Συλλεκτικό Στέκι
10 Cents 1874H Straits Settlements - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Δημοφιλή Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-86.html)
+--- Φόρουμ: Διάφορα Ξένα Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-89.html)
+--- Νήμα: 10 Cents 1874H Straits Settlements (/thread-2249.html)

Σελίδες: 1 2


10 Cents 1874H Straits Settlements - heavy-metal - 19/03/18 20:12:40

Καλησπέρα σε όλους τους φίλους. Παραθέτω φωτογραφίες πρόσφατου αποκτήματος, νομίζω αρκετά δύσκολο σε υψηλές καταστάσεις. Ένα νόμισμα με πάρα πολλά Die breaks αλλα και πολύ περίεργο πάτημα. Όλες οι γνώμες ελέυθερα...


RE: 10 Cents 1874H Straits Settlements - rubirosa - 19/03/18 22:38:47

Είναι του straits settlemens,εφάμιλλα των Κυπριακών!
Κόπηκε στο Heaton,αλλά δεν πιστεύω να οφε;iλονται σ'αυτό τα die break.
Eύχομαι καλορίζικο και καλή συνέχεια Smile


RE: 10 Cents 1874H Straits Settlements - heavy-metal - 19/03/18 23:24:13

(19/03/18 22:38:47)rubirosa Έγραψε:  Είναι του straits settlemens,εφάμιλλα των Κυπριακών!
Κόπηκε στο Heaton,αλλά δεν πιστεύω να οφε;iλονται σ'αυτό τα die break.
Eύχομαι καλορίζικο και καλή συνέχεια Smile

Φίλε Θανάση σε ευχαριστώ πολύ για τις ευχές ! Πράγματι σωστή νομίζω η παρατήρηση όσων αφορά τα Κυπριακά, μιας και ήταν και τα δύο (Cyprus and Straits Settlements) Βρετανικά προτεκτοράτα, για μια μεγάλη περίοδο. Τα die breaks, δεν ξέρω που οφείλονται, όμως αυτό που είναι στη βάση του λαιμού , και το άλλο πάνω πάνω στα μαλλιά, το βλέπω και σε άλλα της ίδιας χρονολογίας 10 cents απο τα Straits Settlements. Ίσως το πρόβλημα να μην έγινε αντιληπτό (λόγο μικρού μιντάζ) ή δεν μπήκαν στον κόπο να το διορθώσουν (και πάλι λόγο μικρού μιντάζ) Smile


RE: 10 Cents 1874H Straits Settlements - heavy-metal - 20/03/18 13:49:49

(19/03/18 23:24:13)heavy-metal Έγραψε:  
(19/03/18 22:38:47)rubirosa Έγραψε:  Είναι του straits settlemens,εφάμιλλα των Κυπριακών!
Κόπηκε στο Heaton,αλλά δεν πιστεύω να οφε;iλονται σ'αυτό τα die break.
Eύχομαι καλορίζικο και καλή συνέχεια Smile

Φίλε Θανάση σε ευχαριστώ πολύ για τις ευχές ! Πράγματι σωστή νομίζω η παρατήρηση όσων αφορά τα Κυπριακά, μιας και ήταν και τα δύο (Cyprus and Straits Settlements) Βρετανικά προτεκτοράτα, για μια μεγάλη περίοδο. Τα die breaks, δεν ξέρω που οφείλονται, όμως αυτό που είναι στη βάση του λαιμού , και το άλλο πάνω πάνω στα μαλλιά, το βλέπω και σε άλλα της ίδιας χρονολογίας 10 cents απο τα Straits Settlements. Ίσως το πρόβλημα να μην έγινε αντιληπτό (λόγο μικρού μιντάζ) ή δεν μπήκαν στον κόπο να το διορθώσουν (και πάλι λόγο μικρού μιντάζ) Smile
Άλλες 2 φωτογραφίες λίγο καλύτερες...


RE: 10 Cents 1874H Straits Settlements - haros - 20/03/18 16:15:58

Ωραιο ειναι, να το χαιρεσαι. Wink
Δεν νομιζω οτι θα πιασει ms, γιατι εχει φθορουλα στο μαλλι (πανω αριστερα απο το αυτι), καθως και στους αριθμους στην αλλη οψη.
Τα σπασιματα μητρας ειναι δειγμα κουρασμενων μητρων, δεν ειναι κατι να τα αξιολογησει κανεις, ουτε θετικα ουτε αρνητικα, εκτος εαν ειναι πολυ μεγαλα και ενοχλητικα στην αισθητικη του νομισματος.
Απο την αλλη, υπαρχουν συλλεκτες που τους ενδιαφερει να μαζευουν τετοιες "ατελειες".
Εαν το στειλεις για κουτιασμα, ενημερωσε μας τι επιασε.


RE: 10 Cents 1874H Straits Settlements - heavy-metal - 21/03/18 11:28:43

(20/03/18 16:15:58)haros Έγραψε:  Ωραιο ειναι, να το χαιρεσαι. Wink
Δεν νομιζω οτι θα πιασει ms, γιατι εχει φθορουλα στο μαλλι (πανω αριστερα απο το αυτι), καθως και στους αριθμους στην αλλη οψη.
Τα σπασιματα μητρας ειναι δειγμα κουρασμενων μητρων, δεν ειναι κατι να τα αξιολογησει κανεις, ουτε θετικα ουτε αρνητικα, εκτος εαν ειναι πολυ μεγαλα και ενοχλητικα στην αισθητικη του νομισματος.
Απο την αλλη, υπαρχουν συλλεκτες που τους ενδιαφερει να μαζευουν τετοιες "ατελειες".
Εαν το στειλεις για κουτιασμα, ενημερωσε μας τι επιασε.

Ευχαριστώ πολύ Δημήτρη, συμφωνώ σχετικά με την κατάσταση του νομίσματος αλλά και σε όσα αφορούν τις ''ατέλιες''
Λέω να το στείλω με την πρώτη ευκαιρία για κουτάκι, διότι παρόλα τα θέματα που έχει, λάμπει πολύ, έχει λούστρο και πολύ όμορφα χρώματα, (δεν έχω ξαναδεί τόσα πολλά).
Θα ήθελα να δω λοιπόν τι βαθμό θα μπορούσε να πάρει. Όποτε τα καταφέρω και το στείλω, και αφού γυρίσει, υπόσχομαι να το βγάλω μια φωτό και να το ανεβάσω , μαζί με το κουτάκι...


RE: 10 Cents 1874H Straits Settlements - digo - 22/03/18 14:35:05

Και το ξαναειδα χτες προχτες, και λεω κατι μου θυμιζει, κατι μου θυμιζει.... Confused

Και τελικα θυμηθηκα: Ηταν πριν 2 χρονια στο σοου του Βερολίνου, που ειχε πιασει το ματι μου ένα 5 σεντς από τα Strait Settlements του 1901, τελευταια χρονια δηλαδή μ'αυτο το πορτραιτο. Το πηρα μαζι μ'ενα κατακοκκινο σπεσιμεν μισο σεντ του North Borneo, πιο πολύ για να μη φυγω με αδεια χερια. Εκλεινε και το σοου σε 10 λεπτα, μου εγινε και μια καλη τιμη και τα πηρα και τα δυο.

Καταφερα και βρηκα τη φωτογραφια τους λοιπον, η οποια πρεπει να εγινε από τον φοβερο και αξεπεραστο zompels με τον οποιο ημουνα κι όταν το αγορασα. Ο,τι πιο κοντινο εχει περασει από τα χερια μου με το νομισμα σου. Πιστοποιηθηκε PCGS MS65: το ειχα για πιο ψηλα, αλλα το νομισμα εχει 15-16 χιλιοστα διαμετρο, κι ετσι το μαυρο σποτακι μπροστα στη μυτη μου ξεφυγε.


ΥΓ: "Το ειχα για πιο ψηλα" ,γιατι ο συνδυασμος χρωματων και λουστρου στο συγκεκριμενο κομματι ηταν απαιχτος. Ακομη κι η καλυτερη φωτογραφια όμως δεν μπορει να τα αποδωσει όλα με ακριβεια, και στην περιπτωση αυτή, τα χρωματα κι οι λεπτομέρειες είναι καταπληκτικα αλλα το λουστρο ντρεπεται να εμφανισθεί.


RE: 10 Cents 1874H Straits Settlements - heavy-metal - 24/03/18 02:53:20

(22/03/18 14:35:05)digo Έγραψε:  Και το ξαναειδα χτες προχτες, και λεω κατι μου θυμιζει, κατι μου θυμιζει.... Confused

Και τελικα θυμηθηκα: Ηταν πριν 2 χρονια στο σοου του Βερολίνου, που ειχε πιασει το ματι μου ένα 5 σεντς από τα Strait Settlements του 1901, τελευταια χρονια δηλαδή μ'αυτο το πορτραιτο. Το πηρα μαζι μ'ενα κατακοκκινο σπεσιμεν μισο σεντ του North Borneo, πιο πολύ για να μη φυγω με αδεια χερια. Εκλεινε και το σοου σε 10 λεπτα, μου εγινε και μια καλη τιμη και τα πηρα και τα δυο.

Καταφερα και βρηκα τη φωτογραφια τους λοιπον, η οποια πρεπει να εγινε από τον φοβερο και αξεπεραστο zompels με τον οποιο ημουνα κι όταν το αγορασα. Ο,τι πιο κοντινο εχει περασει από τα χερια μου με το νομισμα σου. Πιστοποιηθηκε PCGS MS65: το ειχα για πιο ψηλα, αλλα το νομισμα εχει 15-16 χιλιοστα διαμετρο, κι ετσι το μαυρο σποτακι μπροστα στη μυτη μου ξεφυγε.


ΥΓ: "Το ειχα για πιο ψηλα" ,γιατι ο συνδυασμος χρωματων και λουστρου στο συγκεκριμενο κομματι ηταν απαιχτος. Ακομη κι η καλυτερη φωτογραφια όμως δεν μπορει να τα αποδωσει όλα με ακριβεια, και στην περιπτωση αυτή, τα χρωματα κι οι λεπτομέρειες είναι καταπληκτικα αλλα το λουστρο ντρεπεται να εμφανισθεί.
Φίλε Δημήτρη σε ευχαριστώ πολύ για την υπερπολύτιμη βοήθεια, μιας και νομίζω ότι είναι σπάνια να βρει κανείς μια τέτοια όμορφη φωτογραφία απο ένα τόσο μοναδικό νόμισμα, και να έχει τη δυνατότητα να δει τόσα πολλά μέσα απο αυτή. Αυτη είναι η αλήθεια, μια πραγματικά υπέροχη φωτογραφία, που αναδεικνύει  την πραγματική ομορφιά των χρωμάτων που δεσπόζουν το νόμισμα ! Είναι φανταστικό και να το χαίρεσαι ! Και το δικό μου έχει πραγματικά πολύ λούστρο και δυσκολεύομαι πάρα πολύ να το αναδείξω. Πολύ δύσκολο, και λόγο του μεγέθους του νομίσματος ! Θα το έδινα με πολύ χαρά για μια καλή φωτογραφία, μιας και πραγματικά πιστεύω ότι εχει πολλά να δείξει ! Είναι όπως τα λες...


RE: 10 Cents 1874H Straits Settlements - heavy-metal - 12/09/18 22:11:13

Να προσθέσω και ένα 5 σεντ του 1896 απο την ίδια χώρα, πολύ όμορφο ομολογουμένως... Απόψεις ελεύθερα  Smile !!!


RE: 10 Cents 1874H Straits Settlements - rubirosa - 15/09/18 15:22:36

Κουκλί είναι, να το χαίρεσαι!!!!!