Συλλεκτικό Στέκι
Cassa Mediterranea - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Χαρτονομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-30.html)
+--- Φόρουμ: Τοπικές εκδόσεις (Κρητικά, Ηπειροθεσσαλίας, Ιονική Τράπεζα, Γραμμάτια, Επιταγές) (https://syllektiko-steki.gr/forum-40.html)
+--- Νήμα: Cassa Mediterranea (/thread-2614.html)



Cassa Mediterranea - solitos - 16/08/18 21:36:39

Καλησπερα , βρεθηκαν στα χέρια μου 3 χαρτονομίσματα των 1000 δρχ και 2 των 500 δρχ Cassa mediterranea , η κατάστασή τους δεν ειναι και πολύ καλή και θα ήθελα να μάθω αν κοστίζουν κάτι.Εκτος απο αυτά βρέθηκαν και άλλα νομισματα/χαρτονομίσματα παλια και θα ήθελα να μάθω αν ενδιαφέρεται κανεις να τα αγοράσει.Το email μου είναι [email protected] [attachment=6188][attachment=6188]


RE: Cassa Mediterranea - vangelis - 16/08/18 23:19:55

(16/08/18 21:36:39)solitos Έγραψε:  Καλησπερα , βρεθηκαν στα χέρια μου 3 χαρτονομίσματα των 1000 δρχ και 2 των 500 δρχ Cassa mediterranea , η κατάστασή τους δεν ειναι και πολύ καλή και θα ήθελα να μάθω αν κοστίζουν κάτι.Εκτος απο αυτά βρέθηκαν και άλλα νομισματα/χαρτονομίσματα παλια και θα ήθελα να μάθω αν ενδιαφέρεται κανεις να τα αγοράσει.Το email μου είναι [email protected] 

Ανεβασε και τα υπολοιπα εδω για να λαβεις περισσοτερες απαντησεις. Αυτα που εχεις ανεβασει αν και ειναι ενδιαφεροντα ειναι σε πολυ κακη κατασταση


RE: Cassa Mediterranea - rubirosa - 16/08/18 23:34:07

Καλώς όρισες solitos!
Πράγματι όπως το λες, δεν είναι σε καλή κατάσταση και ένας συλλέκτης χαρτονομισμάτων θα προτιμήσει να πάρει κάποιο που μπορεί να έχει διπλωθεί στα οκτώ ή να έχει ένα λεκέ, αλλά όχι με σχισίματα,τέτοια ανοχή θα έδειχνε μόνο σε χαρτνομίσματα προ του 1900.
Φυσικά και μπορείς να τα βάλεις στις πωλήσεις, με μια τιμή ή στις δημοπρασίες, με μια  τιμή εκκίνησης και όσο πάει.
Καλή αρχή και περιμένουμε και τα υπόλοιπα χαρτονομίσματα σου, να δούμε στις εκτιμήσεις.


RE: Cassa Mediterranea - solitos - 17/08/18 00:08:15

Αύριο θα ανεβάσω και τα υπόλοιπα , αρκετά απο αυτά είναι στην ίδια κατάσταση , μερικά δεν έχουν ουτε ψεγάδι ! 
Θα ανεβάσω και τα νομίσματα αν μπορέσω να τα ξεχωρίσω , Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας


RE: Cassa Mediterranea - rubirosa - 17/08/18 00:28:41

Άνοιξε δύο θέματα ένα με Εθνική τράπεζα Ελλάδος και ένα με τράπεζα της Ελλάδος,το κάθε χαρτονόμισμα γράφει επάνω: εθνική τράπεζα ή τραπεζα της Ελλάδος.


RE: Cassa Mediterranea - solitos - 18/08/18 19:26:08

Ανέβασα μερικές φωτογραφίες εδώ για να δείτε.
https://www.dropbox.com/sh/oewbf1jdhtk3ajh/AAADH4SaHWxR5M6GGsjtSXgKa?dl=0

Τα χαρτονομίσματα τα έβαλα αναμεσα σε βιβλια για να ισιωσουν ,τα νομίσματα είναι βρώμικα δεν ξέρω καν τι πρεπει να βαλω για να τα καθαρίσω, γενικά δεν ξερω καν αν εχουν αξια , μερικα ειναι απ το 1873 , μερικα μετα στο 1926 και παει λεγοντας.Τα ξένα δεν τα έχω κοιτάξει ακομα.Οτιδήποτε συμβουλή ή μου προτείνετε καλοδεχούμενη.Πάντως επειδή δεν σκοπεύω να συλλέξω προτιμώ να τα διώξω απο πάνω μου κάπως! Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας Big Grin


RE: Cassa Mediterranea - rubirosa - 18/08/18 20:09:14

Τα χαρτονομίσματα των 100 δρχ, με τις 6 τρύπες έχουν σφραγίδα ακύρωσης της τράπεζας,όπως το 1000δρχ, που έχει σφραγίδα Κέρκυρας;


RE: Cassa Mediterranea - solitos - 18/08/18 21:40:02

Το χαρτονόμισμα των 50δρχ έχει τετοιο κουτάκι απο πίσω , αυτά των 100 δεν διακρίνω κάτι πάντως και τα 3 έχουν πανω απο το "εθνική τραπεζα της ελλαδος" γραμμενο με κόκκινο "Τραπεζα της Ελλαδος" Τι σημαίνει αυτο; Να μάθουμε και τιποτα μιας και ασχοληθήκαμε Tongue


RE: Cassa Mediterranea - rubirosa - 19/08/18 01:07:12

μέχρι την ίδρυση της τράπεζας της Ελλάδος το 1927, το δικαίωμα εκδοσης  χαρτονομισμάτων είχε η Εθνική τράπεζα.
Η σήμανη έγινε από την τρ. Ελλάδος, όμως δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο, όπως η ακύρωση που έχει το 1000 δρχ.
Περίμενε και  τις απαντήσεις άλλων, που έχουν εμβαθύνει στο χαρτονόμισμα...


RE: Cassa Mediterranea - rubirosa - 22/08/18 22:14:23

Τα νομίσματα σου δεν είναι σε κάποια καλή κατάσταση ώστε να έχουν μια ιδιαίτερη αξία, εκτός από την δρχ. 1873.που πάει 5-10 ευρώ, υπάρχουν και κάτι μάρκα με πφένιχ που ακόμα τα παίρνει η τράπεζα στην Γερμανία, όπως και το πάουντ που περνάει στην Αγγλία, καθώς και τα ελβετικα.  
Αν θέλεις βγάλε τα νομίσματα των 5 δρχ 1930, από την πλευρά που γράφει 5 δραχμαί,μήπως και υπάρχει κάποιο νομισματοκοπείου Βρυξελών, που έχει κάποιο ενδιαφέρον.
Για τα χαρτονομίσματα θα σου πουν όσοι γνωρίζουν καλύτερα το χαρτί.
Μπορείς να συμβουλευτείς και τον κατάλογο που είναι στο mycoins.gr για τα Ελληνικά.