Συλλεκτικό Στέκι
2 Mark Pattern. - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Δημοφιλή Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-86.html)
+--- Φόρουμ: Διάφορα Ξένα Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-89.html)
+--- Νήμα: 2 Mark Pattern. (/thread-2330.html)



2 Mark Pattern. - gerta - 14/04/18 20:57:24

Καλησπέρα στην παρέα.
Επειδή ασχολούμαι λίγο παραπάνω με τα Γερμανικά κέρματα το τελευταίο διάστημα, και μετά την απόκτηση ενός 3μαρκου , πήρα και το 2μαρκο.
Χρονιά του 1913. Βαυαρίας.
Φωτογραφίες της pcgs. Με το καλό όταν παραλάβω θα βάλω φρέσκια.


RE: 2 Mark Pattern. - haros - 14/04/18 21:04:45

Ειναι το χαλκινο proof pattern?
Ωραια πατινα.


RE: 2 Mark Pattern. - gerta - 14/04/18 21:13:59

(14/04/18 21:04:45)haros Έγραψε:  Ειναι το χαλκινο proof pattern?
Ωραια πατινα.
Ναι το χάλκινο. Τα ορειχάλκινα δεν μου άρεσαν. Τα ασημένιακαι τα χρυσάδεν τα υπολογίζω. Τα χάλκινα δίνουν πιο όμορφες πατινες. Ποικιλία Schaaf 51g1.
Ευχαριστώ!!


RE: 2 Mark Pattern. - heavy-metal - 19/04/18 10:24:49

Πολύ όμορφο και ιδιαίτερο νόμισμα Σάκη !! Δεν τα ξέρω και πολύ τα Γερμανικά αυτής της περιόδου, όμως πρέπει να ομολογήσω ότι είναι πολύ ωραίο !!! Να το χαίρεσαι φίλε !!!


RE: 2 Mark Pattern. - digo - 19/04/18 11:41:38

Αν δεν απατωμαι, είναι και τα 2 (διμαρκο, τριμαρκο) δοκιμια του Karl Goetz. Δεν νομιζω ότι δοθηκαν στην κυκλοφορια, όχι μονο το χαλκινο, αλλα και τα ασημενια ξαδερφακια τους. Ο συγκεκριμενος χαρακτης εχει ορισμένους πολύ φανατικούς φιλους, και αλλους όπως εγω, που δυσκολα θα εμπαινα στον πειρασμο να αγορασω κατι δικο του παρα το αδιαμφησβητητο ταλεντο του. Ωραιο όμως!  Smile


RE: 2 Mark Pattern. - gerta - 20/04/18 18:57:48

Σας ευχαριστώ πολύ και τους δυο.
heavy Γιώργο.....Τάσος. Έχει εντελώς διαφορετικό πάτημα. Πολύ δυνατό.

digo είναι όντως του Goetz. Σε αξίες 2-3-5-10-20 μάρκα. Να συμπληρώσω ότι εκτός από φανατικούς οπαδούς έχει και εξίσου φανατικούς εχθρούς. Ειδικά Γερμανούς. Για αυτό τον λόγο άλλωστε υπάρχουν κέρματα και τους υπόλοιπους συλλέκτες αφού κατά κάποιο τρόπο τα απαξιώνουν. Για μένα είναι ζάχαρη με μέλι αφού οικονομικά είναι στα μέτρα μου.
Για τα ασημένια που λες εύχομαι να εννοείς τα επάργυρα γιατί τα ασημένια ασημένια κόπηκαν μόνο 5 σετ!!!!!!
Δεν κυκλοφόρησαν. Μετά την αρνητική τροπή έκδοσης κάποια δόθηκαν σε υψηλούς πολιτικούς και στρατιωτικούς αξιωματούχους καθώς και σαν αναμνηστικά σε προξένους κτλ.


RE: 2 Mark Pattern. - gerta - 20/04/18 19:04:25

Να βάλω καμιά φωτογραφία. Δεν είναι της προκοπής αλλά....


RE: 2 Mark Pattern. - gerta - 20/04/18 19:06:48

και ο Ludwig


RE: 2 Mark Pattern. - heavy-metal - 20/04/18 22:07:22

(20/04/18 18:57:48)gerta Έγραψε:  Σας ευχαριστώ πολύ και τους δυο.
heavy Γιώργο.....Τάσος. Έχει εντελώς διαφορετικό πάτημα. Πολύ δυνατό.

digo είναι όντως του Goetz. Σε αξίες 2-3-5-10-20 μάρκα. Να συμπληρώσω ότι εκτός από φανατικούς οπαδούς έχει και εξίσου φανατικούς εχθρούς. Ειδικά Γερμανούς. Για αυτό τον λόγο άλλωστε υπάρχουν κέρματα και τους υπόλοιπους συλλέκτες αφού κατά κάποιο τρόπο τα απαξιώνουν. Για μένα είναι ζάχαρη με μέλι αφού οικονομικά είναι στα μέτρα μου.
Για τα ασημένια που λες εύχομαι να εννοείς τα επάργυρα γιατί τα ασημένια ασημένια κόπηκαν μόνο 5 σετ!!!!!!
Δεν κυκλοφόρησαν. Μετά την αρνητική τροπή έκδοσης κάποια δόθηκαν σε υψηλούς πολιτικούς και στρατιωτικούς αξιωματούχους καθώς και σαν αναμνηστικά σε προξένους κτλ.
Heavy-λάθος... Συγνώμη φίλε Τάσο... εκ παραδρομής .. Angel


RE: 2 Mark Pattern. - gerta - 20/04/18 22:55:07

κανενα θεμα φιλαράκι