Συλλεκτικό Στέκι
cleaned and restoned - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ειδικές Κατηγορίες (https://syllektiko-steki.gr/forum-91.html)
+--- Φόρουμ: Συζήτηση για Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-104.html)
+--- Νήμα: cleaned and restoned (/thread-2288.html)

Σελίδες: 1 2 3


cleaned and restoned - μαρκος - 30/03/18 09:50:24

cleaned and restoned.
Μπορω να καταλαβω πανω κατω τι εννοει αλλα οχι ακριβως,γιαυτο τον λογο βαζω αυτο το θεμα και οποιος ξερει να μας πει δυο λογια.
[attachment=5435]


RE: cleaned and restoned - nikos11 - 30/03/18 10:09:25

Καθαρισμένο και ξανα-πατιναρισμένο καταλαβαίνω εγώ Angel .


RE: cleaned and restoned - gkounto - 30/03/18 11:12:17

Eτσι οπως το εγραψε ο Μαρκος σημαινει καθαρισμένο και ξαναμαστουρωμένο.... Big Grin


RE: cleaned and restoned - nikos11 - 30/03/18 13:32:50

(30/03/18 11:12:17)gkounto Έγραψε:  Eτσι οπως το εγραψε ο Μαρκος σημαινει καθαρισμένο και ξαναμαστουρωμένο.... Big Grin
Re(s)toned Big Grin Big Grin


RE: cleaned and restoned - μαρκος - 30/03/18 15:13:06

(30/03/18 11:12:17)gkounto Έγραψε:  Eτσι οπως το εγραψε ο Μαρκος σημαινει καθαρισμένο και ξαναμαστουρωμένο.... Big Grin
Πριν λιγο σκεφτομουν οτι το εγραψα ετσι και γελουσα μονος Big Grin Big Grin


RE: cleaned and restoned - digo - 30/03/18 18:52:18

Προσωπικά θα ήθελα να το διαβάζω και σε labels της PCGS και της NGC. Δεν θυμάμαι αν το σλαμπ αυτό είναι ίδιοκατασκευή, η μια απ’αυτες τις αναξιόπιστες δευτεροκλασάτες εταιρείες πιστοποίησης (είμαι σχεδόν σίγουρος για το δεύτερο, SEGS ίσως?) και επίσης λυπάμαι, που ενώ το γράφει, ο βαθμός δεν το λαμβάνει υπόψιν, δηλαδή δεν αφαιρεί πόντους γι αυτό. Και βέβαια είναι καραμπινάτο χαμηλό vf και όχι Xf αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

Ειλικρινά έχω βαρεθεί να διαβάζω η να ακούω για προτάσεις ξανα-πατιναρισματος με σκοπό ένα βαθμό πιο πάνω κλπ κλπ. Επιτέλους, είναι μια άθλια πρακτική και πιστεύω ότι δεν αργεί η στιγμή όπου οι φαν της θα την λοιδωρουν. Ας αφήσουμε και κανενα νόμισμα απείραχτο βρε παιδιά. Η τουλάχιστον, μην τα πειράζουμε κι άλλο.


RE: cleaned and restoned - μαρκος - 30/03/18 21:31:18

pci ειναι Δημητρη απο οτι θυμαμαι,μου εκανε εντυπωση και αυτο που γραφει και η εταιρεια


RE: cleaned and restoned - digo - 31/03/18 06:44:21

Καλημέρα Μάρκο. PCI ,σωστά!

Σου κάνει εντύπωση ότι έγραψε το εμφανέστατο πρόβλημα του νομίσματος αυτού, η το ότι δεν του αφαίρεσε βαθμούς γι αυτό; 

Και για να συμπληρώσω και την προηγούμενη ανάρτηση, κάτι που ξεκίνησε σαν προσπάθεια «επαναφοράς ενός βαριά η άγαρμπα καθορισμένου νομίσματος» με δημιουργία κάποιας νέας πατινας, εξελίχθηκε δυστυχώς και σε άψογα νομίσματα, πολλές φορές ακυκλοφόρητα (61-63), του στυλ { να το πατιναρουμε για να αποκτήσει eye appeal το οποίο μια από τις δυο εταιρείες συνήθως επιβραβεύει. }

Δηλαδή έχοντας επαναλάβει την διαδικασία πολλές φορές σε καθαρισμένα νομίσματα, αποκτήθηκε μια πείρα και μια τεχνογνωσία που νοιωθουν (αυτοί που το κάνουν αυτό) αρκετά σίγουροι ώστε να επέμβουν και σε ένα άψογο άσπρο νόμισμα....  Δηλαδή επεμβαίνουν σε νομίσματα άσπρα BU για να αποκτήσουν την πατινα που δεν απέκτησαν σε 150 χρόνια, με απώτερο στόχο ένα πιθανό βαθμό παραπάνω. Είναι πολύ άρρωστο και ηθικά άθλιο.


RE: cleaned and restoned - μαρκος - 31/03/18 12:06:28

Μου εκανε εντυπωση η περιγραφη του προβληματος .Για τοΝ βαθμο δεν μπορω να εκφερω γνωμη μια και στα Μοργκαν δεν εχω την τριβη αν και γνωριζω γενικα τα σημεια που τσεκαρουν οι εκτιμητες ,ειδικα στα χαμηλοβαθμα δεν το εχω καθολου.
Να ρωτησω Δημητρη στο τελευταιο σκελος περι πατιναρισματος κτλ κατι παρομοιο δεν κανουν και οι εταιρειες οταν στελνουμε συντηρηση -πιστοποιηση;;


RE: cleaned and restoned - nikos11 - 31/03/18 20:02:47

(31/03/18 12:06:28)μαρκος Έγραψε:  Να ρωτησω Δημητρη στο τελευταιο σκελος περι πατιναρισματος κτλ κατι παρομοιο δεν κανουν και οι εταιρειες οταν στελνουμε συντηρηση -πιστοποιηση;;
Καμία σχέση. Οι εταιρείες δεν πατινάρουν τα νομίσματα όταν τα στέλνεις για συντήρηση.