Συλλεκτικό Στέκι
Πλαστά Νομίσματα απο Ebay - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ειδικές Κατηγορίες (https://syllektiko-steki.gr/forum-91.html)
+--- Φόρουμ: Πλαστά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-92.html)
+--- Νήμα: Πλαστά Νομίσματα απο Ebay (/thread-246.html)

Σελίδες: 1 2 3


Πλαστά Νομίσματα απο Ebay - Kasselakis - 07/12/16 16:35:08

Καλησπέρα και από εμένα και καλός σας βρήκα θα ήθελα την βοήθεια τον παλαιότερων και πιό εμπείρων για ένα θέμα που μου προέκυψε!!!
Αγόρασα κάποια νομίσματα από EBAY τα οποία τα πουλούσε ενάς Κύριος απο Γερμανία και μόλις το κατάλαβα οτι τα νομίσματα ειναι πλαστά δλδ μέσα σε λίγες ώρες πάτησα να μου ακυρωθεί η παραγγέλια μου και να γίνει επιστροφή χρημάτων δεν μου απάντησε ποτέ ο πωλητής και τα νομίσματα τελικά τα παρέλαβα σήμερα.... Μου είπαν οτι μπορώ με καποιόν τρόπο ακόμα να πάρω τα χρήματα μου πίσω αν κανώ CASE νομίζω η κάπως έτσι γνωρίζει κάποιος κάτι να με βοηθήσει???? 
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!


Ελπίζω να το πόσταρα στο σωστό σημείο στο φόρουμ!!!


RE: Πλαστά Νομίσματα απο Ebay - chris_1972 - 07/12/16 16:45:39

Σε  περίπτωση φίλου που είχε αγοράσει πλαστό και άνοιξε case το ebay κατοχύρωσε την υπόθεση υπέρ του πωλητή. Εύχομαι να μην τα πλήρωσες ακριβά. Πιστεύω ότι δεν θα βγάλεις άκρη.


RE: Πλαστά Νομίσματα απο Ebay - vaggos - 07/12/16 16:53:52

Έκλεισε στα 97 ευρώ και έγραφε ότι είναι πλαστά οπότε δεν νομίζω να μπορείς να κάνεις κάτι.
Νομίζω αρκετά λεφτά για κινέζικες κόπιες.


RE: Πλαστά Νομίσματα απο Ebay - μαρκος - 07/12/16 17:43:29

Καλως ορισες φιλε ,υποθετω οτι αν ειχε γραψει οτι ειναι πλαστα και case να ανοιξεις θα δικαιωσει τον πωλητη,τωρα αν ηταν απλο γραμμα μπορεις να ισχυριστεις οτι δεν παρελαβες και εκει πιστευω να δικαιωθεις ,καταλαβαινεις οτι αυτο βεβαια ειναι ψιλορισκο αλλα επειδη τα 97ε ειναι πολλα για νομισματα αξιας 6ε συνολικα ,βεβαια αν το κανεις εννοειτε οτι δεν θα το ξανακανεις ΠΟΤΕ,κατσε να ακουσουμε και αλλες γνωμες μην βιαστεις να κανεις τιποτα αν δεν δουμε τι και πως


RE: Πλαστά Νομίσματα απο Ebay - georok - 07/12/16 18:01:53

Ουτε να πεις ότι δεν παρέλαβες, ουτε να τα κρατήσεις.

Το σωστο ειναι να του στειλεις ότι δεν πρόσεξες ότι έλεγε ότι ειναι κόπιες, να του το στειλεις πίσω με δικά σου έξοδα και να του βάλεις και τα μεταφροικά που το έστειλα.


RE: Πλαστά Νομίσματα απο Ebay - Kasselakis - 07/12/16 18:38:24

Δεν τα πλήρωσα 97 ευρω αλλα 45 που και πάλι είναι πολύ ακριβά για πλαστά νομίσματα...Αυτο που ειπε ο φιλος Georok είναι εως τώρα η πρώτη μου σκέψη!!!
Παρεπιπτωντος έχουν ακριβές βάρος τέλεια λεπτομέρια και δεν κολάνε σε μαγνητη.... :D


RE: Πλαστά Νομίσματα απο Ebay - haros - 07/12/16 19:13:02

χωρις να δουμε την δημοπρασια που τα αγορασες, κανουμε υποθεσεις.
Βαλε το λινκ και θα σου πουμε.


RE: Πλαστά Νομίσματα απο Ebay - μαρκος - 07/12/16 19:24:02

Προσωπικα φιλε μια φορα την πατησα με χαρτονομισματα ιονικα και δεν εκανα τιποτα ,τα πληρωσα και εδωσα και μια μουτζα στον εαυτο μου ,γιατι το αναφερε ο πωλητης αλλα με μικρα γραμματα κατω κατω αλλα το αναφερε.Γιωργο του εγραψα να πει οτι δεν παρελαβε γιατι εξηγει ο φιλος οτι ο πωλητης ειναι εξαφανισμενος.
υ.γ Για αλλη μια φορα θα το πω οτι το ιμπει ειναι απαραδεκτο να δεχεται πλαστα νομισματα μαζι με τα γνησια ,θα ηταν προτιμοτερο να ανοιγε νεα υποκατηγορια ξεχωριστη με τα πλαστα.


RE: Πλαστά Νομίσματα απο Ebay - haros - 07/12/16 19:27:46

Ειναι αλλη η αντιμετωπιση εαν το λεει οτι ειναι πλαστα, αλλη εαν δεν το λεει, αλλη εαν το εχει στειλει συστημενο, αλλη εαν δεχεται επιστροφες, αλλη εαν πληρωσες εκτος ebay κλπ.
Χωρις να δουμε την δημοπρασια του, δεν μπορουμε να σε βοηθησουμε.


RE: Πλαστά Νομίσματα απο Ebay - Kasselakis - 07/12/16 19:41:54

http://www.ebay.com/itm/4-x-Greece-coin-5-drahmai-1833-1875-1-2-drahmai-1834-73-/132015619068?_trksid=p2047675.l2557&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&nma=true&si=%252BZeybHCz%252BJrdMm8fxXPxdfctBX8%253D&orig_cvip=true&rt=nc
To link της δημοπρασιας ειναι αυτό και κάτω αριστερά λέει οτι τα νομίσματα ειναι Copy και εγω δεν το πρόσεξα γιατι ειχα μπει απο το κινητο στο Εbay....Μου τα εστειλε με ACS και τον πληρωσα με Paypal.
Μαλλον την πατισα βλέπω να τα κρατάω για παραδειγματισμο!! χαχα