Συλλεκτικό Στέκι
Κρητικη Πολιτεια 2 δραχμες 1901 - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ελληνικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-8.html)
+--- Φόρουμ: Κρητική πολιτεία (https://syllektiko-steki.gr/forum-20.html)
+--- Νήμα: Κρητικη Πολιτεια 2 δραχμες 1901 (/thread-227.html)

Σελίδες: 1 2 3


Κρητικη Πολιτεια 2 δραχμες 1901 - oldgeotzo - 06/12/16 21:02:07

Ανεβαζω εδώ ένα 2 δραχμο Κρητικης πολιτειας
Τιποτα "τρελο" ..αλλα το εκτιμησα για την πατινα του και τα κρυφα χρωματα του..
και τελικα μειναμε μαζι.
Πως το βλέπεται από βαθμο..ετσι για την εξασκηση και μονο.."τι αισθηση " σας δινει?
Χαλαρα ..vf25 ..xf..details ...ότι σας βγαζει


RE: Κρητικη Πολιτεια 2 δραχμες 1901 - Sp1 - 06/12/16 21:04:18

(06/12/16 21:02:07)oldgeotzo Έγραψε:  Ανεβαζω εδώ ένα 2 δραχμο Κρητικης πολιτειας
Τιποτα "τρελο" ..αλλα το εκτιμησα για την πατινα του και τα κρυφα χρωματα του..
και τελικα μειναμε μαζι.
Πως το βλέπεται από βαθμο..ετσι για την εξασκηση και μονο.."τι αισθηση " σας δινει?
Χαλαρα ..vf25 ..xf..details ...ότι σας βγαζει
Γιώργο νομίζω ένα XF40 το χει.Αν διακρίνω καθαρα έχει και λίγο λούστρο κάτω απ την πατίνα;


RE: Κρητικη Πολιτεια 2 δραχμες 1901 - imike - 06/12/16 21:20:15

Και εγώ νομίζω ότι είναι πάνω από 25. Ή 35 ή 40 θα το έλεγα. Επίσης πιστεύω ότι παίρνει καθαρό βαθμό.


RE: Κρητικη Πολιτεια 2 δραχμες 1901 - lucky_louk - 06/12/16 21:29:44

(06/12/16 21:20:15)imike Έγραψε:  Και εγώ νομίζω ότι είναι πάνω από 25. Ή 35 ή 40 θα το έλεγα. Επίσης πιστεύω ότι παίρνει καθαρό βαθμό.

Χτύπησε το κουδούνι, τελείωσε το διάλειμμα και ώρα για μάθημα...  Rolleyes

Ίσως υπάρχει ένα παλιότερο ελαφρύ καθάρισμα, αυτή την αίσθηση μου δίνει το χρώμα και ο τρόπος της πατίνας, δεν νομίζω να του δημιουργεί πρόβλημα όμως. Το μαλλί και το μουστάκι είναι σε ένα βαθμό εκεί και πίσω οι μαίανδροι και τα αστέρια... Θα έλεγα VF35+.


RE: Κρητικη Πολιτεια 2 δραχμες 1901 - oldgeotzo - 06/12/16 21:35:25

(06/12/16 21:04:18)Sp1 Έγραψε:  Γιώργο νομίζω ένα XF40 το χει.Αν διακρίνω καθαρα έχει και λίγο λούστρο κάτω απ την πατίνα;

Εσεις θα πρεπει να μου πειτε ..εγω για κάθε νομισμα μου εχω σχηματισει εντυπωση και βαθμο.
Λουστρο είναι?..τι και πως?
Μια περιγραφή του τι βλέπεται ..βαλτε τα +....μετα δεστε τα πλην(-)...και βαλτε βαθμο.
Πριν από μερικα χρονια ανεβαζα νομισματα που αγοραζα..όλα στην online..(thanks μεσιε Γκουντα)
ακουγα(και τωρα το κανω) ..δοκιμαζα αν αυτά που πιστευα ,ηταν και εμπράκτως σωστα
και εμαθα ... 4 στα 10 πραγματα.
Τωρα θελω να "διαβασω" τις περιοδους που εχασα...είμαι πολύ πισω
Οποτε ακουω ..χαλαρα και με οσο δυνατον τεκμηρειωμενο σκεπτικο,,να βοηθηθούμε ολοι
ΥΓ..χρονο να δουμε πως θα βρουμε Big Grin


RE: Κρητικη Πολιτεια 2 δραχμες 1901 - imike - 06/12/16 21:35:30

(06/12/16 21:29:44)lucky_louk Έγραψε:  
(06/12/16 21:20:15)imike Έγραψε:  Και εγώ νομίζω ότι είναι πάνω από 25. Ή 35 ή 40 θα το έλεγα. Επίσης πιστεύω ότι παίρνει καθαρό βαθμό.

Χτύπησε το κουδούνι, τελείωσε το διάλειμμα και ώρα για μάθημα...  Rolleyes

Ίσως υπάρχει ένα παλιότερο ελαφρύ καθάρισμα, αυτή την αίσθηση μου δίνει το χρώμα και ο τρόπος της πατίνας, δεν νομίζω να του δημιουργεί πρόβλημα όμως. Το μαλλί και το μουστάκι είναι σε ένα βαθμό εκεί και πίσω οι μαίανδροι και τα αστέρια... Θα έλεγα VF35+.

Μάλιστα κύριε!!


RE: Κρητικη Πολιτεια 2 δραχμες 1901 - lucky_louk - 06/12/16 21:48:57

Εεεε όχι εγώ ήμουνα στο διάλειμμα και έτρωγα κρουασάν Tongue , είδα τον κ. Γιώργο να μπαίνει και έκατσα στο πρώτο θρανίο...
Πάντως όσο το κοιτάζω μου αρέσει και το 40 αλλά μέχρι εκεί, γιατί έχει αρκετά κατεβάσματα.


RE: Κρητικη Πολιτεια 2 δραχμες 1901 - oldgeotzo - 06/12/16 22:51:54

Βλεπω ότι γραφουμε 2-3+ χρονια τα πηγαν στο "βροντο"
Τεκμηρειωμενα λεμεεε..τα αλλα είναι "μπαλωθιες " ασφαιρες  Tongue  ..40-30 -50...25..βλεπω ένα φρυδι..βλεπω ένα mark..βλεπω κτλ....ετσι βαθμο-κατασταση σε σταθερη βαση ..δεν
Ξεκιναμε θετοντας ερωτήσεις..
Ποια είναι η πρωτη ερωτηση(η εστω στην πρωτη τριαδα) που πρεπει να κανουμε..και να απαντησουμε
βλέποντας ένα νομισμα
Mετα που θα απαντησουμε στις βασικες ερωτήσεις..θα αρχισουμε να "διαφωνούμε" για τις λεπτομέρειες.
Ακουω τις ερωτήσεις..η την  τεκμηρειωση
ΥΓ.προφανως μετα από πολλα νομισματα ..υπαρχει  εμπειρια ..που δεν μπορει να την αναπληρωσει
τιποτα..απλα ο χρονος  βελτιώνει η οπτικη ολων μας ..αρκει να μην ειμαστε απολυτοι .."τα ξερω όλα"


RE: Κρητικη Πολιτεια 2 δραχμες 1901 - Dimarxos - 06/12/16 23:01:30

οταν στα κρητικα διφραγκα φαινοντε οι μαιανδροι ξεκιναμε απο χφ οταν συνδυαζετε και το μουστακι με το μαλλι αρχιζουμε με αου!!
οταν γινει ο παραπανω συνδυασμος και υπαρχει και λουστρο το πραμα σοβαρευει!!
Εγω πιστευω λοιπον με αυτο που βλεπω οτι εδω εχουμε υψηλο χφ!!


RE: Κρητικη Πολιτεια 2 δραχμες 1901 - imike - 06/12/16 23:26:02

(06/12/16 22:51:54)oldgeotzo Έγραψε:  Βλεπω ότι γραφουμε 2-3+ χρονια τα πηγαν στο "βροντο"
Τεκμηρειωμενα λεμεεε..τα αλλα είναι "μπαλωθιες " ασφαιρες  Tongue  ..40-30 -50...25..βλεπω ένα φρυδι..βλεπω ένα mark..βλεπω κτλ....ετσι βαθμο-κατασταση σε σταθερη βαση ..δεν
Ξεκιναμε θετοντας ερωτήσεις..
Ποια είναι η πρωτη ερωτηση(η εστω στην πρωτη τριαδα) που πρεπει να κανουμε..και να απαντησουμε
βλέποντας ένα νομισμα
Mετα που θα απαντησουμε στις βασικες ερωτήσεις..θα αρχισουμε να "διαφωνούμε" για τις λεπτομέρειες.
Ακουω τις ερωτήσεις..η την  τεκμηρειωση
ΥΓ.προφανως μετα από πολλα νομισματα ..υπαρχει  εμπειρια ..που δεν μπορει να την αναπληρωσει
τιποτα..απλα ο χρονος  βελτιώνει η οπτικη ολων μας ..αρκει να μην ειμαστε απολυτοι .."τα ξερω όλα"

Δάσκαλε, έχω βγάλει τετράδιο και μολύβι και περιμένω να κρατήσω σημειώσεις... Tongue