Συλλεκτικό Στέκι
δεκάρα 1870 - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ελληνικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-8.html)
+--- Φόρουμ: Γεώργιος Α' (1863-1913) (https://syllektiko-steki.gr/forum-12.html)
+--- Νήμα: δεκάρα 1870 (/thread-2184.html)

Σελίδες: 1 2 3 4


RE: δεκάρα 1870 - georok - 02/03/18 23:13:31

(02/03/18 22:31:14)belpedro Έγραψε:  Ευχαριστώ παιδιά, 
θα πάει το ταξιδάκι του κάποια στιγμή ...

 Για πιστοποίηση δεν νομιζω να αξιζει, δεν φαινεται να παιρνει καθαρό βαθμό.


RE: δεκάρα 1870 - belpedro - 03/03/18 11:05:53

Να ζητήσω συγνώμη γιατί στην προσπάθειά μου να αναδείξω τις ατέλειες του νομίσματος 
ίσως σας παραπλάνησα, στόχος ήταν βέβαια να το "βαθμολογήσουμε" δίκαια 
χωρίς φωτογραφικά σουλουπώματα.
Βρήκα ευκαιρία σήμερα και έβγαλα μία true view όπως είναι δηλ στο μάτι ακριβώς και χρωματικά.


RE: δεκάρα 1870 - oldgeotzo - 03/03/18 15:36:07

Αυτή η φωτογραφια μαλιστα,  "γραφει" το βαθμο που λες
Η προηγουμενη "φωτο" ηταν details Tongue
Καλοριζικη η δεκαρα


RE: δεκάρα 1870 - belpedro - 03/03/18 16:58:12

(03/03/18 15:36:07)oldgeotzo Έγραψε:  Αυτή η φωτογραφια μαλιστα,  "γραφει" το βαθμο που λες
Η προηγουμενη "φωτο" ηταν details Tongue
Καλοριζικη η δεκαρα

Γεια σου Γιώργο
και οι δύο φωτογραφίες του ίδιου νομίσματος είναι !!!
αν εγώ μπορώ να δω μέσα από ένα φωτογραφικό φακό κάποια πράγματα
φαντάσου τι μπορούν να δουν οι graders με ότι μηχανήματα μπορεί να έχουν,
θέλω να πω καμιά φορά άλλο περιμένουμε και άλλο έρχεται αλλά υπάρχει βάση για αυτό το άλλο.
Για το συγκεκριμένο υπάρχουν τα διάφορα θεματάκια που του στερούν το 58 οριακά, άποψη μου.
Αν σταλεί θα ενημερώσω  Wink


RE: δεκάρα 1870 - oldgeotzo - 04/03/18 10:20:33

Ελα Τακη καλημέρα
για την φωτο λεω και γω ..ότι στην πρωτη εξαγει καποιος το συμπερασμα 
ότι ισως δεν παιρνει καθαρο βαθμο στο κουτι(Η προηγουμενη "φωτο" ηταν details)..ενώ στην  δευτερη εξαγει το 
συμπερασμα το δικο σου  το οποιο και συμφωνω.(Αυτή η φωτογραφια μαλιστα,  "γραφει" το βαθμο που λες)
Οποτε μενει μονο η διαδρομή και το κουμπωμα στη συλλογη σου Shy


RE: δεκάρα 1870 - belpedro - 19/02/19 13:14:53

Ανέβασα θέμα έχοντας ξεχάσει ότι υπήρχε ίδη 
οπότε μην παραξενευτείτε όσοι τη μία το είδατε και την άλλη όχι, το μετέφερα εδώ.

Ξανακινώ λοιπόν το θέμα σαν αφορμή για λίγη συζήτηση γύρω από πιστοποιήσεις - συντηρήσεις/πιστοποιήσεις.

Έστειλα πριν καιρό για πιστοποίηση τη δεκάρα έχοντας καταλήξει σε ένα grade από μόνος μου, 55
αυτή επέστρεψε με βαθμό XF40...

[Εικόνα: ky3PIsx.jpg]


RE: δεκάρα 1870 - STEL2 - 19/02/19 13:29:52

Αυτό το μύνημα το είχα γράψει πρίν στην ανάρτηση που ανέβασες, και οταν πήγα να το στείλω, το θέμα είχε χαθεί

Το εκανα copy τότε μπας και ξαναεμφανιστεί, και το κάνω και paste τώρα

Ωραία δεκάρα, με ωραία λεπτομέρεια, στα μεγάλα σημεία, οπως μαλλί και δάφνες. Ομως το νόμισμα φαίνεται αρκετά κυκλοφορημένο, αν δείς στο εσωτερικό του ρίμ, στις μπίλιες, και απο τις 2 πλευρές. Ισως το στεφάνι να ειναι περισσότερο υπερυψωμένο, απο το κανονικό (εσύ θα μας το πείς αυτό), και εχει και αρκετό κατέβασμα σε φρύδι και μάγουλο του Γεωργίου.
Το σχεδόν ατόφιο μαλλί, και οι εξαιρετικές δάφνες, απλώς βελτιώνουν την γενική εικόνα του νομίσματος
Η γνώμη μου ειναι, οτι το νόμισμα ειναι σχεδόν εξαιρετικό, προς εξαιρετικό, και ενα XF40-XF45, δεν θα μ' εξέπλητε.
Οπως και νάχει, ειναι μια ωραία δύσκολη δεκάρα, και να την χαίρεσαι


RE: δεκάρα 1870 - belpedro - 19/02/19 14:18:51

Το νόμισμα το ξαναέστειλα συντήρηση/πιστοποίηση και σήμερα έμαθα το νέο του βαθμό.....
το απόγευμα θα εχω χρόνο να το αναλύσω....


RE: δεκάρα 1870 - belpedro - 19/02/19 16:30:29

(19/02/19 13:29:52)STEL2 Έγραψε:  Αυτό το μύνημα το είχα γράψει πρίν στην ανάρτηση που ανέβασες, και οταν πήγα να το στείλω, το θέμα είχε χαθεί

Το εκανα copy τότε μπας και ξαναεμφανιστεί, και το κάνω και paste τώρα

Ωραία δεκάρα, με ωραία λεπτομέρεια, στα μεγάλα σημεία, οπως μαλλί και δάφνες. Ομως το νόμισμα φαίνεται αρκετά κυκλοφορημένο, αν δείς στο εσωτερικό του ρίμ, στις μπίλιες, και απο τις 2 πλευρές. Ισως το στεφάνι να ειναι περισσότερο υπερυψωμένο, απο το κανονικό (εσύ θα μας το πείς αυτό), και εχει και αρκετό κατέβασμα σε φρύδι και μάγουλο του Γεωργίου.
Το σχεδόν ατόφιο μαλλί, και οι εξαιρετικές δάφνες, απλώς βελτιώνουν την γενική εικόνα του νομίσματος
Η γνώμη μου ειναι, οτι το νόμισμα ειναι σχεδόν εξαιρετικό, προς εξαιρετικό, και ενα XF40-XF45, δεν θα μ' εξέπλητε.
Οπως και νάχει, ειναι μια ωραία δύσκολη δεκάρα, και να την χαίρεσαι

Συγνώμη για την ταλαιπωρία...
Η γνώμη μου σε γενικές γραμμές είναι πως όταν τα 3-4 ψηλότερα σημεία του νομίσματος είναι εκεί,
ότι άλλο φαίνεται κάπως δικαιολογείται, είτε έτσι είτε αλλιώς.
Δηλ. κυκλοφορημένο νόμισμα με αυτά τα σημεία ταυτόχρονα ψηλά είναι αδύνατο και αυτό βαθμολογούν εν τέλη.
Αυτή την άποψη έχω και συζήτηση κάνουμε για να καταλήξουμε ή να βοηθήσουμε να καταλήξουν άλλοι...


RE: δεκάρα 1870 - belpedro - 19/02/19 16:32:56

.... ο βαθμός λοιπόν μετά από συντήρηση ....55
ότι πίστευα από την αρχή και όπως ξαναθυμήθηκα είδαν και αρκετοί φίλοι.

Η συζήτηση είναι λοιπόν ένα ασυντήρητο νόμισμα, που δεν χρειαζόταν και ιδιαίτερη περιποίηση, 
από 40 πάει στο 55? για εμένα αδιανόητο, προφανώς λάθος κάπου έγινε, μεταξύ Παρισιού και Μονάχου.
Συμπέρασμα, να έχουμε άποψη και να κοιτάμε νόμισμα και όχι το κουτί!