Συλλεκτικό Στέκι
kurus 1106 kost. με " περιεργη" διαδρομή - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Δημοφιλή Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-86.html)
+--- Φόρουμ: Ενετικά / Οθωμανικά (https://syllektiko-steki.gr/forum-88.html)
+--- Νήμα: kurus 1106 kost. με " περιεργη" διαδρομή (/thread-2412.html)



kurus 1106 kost. με " περιεργη" διαδρομή - shinobi - 18/05/18 20:41:27

Δε συγκινούν αυτά στην ελλάδα αλλά έχουν αρκετό ενδιαφέρον. Αυτό είναι εύκολο αλλά σε καλή κατασταση, συνήθως βρίσκονται πλυμένα με χημικά και όχι τόσο όμορφα. Δε φαίνεται στη φωτο η ωραία " χρυσαφένια " πατίνα ( όχι επιχρυσωμένο ) 

Το περίεργο (?) όμως είναι τι διαδρομή ακολούθησε μεχρι να βρεθεί στα χέρια μου το συγκεκριμένο στη φώτο. Το κέρδισα πριν μερικά χρόνια από το γερμανό SOL στο εβαυ 30 - 40 ευρω. Τώρα έχει εξαφανιστεί αυτός, μάλλον πουλάει σε πιο σοβαρό venue, αλλά τότε έβγαζε αρκετό υλικό. Μετά από πολύ καιρό τυχαία βλεπω το ίδιο νόμισμα ( φαίνεται εύκολα ειδικά που δεν είναι καλά χτυπημένο στην περιοχή της ημερομηνίας ) " sold " για 120 σε παλιά δημοπρασία του rauch στην αυστρία. 

Το ρητορικό ερώτημα είναι πώς γίνεται αυτό που " πούλησε " ο αυστριακός να βρεθεί 2 μήνες μετά την "πώληση" στα αζήτητα, απούλητα και σκουπίδια που ξεφορτωνόταν ο SOL στο ebay οπού θα φύγει στο 1/3 της τιμής που ήθελαν να το πουλήσουν ? ?

Όταν το είδα στον κατάλογο κάτι μου θύμισε αμέσως, έψαξα το βρήκα το κοίταγα που ήταν το ίδιο και γέλαγα. Και 120 ( συν όσα ακόμα χρεώνουν αυτοί για να ψωνίσεις από κει ) ποιος δίνει για αυτό το νόμισμα, θα τρελαθούμε τελείως ? Πέντε τέτοια παιρνεις απο το εβαυ με αυτά τα λεφτά  Tongue


RE: kurus 1106 kost. με " περιεργη" διαδρομή - haros - 18/05/18 20:51:45

Στον χωρο του αλισβερισιου συλλεκτικων γινονται διαφορα, αλλες φορες για να σηκωνει κανεις απλως το φρυδι, αλλες πραγματικα περιεργες.
Τα πραγματα μπορει να δειχνουν καπως και στην πραγματικοτητα (που δεν μπορουμε να την ξερουμε) να ειναι διαφορετικα.
Η ουσια ειναι εσυ να εισαι ευχαριστημενος με το νομισμα που πηρες, στην τιμη που το πηρες.


RE: kurus 1106 kost. με " περιεργη" διαδρομή - digo - 18/05/18 22:36:52

Ναι, ο κόσμος όχι μόνο δεν έχει ιδέα από Οθωμανικά, ποσο μάλλον παλιά σαν αυτά, εγώ μόνο με μέσα τέλη 19ου ασχολούμαι, αλλά υπάρχει και η αντιπάθεια προς την εκδιδουσα χώρα, έτσι ώστε πολλά  Οθωμανικά αξίας, Τουρκικά η Αιγυπτιακά φεύγουν φτηνά στο eBay. Εκτός από τα πιστοποιημένα που πάνε λίγο καλύτερα.


RE: kurus 1106 kost. με " περιεργη" διαδρομή - shinobi - 21/05/18 17:43:21

ε ναι στην ελλάδα δεν υπάρχει αγορά για αυτά, αλλά υπάρχει στη γερμανία οπότε αυτά που βάζουν οι 3 - 4 μεγάλοι γερμανοί πωλητές στο εβαυ δεν πάνε φθηνά

ακόμα και οι μικροί που ειδικεύονται όμως σε οθωμανικά τα πουλάνε πιστεύω σε καλές τιμές, δες από αυτόν που κατά καιρούς σπρώχνει κομμάτια από 2 - 3 συλλογές ( βέβαια τα περισσότερα είναι καλά νομίσματα και μπαίνουν σε συλλογή ), νομίζω οι τιμές που φεύγουν είναι πολύ καλές για τον πωλητή

https://www.ebay.com/sch/m.html?_nkw=&_armrs=1&_ipg=&_from=&LH_Complete=1&LH_Sold=1&_ssn=panarmos&_sop=16

και δεν τα αγοράζουν βέβαια μόνο τούρκοι της γερμανίας και της ολλανδίας, ο cemal pulak από το τέξας πληρώνει τα όμορφα μανγκιρ 50 και 100 ευρω το ένα, ποσό εξωφρενικό

όταν καμιά φορά βλέπω έλληνες από επαρχία να βγάζουν καμια χούφτα ακτσε ή μανγκίρ στο εβαυ, πάνε τσάμπα - έχω δει πχ 2 ντουζίνες πολύ καθαρά κομμάτια να φεύγουν 40 και 50 ευρώ .. κρίμα είναι

αυτά δεν είναι " εμπορικά " και "γυαλιστερά" νομίσματα να υπάρχει ζήτηση και αγορά, αλλά μπορείς να σκοτώσεις ώρα να τα ψάχνεις και μαθαίνεις έτσι και την ιστορία από τη μεριά που δεν ακούγεται εδώ .. άλλωστε στην τελική τόσα χρόνια κυκλοφορούσαν τα οθωμανικά στην ελλάδα όσο τα ενετικά και παραπάνω και σε περισσότερες περιοχές ..


RE: kurus 1106 kost. με " περιεργη" διαδρομή - haros - 21/05/18 18:35:02

Ε, για ολα υπαρχει μια λογικη εξηγηση.
 Για τους Ελληνες, υπαρχει μια εμφυτη αντιπαθεια για το τουρκικο στοιχειο (υποθετω οτι ουτε οι Τουρκοι μαζευουν ελληνικα), υπαρχει το μεγαλο εμποδιο της γλωσσας, (περα απο τους αριθμους που τους γκουγκλαρεις, αντε να καταλαβεις τι λενε) καθως και το γεγονος οτι ειναι σε αλλη κατηγορια "παραστασεων" απο αυτη που εχουμε συνηθισει να βλεπουμε στα ελληνικα η στα ευρωπαικα η αμερικανικα νομισματα.
 Ξερω μερικους φιλους που ασχολουνται με Οθωμανικα, ξερουν δηλαδη να τα αναγνωριζουν και εχουν καποιες συλλογουλες, κυριως φτιαγμενες απο λοτα μπιρ-παρα, οπως αυτα που αναφερεις, απο ανθρωπους που δεν εχουν ιδεα τι εχουν και τα βγαζουν χυμα-παρτιδα με τιτλο "οθωμανικα".. Big Grin
 Ναι, καποιος που εχει κεφι προφανως υπαρχει μεγαλο πεδιο (και ιστορικη και συλλεκτικη επιμορφωση ισως  και "εμπορικο" ενδιαφερον) να ασχοληθει, αλλα θελει υποθετω αρκετο χρονο.

Υ.Γ. Προσωπικα δηλωνω ενοχος σιμωνιας με τα οθωμανικα, αν πεσει κανενα στα χερια μου, ασημενιο και μεγαλουτσικο για κανα 15ευρω, ρωταω ενα-δυο καλα φιλαρακια που τα ξερουν "ρε συ τι ειναι αυτη η λαλακια που πηγα και πηρα παλι?", μου λενε και μετα τα σπρωχνω αλυπητα.. Big Grin Big Grin
Θα με καψει ο συλλεκτικος Θεος λεμε..


RE: kurus 1106 kost. με " περιεργη" διαδρομή - shinobi - 21/05/18 18:50:04

(21/05/18 18:35:02)haros Έγραψε:  υποθετω οτι ουτε οι Τουρκοι μαζευουν ελληνικα

τι να μαζέψουν οι τούρκοι ( της τουρκίας ) , από abdul mejid ξεκινάνε

ακόμα και ο σουλτάνος της ελληνικής επανάστασης απαγορευεται  

ο πρώτο κατάλογος ( με τα "παλιά" ) δεν έχει ενδεικτικές τιμές καν, μόνο σπανιότητα


RE: kurus 1106 kost. με " περιεργη" διαδρομή - epop - 21/05/18 19:16:13

Και εγω εχω 8 κομμάτια στη συλλογή μου και μου εχουν τραβήξει το συλλεκτικο ενδιαφέρον αλλα ειναι πολύ εσωτερικά κόμματα για τον ρηχο και ανεπιδεκτο μαθησεως μέσο νεοελληνα συλλεκτη. Καποτε εστειλα για πιστοποιηση και ενα καλουτσικο που μου χε πεσει απο εναν αλβανο  εφαγα ενα au details και συνηλθα. Σπάνιο να βρεις καλοχτυπημενο και ομοκεντρο.


RE: kurus 1106 kost. με " περιεργη" διαδρομή - shinobi - 22/05/18 19:35:33

ακριβώς, και κυριως απο murad 1032 και πίσω γίνεται δύσκολο να βρεις καλοχτυπημένο νομισμα, όχι όσο ασυνηθιστο βεβαια είναι να βγάλει η μηχανη που τα κόβει σφαλμα αλλά ναι σε αυτά τα παλιά οθωμανικά που τα χτυπάγαν στο χέρι είναι σχετικά σπάνιο να βρεις ολοκληρο κομμάτι full strike με όλη την ημερομηνία καθαρή και ευδιάκριτο mint ( αυτό δεν ισχύει στα νομίσματα του bayezid ΙΙ που κυκλοφόρησε παρα πολλά και υπάρχουν σε αφθονία και σε καλές καταστασεις )

γιαυτό πχ στα πρώτα akce του orhan gazi τα καλά full strike πουλιούνται 5  - 6 φορές παραπάνω από τα άλλα από όσο έχω δει ..