Συλλεκτικό Στέκι
Νέες ποικιλίες 20 λεπτών - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ελληνικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-8.html)
+--- Φόρουμ: Καποδίστριας (1828-1831) (https://syllektiko-steki.gr/forum-10.html)
+--- Νήμα: Νέες ποικιλίες 20 λεπτών (/thread-2181.html)

Σελίδες: 1 2


Νέες ποικιλίες 20 λεπτών - orfeas - 01/03/18 07:23:26

Εδώ και κάμποσα χρόνια, όπως είναι γνωστό σε πολλούς φίλους, μαζί με τον Θωμά Νάτση έχουμε δημιουργήσει και επεξεργαζόμαστε ένα αρχείο για τα Καποδιστριακά νομίσματα.
Αυτό περιλαμβάνει 7-8.000 καταχωρήσεις από συλλογές, δημοσιεύσεις, αγοραπωλησίες κλπ με φωτο και πολλά άλλα στοιχεία.

Ανάμεσα σε αυτά, υπάρχουν εδώ και αρκετά χρόνια και 3 άγνωστες ποικιλίες, τις οποίες αποφασίσαμε να μοιραστούμε με τα μέλη του forum.

Πρόκειται για τις :  516-Β.z,  517-P.aa,  518-U.ab

Oπως φαίνεται και στις φωτό, αυτές έχουν τους γνωστούς εμπροσθότυπους B , Ρ και U, αλλά άγνωστους μέχρι σήμερα οπισθότυπους  z, aa και ab.

Ενημερώσαμε τον καλό φίλο κ. Peter Chase και με αυτά τα νούμερα, θα συμπεριληφθουν στην νέα έκδοση του καταλόγου του, όποτε αυτή γίνει.


Ορφέας + Θωμάς


RE: Νέες ποικιλίες 20 λεπτών - nikos - 01/03/18 09:43:38

Καλημερα Κυριε Ορφεα!
Να συμπληρωσω και το ζευγος D-e
Την  516 B -z που εχετε γραψει την εχω σαν  515 B-b1


RE: Νέες ποικιλίες 20 λεπτών - orfeas - 01/03/18 09:59:14

(01/03/18 09:43:38)nikos Έγραψε:  Καλημερα Κυριε Ορφεα!
Να συμπληρωσω και το ζευγος D-e
Την  516 B -z που εχετε γραψει την εχω σαν  515 B-b1

Καλημέρα Νίκο,

Υπάρχουν και οι ποικιλίες :

301α- Ζ1.v,  356- M.d,  357- L.f,  443- H.u,  444- AA.t,  515- D.e  

Αυτές δεν υπάρχουν στον κατάλογο του Chase, αλλά έχουν παρουσιαστεί και έχουν συζητηθει στα forums και αλλού. Τους έχει δοθεί αυτή η αρίθμηση και θεωρούνται γνωστές. Θα περιληφθούν και αυτές στην νέα έκδοση.

ορφεας


RE: Νέες ποικιλίες 20 λεπτών - μαρκος - 01/03/18 11:13:37

Κυριε Ορφεα αν και δεν γνωριζω απο Καποδιστριες και δεν εχω εμβαθυνει ακομα,οφειλω να σας συγχαρω και εσας και τον Θωμα για τους παραπανω λογους που αναφερατε στο ποστ σας το οποιο ειναι προιον βαθειας μελετης-χρονου και κοπου και συναμα μια παρακαταθηκη στον χωρο μας και στους νεους αλλα και απλαιους συλλεκτες και  παλι συγχαρητηρια και σας ευχαριστω προσωπικα που τα μοιραστηκατε μαζι μας


RE: Νέες ποικιλίες 20 λεπτών - sac - 01/03/18 16:33:28

Καλοστέριωτες! :-)))
(Να ευχηθώ να τις εκατοστήσετε... δεν ταιριάζει...)


RE: Νέες ποικιλίες 20 λεπτών - iapwnas - 01/03/18 19:35:21

Συγχαρητηρια για το θεμα αυτο! Οι νεες ποικιλιες υπαρχουν απο ενα γνωστο κοματι η σε περισσοτερα η καθε μια? Δηλαδη υπαρχουν κοματια μοναδικα μεχρι σημερα ανα ποικιλια? Εντυπωση μου κανει οτι συνεχιζονται να ανακαλυπτονται ποικιλιες ακομα!


RE: Νέες ποικιλίες 20 λεπτών - Μολοσσος - 03/03/18 22:14:58

αυτες οι ποικιλιες ειναι εξαιρετικα σπανιες και στον καινουριο καταλογο του πητερ τσεης θα αναφερονται ως RRRRR  τα 5R ειναι μια καινουρια κατηγορια που θα προστεθει και θα συμπεριλαμβανει νομισματα μεχρι 4 κομματια γνωστα! ολα αυτα τα χρονια εχουμε εντοπισει ελαχιστα κομματια απο ολες τι νεες ποικιλιες και οχι μονο τις 3 20αρες αλλα μπορει καποιος φιλος με τη δημοσιευση των φωτογραφιων να ανακαλυψει καμια στη συλλογη του!


RE: Νέες ποικιλίες 20 λεπτών - nikos - 03/03/18 22:34:46

Ας μην υπερβαλουμε Θωμα...
Υπαρχουν ποικιλιες στον παλιο καταλογο χωρις πολλα RRRRR και δεν εχω δει ουτε μια τοσα χρονια .Και απο τις "καινουργιες"(Που υπαρχουν εδω και χρονια) εχω μετρησει περισσοτερα κομματια.Και απο τιμες που ειτε σε ανοιχτη πωληση ειτε μη εμφανη πολυ χαμηλα σχετικα με αλλες που εδω και πολλα χρονια κρατανε τιμες χωρις λογο.Λογο καποιας ιδιαιτεροτητας-φημης η οποια ειναι αποδεκτη απο ολους τους συλλεκτες.
Για τις πραγματικα σπανιες ...αντε να τους πεισεις οτι ειναι σπανιες.Μονο μεταξυ των Καποδιστριακιδων αυτο.


RE: Νέες ποικιλίες 20 λεπτών - Μολοσσος - 04/03/18 09:41:34

Νικο, το αρχειο του οποιου εμπνευστης και δημηουργος ειναι ο ορφεας, εγω απλα βοηθαω σε καποια πραγματα, περιλαμβανει οτι εχει βγει σε δημοπρασια παγκοσμιως απο καποδιστρια και περιειχε φωτο! μιλαμε ακομα και για δεκαετια 70 spink79 και παει λεγοντας! επισης εβαυ και οτι εχουμε δει σε online shops! επισης διατηρω XL που σημειωνω οτι βλεπω απο σπανια νομισματα σε χερια εμπορων συλλεκτων κτλ για τα οποια δε μπορω να εχω φωτο και εχω δει πολλες συλλογες στην αθηνα και ξερω τι σπανια κομματια εχει ο καθενας!

ως εκ τουτου για τις 8 καινουριες ποικιλιες που θα μπουν στο νεο καταλογο (πλην της 301α η οποια δεν ειναι τιποτα το ιδιαιτερο απο αποψη σπανιοτητας και το ειχα πει τοτε στον κωστα Δ και με ειχε παρει απο τα μουτρα) ειμαι καθετος για τη μεγαλη σπανιοτητα τους! τις γνωριζουμε αρκετα χρονια τωρα και η εμφανιση τους ειναι πολυ σπανια! τωρα να ειναι σημερα 2-3 και σε 10 χρονια να γινουν 5 μετα την εμφανιση καποιων συλλογων αυτο δε λεει τιποτα παλι σπανιοτατο παραμενει το νομισμα! αν παρεπιπτωντως εχεις στοιχεια που μας εχουν διαφυγει και αποδεικνειουν οτι καποιο απο αυτα τα νομισματα ειναι τελικα πιο ευκολο απο οτι λεμε μπορεις να μας τα δειξεις η να τα δειξεις στον ιδιο τον πητερ τσεης!

οσο για τις τιμες θα συμφωνησω μαζι σου και συμβαινει και σε αλλα νομισματα εκτος καποδιστρια! αν βγει η φημη του σπανιου και του περιζητητου για ενα κερμα τοτε οι τιμες παιρνουν ανηφορο!


RE: Νέες ποικιλίες 20 λεπτών - orfeas - 05/03/18 13:40:26

Eυχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια.
 
Θα ήθελα να πω, για τους μη γνωρίζοντες, ότι ο κ Peter Chase από τα νεανικά του χρόνια είναι συλλέκτης ελληνικών νομισμάτων. Με την πάροδο του χρόνου ασχολήθηκε με την μελέτη των Καποδιστριακών και το 2007 έκανε την 1η έκδοση του καταλόγου του για αυτά.
Με την παρουσίαση όσων ήταν γνωστά τότε και την ευκολότερη ταξινόμηση τους, συνέβαλε τα μέγιστα, ώστε, να βοηθηθούν παλαιώτεροι συλλέκτες και να ενθαρυνθούν πολλοί νεώτεροι στην συλλογή αυτών των νομισμάτων.  
 
Είναι πάγια η άποψή μου για την διάδοση της γνώσης.
Ετσι θεωρώ υποχρέωσή μου να τον βοηθήσω στην νέα του προσπάθεια για την 3η έκδοση με όποιες γνώσεις έχω, όπως άλλωστε έχω κάνει μέχρι σήμερα και με άλλους συγγραφείς.
 
Ορφεας
Υ.Γ. Στην νέα έκδοση αποφασίσαμε με τον Θωμά, να βοηθήσουμε στην ανανέωση/επικαιροποίηση της σπανιότητας, συμφωνα με τα νέα δεδομένα