Συλλεκτικό Στέκι
ψυχολογια συλλεκτη - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ειδικές Κατηγορίες (https://syllektiko-steki.gr/forum-91.html)
+--- Φόρουμ: Συζήτηση για Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-104.html)
+--- Νήμα: ψυχολογια συλλεκτη (/thread-2333.html)



ψυχολογια συλλεκτη - solferino - 16/04/18 10:52:04

Χθες εκανα μια μικρή πατάτα και είπα να τη μοιραστώ μαζί σας.

Προ μηνών μου είχε προτείνει ενας εμπορος ενα νόμισμα για 3000$ σε βαθμό μσ65. Είχα αρνηθεί διοτι το είχα βρει σε παλαιότερη πώληση για 2600 και υπέθετα οτι για να μου το προτείνει στο μιλητό η τιμή θα είναι αυξημένη.Τα βάθος της αγορας δεν το γνωριζα εξ αρχης.
Χθες σε δημοπρασία στυλ ebay οχι όμως το ebay, με πιάνει μία μαλάκυνση ανευ προηγουμένου και παω χερακι χερακι με καποιον αλλον και το ίδιο νόμισμα σε μσ65+ στα 3700$.

Γενικά εχω καταλάβει πως οταν κάποιος εμπορος σου προτείνει ένα νόμισμα σε μία Χ τιμή είναι πολύ δύσκολο να έχεις την διάυγεια να διακρίνεις πόσο καλή είναι η τιμή διοτι πάντα προσπαθείς να καταλάβεις γιατι δεν το πουλάει δημόσια ή γιατί βρήκε εμενα να το προτείνει ή χίλια δύο και αρνεισαι να δεις την ουσία. Οτι μπορεις να πάρεις buy it now σε μία Α τιμή κάτι συνήθως δυσεύρετο χωρίς πολλά πολλά.

Η κακη αντίληψη μου εκέινη τη στιγμή μου κόστισε 700$ μιας και ενα + στον βαθμό δεν το σώνει. Τουλάχιστον μου αρέσει και είναι στο βαθμό του.

Σας εχει τύχει να σας προτείνουν ενα καλό κέρμα , πολυ καλό σε μια τιμη και οταν το βλέπετε να σας ζωνουν τα φίδια κανοντας ερωτησεις στον εαυτο σας π..χ. γτ διαλεξε εμενα και αλλα τετοια με αποτελεσμα να αρνειστε τη προσφορα ?


RE: ψυχολογια συλλεκτη - digo - 16/04/18 12:40:53

Το «γιατί διάλεξε εμένα» κλπ ,δεν νομίζω ότι είναι συνηθισμένο στους συλλέκτες. Ένας έμπορος μπορεί να σου προτείνει ένα Α νόμισμα σε μια Β τιμή, είτε γιατί πέρασες από το μαγαζί του και σου άρεσε, είτε γιατί ξέρει τα γούστα σου και πίστεψε ότι σου ταιριάζει και πολλοί ακόμη λόγοι που ίσως δυσκολεύεσαι να καταλάβεις λόγω της εποχής όπου οι δημοπρασίες κυριαρχούν.

Αλλά το να μην πωλούνται νομίσματα που βρίσκονται στο inventory κάποιου εμπόρου σε καλές τιμές και μετά να τα καταθέσει σε δημοπρασία κι εκεί να το πληρώσουμε εσυ,εγώ, η κάποιος άλλος ,περισσότερα χρήματα, είναι νομίζω συνηθισμένο. Τουλάχιστον στους νεότερους συλλέκτες.


RE: ψυχολογια συλλεκτη - nikos11 - 16/04/18 15:03:50

(16/04/18 12:40:53)digo Έγραψε:  Το «γιατί διάλεξε εμένα» κλπ ,δεν νομίζω ότι είναι συνηθισμένο στους συλλέκτες. Ένας έμπορος μπορεί να σου προτείνει ένα Α νόμισμα σε μια Β τιμή, είτε γιατί πέρασες από το μαγαζί του και σου άρεσε, είτε γιατί ξέρει τα γούστα σου και πίστεψε ότι σου ταιριάζει και πολλοί ακόμη λόγοι που ίσως δυσκολεύεσαι να καταλάβεις λόγω της εποχής όπου οι δημοπρασίες κυριαρχούν.

Αλλά το να μην πωλούνται νομίσματα που βρίσκονται στο inventory κάποιου εμπόρου σε καλές τιμές και μετά να τα καταθέσει σε δημοπρασία κι εκεί να το πληρώσουμε εσυ,εγώ, η κάποιος άλλος ,περισσότερα χρήματα, είναι νομίζω συνηθισμένο. Τουλάχιστον στους νεότερους συλλέκτες.
Και συνεχίζω από εκεί που το άφησε ο Δημήτρης (digo):
Οι οποίοι συνήθως λόγω έλλειψης εμπειρίας και γνώσης και λόγω ανασφάλειας επειδή κάπου έχουν ... καεί, προτιμάνε να πληρώσουνε κάτι παραπάνω σε μία δημοπρασία όπου βλέποντας και κάποιον δεύτερο να "χτυπάει" πείθονται ευκολώτερα ότι πρόκειται για κάτι που αξίζει. Συν λίγο ο εγωισμός. Συν λίγο όλα τα άλλα και να πώς αυξάνεται η τιμηηή Smile .


RE: ψυχολογια συλλεκτη - haros - 16/04/18 15:33:52

Πολυ ενδιαφερον θεμα.
  Συμφωνω με τους προλαλησαντες.
  Θα συμπληρωσω οτι οντως ο dealer που προτεινει ενα νομισμα στο μιλητο σε εναν πελατη του, δεν θελει κατ΄αναγκην να του πιασει τον πωπο, μερικες φορες τον συμφερει μια τετοια συναλλαγη, ειδικα εαν ειναι γρηγορη, απο την διαδικασια της δημοσιας πωλησης η της δημοπρασιας, για διαφορους λογους.
  Αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι δεν προτεινονται και νομισματα σε πελατες σε τσιμπημενες τιμες, εξαρταται παντα απο την περιπτωση και την συγκυρια.

  Η δυσπιστια (επιφυλαξη) μερικες φορες σωζει τον συλλεκτη, αλλες φορες τον κανει να χασει μια ευκαιρια, ετσι ειναι αυτα τα πραγματα.

  Τελος, θα ηθελα να πω οτι οποιος συλλεκτης δεν εχει ακριβοπληρωσει ποτε νομισμα επειδη το γουσταρε πολυ η τον επιασε το γινατι σε μια δημοπρασια, ας σηκωσει το χερι....(κανεις??)  Big Grin


RE: ψυχολογια συλλεκτη - Nonos - 18/04/18 18:03:29

Συμφωνώ με όσα αναφέρθηκαν παραπάνω και θα βάλω ακόμα μία παράμετρο χωρίς να επεκταθώ περαιτέρω, αυτή της ψυχολογίας της στιγμής του ...εμπόρου, το συνειδησιακό timing για τους χ ψ λόγους Wink

Ένας πολύ καλός φίλος και συλλέκτης αρνήθηκε δις μια πολύ ελκυστική προσφορά που του έγινε από έναν άγγλο ντήλερ και μετέπειτα φίλο για μια πολύ σπάνια χρονολογία λίρας που έψαχνε. Το αποτέλεσμα ήταν πως μετά από χρόνια όσες και αν "κυνηγούσε" σε δημοπρασίες του "έβγαιναν" και ψηλότερα σε τιμή και χαμηλότερα σε καταστάσεις. Για πολλά χρόνια χτυπιόταν και θυμόταν την ξεροκεφαλιά του να αρνηθεί   Big Grin

Τελικά "έκλεισε" αυτήν την επιθυμία ακριβοπληρώνοντάς την, αρκετά παραπάνω....