Συλλεκτικό Στέκι
Πως μετρούν τις ώρες εκεί στο eBay? - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Διάφορα Συλλεκτικά (https://syllektiko-steki.gr/forum-58.html)
+--- Φόρουμ: Διάφορα (https://syllektiko-steki.gr/forum-78.html)
+--- Νήμα: Πως μετρούν τις ώρες εκεί στο eBay? (/thread-2335.html)

Σελίδες: 1 2


Πως μετρούν τις ώρες εκεί στο eBay? - Nonos - 17/04/18 14:58:40

Έλαβα μήνυμα από το eBay πως θα κάνει refund τις επόμενες 24 με 48 ώρες.
Αυτό έγινε πριν 5 μέρες......
Μετά από 5 μέρες δεν υπάρχει καμία ειδοποίηση από το PayPal πως υπήρξε κάποια μεταφορά στο balance μου.

Aφού γνωρίζουν εκεί στο CS του eBay πως θα υπάρξει καθυστέρηση γιατί δεν το αφήνουν κάπως "φλου" αλλά θέλουν να εκτείθονται?


RE: Πως μετρούν τις ώρες εκεί στο eBay? - miou - 17/04/18 15:26:57

Μιχάλη μόνο για αρχάριους πωλητές το PayPal δεσμεύει το ποσό μέχρι την ολοκλήρωση της συναλλαγής.
Αν ο πωλητής πρόλαβε και το τράβηξε θα δικαιωθείς μόνον ηθικά   Sad


RE: Πως μετρούν τις ώρες εκεί στο eBay? - GKCollect - 17/04/18 15:36:09

(17/04/18 15:26:57)miou Έγραψε:  Μιχάλη μόνο για αρχάριους πωλητές το PayPal δεσμεύει το ποσό μέχρι την ολοκλήρωση της συναλλαγής.
Αν ο πωλητής πρόλαβε και το τράβηξε θα δικαιωθείς μόνον ηθικά   Sad

Δεν ισχύει αυτό. Αν έχεις buyer protection στη συναλλαγή, δεν σε απασχολεί τι κάνει ο πωλητής. Εσύ θα πάρεις τα χρήματά σου κανονικά (πιθανότατα το eBay ήδη έχει κάνει τη δέσμευση για να σου στείλει το μήνυμα).

Όσο για τον χρόνο του refund... Χωρίς να εξηγήσω με λεπτομέρειες... Ο χρόνος κυλάει με διαφορετικό τρόπο, ανάλογα τη θέση του παρατηρητή (βλ. Αϊνστάιν και θεωρία της σχετικότητας).


RE: Πως μετρούν τις ώρες εκεί στο eBay? - Nonos - 17/04/18 15:53:43

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!

Πόσο καιρό να υπολογίζω?


RE: Πως μετρούν τις ώρες εκεί στο eBay? - nikos11 - 17/04/18 15:58:29

Ε, κανένα μήνα Tongue .


RE: Πως μετρούν τις ώρες εκεί στο eBay? - haros - 17/04/18 15:59:47

οσες φορες χρειαστηκε, μου εγινε πρωτα το refund και συγχρονως με ειδοποιησαν απο το εβαυ (και με μειλ απο το παυπαλ).
Προσωπικα θα τους εστελνα μηνυμα στο cs, μηπως ξεχαστηκαν..
Το εαν εχει η οχι ο πωλητης τα χρηματα δεν σε αφορα, εφοσον βγηκε αποφαση για refund, τα λεφτα τα παιρνεις πισω ο κοσμος να χαλασει.


RE: Πως μετρούν τις ώρες εκεί στο eBay? - Nonos - 17/04/18 16:54:15

Σας ευχαριστώ, έστειλα μήνυμα με ευγενική υπενθύμιση στο CS


(17/04/18 15:58:29)nikos11 Έγραψε:  Ε, κανένα μήνα Tongue .
Μόνο?  Tongue Big Grin


RE: Πως μετρούν τις ώρες εκεί στο eBay? - ts1k - 17/04/18 17:30:13

Τελευταία μου εμπειρία, πριν 2-3 βδομάδες. 
Το refund μου μπήκε 7 μέρες μετά την ημέρα της "δικαίωσής" μου, ενώ το ebay έλεγε 2-3 εργάσιμες αν δεν κάνω λάθος.


RE: Πως μετρούν τις ώρες εκεί στο eBay? - Nonos - 18/04/18 07:01:02

Kαι η απάντηση που έλαβα από το CS:

Hello Michalis, 

Thank you for contacting eBay about the ..................................... that you purchased. I understand that you never got your refund and I am more than happy to look into the matter for you.  

After reviewing the case, we did closed the case in your favor but the refund failed. We've sent in a ticket to our back office to process the refund of .......  for you. Please, allow 3-5 business days to receive your refund. I trust this information helps and we thank you for your patience regarding this matter.       

Thanks,  

eBay Support


Kαι οι ώρες, έγιναν μέρες.......  Dodgy


RE: Πως μετρούν τις ώρες εκεί στο eBay? - GKCollect - 18/04/18 08:04:07

(18/04/18 07:01:02)Nonos Έγραψε:  Kαι οι ώρες, έγιναν μέρες.......  Dodgy

Και κάπως έτσι βλέπουμε ότι αν ο Αϊνστάιν ζούσε σήμερα, δε θα χρειαζόταν πολύ προσπάθεια να αποδείξει αυτά που έλεγε. Τελικά ναι... Ο χρόνος κυλάει με διαφορετικό τρόπο, ανάλογα τη θέση του παρατηρητή (βλ. Αϊνστάιν και θεωρία της σχετικότητας).