Συλλεκτικό Στέκι
Μεσοολυμπιακοί Αγώνες Αθήνα 1906 Μετάλλια Νικητών - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Διάφορα Συλλεκτικά (https://syllektiko-steki.gr/forum-58.html)
+--- Φόρουμ: Μετάλλια (https://syllektiko-steki.gr/forum-71.html)
+--- Νήμα: Μεσοολυμπιακοί Αγώνες Αθήνα 1906 Μετάλλια Νικητών (/thread-2173.html)



Μεσοολυμπιακοί Αγώνες Αθήνα 1906 Μετάλλια Νικητών - gkounto - 27/02/18 14:26:09

Πρόσφατα πιστοποιήθηκαν στην PCGS και είναι τα μοναδικά και στις 2 Εταιρείες, SP64 και τα 2. Ειναι ίδια ακριβώς με τα Μετάλλια της Αθήνας 1896 με μόνη διαφορά φυσικά την ημερομηνία. Χαράκτης ο Chaplain το ονομα του οποίου είναι χαραγμένο στον εμπροσθότυπο 3 η ώρα. Στην περιφέρεια επίσης εγχάρακτα ο Πυρσός (Νομισματοκοπείο Παρισίων) και η λέξεις ARGENT και  BRONZE για το αργυρό και το χάλκινο αντιστοίχως. 

Στα Αγγλικά αναφέρονται ως Athens Intercalated Games 1906 και ουσιαστικά πρόκειται για την (αποτυχημένη) προσπάθεια της Αθήνας να μονιμοποιήση την εδρα των αγώνων κάνοντας τους αγώνες του 1906 ακριβώς στο ενδοιάμεσο μεταξυ των 3ων (Μισούρι ΗΠΑ) και 4ων (Λονδίνο) Ολυμπιακών Αγώνων. Περισσότερες πληροφορίες εύκολα στο google.

Εξαιρετικά σπάνια ιδιαίτερα σαν ζευγάρι. Δυστυχώς δεν έχω πληροφορίες για τους νικητές. Να πω μόνο οτι το μεν αργυρό ήταν του 1ου το δε χάλκινο του 2ου νικητή, χρυσό δεν είχε θεσπισθεί ακόμα (όπως και στους 1ους Ολυμπιακούς της Αθήνας 1896), ο δε 3ος νομίζω έπαιρνε ένα πιστοποιητικό με ένα κλάδο ελαίας.


RE: Μεσοολυμπιακοί Αγώνες Αθήνα 1906 Μετάλλια Νικητών - gkounto - 27/02/18 19:20:40

Παρέλειψα να πω είναι στην συλλογή μου και τα βάζω εδώ για «μάτι»!


RE: Μεσοολυμπιακοί Αγώνες Αθήνα 1906 Μετάλλια Νικητών - haros - 27/02/18 19:41:25

Πολυ ιδιαιτερα και ενδιαφεροντα κοματια Γιωργο.
Αυτο με το χρυσο μεταλλιο που καθιερωθηκε αργοτερα, δεν το ηξερα, εντελει τα συλλεκτικα ειναι μεγαλη εγκυκλοπαιδεια..


RE: Μεσοολυμπιακοί Αγώνες Αθήνα 1906 Μετάλλια Νικητών - nikos11 - 27/02/18 20:32:06

(27/02/18 19:20:40)gkounto Έγραψε:  Παρέλειψα να πω είναι στην συλλογή μου και τα βάζω εδώ για «μάτι»!
Το καλό το άφησες για το τέλος Smile . Πανέμορφα Γιώργο και καλορίζικα!


RE: Μεσοολυμπιακοί Αγώνες Αθήνα 1906 Μετάλλια Νικητών - sac - 28/02/18 00:22:28

Να προσθέσω κι εγώ τον θαυμασμό μου και τα συγχαρητήριά μου.



(27/02/18 14:26:09)gkounto Έγραψε:  ουσιαστικά πρόκειται για την (αποτυχημένη) προσπάθεια της Αθήνας να μονιμοποιήση την εδρα των αγώνων

Μόνο που... εδώ είσαι λίγο άδικος, και για τους Έλληνες και για τους Βρετανούς.

Η "Μεσολυμπιάδα" (με ένα όμικρον) διοργανώθηκε επειδή το ολυμπιακό κίνημα είχε πάρει την  κάτω βόλτα. Η 2η Ολυμπιάδα του Παρισιού δεν ήταν ιδιαίτερα πετυχημένη, αλλά κυρίως η 3η του Σεν Λουί (στο Μισούρι) ήταν μια μεγάλη αποτυχία.

Η Μεσολυμπιάδα ξαναζωντάνεψε τους αγώνες, και φυσικά υπήρχε η κρυφή ελπίδα για τη μόνιμη τέλεση τους στην Αθήνα, έστω και εναλλάξ ανά δύο χρόνια.

Η 4η Ολυμπιάδα του Λονδίνου 1908 ήταν τόσο επιτυχημένη, που... αφαίρεσε οποιοδήποτε επιχείρημα από τους Έλληνες. (Άλλωστε και η 30η Ολυμπιάδα του 2012 ήταν η πιο "αθλητική" Ολυμπιάδα των τελευταίων διοργανώσεων, δίνοντας σημασία κυρίως στους αθλητές και στον αθλητισμό και αποδείχνοντας και αυτή ότι ο αθλητισμός όπως τον ξέρουμε σήμερα είναι "παιδί της Βρετανίας".)


RE: Μεσοολυμπιακοί Αγώνες Αθήνα 1906 Μετάλλια Νικητών - rubirosa - 28/02/18 00:57:30

Είναι κορυφαία κομμάτια για μια συλλογή μεταλλίων!!!


RE: Μεσοολυμπιακοί Αγώνες Αθήνα 1906 Μετάλλια Νικητών - gkounto - 28/02/18 11:26:05

Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια και τον φίλο sac για τις πληροφορίες.