Συλλεκτικό Στέκι
Τάγμα του Σωτήρος - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Διάφορα Συλλεκτικά (https://syllektiko-steki.gr/forum-58.html)
+--- Φόρουμ: Militaria (https://syllektiko-steki.gr/forum-69.html)
+--- Νήμα: Τάγμα του Σωτήρος (/thread-233.html)



Τάγμα του Σωτήρος - smartmorpheus - 06/12/16 23:24:17

Η σύσταση του Τάγματος έγινε στις 20 Μαΐου 1833. Ήταν η ανώτατη διάκριση του Ελληνικού Κράτους.
Απονεμόταν σε Έλληνες και ξένους πολίτες οι οποίοι αρίστευσαν στον Αγώνα για την ελευθερία της Πατρίδος, ή σε οιονδήποτε κλάδο της δημόσιας ζωής, ή διέπρεψαν υπέρ της “ευδαιμονίας της Πατρίδος”.
Το διάσημο του Τάγματος αποτελείται από εστεμμένο σταυρό από λευκό σμάλτο, κάθε κεραία του οποίου καταλήγει σε δύο οξείες γωνίες. Στο κέντρο φέρει την Εικόνα του Σωτήρος, η οποία περιβάλλεται από την επιγραφή: “Η ΔΕΞΙΑ ΣΟΥ ΧΕΙΡ ΚΥΡΙΕ ΔΕΔΟΞΑΣΤΑΙ ΕΝ ΙΣΧΥΙ”Στην πίσω πλευρά φέρει ελληνικό σταυρό από λευκό σμάλτο και η σύνθεση περιβάλλεται από την επιγραφή: “Η ΕΝ ΑΡΓΕΙ Δ’ ΕΘΝΙΚΗ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΣΥΝΕΛΕΥΣΙΣ ΑΩΚΘ”
Στην αριστερή του πλευρά αναπτύσσεται μισό στεφάνι δρυός ενώ στη δεξιά πλευρά αντίστοιχα μισό στεφάνι δάφνης, από πράσινο σμάλτο με ερυθρούς κόμβους.
Οι αστέρες του Τάγματος καταλήγουν σε οκτώ ακτίνες και στο μέσο φέρουν την Εικόνα του Σωτήρος η οποία περιβάλλεται από την επιγραφή: “Η ΔΕΞΙΑ ΣΟΥ ΧΕΙΡ ΚΥΡΙΕ ΔΕΔΟΞΑΣΤΑΙ ΕΝ ΙΣΧΥΙ”
Η ταινία του Τάγματος έχει χρώμα ανοικτό κυανό με στενές λευκές λωρίδες στα άκρα.

Τάξεις


Όπως και τα άλλα Ελληνικά Τάγματα Αριστείας, κατά το πρότυπο της γαλλικής Λεγεώνας της Τιμής, έτσι και του Σωτήρος διακρίνεται σε πέντε τάξεις, τον Μεγαλόσταυρο, τον Ανώτερο Ταξιάρχη, τον Ταξιάρχη, τον Χρυσό και τον Αργυρό Σταυρό: Από τον οικείο νόμο προβλέπεται ότι το Τάγμα του Σωτήρος απονέμεται σε Έλληνες πολίτες που διακρίθηκαν στην προάσπιση των συμφερόντων της χώρας ή στην προσφορά εξαίρετων υπηρεσιών στο δημόσιο τομέα εντός ή εκτός Ελλάδος. Στην πράξη από το Τάγμα αυτό απονέμεται μόνο ο Μεγαλόσταυρος σε Αρχηγούς Ξένων Κρατών.

Παρακάτω σας δείχνω έναν δικό μου Χρυσό Σταυρό δηλαδη την Τέταρτη Τάξη και δύο σπάνιες απονομές Αργυρού Σταυρού του Βασιλιά Γεωργίου Α.

[Εικόνα: 4OWv2K.jpg][Εικόνα: OAUU13.jpg]

[Εικόνα: 29EXl2.jpg][Εικόνα: KZTFsR.jpg]


RE: Τάγμα του Σωτήρος - rubirosa - 10/12/16 23:23:33

Ωραία παρουσίαση Θοδωρή!!!
Στην κάτω απονομή,ποίου είναι η υπογραφή;


RE: Τάγμα του Σωτήρος - smartmorpheus - 10/12/16 23:42:59

Του Αντιβασιλέα αν δεν κάνω λάθος, κάτι που νομίζω οτι την κάνει και πιο δύσκολη αν προλάβω αυριο θα σας ανεβάσω και 2 ασημένιους Σωτήρες να μην είναι μόνες τους οι απονομές.


RE: Τάγμα του Σωτήρος - rubirosa - 11/12/16 01:14:12

(10/12/16 23:42:59)smartmorpheus Έγραψε:  Του Αντιβασιλέα αν δεν κάνω λάθος, κάτι που νομίζω οτι την κάνει και πιο δύσκολη αν προλάβω αυριο θα σας ανεβάσω και 2 ασημένιους Σωτήρες να μην είναι μόνες τους οι απονομές.
Είχα βρει και εγώ στο Μοναστηράκι, πριν πολλά χρόνια απονομή του τάγματος Γεωργίου Α', με υπογραφή ΑΝΤΙΒΑΣΙΛΕΥΣ Ο ΑΘΗΝΩΝ ΔΑΜΑΣΚΗΝΟΣ και δεν την είχα πάρει, έκτοτε δεν  έχω ξαναδεί...


RE: Τάγμα του Σωτήρος - smartmorpheus - 12/12/16 23:51:36

Συνεχίζοντας...

Ένας Αργυρός Σταυρός κατασκευής Spink

[Εικόνα: 0t2nO7.jpg][Εικόνα: l28ChT.jpg]

Ένας Χρυσός Σταυρός κατασκευής Huguenin

[Εικόνα: TeDNSZ.jpg][Εικόνα: VpcEIt.jpg]

και μία απονομή του Βασιλέως Κωνσταντίνου.

[Εικόνα: VON3KP.jpg]