Συλλεκτικό Στέκι
ΕΠΙΣΗΜΑΣΜΕΝΑ ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ελληνικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-8.html)
+--- Φόρουμ: Καποδίστριας (1828-1831) (https://syllektiko-steki.gr/forum-10.html)
+--- Νήμα: ΕΠΙΣΗΜΑΣΜΕΝΑ ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ (/thread-2512.html)

Σελίδες: 1 2 3 4 5 6


ΕΠΙΣΗΜΑΣΜΕΝΑ ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ - orfeas - 24/06/18 12:35:37

Για όποιους ενδιαφέρει :
 
Σήμερα έκανα στο αρχείο μου την παρακάτω καταχώρηση που θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας.
 
Δημοπρασία Stacks της 18 Απριλίου 1936,
 
Lot : 216.  Capo DIstria 1830Mεγάλο χάλκινο 10 λεπτο επισημασμένο με αστέρι και ημισέληνο για την Τουρκία. Άλλο ένα χωρίς την επισήμανση. Fine and Unc. ( 2 pcs )
 
Δυστυχώς δεν υπάρχει φωτό. Εκείνη την εποχή, σπάνια έβαζαν, ακόμη και σε πανάκριβα  χρυσά.
 
Ορφεας
Υ.Γ. Τουλάχιστον αυτό το κομμάτι, δεν φαίνεται να το έχει φτιάξει ο συγχωρεμένος ο Λουλακάκης. Τότε ήταν μόλις 2 ετών.   Sad Smile Sad


RE: ΕΠΙΣΗΜΑΣΜΕΝΑ ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ - haros - 24/06/18 16:14:51

Πολυ ενδιαφερον ευρημα.
Προκειται, αν δεν κανω λαθος, για την παλαιοτερη αναφορα που υπαρχει για τα συγκεκριμενα επισημασμενα?


RE: ΕΠΙΣΗΜΑΣΜΕΝΑ ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ - iapwnas - 24/06/18 19:06:10

Τρομερο ντοκουμεντο!


RE: ΕΠΙΣΗΜΑΣΜΕΝΑ ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ - orfeas - 24/06/18 20:16:41

Ναι, Δημήτρη  μου. Δεν κάνεις λάθος.
Είναι η παλαιότερη (γνωστή μέχρι σήμερα βέβαια) αναφορά που έχουμε για τα επισημασμένα του Καποδίστρια

ορφεας


RE: ΕΠΙΣΗΜΑΣΜΕΝΑ ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ - vangelis - 24/06/18 20:51:17

(24/06/18 12:35:37)orfeas Έγραψε:  Υ.Γ. Τουλάχιστον αυτό το κομμάτι, δεν φαίνεται να το έχει φτιάξει ο συγχωρεμένος ο Λουλακάκης. Τότε ήταν μόλις 2 ετών.   Sad Smile Sad

Ορφεα μπορεις να μας περισσοτερα γι'αυτο; Πρωτη φορα ακουω τετοια λεπτομερεια.


RE: ΕΠΙΣΗΜΑΣΜΕΝΑ ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ - johnmak1976 - 24/06/18 21:11:30

Πριν λίγο καιρό υπήρξε μία δημοπρασία στον Spink με τρία τέτοια επισημασμένα και υπήρξε μία κάπως έντονη κουβέντα σχετικά με το ποιόν αυτών των νομισμάτων, οπότε πολύ γνωστός συλλέκτης υποστήριξε ότι ο αποβιώσαν Λουλακάκης του είχε εκμηστηρευτεί ότι ήταν δική του δημιουργία η επισήμανση αυτών των νομισμάτων, με τις όποιες συνέπειες μπορεί να επιφέρει μια τέτοια δήλωση, ειδικά για τους κατόχους τους. Δεν λήφθηκε καν υπόψιν ότι υπήρχαν αναφορές για αυτά τα νομίσματα κάποια έτη πριν από την υποτιθέμενη πλαστογραφία.


RE: ΕΠΙΣΗΜΑΣΜΕΝΑ ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ - johnmak1976 - 24/06/18 21:16:47

Κύριε Ορφέα, έχω την άδειά σας να πάρω αντίγραφο των φωτογραφιών που μας δείξατε;


RE: ΕΠΙΣΗΜΑΣΜΕΝΑ ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ - haros - 24/06/18 21:47:10

Δεν θυμαμαι την δηλωση γνωστου συλλεκτη που λεει οΤζoν, η ιστορια παντως εχει ως εξης.

 Δημοσιευσε πριν απο χρονια ο αειμνηστος Λουλακακης ενα αρθρο σε ξενο νομισματικο περιοδικο, παρουσιαζοντας τα επισημασμενα Καποδιστριακα.
Πιθανολογησε την χρονικη περιοδο και τον τοπο που θα μπορουσε να ειχε γινει η επισημανση, αλλα δεν υπηρξε ουσιαστικη τεκμηριωση με στοιχεια.
 Λιγο καιρο μετα, τα εβγαλε σε δημοπρασια στον οικο που ηταν τοτε και πωληθηκαν.

 Μετα απο χρονια βγηκαν σε δημοπρασια απο τον Spink και αγοραστηκαν απο ελληνες συλλεκτες.
 Ειχε αναπτυχθει μεγαλη κουβεντα στα νομισματικα φορα, κατα την διαρκεια της δημοπρασιας, κατα ποσο ηταν legit οι επισημανσεις, με διαφορα επιχειρηματα.
 Το τεκμηριο που παρουσιασε σημερα ο Ορφεας, δειχνει οτι υπηρχαν αναλογα επισημασμενα πριν απο την εποχη Λουλακακη, το 1936.
 Ειναι προφανως ενα νεο στοιχειο που πρεπει να συνεκτιμηθει.
 Η νομισματικη ερευνα ειναι παντα συναρπαστικη, χωρις ομως απαραιτητα να καταληγουν απαντες στα ιδια συμπερασματα, ειδικα εαν δεν υπαρχουν επισημα στοιχεια.


RE: ΕΠΙΣΗΜΑΣΜΕΝΑ ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ - sotiris - 24/06/18 21:51:43

Με αφορμη τα νεα δεδομενα που παρατεθηκαν διαβασα παλι τα παλια μηνυματα σχετικα με το θεμα. Τι να πω? Απο την μια μερια τεκμηριωμενα ντοκουμεντα, απο την αλλη μαγκιες/γκαζια κλπ. κλπ. Τι να πιστεψω αραγε απο τα δυο ??? Smile Smile Smile


Ερωτηση για τον Ορφεα: Οπως εχεις γραψει και παλια, η προσωπικη σου γνωμη ειναι οτι δεν μπορεις να τεκμηριωσεις αν ειναι παλιες η μεταγενεστερες επισημανσεις. Αλλα παλιες/μεταγενεστερες σε σχεση με ποιο χρονικο οριζοντα? Με δεδομενο οτι εχουν βγει επισημασμενα σε δημοπρασια το 1936 μαλλον ειχαν γινει επισημανσεις ισως λιγα χρονια μετα την κοπη τους (ισως και αρκετα!). Ειναι δυνατον να ισχυει το σεναριο οτι επισημανσεις μπορει να εγιναν π.χ. το 1835 και αλλες μετα απο 150+ χρονια?  Αν ναι, παιζει ρολο ποτε εγιναν? Για μενα οταν ενα νομισμα επισημανθει αφοτου φυγει απο το νομισματοκοπειο ειναι "altered" και δεν παιζει ρολο αν η επισημανση εγινε 1 μηνα αφοτου εφυγε απο το νομισματοκοπειο η 150+ χρονια μετα (η αποψη μου). Δηλαδη μπορω και εγω να παρω ενα Καποδιστριακο σημερα και να το επισημανω με τα ιδια σηματα, θα εχει διαφορα με καποιο που εχει επισημανθει το 1835 η το 1935 η το 1980? Κατα τη γνωμη μου οχι.

Σωτηρης


RE: ΕΠΙΣΗΜΑΣΜΕΝΑ ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ - haros - 24/06/18 22:03:37

Σωτηρη, θα μου επιτρεψεις να πω οτι εχει σημασια το ποτε και απο ποιον εγιναν οι επισημανσεις.

Εαν εγιναν απο καποια αρχη (διοικητης μιας πολιορκημενης πολης, τοπικος αρχοντας κλπ κλπ) εχουν ιστορικη και συλλεκτικη αξια.
Εχουμε αρκετα παραδειγματα διεθνως επισημασμενων νομισματων που θεωρουνται ακρως συλλεκτικα και πολυτιμα.
Ακομα και κρατη εκαναν επισημανσεις σε νομισματα αλλων κρατων για να τα χρησιμοποιησουν στην επικρατεια τους.

 Αν απο την αλλη, ειναι προιον καποιου τεχνιτη(κατα παραγγελια η οχι) η καποιου φανατικου, η οποιουδηποτε που για οποιον λογο πατησε μερικα νομισματα με καποιο συμβολο, (πριν 150 η 80 χρονια η σημερα) τοτε προφανως ειναι απλως κακοποιημενα νομισματα.