Συλλεκτικό Στέκι
Τι θα το βάζατε; 2 λεπτά 1848 - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ελληνικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-8.html)
+--- Φόρουμ: 'Οθωνας (1832-1862) (https://syllektiko-steki.gr/forum-11.html)
+--- Νήμα: Τι θα το βάζατε; 2 λεπτά 1848 (/thread-2175.html)

Σελίδες: 1 2 3 4 5


RE: Τι θα το βάζατε; 2 λεπτά 1848 - gkounto - 28/02/18 10:19:14

Εντάξει αφού πήρε καθαρό βαθμό αυτό σημαίνει ότι οι ειδικοί που το είδαν στο χέρι αποφάνθηκαν ότι δεν είναι διάβρωση (damage).
Και η αστοχία υλικού τι είναι δηλαδή, δεν είναι damage? Ασφαλώς και είναι και μάλιστα mint damage (error). Δηλαδή σφάλμα μεν damage δε. Ένας εκ γενετής ελαττωματικός δίσκος είτε απo κακή ποιότητα κράματος είτε από κακό χτύπημα είναι τεχνικά damage και αν μεν είναι προσδιορισιμο έχει και ονοματεπώνυμο πχ die cap αν όχι απλά damage οπως πιστεύω εδώ. Το ότι εγινε στο νομισματοκοπείο αυτό σημαίνει ότι παίρνει βαθμό; Αν ναι τοτε κατά την γνώμη μου κακώς  και άδικο για αλλα!


RE: Τι θα το βάζατε; 2 λεπτά 1848 - georok - 28/02/18 10:46:50

(28/02/18 10:19:14)gkounto Έγραψε:  Εντάξει αφού πήρε καθαρό βαθμό αυτό σημαίνει ότι οι ειδικοί που το είδαν στο χέρι αποφάνθηκαν ότι δεν είναι διάβρωση (damage).
Και η αστοχία υλικού τι είναι δηλαδή, δεν είναι damage? Ασφαλώς και είναι και μάλιστα mint damage (error). Δηλαδή σφάλμα μεν damage δε. Ένας εκ γενετής ελαττωματικός δίσκος είτε απo κακή ποιότητα κράματος είτε από κακό χτύπημα είναι τεχνικά damage και αν μεν είναι προσδιορισιμο έχει και ονοματεπώνυμο πχ die cap αν όχι απλά damage οπως πιστεύω εδώ. Το ότι εγινε στο νομισματοκοπείο αυτό σημαίνει ότι παίρνει βαθμό; Αν ναι τοτε κατά την γνώμη μου κακώς  και άδικο για αλλα!

 Σε αυτό διαφωνώ. Οι graders πρέπει να βαθμολογούν με άριστα το 70 όπως χτυπήθηκε εκείνο το δευτερόλεπτο στην πρέσσα.
Τότε είναι 100% ακυκλοφόρητο.
 Απο κει και πέρα αρχίζουν και το πιάνουν χέρια και πεφτει ο βαθμός.

 Εγώ απλά λέω ότι η διαβρωση ήρθε μετά.

edit: Αν ειναι ακυκλοφόρητο η σωστη περιγραφή θα ειναι error damage MS..


RE: Τι θα το βάζατε; 2 λεπτά 1848 - gkounto - 28/02/18 11:24:22

Οι graders βαθμολογούν σύμφωνα με ενα και μοναδικό κριτήριο. Την κλίμκα Sheldon. Oχι σύμφωνα με τις ιδιαιτερότητες της κάθε κοπής. Ενα ms63 είναι ms63 είτε είναι Καποδίστριας είτε είναι Οθωνας ειτε ειναι Διονύσιος Σολωμος.

Συμφωνείτε, διαφωνείτε αποψη σας και αποψη μου. Προσωπικά εχασα το ενδιαφέρον μου για τον βαθμό του συγκεκριμένου νομίσματος απο την στιγμή που διάβασα οτι πήρε καθαρό βαθμό. Κατ'εμε λάθος απο εκει και πέρα τι πήρε δεν με ενδιαφέρει ούτε να μάθω.


RE: Τι θα το βάζατε; 2 λεπτά 1848 - nikos11 - 28/02/18 11:46:08

(28/02/18 08:39:03)ukobke Έγραψε:  
(28/02/18 00:59:05)nikos11 Έγραψε:  Εγώ λοιπόν ως συλλέκτης (και όχι ως χρυσοχόος Smile ) και με βάση τη φωτογραφία που βλέπω, λέω ότι το νόμισμα έχει αλλοιωθεί από διάβρωση. Δεν αποκλείω την περίπτωση (αν και δύσκολο) στο χέρι να είναι διαφορετικά.

Νίκο καλημέρα,

Ξέρεις πολλά χάλκινα αντικείμενα να το παθαίνουν από διάβρωση; Υπόψη δεν είναι σιδερένια.

Εάν ο χαλκός πάθαινε τέτοια διάβρωση, θα υπήρχε σήμερα έστω και ένα αρχαίο χάλκινο νόμισμα; Τόσο πολύ μας έχουν πορώσει οι αυθεντίες που καταργήσανε και την απλή χημεία;

Αλλοίωση παθαίνει για πάρα πολλούς λόγους ο χαλκός. Το συγκεκριμένο αφορά το κράμα του δίσκου.
Καλημέρα και σε εσένα Νίκο. Επειδή βλέπω ότι "κόλλησες" στη λέξη διάβρωση, σύμφωνοι ο χαλκός δεν διαβρώνεται, το συγκεκριμένο κράμα του συγκεκριμένου δίσκου (όπως λες) στα μάτια μου με βάση τη φωτογραφία έχει διαβρωθεί. Ή μήπως γνωρίζουμε και το κράμα και ξέρουμε ότι και αυτό δεν διαβρώνεται;

Και για να κλείσω, αυτή είναι η άποψή μου και δεν είναι απαραίτητο να συμπίπτει με των υπολοίπων Wink . Άλλωστε μέσα από την αμφισβήτηση και τη διαφορετική άποψη, ψάχνουμε, μαθαίνουμε και βρίσκουμε νέα πράγματα.


RE: Τι θα το βάζατε; 2 λεπτά 1848 - sroussos - 28/02/18 13:33:56

(28/02/18 10:03:43)μαρκος Έγραψε:  Και εγω  για κραμα λεω αλλα κ.Νικο γιατι το μισο;;και τι αστοχια υλικου να εχει γινει εδω;;Μονο σε ενα ;;δεν θα επρεπε να ειχαμε και αλλα;;καλημερα
Μάρκο την απάντηση στο ερώτημα σου την έχει δώσει ο Στέλιος από τα Χανιά στη συζήτηση για το ίδιο θέμα στο Modern  Greek coins , και προσωπικά θεωρώ τον Στέλιο στα νομίσματα του Όθωνα πολύ καταρτησμένο.
undefined
"Απ: Τι θα το βάζατε; 2 λεπτά 1848
« Απάντηση #8 στις: Σήμερα στις 04:43:34 πμ »



Άλλο εν καλό, που είχε περάσει απ' τα χέρια μου, ήταν σαν αυτό του Στέργιου, λίγο χαμηλώτερης κατάσσης, αλλά σχεδόν με τα ιδια μητρικά προβλήματα...
Γενικά, τα δίλεπτα του '48, τα παρουσιάζουν αυτά τα μητρικά προβλήματα, και για αυτό τα θεωρώ, ενα απο τα δυσκολώτερα σε MS"



RE: Τι θα το βάζατε; 2 λεπτά 1848 - gkounto - 28/02/18 14:36:50

Απλά ενα τελευταίο από εμένα γιατί το προηγούμενο σχόλιο μου ίσως ακούστηκε λίγο απαξιωτικό για το νόμισμα, καμία τέτοια πρόθεση είπα την γνώμη μου καλοπροαιρετα, ηδη εχω ευχηθεί καλορίζικο.


RE: Τι θα το βάζατε; 2 λεπτά 1848 - sroussos - 28/02/18 14:55:42

Την κουβέντα την άνοιξα γιατί αυτό το νόμισμα δίνει την απάντηση, στο ερώτημα που από την αρχή όταν ανέβασα το νόμισμα έβαλα στο τέλος,  και όχι να το διαφημίσω . Γνωρίζετε πως δεν πουλάω τα νομίσματα της συλλογής μου ,μόνο καμία αναβάθμιση και αυτό δύσκολα θα το αναβαθμίσω.
 Το ερώτημα 
"2 Αξίζει να παίρνουμε νομίσματα σε αυτή την κατάσταση για την συλλογή μας;" 
Εγώ την έχω την απάντηση


RE: Τι θα το βάζατε; 2 λεπτά 1848 - nikos11 - 28/02/18 15:21:06

Πολύ καλά έκανες και άνοιξες το νήμα. Έγινε μία ωραία κουβέντα και αποτέλεσε αφορμή για ανταλλαγή απόψεων και ψάξιμο. Όλοι πιστεύω θα θέλαμε να έχουμε την ευκαιρία να το δούμε και από κοντά.

Βλέποντας τους συμμετέχοντες σε αυτό το διάλογο και γνωρίζοντας άλλους λιγότερο και άλλους περισότερο, θεωρώ ότι δεν διακινδυνεύω κάτι λέγοντας ότι κανένας από εμάς δεν θεώρησε ότι το κάνεις για να το διαφημίσεις. Άλλωστε η παρουσία σου στα forums δεν νομίζω ότι δίνει αφορμές για παρόμοιες σκέψεις.


RE: Τι θα το βάζατε; 2 λεπτά 1848 - GKCollect - 28/02/18 20:31:18

Καλορίζικο.

1. Κατά τη γνώμη μου έχουν κάνει λάθος αν του έδωσαν καθαρό βαθμό. Δεν είναι και λίγα τα λάθη που κάνουν. Είτε λόγω κακού κράματος/δίσκου είτε έγινε μετά (το θεωρώ κάπως δύσκολο γιατί σε κάποια σημεία φαίνεται ότι μάλλον το σφάλμα προυπήρχε της εκτύπωσης), έπρεπε να δοθεί Planchet/Mint Error ή Damaged. Υπάρχουν και συγκεκριμένοι όροι για τέτοια σφάλματα, αλλά δεν δίδονται εύκολα σε νομίσματα εκτός US.

2. Αξίζει να βάζουμε στη συλλογή ότι μπορούμε να βάλουμε. Κι όταν έχουμε την ευκαιρία να αναβαθμίζουμε.


RE: Τι θα το βάζατε; 2 λεπτά 1848 - ukobke - 28/02/18 20:38:02

Προφανώς πολλές φορές απαντάμε σε κάποιον έχοντας στο μυαλό μας την δική μας άποψη και όχι αυτό που διαβάζουμε.

Να διευκρινήσω εν συντομία αυτά που έγραψα και λίγοι κατάλαβαν.

1. το νόμισμα ΔΕΝ έχει διάβρωση. Θέμα χημείας. Θα ήταν μαύρο. Όπως λέμε για το λογιστικό άρθρο χρέωση=πίστωση.
2. Το νόμισμα ΔΕΝ έχει ελαττωματική εκτύπωση.
3. Το νόμισμα έχει ΕΛΑΤΤΩΜΑΤΙΚΟ δίσκο εξαιτίας καθαρότητας του κράματος (πχ χώμα ή άλλα υλικά).

Από τα παραπάνω ανέφερα υποθετικά

α. Εάν το νόμισμα ΔΕΝ έχει "καθαρό βαθμό" τότε ΔΕΝ θα έπρεπε να είχαν τα περισσότερα νομίσματα του Καποδίστρια.
β. (που υπονόησα και γράφτηκε σωστά από κάποιους πχ gkounto) ότι το νόμισμα όντως έχει θέμα λόγω δίσκου και οι αξιοθαύμαστοι αξιολογητές/βαθμολογητές (δες χρυσοχόοι) γράφουν στις ταμπέλες ότι τους κατέβει.

Όσο αφορά την δική μου θέση, αυτό το νόμισμα είναι καταπληκτικό ότι π@π@ριές και να έγραφαν οι αξιολογητές.

________________________________________________________________________________________________

Με αυτή την ευκαιρία προσπεράστηκε άλλο ένα θέμα χωρίς να μνημονευτεί. Το νόμισμα απέκτησε πατίνα φυσιολογικά (από βελούδο) ενώ σε άλλα νομίσματα εξαιτίας του βελούδου (που πάλι για μένα είναι φυσιλογική πατίνα) τα χαρακτηρίζουν artificial color.

(Συγγνώμη εάν στους αλλοπρόσαλλους χαρακτηρισμούς τους δεν κάνω τον γκαβό).