυνατοτητα για αγορες καπως κοντα στο μεταλλο, απο ιδιωτες η συλλεκτες που ειχαν αγορασει παλια τα πλατινενια των Ολυμπιακων της Μοσχας, που ειχε φερει ο Γυρας.


RE: Λίρες απο Πλατίνα - Nonos - 11/02/18 14:02:56

(11/02/18 12:37:17)gkounto Έγραψε:   Νομίζω έκλεισε στα £550.

Σε ευχαριστώ για τις τόσο όμορφες νομισματικές αναδρομές που μας χαρίζεις Γιώργο! Πολύ ενδιαφέρον κομμάτι.

Ναι, στις 550 στερλίνες έκλεισε, η αλήθεια είναι πως την είχα 'στοχοποιήσει" μαζί με κάποια άλλα κομμάτια, αλλά τα μάζεψε όλα τα sovereigns με ψηλά χτυπήματα ένα τύπος που γράφτηκε την τελευταία στιγμή στην δημοπρασία και κάθισε πρώτη σειρά στα δεξιά σου.
Κρίμα.....


RE: Λίρες απο Πλατίνα - gkounto - 11/02/18 14:26:31

Δεν σε ειχα δει Μιχάλη ισως γιατι μπήκα ενδιάμεσα μαζι με την κόρη μου για κάποια αλλα ομως. Ναι τον πρόσεξα και εγω τον τύπο πηρε και το προηγούμενο νομιζω σε τιμη τρέλλας (£1300).