Συλλεκτικό Στέκι
Proof σειρές νομισμάτων κυκλοφορίας - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Αναμνηστικά Νομίσματα ΤΤΕ (https://syllektiko-steki.gr/forum-100.html)
+--- Φόρουμ: Ευρώ (https://syllektiko-steki.gr/forum-44.html)
+--- Νήμα: Proof σειρές νομισμάτων κυκλοφορίας (/thread-2624.html)



Proof σειρές νομισμάτων κυκλοφορίας - geo - 24/08/18 10:35:21

Ποια είναι η άποψή σας για τις συγκεκριμένες σειρές; Αναφέρομαι στα ελληνικά, αλλά και οποιαδήποτε αποψη-γνώση για την κατάσταση στο εξωτερικό είναι ευπρόσδεκτη. Γιατί δεν εξαντλούνται, όπως για παράδειγμα τα διευρα proof; Υπάρχει κάποιος λόγος να μην τα προτιμάει κάποιος;


RE: Proof σειρές νομισμάτων κυκλοφορίας - rubirosa - 25/08/18 12:21:20

Αν δεν κάνω λάθος μόνο του 2011-12 εξαντλήθηκαν, ίσος να φαίνεται υπερβολή ότι αφού τις βγάζουν σε blister, να τις βγάζουν και σε proof ή ο μεγάλος αριθμός εκδόσεων ανά έτος, να την βγάζουν από το μπάτζετ, που έχουν να διαθέσουν οι συλλέκτες,επίσης και η εναλλαγή της τιμής.
 
2013-14----90,73 ευρώ
2015-16----75,60 ευρώ
2017--------85,00 ευρώ.


RE: Proof σειρές νομισμάτων κυκλοφορίας - nikos11 - 25/08/18 21:19:34

Κατά τη γνώμη μου είναι συνδυασμός παραγόντων. Υψηλή τιμή, άλλες έχουν και τα αναμνηστικά δίευρα άλλες όχι και διαφορετική συσκευασία είναι κάποιοι από αυτούς. 
Επίσης, όπως και με όλες τις εκδόσεις, δεν γνωρίζουμε τελικά πόσες διατέθηκαν τελικά. Ούτε πότε αποσύρονται. Ο απόλυτος σεβασμός προς τους συλλέκτες...


RE: Proof σειρές νομισμάτων κυκλοφορίας - geo - 26/08/18 00:08:37

Ναι κι εγώ νομίζω μια δυο χρονιές εξαντλήθηκε και μάλλον αυτές που αναφέρθηκαν. 
Τα proof δίευρα μάλλον μπαινοβγαίνουν στη σειρά ανάλογα με τη χρονιά μπας και τραβήξει και η κασετίνα. 
Το ότι δε γνωρίζουμε πόσα τελικά διατέθηκαν και ποια η τύχη των αδιάθετων είναι ένα μεγάλο μείον πράγματι στην υπόθεση. 
Έχω πάρει μόνο την περσινή ως τώρα, αλλά σκέφτομαι και για τις πιο παλιές και κυρίως για την συμπλήρωση των proof αναμνηστικών 2ευρων. Η αλήθεια είναι όμως ότι η εικόνα που βλέπω με επηρεάζει αρνητικά...


RE: Proof σειρές νομισμάτων κυκλοφορίας - rubirosa - 26/08/18 02:42:31

Εκτός ότι δεν έχουμε ανακοίνωση από την ΤΤΕ,πόσες πωλήθηκαν...
όμως πριν 2-3 χρόνια,έβλεπα πολλές πωλήσεις στο Γερμανικό e bay,από σπασμένες κασετίνες να πουλάνε από το 1 λεπτό ως το ένα ευρώ, το καθένα μεμονωμένα και την κασετίνα με πιστοποιητικό άδεια σκέτη,ακόμα και σήμερα αν ψάξεις θα βρεις proof μεμονωμένα.
Απ'αυτό συνάγεται το συμπέρασμα ότι έσπασαν κασετίνες για να πάρουν το proof 2ευρώ.


RE: Proof σειρές νομισμάτων κυκλοφορίας - georok - 26/08/18 08:05:55

(26/08/18 02:42:31)rubirosa Έγραψε:  Εκτός ότι δεν έχουμε ανακοίνωση από την ΤΤΕ,πόσες πωλήθηκαν...
όμως πριν 2-3 χρόνια,έβλεπα πολλές πωλήσεις στο Γερμανικό e bay,από σπασμένες κασετίνες να πουλάνε από το 1 λεπτό ως το ένα ευρώ, το καθένα μεμονωμένα και την κασετίνα με πιστοποιητικό άδεια σκέτη,ακόμα και σήμερα αν ψάξεις θα βρεις proof μεμονωμένα.
Απ'αυτό συνάγεται το συμπέρασμα ότι έσπασαν κασετίνες για να πάρουν το proof 2ευρώ.

 Oι Γερμανοί σπάνε παραδοσιακά τις κασετίνες.


RE: Proof σειρές νομισμάτων κυκλοφορίας - geo - 26/08/18 09:23:06

Μήπως δεν είναι μόνο για να κρατηθεί το 2ευρο αλλά κι επειδή οι κασετίνες δύσκολα πιάνουν καλή τιμή κλεισίματος; Το λέω γιατί έχω δει αρκετές φορές να κλείνουν ακόμη και χαμηλότερα από την τιμή της τράπεζας.


RE: Proof σειρές νομισμάτων κυκλοφορίας - Foumantsou - 26/08/18 09:52:00

Χθες είδα την κασετίνα προυφ του 2012 να πουλιέται σε δημοπρασία στο ιμπει στα 50 ευρώ.


RE: Proof σειρές νομισμάτων κυκλοφορίας - geo - 26/08/18 10:04:13

(26/08/18 09:52:00)Foumantsou Έγραψε:  Χθες είδα την κασετίνα προυφ του 2012 να πουλιέται σε δημοπρασία στο ιμπει στα 50 ευρώ.

Ναι την είδα κι εγώ. Μάλιστα την είχα στο watchlist, αλλά έτυχε να κάνω κάτι άλλο εκείνη την ώρα και δεν συμμετείχα καθόλου. Μου έκανε εντύπωση όμως το τόσο χαμηλό κλείσιμο...


RE: Proof σειρές νομισμάτων κυκλοφορίας - Foumantsou - 26/08/18 12:15:54

Και εγώ ενώ είχα βαρεσει στα 50 κάτι έκανα εκείνη την ώρα και το ξέχασα και το πήρε άλλος. :/