Συλλεκτικό Στέκι
Συνελήφθη 38χρονος για πώληση αρχαίου νομίσματος μέσω Ίντερνετ - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Διάφορα Συλλεκτικά (https://syllektiko-steki.gr/forum-58.html)
+--- Φόρουμ: Διάφορα (https://syllektiko-steki.gr/forum-78.html)
+--- Νήμα: Συνελήφθη 38χρονος για πώληση αρχαίου νομίσματος μέσω Ίντερνετ (/thread-2437.html)

Σελίδες: 1 2


Συνελήφθη 38χρονος για πώληση αρχαίου νομίσματος μέσω Ίντερνετ - Nonos - 26/05/18 11:19:46

Ένα χάλκινο νόμισμα ρωμαϊκών χρόνων προσπάθησε να πουλήσει μέσω διαδικτύου 38χρονος, ο οποίος συνελήφθη και παραπέμπεται με την κατηγορία για παράβαση του νόμου «προστασίας των Αρχαιοτήτων και εν γένει της Πολιτιστικής Κληρονομιάς». 

Το αρχαίο νόμισμα βρισκόταν σε φάκελο εταιρείας ταχυμεταφορών στη Θεσσαλονίκη, με αποστολέα τον 38χρονο, ο οποίος είχε αναρτήσει αγγελία πώλησης σε σελίδα του διαδικτύου και κατάσχεσαν αστυνομικοί του Τμήματος Πολιτιστικής Κληρονομιάς και Αρχαιοτήτων. 

Πρόκειται για χάλκινο νόμισμα ρωμαϊκών χρόνων (3ου-4ου αιώνα μ.Χ.), το οποίο, όπως γνωμάτευσε αρχαιολόγος της Εφορείας Αρχαιοτήτων Θεσσαλονίκης, εμπίπτει στις προστατευτικές διατάξεις του Νόμου για την προστασία των αρχαιοτήτων και εν γένει της πολιτιστικής κληρονομιάς.

Ο 38χρονος συνελήφθη από αστυνομικούς του Τμήματος Ασφαλείας Τρίπολης στον τόπο διαμονής του σε περιοχή της Αρκαδίας


https://www.naftemporiki.gr/story/1354288/sunelifthi-38xronos-gia-polisi-arxaiou-nomismatos-meso-internet


RE: Συνελήφθη 38χρονος για πώληση αρχαίου νομίσματος μέσω Ίντερνετ - digo - 26/05/18 23:00:16

Ρωμαϊκό χάλκινο νόμισμα 3ου-4ου αιώνα μΧ, με πιθανή αξία κάτω των 100 ευρώ (επειδή το έστειλε με κούριερ υποθέτω γύρω στα 100, υπάρχουν και πολύ φτηνότερα) ,τι ακριβώς σχέση έχει με την πολιτιστική μας κληρονομιά;

Απαρχαιωμένοι νόμοι , ένας εντοπισμός εντελώς κατά τύχη από τα σαΐνια της Ασφαλειας Τρίπολης και η δημόσια διαπόμπευση ενός φουκαρά που δεν έκανε τίποτε κακό, χωρίς έρευνα και πληροφορίες για το πως το απέκτησε (πιθανότατα από το eBay η κάποιον ξένο εμπορο).

Αν δεν ενεργοποιηθεί η Ελληνική συλλεκτική κοινότητα για τον εκσυγχρονισμό αυτών των νόμων, θα χαζεύουμε επ´αοριστον τα πραγματικά Αρχαιοελληνικά αριστουργήματα σε ξένες δημοπρασίες, χωρίς να τα επαναπατριζουμε κι εμείς εδώ θα πληρώνουμε για ένα σετακι χάλκινα RB του 1878 τα χρήματα που κοστίζει μια SLK.


RE: Συνελήφθη 38χρονος για πώληση αρχαίου νομίσματος μέσω Ίντερνετ - georok - 26/05/18 23:09:19

Δεν ειναι έτσι ακριβώς τα πράγματα. Τα αρχαια νομισματα πρέπει να πηγαίνουν στα μουσεία.
Αυτό που πρέπει να γινει ειναι να εκσυγχρονιστεί η αρχαιολογική υπηρεσία και να μην ειναι μόνο τιμωρός ,
αλλά να εξυπηρετεί τον κόσμο και όταν βρίσκει κάτι να εχει ανοιχτές τις πόρτες της και όχι 3 ώρες την μέρα
και μετά απο δεκάδες χαρτούρες.


RE: Συνελήφθη 38χρονος για πώληση αρχαίου νομίσματος μέσω Ίντερνετ - digo - 26/05/18 23:12:58

Θυμήθηκα τώρα μια συναλλαγή που είχα κάνει εγώ πριν δέκα χρόνια.

Είχα εντοπίσει ένα λοτο από 7 Ρωμαϊκά δηνάρια, πιστοποιημένα (ICG, η NGC δεν είχε ακόμη ξεκινήσει την πιστοποίηση αρχαίων), και ως επι το πλείστον ακυκλοφόρητα το οποίο κέρδισα σε αστεία τιμή γιατί βγήκαν σε μικρή δημοπρασία στο Μέμφις νομίζω, που πέρασε απαρατήρητη. Το λοτο εστάλη στο Κοννεκτικατ, όπου ένας φωτογράφος που γνώριζα τότε τα φωτογράφησε και μετά τα έστειλε στο Seattle , κατόπιν δίκης μου υπόδειξης, σ’εναν εμπορο που τα πούλησε εκ μέρους μου, με τις νέες τους φωτογραφίες. 

Μέσα σε ελάχιστο χρονικό διάστημα πουλήθηκαν και τα επτά σε συνολική τιμή που ήταν πολλαπλάσια της τιμής αγοράς τους και οποιο κέρδος προέκυψε (μετά τα έξοδα αγοράς, φωτογράφησης, ταχυδρομικών και προμήθειας του πωλητή) μπήκε στον λογαριασμό μου, χωρίς να τα πιάσω ποτέ στα χέρια μου η να έρθουν στην Ελλάδα.

Όταν θάχω λίγη περισσότερη όρεξη θα ανεβάσω καμία φωτογραφία, αλλά τώρα είμαι γκαντεμιασμενος που κέρδισε η Ρεάλ.  Sad


RE: Συνελήφθη 38χρονος για πώληση αρχαίου νομίσματος μέσω Ίντερνετ - digo - 26/05/18 23:21:28

(26/05/18 23:09:19)georok Έγραψε:  Δεν ειναι έτσι ακριβώς τα πράγματα. Τα αρχαια νομισματα πρέπει να πηγαίνουν στα μουσεία.
Αυτό που πρέπει να γινει ειναι να εκσυγχρονιστεί η αρχαιολογική υπηρεσία και να μην ειναι μόνο τιμωρός ,
αλλά να εξυπηρετεί τον κόσμο και όταν βρίσκει κάτι να εχει ανοιχτές τις πόρτες της και όχι 3 ώρες την μέρα
και μετά απο δεκάδες χαρτούρες.

Σοβαρά ρε Γιώργο; Έχεις ιδεαν τι σαβούρα υπάρχει ειδικά στα χάλκινα Ρωμαϊκά; Εγώ πάντως αν ήμουν υπεύθυνος και του πιο μικρού μουσείου ούτε για δώρο δεν θα τα ήθελα. Χωρια που 4-5ος αιώνας μΧ δεν είναι ακριβώς «αρχαία» αλλά ούτε και δικά μας.

Τώρα αν περάσουμε στα Αρχαία Ελληνικά , εκεί είναι διαφορετικό το θέμα. Είναι πολύπλευρο το θέμα και δεν λύνεται σε μια μέρα. Κι εκεί πρέπει να ανοίξει μια αγορά, δεν φτάνουν τα μουσεία και οι ξένοι σοβαροί συλλεκτες έχουν ανεβάσει τις τιμές τους στα ύψη τα τελευταία χρόνια. 

Χτες προχτές κοιτούσα ένα Πτολεμαικο χρυσό οκταδραχμο που κάποιος κέρδισε $30000 το 2014 στο Heritage, και πρόσφατα του έγινε μια προσφορά με το σύστημα του Ha.com, “make offer to owner” στα $40000 την οποία και απέρριψε άμεσα. Θα βάλω και το link αύριο-μεθαύριο.


RE: Συνελήφθη 38χρονος για πώληση αρχαίου νομίσματος μέσω Ίντερνετ - solferino - 26/05/18 23:34:24

Συμφωνώ με Digo... 

Ποια κληρονομιά??????? 

Άχρηστοι υπαλληλοι


RE: Συνελήφθη 38χρονος για πώληση αρχαίου νομίσματος μέσω Ίντερνετ - gkounto - 27/05/18 09:54:04

Και εγω συμφωνω με τον Δημήτρη digo. Δεν ειναι αλλωστε ολα τα αρχαία νομίσματα για Μουσείο. Το δικό μας ΝΜΑ τα εχει μἀλλον ολα (τα Ελληνικά) ακόμα και χρυση δρχμη Αθηνών (ἠ χρυσό 4δρχμο Αθηνών?) και φυσικά το απίστευτο 10δρχμο που μπορεί και να αξίζει το 1/3 και του κτηρίου. Τα δε υπόγειά του είναι γεμάτα απο ευτελούς (και οχι τόσο ευτελούς) αξίας αρχαία και πιο νέα που σκουριάζουν ελλείψει, χώρου, χρημάτων, χρόνου και προσωπικού και ετσι και αλλιώς μάλλον δεν υπάρχει και λόγος ύπαρξης τους αφου ολα αντιπροσωπεύονται στους ορόφους.

Σχετικά με το θέμα των χάλκινων Ρωμαικών αν και δεν το γνωρίζω η συλλογή της Alpha Bank εχει πολλά που όμως είναι χτυπημένα σε Ελληνικά Νομισματοκοπεία στην Ρωμαική περίοδο της Ελλάδας και επομένως θεωρούνται Ελληνικού ενδοαφέροντος. Κάτι σαν του Ιονικού Κράτους υπο την Βρετανική διαχείρηση.

Οσο για τους απαρχαιομένους νόμους (γενικότερα οχι μόνο εδω) καλύτερα να μην σχολιάσω και βγάλω τέτοια χολή που θα θέλουμε 10 τόνους μέλι να φύγει....


RE: Συνελήφθη 38χρονος για πώληση αρχαίου νομίσματος μέσω Ίντερνετ - gkounto - 27/05/18 10:50:10

Θα μου πει κάποιος τα Ιονικά δεν χτυπηθηκαν στην Ελλάδα, εντάξει τέλος παντων.


RE: Συνελήφθη 38χρονος για πώληση αρχαίου νομίσματος μέσω Ίντερνετ - sroussos - 27/05/18 12:49:23

Εμείς το Βυζάντιο λέμε πως είναι Ελληνικό και αρχίζει από το 330 μ.χ. άρα και τα νομίσματα που έκοψαν οι αυτοκράτορες μετά από τότε  Βυζαντινά .
Το κεφάλι του ( o φουκαράς) το έφαγε από μόνος, όταν ανεβάζει  χωρίς παραστατικά αγοράς και δήλωση κατοχής από την εφορία αυτά τα νομίσματα στο διαδίκτυο τι να πω. Καλό είναι να προσέχουν ακόμη και αυτοί που έτυχε και βρήκαν στο χωράφι τους   και ρωτούν  για να μάθουν γιαυτά ανεβάζοντας τα στο διαδίκτυο . Η απαγόρευση υπάρχει και όλοι την γνωρίζουμε ,που για μένα καλώς και υπάρχει γιατί  ήδη τόσοι και τόσοι αρχαιοκάπηλοι  συλλαμβάνονται  με αρχαία νομίσματα και αρχαία αντικείμενα,  αν δεν υπήρχε και αυτή όλοι οι Έλληνες με ένα μηχάνημα στο χέρι θα ήταν και θα έκαναν τους Indiana Jouns. Σ' αυτόν που τ' αγόρασε έγινε τίποτα;


RE: Συνελήφθη 38χρονος για πώληση αρχαίου νομίσματος μέσω Ίντερνετ - digo - 28/05/18 16:33:27

Mπορει να διαφωνούμε σε λεπτομέρειες, αλλα αν δεν αντιλαμβάνεσαι ότι η περιπτωση του ιδιωτη πωλητη, είναι ενδεικτικη του ποσο απηρχαιωμένοι είναι αυτοι οι νομοι, τοτε μαλλον διαφωνούμε στην ουσια Στεργιο. Δηλαδη αν ηταν του 1ου-2ου αιωνα μΧ. δεν θαχε μπλεξει;

Ενταξει, προσπερναμε ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ μπορει να βρεθει-αγορασθει παρανομα κλπ εντος Ελλαδας. Γιατι όμως δεν μας ενθαρρυνουν να επαναπατρισουμε αυτά που είναι εξω και μικρύναμε το γηπεδο σε μινι φουτμπολ από 1828 εως σημερα; Γιατι πρεπει να βγαλω αδεια εάν αγοραζω απ'εξω και κρατω τις αποδειξεις μου; Επρεπε να με απαλασσει κι από το ΦΠΑ αλλα να βρισκει κι αλλα κινητρα, σάμπως ξεχασαμε την περιπτωση του Κωστοπουλου που του ζητησαν μια περιουσια για να επαναπατρισει έναν εθνικο θησαυρο κι εκεινος τους ειπε "κλαστε μου τα τετοια" και το γυρισε;