Συλλεκτικό Στέκι
1962 x3 - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ελληνικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-8.html)
+--- Φόρουμ: Παύλος (1947-1964) (https://syllektiko-steki.gr/forum-16.html)
+--- Νήμα: 1962 x3 (/thread-2405.html)



1962 x3 - shinobi - 15/05/18 20:14:40

Καθαρίζοντας συρτάρια βρήκα αυτό, τα 3 αλουμίνια δε με ενδιαφέρουν αλλά τα τρία C/N 1962 είναι πολύ όμορφα και θέλω να κόψω το σακουλάκι σε 3 διαφορετικά κομμάτια για να τα κρατήσω ξεχωριστά. 

Αλλά δε γνωρίζω ποιος τα έχει συσκευάσει έτσι, μήπως καλύτερα να μη χαλάσω τη συσκευασία. Έχουν βγει μήπως τέτοια σετ ?
- 1954, 1959 (x2) 1962 (x3) -

Αν βοηθάει, αυτό είχε έρθει από αγγλία και όπως φαίνεται στη φωτο έχει κολλημένο ένα ταμπελάκι που λεει " GREECE " ..


RE: 1962 x3 - shinobi - 15/05/18 20:21:43

υπήρχε και ενα συνημμένο αρχέιο αλλά δεν εμφανίζεται .. 3,5 ΜΒ είναι η φωτο


RE: 1962 x3 - shinobi - 15/05/18 20:40:11

OK αυτό είναι


RE: 1962 x3 - rubirosa - 16/05/18 01:06:11

Η συσκευασία μάλλον είναι κατασκευή εποχής,τα νομίσματα δείχνουν ακυκλοφόρητα.
Για να καταλάβω είναι 50λ, 1και 2 δρχ.1962,5λεπτά 1954 και 10+20λεπτά 1959;


RE: 1962 x3 - nikos11 - 16/05/18 07:54:01

Επίσημη συσκευασία δεν φαίνεται να είναι και δύσκολα θα μπορούσε να είναι. Δες στο χέρι την κατάσταση των νομισμάτων μήπως είναι σκόπιμο να τα βγάλεις και να τα φυλάξεις σε καλής ποιότητας χαρτάκια που κυκλοφορούν σήμερα.


RE: 1962 x3 - haros - 16/05/18 12:41:49

Συμφωνω, οι παλαιοτερες πλαστικοποιησεις και σακκουλακια ειχαν pvc για να ειναι ευκαμπτα τα πλαστικα, κατι που μπορει να βλαψει τα νομισματα σε βαθος χρονου.
Και εγω δεν νομιζω οτι ειναι κατι επισημο, οι εμποροι παλια συνηθιζαν να φτιαχνουν τετοιες σειρες για να τις πουλουν, αλλοτε με ακυκλοφορητα, αλλοτε με κυκλοφορημενα κερματα.


RE: 1962 x3 - shinobi - 18/05/18 17:58:04

ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις

(16/05/18 12:41:49)haros Έγραψε:  Συμφωνω, οι παλαιοτερες πλαστικοποιησεις και σακκουλακια ειχαν pvc για να ειναι ευκαμπτα τα πλαστικα, κατι που μπορει να βλαψει τα νομισματα σε βαθος χρονου.
Και εγω δεν νομιζω οτι ειναι κατι επισημο, οι εμποροι παλια συνηθιζαν να φτιαχνουν τετοιες σειρες για να τις πουλουν, αλλοτε με ακυκλοφορητα, αλλοτε με κυκλοφορημενα κερματα.

δεν υπάρχει ίχνος pvc, ούτε στα νομίσματα ούτε στο εσωτερικό του πλαστικού ( εννοω το αποτύπωμα που θα άφηνε το χημικό ), και μου φαίνεται παράξενο γιατί έχω δει αρκετά σετ νομισμάτων ξένων χωρών σε πλαστικά σακουλάκια/θήκες του '60 και '70 που έχουν ζημιά από αυτό το χημικό

και γω δε νομίζω να είναι κάτι επίσημο, πάντως είναι σφραγισμένο το σακουλάκι και τα νομίσματα ακυκλοφόρητα με πολύ όμορφο λούστρο ειδικά αυτά του 1962. Τώρα παρατηρώ οτί δεν είναι όλα τοποθετημένα στις θήκες από την ίδια όψη, βλέπω τη δραχμή τη βαλανε μέσα ανάποδα

<<Η συσκευασία μάλλον είναι κατασκευή εποχής,τα νομίσματα δείχνουν ακυκλοφόρητα.

Για να καταλάβω είναι 50λ, 1και 2 δρχ.1962,5λεπτά 1954 και 10+20λεπτά 1959; >>

είναι ακυκλοφόρητα και πολύ όμορφα, δε φαίνονται καλά στη φωτο τη μίκρυνα για να χωρέσει - ναι ακριβώς αυτά είναι που αναφέρεις

σκέφτομαι τώρα οτί ίσως αυτή η συσκευασία είναι από τα '80 και μετά γιατί δεν υπάρχει αυτή η αλλοίωση που δημιουργείται από πλαστικά που περιέχουν pvc, ούτε βγάζει αυτή την έντονη μυρωδιά που συνήθως έχουν 

<< Επίσημη συσκευασία δεν φαίνεται να είναι και δύσκολα θα μπορούσε να είναι. Δες στο χέρι την κατάσταση των νομισμάτων μήπως είναι σκόπιμο να τα βγάλεις και να τα φυλάξεις σε καλής ποιότητας χαρτάκια που κυκλοφορούν σήμερα. >>

και εγώ αυτό πιστεύω, διαβάζοντας όλες τις απαντήσεις ίσως το λογικότερο είναι να υποθέσει κανείς οτί κάποιος άγγλος έμπορος τα συσκεύασε κάποια στιγμή απο το 1980 και μετά για να τα πουλήσει σαν ακυκλοφόρητο σετ, αλλά του ξεμείνανε. Δε μπορώ να καταλάβω όμως γιατί σκέφτηκε να συνδυάσει τη σειρά του 1962 με αυτά τα 3 αλουμίνια

σχετικά με την κατασταση είναι πολύ όμορφα δεν έχω δει καλύτερα ( χωρίς να τα ψάχνω αυτά ) αν και τα 2 μεγαλύτερα έχουν δυστυχώς ενα δυο μικρά σημαδάκια, το διδραχμο σε εμφανές σημείο στο πρόσωπο ενώ η δραχμή 2 πολύ μικρά χτυπηματάκια που δεν αποσπάνε όμως την προσοχή


ναι θα τα βγάλω έξω και θα τα κλείσω σε χάρτινη αυτοκόλλητη θήκη