Συλλεκτικό Στέκι
ΠΝΕ 143 - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ειδικές Κατηγορίες (https://syllektiko-steki.gr/forum-91.html)
+--- Φόρουμ: Δημοπρασίες & πωλήσεις νομισμάτων coin dealers ανά τον κόσμο (https://syllektiko-steki.gr/forum-98.html)
+--- Νήμα: ΠΝΕ 143 (/thread-2511.html)

Σελίδες: 1 2 3


ΠΝΕ 143 - gkounto - 24/06/18 08:23:45

Απογοητευτικά αποτελέσματα ακόμη μια φορά. Ετσι πολύ γρήγορα σε 5 κατηγορίες (Καποδ., Οθ.,Γωργ.,Κρτ. και Ξένα) σε σύνολο 101 λαχνών πουλήθηκαν τα 41 μάλιστα στα ξένα σε 55 λαχνούς πουλήθηκαν 7!

Νομίζω μία είναι η αιτία. Η ψηλή τιμή εκκίνησης. Η χαμηλή ποιότητα ασφαλώς παίζει ρόλο αλλά ακόμη και αυτή πουλάει στην σωστή (χαμηλή) τιμή. 

Παράδειγμα ο λαχνός 122 (1937 £2 PR64) με τιμή εκκίνησης €1800 (€1980 στο πρώτο κτύπημα) απούλητο. Ενδεικτικά στην  Heritage  ένα 64 έκλεισε  €1750, ένα 66+ €2650 και ένα 66 €2450 όλα με προμήθειες.

Αλλο παράδειγμα ο λαχνός 274 (1921Η 50Λ). Απούλητο με εκκίνηση €2500 (€2750 στο πρώτο κτύπημα). Το 2014 στον Baldwins συλλογή Ake Linden έκλεισε €2260 με προμήθειες (όχι το ίδιο αλλά παρόμοιας κατάστασης ίσως και καλύτερο) και το 2014 οι τιμές γενικά ήταν σαφώς καλύτερες από σήμερα.

Προφανώς οι τιμές εκκίνησης είναι απαίτηση του καταθέτη ο οποίος μπορεί ασφαλώς να ζητάει ό,τι θέλει. Είναι όμως δίκαιο να το κάνει με αρμα τον θεματοφύλακα του χόμπυ μας? Ιδιωτικά μπορεί να κάνει ό,τι θέλει. Η ΠΝΕ όμως έχει υποχρέωση να μην υποκύπτει στις (παράλογες) απαιτήσεις των καταθετών και να προστατεύει τα μέλη της που ενδεχομένως να μην έχουν καθαρή εικόνα της πραγματικής αγοράς και των τιμών που διαμορφώνονται διεθνώς και να παρασυρθούν πληρώνοντας πλασματικές τιμές.

Αν στην ΠΝΕ δεν ξέρουν τιμές το καταλαβαίνω μπορούν όμως να ρωτήσουν. Δόξα τω Θεω υπάρχουν πολλοί που τις ξέρουν.

Να σημειώσω ότι δεν γνωρίζω τους καταθέτες των λαχνών ούτε αν πουλήθηκαν αργότερα. Τα σχόλια μου δεν έχουν σκοπό να κάψουν τα νομίσματα (που άλλωστε κάηκαν έτσι και αλλιώς από μονα τους) αλλά να ταράξω τα νερά μιας άρρωστης νοοτροπίας.


RE: ΠΝΕ 143 - Nonos - 24/06/18 10:06:55

(24/06/18 08:23:45)gkounto Έγραψε:  Παράδειγμα ο λαχνός 122 (1937 £2 PR64) με τιμή εκκίνησης €1800 (€1980 στο πρώτο κτύπημα) απούλητο. Ενδεικτικά στην  Heritage  ένα 64 έκλεισε  €1750, ένα 66+ €2650 και ένα 66 €2450 όλα με προμήθειες.

To 64άρι έκλεισε εκεί πριν περίπου ένα χρόνο, πριν λίγους μήνες έκλεισε 62άρι στο ΗΑ στα 2050€ και ένα 66άρι, στον ΗΑ πάλι, στα 2680€ οπότε κάπου εκεί βρίσκεται ένα καλό 64άρι, απιστοποίητα κλείνουν περίπου κοντά στο διχίλιαρο, τι θέλω να πω, ότι η αιτία που δεν πουλήθηκε δεν νομίζω πως είναι η υψηλή τιμή εκκίνησης, κατά την γνώμη μου, αλλά το περιορισμένο ενδιαφέρον που υπάρχει αυτήν την στιγμή στη χώρα και το περιορισμένο κοινό που απευθύνεται η δημοπρασία της Πνε, γιατί κατά την γνώμη μου αν ξεκινούσε μεε αυτήν την τιμή σε οίκο δημοπρασιών του εξωτερικού οι πιθανότητες στο να πουληθεί θα ήταν σαφώς περισσότερες.

Να σημειώσω εδώ, πως δεν γνωρίζω τον καταθέτη του νομίσματος Smile
Και βέβαια δεν συμφωνώ πως τέτοιας κλάση νόμισμα έχει καεί, γιατ'ι απλούστατα, αυτού του επιπέδου νομίσματα δεν καίγονται  όσο περνάει ο καιρός αλλά ανεβάζουν αξίες μες στον χρόνο


RE: ΠΝΕ 143 - georok - 24/06/18 11:15:00

Εγώ είδα ότι πήγε καλά, αν βγάλουμε την κατηγορία των ξένων νομισμάτων.
  Είναι παραδοσιακά η χειρότερη δημοπρασία απο τις 3 απο άποψη έλευσης

λογω καλοκαιριου, πολλοί έχουν φύγει ή ετοιμάζονται.
 Και σε μία εποχή που έτσι και αλλιώς όλη η αγορά έχει πέσει.
 Χωρίς λαγούς και κρυφές ρεζέρβες .Ό,τι δείχνει πουλημένο εχει πουληθεί όντως.


RE: ΠΝΕ 143 - nikos11 - 24/06/18 13:19:02

Γιώργο (georok) δυστυχώς και η προηγούμενη ήταν μία από τα ίδια. Δεν νομίζω ότι έχει να κάνει με το καλοκαίρι...

Δυστυχώς (και το εννοώ) φοβάμαι ότι πέραν της έλλειψης χρημάτων, της οικονομικής κρίσης και των τιμών έναρξης, το θέμα είναι λίγο πιο πολύπλοκο και έχει επηρεασθεί από τα πρόσφατα γεγονότα. Δεν γνωρίζω τι είναι αυτό που πρέπει να γίνει και αν αυτό θα μεταβάλλει προς το θετικό τη διαμορφωμένη κατάσταση.


RE: ΠΝΕ 143 - ellinas - 24/06/18 17:15:35

(24/06/18 11:15:00)georok Έγραψε:  Εγώ είδα ότι πήγε καλά, αν βγάλουμε την κατηγορία των ξένων νομισμάτων.
  Είναι παραδοσιακά η χειρότερη δημοπρασία απο τις 3 απο άποψη έλευσης

λογω καλοκαιριου, πολλοί έχουν φύγει ή ετοιμάζονται.
 Και σε μία εποχή που έτσι και αλλιώς όλη η αγορά έχει πέσει.
 Χωρίς λαγούς και κρυφές ρεζέρβες .Ό,τι δείχνει πουλημένο εχει πουληθεί όντως.

Δηλαδή;
σε προηγούμενες δημοπρασίες υπήρχαν λαγοί και κρυφές ρεζέρβες;
Το πρόβλημα σίγουρα δεν έχει να κάνει με το καλοκαίρι.Ας μη κρυβόμαστε πίσω απο το δάκτυλο μας


RE: ΠΝΕ 143 - georok - 24/06/18 17:23:26

(24/06/18 17:15:35)ellinas Έγραψε:  
(24/06/18 11:15:00)georok Έγραψε:  Εγώ είδα ότι πήγε καλά, αν βγάλουμε την κατηγορία των ξένων νομισμάτων.
  Είναι παραδοσιακά η χειρότερη δημοπρασία απο τις 3 απο άποψη έλευσης

λογω καλοκαιριου, πολλοί έχουν φύγει ή ετοιμάζονται.
 Και σε μία εποχή που έτσι και αλλιώς όλη η αγορά έχει πέσει.
 Χωρίς λαγούς και κρυφές ρεζέρβες .Ό,τι δείχνει πουλημένο εχει πουληθεί όντως.

Δηλαδή;
σε προηγούμενες δημοπρασίες υπήρχαν λαγοί και κρυφές ρεζέρβες;
Το πρόβλημα σίγουρα δεν έχει να κάνει με το καλοκαίρι.Ας μη κρυβόμαστε πίσω απο το δάκτυλο μας

 Συγνώμη, αυτό κατάλαβες να λέω;
 Γενικά σε όλες τις δημοπρασίες της λέσχης οι τιμές είναι καθαρές.


RE: ΠΝΕ 143 - ellinas - 24/06/18 17:37:31

(24/06/18 17:23:26)georok Έγραψε:  
(24/06/18 17:15:35)ellinas Έγραψε:  
(24/06/18 11:15:00)georok Έγραψε:  Εγώ είδα ότι πήγε καλά, αν βγάλουμε την κατηγορία των ξένων νομισμάτων.
  Είναι παραδοσιακά η χειρότερη δημοπρασία απο τις 3 απο άποψη έλευσης

λογω καλοκαιριου, πολλοί έχουν φύγει ή ετοιμάζονται.
 Και σε μία εποχή που έτσι και αλλιώς όλη η αγορά έχει πέσει.
 Χωρίς λαγούς και κρυφές ρεζέρβες .Ό,τι δείχνει πουλημένο εχει πουληθεί όντως.

Δηλαδή;
σε προηγούμενες δημοπρασίες υπήρχαν λαγοί και κρυφές ρεζέρβες;
Το πρόβλημα σίγουρα δεν έχει να κάνει με το καλοκαίρι.Ας μη κρυβόμαστε πίσω απο το δάκτυλο μας

 Συγνώμη, αυτό κατάλαβες να λέω;
 Γενικά σε όλες τις δημοπρασίες της λέσχης οι τιμές είναι καθαρές.
Να σου πω την  αλήθεια ναι αυτό κατάλαβα.
Αυτός είναι και ο λόγος που έγραψα.Καλά έκανες και το ξεκαθάρισες!!!!!


RE: ΠΝΕ 143 - georok - 24/06/18 17:43:01

[/quote]
Να σου πω την  αλήθεια ναι αυτό κατάλαβα.
Αυτός είναι και ο λόγος που έγραψα.Καλά έκανες και το ξεκαθάρισες!!!!!
[/quote]

 Σε σύγκριση με δημοπρατικούς οίκους, ebay και facebook εννοώ.


RE: ΠΝΕ 143 - ellinas - 24/06/18 17:48:32

Να σου πω την  αλήθεια ναι αυτό κατάλαβα.
Αυτός είναι και ο λόγος που έγραψα.Καλά έκανες και το ξεκαθάρισες!!!!!
[/quote]

 Σε σύγκριση με δημοπρατικούς οίκους, ebay και facebook εννοώ.
[/quote]

οκ τώρα απόλυτα κατανοητό


RE: ΠΝΕ 143 - GKCollect - 25/06/18 09:11:48

Είναι σημαντικό και παίζει μεγάλο ρόλο ότι δεν επιτρέπεται σε άτομα εκτός ΠΝΕ, να συμμετέχουν.

Το νόμισμα όμως έχει κι άλλη πλευρά. Και μετά μας φαίνεται ''περίεργο'' και φωνάζουμε, που πωλούνται στο facebook σε τιμές εξωπραγματικές.