Συλλεκτικό Στέκι
20 ΔΡΧ 1973 - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ελληνικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-8.html)
+--- Φόρουμ: Κωνσταντίνος Β' (1964-1973) (https://syllektiko-steki.gr/forum-17.html)
+--- Νήμα: 20 ΔΡΧ 1973 (/thread-230.html)

Σελίδες: 1 2 3


RE: 20 ΔΡΧ 1973 - GKCollect - 05/01/17 13:50:06

Στον κατάλογο www.mycoins.gr, σε κάποια νομίσματα, εμφανίζονται οι βασικές ποικιλίες και υπάρχει μία γενική ποικιλία που αναφέρει ύπαρξη συνδυασμού των παραπάνω ποικιλιών. Αυτό συμβαίνει σε διάφορα νομίσματα όπου συναντάμε συνδυασμούς ποικιλιών, διότι αν αναφερθούν όλοι οι συνδυασμοί μάλλον θα χρειαστεί ξεχωριστός κατάλογος.

Π.χ. Το ΚΟΜΜΕΝΟ ΚΥΜΑ μπορεί να βρεθεί σε συνδυασμό με το ΜΙΚΡΟ ή το ΜΕΓΑΛΟ κύμα με αποτέλεσμα να έχουμε πιο ΜΙΚΡΟ ή πιο ΜΕΓΑΛΟ ΚΟΜΜΕΝΟ κύμα.  Επίσης μπορεί να βρεθεί με άλλο συνδυασμό του οπισθότυπου, οπότε μπορεί να βρεθεί και με ΣΠΑΣΜΕΝΟ ΑΚΡΟΚΕΡΑΜΟ. Ταυτόχρονα δεν αποκλείουμε τις περιπτώσεις όλα τα παραπάνω να τα συναντάμε και με την ταυτόχρονη ύπαρξη ΠΕΠΛΟΥ ή ΧΩΡΙΣ ΠΕΠΛΟ ή ΔΙΠΛΟ ΠΕΠΛΟ.

Παρατήρηση : Τις περισσότερες ποικιλίες τις συναντάμε με ΧΟΝΤΡΟ rim, αλλά και πάλι δεν μπορούμε να αποκλείσουμε τους παραπάνω συνδυασμούς με ταυτόχρονη ύπαρξη ΛΕΠΤΟΥ rim (π.χ. την ποικιλία ΧΩΡΙΣ ΠΕΠΛΟ την συναντάμε με ΛΕΠΤΟ rim).

Θα ήθελα να ρωτήσω τον φίλο Δ.Δημήτρη, αν μου επιτρέπει να πάρω τις φωτογραφίες από το νόμισμά του, για να τις ανεβάσω στον κατάλογο.


RE: 20 ΔΡΧ 1973 - GKCollect - 05/01/17 14:54:26

Σαν ξεχωριστή ποικιλία είναι ο συνδυασμός : ΧΟΝΤΡΗ ΣΤΕΦΑΝΗ, ΜΙΚΡΟ ΚΥΜΑ, ΚΟΜΜΕΝΟ ΚΥΜΑ, ΣΠΑΣΜΕΝΟ ΑΚΡΟΚΕΡΑΜΟ. Κατά τη γνώμη μου, θα πρέπει να μπει στον κατάλογο στην ποικιλία ΜΙΚΡΟ ΚΥΜΑ (ενδεικτικά και για τεχνικούς λόγους, διότι έτσι θα 'κλείσει' από φωτό, μεγάλος συνδυασμός ποικιλιών στον κατάλογο).


RE: 20 ΔΡΧ 1973 - exmim - 05/01/17 19:19:46

Κώστα καλησπέρα και χρόνια πολλά. Ο κατάλογος σου είναι απίστευτος , ειδικά για τις ποικιλίες που υπάρχουν στα νομίσματα, δεν έχει ταίρι!! Αν ποτέ αυτός ο κατάλογος εκδοθεί.......... αλλά πάλι,ίσως για αυτό είναι μοναδικός, γιατί ενημερώνετε συνεχώς.


RE: 20 ΔΡΧ 1973 - ukobke - 05/01/17 20:16:25

Παιδιά, καταρχάς, σας ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία και για τον κόπο που κάνατε.

Δυστυχώς, είμαι ακόμη (λιγάκι)  μπερδεμένος. Το λιγάκι αναφέρεται στο μικρό ή μεγάλο κύμα.

Θα σας γράψω τι παρατήρησα από τα δικά μου διπλά και ακυκλοφόρητα (θέλω να τονίσω ότι δεν είναι φθαρμένα για να αμφισβητήσω αυτά που βλέπω) νομίσματα  (20Δ 1973).

Τα διπλά που εξέτασα είναι 8.

1. Το ένα λεπτό rim, το πέπλο μονό (η γραμμή που ξεκινά από το στόμα) ακροκέραμο ίσιο, κύμα μεγάλο κανονικό.
2. Χοντρό rim, το πέπλο με διπλή γραμμή (η δεύτερη αχνή) ακροκέραμο ίσιο, κύμα μεγάλο κανονικό.
3. Χοντρό rim, το πέπλο με διπλή γραμμή ακροκέραμο σπασμένο, κύμα μεγάλο κανονικό.
4-8. Χοντρό rim, το πέπλο με διπλή γραμμή (η δεύτερη πολύ αχνή) ακροκέραμο σπασμένο, κύμα σπασμένο, αλλά μικρότερο από το 1,2,3.

Απ ότι καταλάβατε μπερδεύτηκα με το ακροκέραμο, γιατί όλα τα διπλά "σπασμένο κύμα" που έχω  (4-8) είναι ακροκέραμο σπασμένο. Νόμιζα ότι όλα έτσι είναι. Το δε κύμα, είναι μικρότερο σαφέστατα από τα 1,2,3 αλλά δεν ξέρω εάν αρκεί.

Δυστυχώς τα πρώτα της συλλογής που είναι 6, δεν τα έχω σπίτι για να τα συγκρίνω και αυτά.

Τελικά παραμένει να διευκρινίσω το μικρό-μεγάλο κύμα. Δυστυχώς η φωτό που αναρτήθηκε είναι λιγάκι θαμπή και δεν κατάλαβα τη διαφορά.


RE: 20 ΔΡΧ 1973 - georok - 05/01/17 20:41:29

Το μικρό- μεγάλο κύμα η διαφορά φαίνεται πολύ στην μύτη του δελφινιού.
 Στο μεγάλο κύμα το ακουμπαει η μύτη ενω στο μικρό όχι.


RE: 20 ΔΡΧ 1973 - ukobke - 05/01/17 21:53:52

Γιώργο, σε ευχαριστώ.

Λοιπόν και τα 5 διπλά που έχω, είναι χοντρό rim, σπασμένο κύμα, σπασμένο ακροκέραμο, μικρό κύμα. Είναι καλά;


RE: 20 ΔΡΧ 1973 - GKCollect - 05/01/17 23:02:32

Άλλαξα κάπως τη σειρά στις ποικιλίες και δεν μπήκε του Δημήτρη με τη σειρά που ανέφερα πιο πάνω. Για να είναι πιο πλήρης ο κατάλογος στις βασικές ποικιλίες, έπρεπε να μπουν με διαφορετική σειρά. Δυστυχώς δεν μπορώ να ανεβάσω όλους τους συνδυασμούς στον κατάλογο, διότι είναι πολλοί και συνεχώς βρίσκουμε νέους.

Προς το παρόν... Οι 'βασικές' ποικιλίες που 'ξεχωρίζουν' είναι :

'ΛΕΠΤΗ ΣΤΕΦΑΝΗ' : Που έχει και τους λιγότερους συνδυασμούς ποικιλιών, γι αυτό και μπήκε σαν 'ΚΑΝΟΝΙΚΟ' στον κατάλογο. Τη συναντάμε στην ποικιλία ΧΩΡΙΣ ΠΕΠΛΟ και ΔΙΠΛΟ ΠΕΠΛΟ. Προς έρευνα αν υπάρχει σε συνδυασμό με άλλες ποικιλίες.

'ΧΟΝΤΡΗ ΣΤΕΦΑΝΗ' : Που εμφανίζεται σε συνδυασμό με όλες τις παρακάτω ποικιλίες (εκτός της ΧΩΡΙΣ ΠΕΠΛΟ.. προς έρευνα).

'ΜΕΓΑΛΟ ΚΥΜΑ'
'ΜΙΚΡΟ ΚΥΜΑ'
'ΚΟΜΜΕΝΟ ΚΥΜΑ' : Που τη συναντάμε με ΧΟΝΤΡΗ ΣΤΕΦΑΝΗ με ΜΙΚΡΟ ΚΥΜΑ ή ΜΕΓΑΛΟ ΚΥΜΑ.

'ΜΙΚΡΗ ΧΑΙΤΗ' : Που τη συναντάμε με ΧΟΝΤΡΗ ΣΤΕΦΑΝΗ, ΚΟΜΜΕΝΟ ΚΥΜΑ με ΜΙΚΡΟ ΚΥΜΑ (ή ΜΕΓΑΛΟ ΚΥΜΑ.. προς έρευνα).

'ΔΙΠΛΟ ΠΕΠΛΟ' : Που τη συναντάμε με ΛΕΠΤΗ ΣΤΕΦΑΝΗ, ΧΟΝΤΡΗ ΣΤΕΦΑΝΗ
'ΧΩΡΙΣ ΠΕΠΛΟ' : Που τη συναντάμε με ΛΕΠΤΗ ΣΤΕΦΑΝΗ (ΧΟΝΤΡΗ ΣΤΕΦΑΝΗ.. προς έρευνα)

'ΛΕΠΤΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ' στο όνομα του Χαράκτη : Που τη συναντάμε σε συνδυασμό με ΧΟΝΤΡΗ ΣΤΕΦΑΝΗ, ΚΟΜΜΕΝΟ ΚΥΜΑ με ΜΙΚΡΟ ΚΥΜΑ (ή ΜΕΓΑΛΟ ΚΥΜΑ.. προς έρευνα)

'ΣΠΑΣΜΕΝΟ ΑΚΡΟΚΕΡΑΜΟ' : Η μοναδική ποικιλία του οπισθότυπου. Που τη συναντάμε σε συνδυασμό με ΧΟΝΤΡΗ ΣΤΕΦΑΝΗ, ΚΟΜΜΕΝΟ ΚΥΜΑ με ΜΙΚΡΟ ΚΥΜΑ ή ΜΕΓΑΛΟ ΚΥΜΑ.

Αν υπολογίσετε τους συνδυασμούς των 'βασικών' ποικιλιών κι αν προσθέσετε και άλλες περιπτώσεις π.χ. έκκεντρες εκτυπώσεις του έσω διάκοσμου - Έλλειψη λεπτομερειών - Χαλαρή εκτύπωση - Μονό Πέπλο κλπ... 'φεύγουμε' πολύ ψηλά σε αριθμό. Πιστεύω ότι οι παραπάνω 'βασικές' ποικιλίες αρκούν για τον κατάλογο, προς το παρόν, για να μπορούμε να βρίσκουμε τους πιθανούς συνδυασμούς.


RE: 20 ΔΡΧ 1973 - GKCollect - 06/01/17 00:44:26

Ξέχασα να αναφέρω ότι στον οπισθότυπο, πέρα από την ποικιλία ΣΠΑΣΜΕΝΟ ΑΚΡΟΚΕΡΑΜΟ, συναντάμε διαφορές και στη φλόγα. Προς το παρόν αυτές οι διαφορές δεν φαίνεται να ανήκουν σε συγκεκριμένη 'ποικιλία', και μάλλον είναι διάφορα σφάλματα που εμφανίζονται με διάφορες μορφές. Οπότε είναι.. προς μελέτη.


RE: 20 ΔΡΧ 1973 - μαρκος - 06/01/17 10:49:41

(06/01/17 00:44:26)GKCollect Έγραψε:  Ξέχασα να αναφέρω ότι στον οπισθότυπο, πέρα από την ποικιλία ΣΠΑΣΜΕΝΟ ΑΚΡΟΚΕΡΑΜΟ, συναντάμε διαφορές και στη φλόγα. Προς το παρόν αυτές οι διαφορές δεν φαίνεται να ανήκουν σε συγκεκριμένη 'ποικιλία', και μάλλον είναι διάφορα σφάλματα που εμφανίζονται με διάφορες μορφές. Οπότε είναι.. προς μελέτη.

Στην φλογα διαφορες ;;;Ω ρε Κωστα φωτια που μου ανοιξες πρωι πρωι(φτου και απο την αρχη τσεκαρισματα)


RE: 20 ΔΡΧ 1973 - exmim - 06/01/17 14:19:14

(06/01/17 10:49:41)μαρκος Έγραψε:  
(06/01/17 00:44:26)GKCollect Έγραψε:  Ξέχασα να αναφέρω ότι στον οπισθότυπο, πέρα από την ποικιλία ΣΠΑΣΜΕΝΟ ΑΚΡΟΚΕΡΑΜΟ, συναντάμε διαφορές και στη φλόγα. Προς το παρόν αυτές οι διαφορές δεν φαίνεται να ανήκουν σε συγκεκριμένη 'ποικιλία', και μάλλον είναι διάφορα σφάλματα που εμφανίζονται με διάφορες μορφές. Οπότε είναι.. προς μελέτη.

Στην φλογα διαφορες ;;;Ω ρε Κωστα φωτια που μου ανοιξες πρωι πρωι(φτου και απο την αρχη τσεκαρισματα)


 +1  
Και μετά μου λένε..... για δεν πετάω τιποτις  χα!