Συλλεκτικό Στέκι
Μονόσολδοοο!! - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Δημοφιλή Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-86.html)
+--- Φόρουμ: Ενετικά / Οθωμανικά (https://syllektiko-steki.gr/forum-88.html)
+--- Νήμα: Μονόσολδοοο!! (/thread-2151.html)

Σελίδες: 1 2


Μονόσολδοοο!! - malef13 - 22/02/18 16:42:37

Μετά από καιρό έρχεται μια προσθήκη νομίσματος που με πάει στα ουράνια Smile ! Το πρώτο μου μονόσολδο Κρήτης έρχεται στην κατοχή μου! Μετά από καιρό και παρόλο τις τεράστιες απογοητεύσεις που μου είχαν έρθει με τα συγκεκριμένα, καθώς έφευγαν πολύ ψηλά σε τιμές, κατάφερα και απόκτησα το δικό μου Cool .

  Ο λόγος για ένα συμπαθητικό μονόσολδο που κόπηκε από τους Ενετούς για χρήση αποκλειστικά στην Κρήτη. Γενικότερα, πάντα τα Κρητικά ενετικά Candia ακόμα και 2 soldi είχαν μεγαλύτερη ζήτηση σε σχέση με τα υπόλοιπα, με αποτέλεσμα πάντα κάποιος να παραμονεύει στη γωνία να τα αποκτήσει. Καταλαβαίνετε τη χαρά μου και ειδικά για νόμισμα όπου είναι 1 soldi πολλά σκαλιά πιο δύσκολο από τα υπόλοιπα. Προσωπικά παρόλο που κρατάω αρχείο μονοσολδάκια έχω δει λίγα και θεωρώ ότι είναι ένα πραγματικά δύσκολο νόμισμα.

  Στο νόμισμα τώρα, το soldo per la Regno di Candia κομμένο από τους Ενετούς χρησιμοποιήθηκε από το 1653-1669 (αν και έχουμε και τα siege coin) έως ότου δηλαδή έπεσε και ο Χάνδακας στα χέρια των Οθωμανών. Έχει βάρος 3,1 gr και διάμετρο 22 mm. Στα συγκεκριμένα έχουμε διάφορα γράμματα χαράκτη. Στο συγκεκριμένο είναι N.C. δηλαδή Nicolo Contarini. Προσωπικά έχω ενθουσιαστεί και μοιράζομαι τη χαρά μου μαζί σας γιατί ακόμα και στην αρχή του συλλεκτισμού μου όταν ήμουν 15 χρονών δεν έχω ξανανιώσει αυτό το συναίσθημα.

  Προς όλους, γνωρίζοντες και μη, θα ήθελα να ρωτήσω. Προσωπικά το βαθμολογώ σαν κατάσταση Very Good Details Corroded, εσείς πως το βλέπετε? Και ποια είναι η άποψη σας σχετικά με τη δυσκολία των χαρακτών?

  Καλή συνέχεια σε όλους και καλές προσθήκες στις συλλογές σας!


RE: Μονόσολδοοο!! - haros - 22/02/18 21:50:14

Καλοριζικο, χαιρομαστε με την χαρα σου.


RE: Μονόσολδοοο!! - μαρκος - 22/02/18 22:31:12

Γιαννη ειλικρινα νοιωθω υπερηφανος για εσενα ,μπραβο-συγχαρητηρια ,μιλαμε για το ποιο δυσκολο μονοσολδο κατεμε αν και ολα ειναι σπανια,τωρα σαν κατασταση πιστευω με βρισκει συμφωνω η δικια σου εκτιμηση,το τσιμπησες και σε τιμη που δεν το λεμε ουτε του παπα,καλοριζικο  Heart Heart Heart


RE: Μονόσολδοοο!! - coll - 22/02/18 22:41:25

Πολυ καλο ,σε συλλεξιμη κατασταση, και με οχι τοσο σοβαρο προβλημα οξειδωσης.
Καλοριζικο


RE: Μονόσολδοοο!! - malef13 - 22/02/18 23:25:17

Ευχαριστώ πολύ όλους για τα σχόλια τους! Αρκετά καλή τιμή πράγματι και η οξείδωση ενώ υπάρχει μπορεί να βγουν οι πρασινίλες αλλά θα έχει σίγουρα γουβίτσες. Είμαι σε δίλημμα για το εάν πρέπει να επέμβω και να το κάνω καθαρό από οξειδώσεις με αποτέλεσμα όμως να είναι σαν να έχει φάει μερικές σφαίρες  Tongue ή το αφήνω ως έχει. Blush


RE: Μονόσολδοοο!! - nikos11 - 22/02/18 23:32:28

Γιάννη καλορίζικο! Χαίρομαι για τη χαρά σου! Και εις άλλα με υγεία. Προσωπικά θα το έστελνα για συντήρηση για να σταματήσω ή επιβραδύνω την οξείδωση και ας κάνει γουβίτσες Smile .


RE: Μονόσολδοοο!! - malef13 - 23/02/18 00:43:53

(22/02/18 23:32:28)nikos11 Έγραψε:  Γιάννη καλορίζικο! Χαίρομαι για τη χαρά σου! Και εις άλλα με υγεία. Προσωπικά θα το έστελνα για συντήρηση για να σταματήσω ή επιβραδύνω την οξείδωση και ας κάνει γουβίτσες Smile .

Ευχαριστώ πολύ κύριε Νίκο!


RE: Μονόσολδοοο!! - iapwnas - 23/02/18 22:01:58

Γιαννη η κατοχη του κοματιου ειναι μια οπως και να το κανεις μια χαρα/ικανοποιηση! Ομως μαζι με διασταυρωση πληροφοριων και ιστοριας φτανεις σε αλλο επιπεδο! Το πας πολυ καλα! Συγχαρητηρια και απο εμενα για το δυσκολο κοματακι!


RE: Μονόσολδοοο!! - malef13 - 23/02/18 22:18:52

(23/02/18 22:01:58)iapwnas Έγραψε:  Γιαννη η κατοχη του κοματιου ειναι μια οπως και να το κανεις μια χαρα/ικανοποιηση! Ομως μαζι με διασταυρωση πληροφοριων και ιστοριας φτανεις σε αλλο επιπεδο! Το πας πολυ καλα! Συγχαρητηρια και απο εμενα για το δυσκολο κοματακι!

Ευχαριστώ πολύ ρε φίλε από σένα το έμαθα  Heart


RE: Μονόσολδοοο!! - noobcollector - 24/02/18 00:11:54

(22/02/18 21:50:14)haros Έγραψε:  Καλοριζικο, χαιρομαστε με την χαρα σου.

+1