Συλλεκτικό Στέκι
1954 πορτρετα - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ελληνικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-8.html)
+--- Φόρουμ: Παύλος (1947-1964) (https://syllektiko-steki.gr/forum-16.html)
+--- Νήμα: 1954 πορτρετα (/thread-2285.html)

Σελίδες: 1 2


1954 πορτρετα - exmim - 28/03/18 17:01:53

Δεν ξέρω κατά πόσο (και πόσοι), αναγνωρίζουν και αποδέχονται το 3ο πορτραίτο,  στην σειρά του 1954. Στο 3ο πορτρέτο έχουμε συνδυασμό τα μαλλιά και το ματι απο το ρουφηγμένο, με το μάγουλο απο το κανονικό.


Υγ Προσεχώς τα 50αρακια....


RE: 1954 πορτρετα - μαρκος - 28/03/18 17:11:52

Μιμη καλοριζικα,να ρωτησω το 3 πορτρετο βρισκεται σε ολη την σειρα του 54;;


RE: 1954 πορτρετα - GKCollect - 28/03/18 17:55:45

Ποια η διαφορά στο σχέδιο (στη μήτρα), του 3ου πορτραίτου από το κανονικό ;;


RE: 1954 πορτρετα - GKCollect - 28/03/18 18:05:38

Για να βοηθήσω... Σίγουρα θα δείτε διαφορές.
Αλλά είναι άλλη ποικιλία ;;


RE: 1954 πορτρετα - haros - 28/03/18 18:25:01

Απο οτι καταλαβαινω, ο Κωστας εννοει οτι ειναι απλως φυσιολογικη φθορα της μητρας, σωστα?


RE: 1954 πορτρετα - GKCollect - 28/03/18 18:43:50

(28/03/18 18:25:01)haros Έγραψε:  Απο οτι καταλαβαινω, ο Κωστας εννοει οτι ειναι απλως φυσιολογικη φθορα της μητρας, σωστα?

Έχουμε χαλαρή εκτύπωση γενικώς (στα γράμματα, στην περίμετρο κλπ) και δεν φαίνεται να είναι μόνο σε συγκεκριμένα σημεία.

Αν οφείλεται σε κουρασμένη μήτρα, σε αλλαγή της 'έντασης' της εκτύπωσης ή σε κάποιον άλλο λόγο δεν το γνωρίζουμε. Μπορούμε να κάνουμε μια εικασία, που έχει βάση... Λόγω των θεμάτων στο υλικό και επειδή τα νομίσματα παρουσίαζαν πολλές φθορές στο μάγουλο-αυτί κλπ (ακόμη και όσα έβγαιναν από τα μηχανήματα), ίσως να άλλαξαν τις ρυθμίσεις και να έχουμε πιο 'σκληρή'-'βαριά' εκτύπωση στα επόμενα νομίσματα. Μ' αυτό το σκεπτικό, το ονομαζόμενο 3ο πορτραίτο, χρονικά είναι στη μέση μετά το ρουφηγμένο μάγουλο.

Κατά την άποψή, προς το παρόν, δεν το θεωρώ ποικιλία. Φυσικά η συλλεκτική κοινότητα, μπορεί, κάποια στιγμή να το αναγνωρίσει σαν κανονική ποικιλία.

ΥΓ Αν είναι δυνατόν να έχουμε μεγαλύτερες φωτό ολόκληρων των νομισμάτων καθώς και του οπισθότυπου.


RE: 1954 πορτρετα - μαρκος - 28/03/18 21:05:01

Γιαυτο ρωταω αν ειναι σε ολη την σειρα ,γιατι αν ειναι σε ολη τοτε μιλαμε για ποικιλια αν ειναι σε μια τοτε ενδεχομενως μιλαμε για κουρασμενες μητρες ή αλλαγη ρυθμισεων,λογικα ετσι δεν παει;;


RE: 1954 πορτρετα - GKCollect - 28/03/18 21:28:59

(28/03/18 21:05:01)μαρκος Έγραψε:  Γιαυτο ρωταω αν ειναι σε ολη την σειρα ,γιατι αν ειναι σε ολη τοτε μιλαμε για ποικιλια αν ειναι σε μια τοτε ενδεχομενως μιλαμε για κουρασμενες μητρες ή αλλαγη ρυθμισεων,λογικα ετσι δεν παει;;

Τα προβλήματα στο μάγουλο, αυτί κλπ παρουσιάζονται σε όλες τις αξίες. Αν θυμάμαι καλά, από συζητήσεις που έχουν γίνει, πρέπει να είχε γίνει σύσταση και γι αυτό, όπως έγινε σύσταση και για το ρουφηγμένο μάγουλο. Οπότε σε όλες τις αξίες θα μπορούσε να έχει αλλάξει η ρύθμιση. Γι αυτό και ανέφερα την υπόθεση για αλλαγή ρύθμισης της πρέσσας. Φαίνεται πιο λογικό και πιθανό αυτό, παρά η κουρασμένη μήτρα.


RE: 1954 πορτρετα - μαρκος - 28/03/18 21:33:03

(28/03/18 21:28:59)GKCollect Έγραψε:  
(28/03/18 21:05:01)μαρκος Έγραψε:  Γιαυτο ρωταω αν ειναι σε ολη την σειρα ,γιατι αν ειναι σε ολη τοτε μιλαμε για ποικιλια αν ειναι σε μια τοτε ενδεχομενως μιλαμε για κουρασμενες μητρες ή αλλαγη ρυθμισεων,λογικα ετσι δεν παει;;

Τα προβλήματα στο μάγουλο, αυτί κλπ παρουσιάζονται σε όλες τις αξίες. Αν θυμάμαι καλά, πρέπει να είχε γίνει σύσταση γι αυτό. Όπως έγινε σύσταση και για το ρουφηγμένο μάγουλο. Οπότε σε όλες τις αξίες θα μπορούσε να έχει αλλάξει η ρύθμιση. Γι αυτό και ανέφερα την υπόθεση για αλλαγή ρύθμισης της πρέσσας. Φαίνεται πιο λογικό και πιθανό αυτό παρά η κουρασμένη μήτρα.

Σωστος Κωστα το εχω παρατηρησει και εγω αλλα τα εχω μαθει και απο εσας τους δασκαλους ποιο παλια ,απλα στα γραμματα στον χαρακτη ισως εκει μπορουμε να εξαγουμε συμπερασματα αλλα βλεποντας πολλα νομισματα και εχοντας συνολικη εικονα ολων


RE: 1954 πορτρετα - exmim - 29/03/18 08:51:00

Το "3ο πορτρετο" το εχω δει σε 50λ, 1δρχ, και 5δρχ. στο δυφραγκο δεν το εχω προσέξει η δεν το έχω βρει ακόμα. Τώρα αν ειναι ποικιλία σε μήτρα, μακάρι να ήξερα. Για αυτό το ανέβασα να ακούσω απο εσας τι ξέρετε επι του θέματος , και αν ισχύει βέβαια.
  Μια άποψη (δική μου, οχι απαραίτητα σωστή), είναι οτι μετά το ρουφηγμένο μάγουλο, δουλεύτηκαν οι μήτρες για να γεμίσουν το μάγουλο, και μάλλον δεν τους βγήκε, οπότε και φτιάχτηκαν άλλες, και βγήκε το κανονικό. Αυτο το λεω γιατί παρατηρώ στοιχεία και απο τις δυο ποικιλίες (ρουφηγμένο(αδύναμο πάτημα στο ματι και στα μαλλιά) και κανονικό μαγουλο στο αλλο). Απλοϊκό ίσως, αλλά η "ποικιλία" στο πορτρέτο είναι γεγονός, είναι κουρασμένες μήτρες; ειναι αδύναμο πάτημα; η είναι η μήτρες απο το ρουφηγμένο που τροποποιηθικαν ;; 
 θα προσπαθήσω για καλύτερες φωτογραφιες, αν και το καλύτερο μου ειναι αυτές που εχω βάλει.