Συλλεκτικό Στέκι
Τα τελωνεια μου μεσα....ΠΡΑΚΤΙΚΟΣ ΟΔΗΓΟΣ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΝΟΜΙΣΜΑΤΩΝ ΑΠΟ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ. - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ειδικές Κατηγορίες (https://syllektiko-steki.gr/forum-91.html)
+--- Φόρουμ: Συζήτηση για Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-104.html)
+--- Νήμα: Τα τελωνεια μου μεσα....ΠΡΑΚΤΙΚΟΣ ΟΔΗΓΟΣ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΝΟΜΙΣΜΑΤΩΝ ΑΠΟ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ. (/thread-2641.html)

Σελίδες: 1 2 3 4 5 6


Τα τελωνεια μου μεσα....ΠΡΑΚΤΙΚΟΣ ΟΔΗΓΟΣ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΝΟΜΙΣΜΑΤΩΝ ΑΠΟ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ. - haros - 05/09/18 11:18:11

  Στην Ελληνικη διαδικτυακη συλλεκτικη κοινοτητα, αρκετοι ειναι αυτοι που κομπαζουν για τις γνωσεις τους, για την  συλλεκτικη τους μαγκια  και το παιζουν πατερουληδες και πατρωνες των νεων συλλεκτων.
 Προσωπικα, εχω σε μεγαλη εκτιμηση μονο οσους ειναι ΧΡΗΣΙΜΟΙ στους αλλους συλλεκτες και κυριως στους νεους. 
 Στο πνευμα λοιπον αυτο, εγραψα τον παρακατω πρακτικο οδηγο, για τους συλλεκτες που αγοραζουν κατι απο τριτες χωρες και τους σταματα στο τελωνειο.
 Παμε λοιπον.

  ...καθεσαι ομορφα-ομορφα στον υπολογιστη και αποφασιζεις να δεις στο tracking των ΕΛΤΑ τι γινεται με το νομισματακι που περιμενεις απο Αμερικα μερια.
  Βλεπεις λοιπον "ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ" και αρχιζουν να σε ζωνουν τα φιδια..
  Μετα απο μερικες μερες βλεπεις "ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ".
  Επειτα "ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ PAYPAL η ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ η ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΓΟΡΑΣ."

  Εκει λοιπον μπορεις ελευθερα να εκτονωθεις, ανακραζοντας με σεντορια φωνη" Γ@@ ΤΟΝ ΤΣΙΠΡΑ ΜΟΥ ΜΕΣΑ, ΤΑ ΜΝΗΜΟΝΙΑ, ΤΟΥΣ ΣΤΑΥΡΩΤΗΔΕΣ, ΤΟΝ ΗΠΓΙΑΜΕ ΑΛΥΓΙΣΤΟΝ!!!!!"
[Εικόνα: cursing.gif]


  Ψυχραιμια.
  Παρτο αποφαση οτι θα πληρωσεις και προχωρα στο παρασυνθημα.
  Θα λαβεις μια συστημενη επιστολη απο τα ΕΛΤΑ, η στο e-mail σου η τηλεφωνημα (εφοσον αναγραφονται στο δεμα) που θα σου ζητα να στειλεις αποδειξη αγορας η την πληρωμη paypal για τα αντικειμενα στο [email protected]  προκειμενου να γινει ο εκτελωνισμος του δεματος σου.

  Προκειται για την ΓΕΤΑ, την υπηρεσια εκτελωνισμου των ΕΛΤΑ στο αεροδρομιο, που με τις νεες διαδικασιες αναλαμβανει να σου εκτελωνισει το δεμα, χωρις την προσωπικη σου παρουσια, με μικρη σχετικα αμοιβη για τις υπηρεσιες τους (σε σχεση με ιδιωτες εκτελωνιστες).
  Με αυτους εχεις να κανεις, εκτος εαν τους δωσεις εντολη να το παραδωσουν σε δικο σου εκτελωνιστη.(Συνισταται μονο σε πολυ ειδικες περιπτωσεις)

  ΠΡΟΣΟΧΗ. Οτι τους στελνεις και οτι τους λες, θεωρησε οτι απευθυνεσαι στο τελωνειο, οποτε ΜΗΝ κανεις μαγκιες με μαιμουδεματα paypal και αλλες νεοελληνικες εξυπναδες, γιατι α) Δεν ειναι ηλιθιοι και δεν κατεβηκαν απο την στανη και β) δεν αξιζει να βρεις ασχημο μπελα για καποια ευρω.

  Φτιαχνεις λοιπον και τους στελνεις στην παραπανω διευθυνση ενα e-mail στο οποιο βαζεις ως θεμα τον αριθμο τρακινγκ του συστημενου (γιατι ετσι θα το εντοπισουν ευκολοτερα και θα το διαβασουν).
 Επισυναπτεις σε αυτο την δημοπρασια η την αμεση αγορα που το κερδισες (καλο ειναι να υπαρχει εκει φωτο του νομισματος), την invoice του εμπορου (αν υπαρχει) και την πραξη πληρωμης απο το paypal.
 Αν σε 2-3 μερες δεν λαβεις απαντηση, τους παιρνεις τηλεφωνο στο 2103538103 για να ρωτησεις εαν ελαβαν το email σου και εαν προχωρησε.
 Θα παιδευτεις λιγο, αλλα θα το σηκωσουν τελικα.
 Προτιμησε πρωινες ωρες. 
 Να εισαι ευγενικος, συντομος και σαφης, γιατι εαν θελουν να σε παιδεψουν, μπορουν.
 Μην το αφησεις πολλες μερες, γιατι καποια e-mail τους ξεφευγουν καμια φορα και καλο ειναι να βεβαιωθεις.
 Αν σου ζητησουν κατι προσθετο, στειλτο σε συνεχεια του αρχικου σου email, για να εχει πληρη εικονα ο υπαλληλος που θα το διαβασει.

 Αν ολα πανε καλα, θα λαβεις ενα απαντητικο email " ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ, ΤΟ ΔΕΜΑ ΣΑΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΤΗΚΕ, ΣΑΣ ΤΟΝ ΦΟΡΕΣΑΜΕ, ΠΡΟΩΘΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΔΟΘΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΕΛΤΑ".

[Εικόνα: 463607_1.jpg]


 Σε λιγες μερες θα σου ερθει ειδοποιηση απο το ταχυδρομειο για να το παραλαβεις, οπου θα αναγραφει το ποσο που θα πρεπει να πληρωσεις.
 Πας στο ταχυδρομειο της περιοχης σου, πληρωνεις, υπογραφεις, το παραλαμβανεις, τελειωσες.

 ΠΡΟΣΟΧΗ Αν δεν συμφωνεις με το ποσο που πρεπει να πληρωσεις, μην το παραλαβεις, ζητα απο τον υπαλληλο του ταχυδρομειου μια αιτηση ΕΠΑΝΕΞΕΤΑΣΗΣ ΔΑΣΜΟΦΟΡΟΛΟΓΙΚΩΝ ΕΠΙΒΑΡΥΝΣΕΩΝ ΤΑΧΥΔΡΟΜΙΚΟΥ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ και αφου την συμπληρωσεις, την δινεις μαζι με τα δικαιολογητικα που θεωρεις οτι θεμελιωνουν το λαθος τους.
 Το ταχυδρομειο την στελνει μαζι με το δεμα πισω στην ΓΕΤΑ, αυτη επανεξεταζει και σε ενημερωνει για το τι θα γινει και ποιες δυνατοτητες εχεις.

 ΠΡΟΣΟΧΗ, η αξια που αναγραφει ο αποστολεας εξω απο το συστημενο, ειναι παντελως αδιαφορη για τα τελωνεια εδω, γιατι οπως ειπα και πριν, δεν ειναι ηλιθιοι.
  Αν ειναι να το σταματησουν, θα το σταματησουν.

 ΠΡΟΣΟΧΗ Εχει αναφερθει περιπτωση που οι ΓΕΤΑτζηδες ειδαν παλια νομισματα (πχ. ξενα ταληρα του 1750 κλπ) και κολλησε το μυαλο τους και ζητησαν να προσκομιστει βεβαιωση απο την αρμοδια αρχαιολογικη υπηρεσια οτι δεν εμπιπτουν στον γνωστο νομο για την προστασια των αρχαιων.
 Σε αυτη την περιπτωση μπορει να δοκιμασετε να βρειτε και να τους στειλετε τον σχετικο νομο και εαν δεν πεισθουν, καλη τυχη με την εφορεια αρχαιοτητων  (σε κανα- δυο μηνες θα παρετε την βεβαιωση...)

 Δημητρης.

Υ,Γ,
 ΑΝ ΤΟ ΔΕΜΑ Η ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΕΝΟ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΧΡΥΣΟ ΝΟΜΙΣΜΑ, ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΛΥΤΩΣΕΤΕ ΑΡΚΕΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ κατα τον εκτελωνισμο (τον ΦΠΑ), το πως θα το περιγραψω στον επομενο σχετικο οδηγο. Wink


RE: Τα τελωνεια μου μεσα....ΠΡΑΚΤΙΚΟΣ ΟΔΗΓΟΣ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΝΟΜΙΣΜΑΤΩΝ ΑΠΟ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ. - sotirakis - 06/09/18 18:03:32

να προσθεσω και εγω κατι πανω σε αυτο πριν φτασουμε στο σημειο.
στελνεις μηνυμα τον αμερικανο πωλητη και του λες κατα λεξη.

"καλησπερα,με ενδιαφερει το ταδε νομισμα αλλα λογω φορων δεν μπορει να γινει αποστολη απο αμερικη,ελλαδα.
εχεις στα σχεδια να πας διακοπες ευρωπη τους επομενους 2 μηνες ωστε να το ταχυδρομησεις απο εκει?
πληρωνω τωρα και ξεκιναει η αποστολη σε 2 μηνες"

απο προσωπικη πειρα σας λεω οτι κανενας δεν αρνηθηκε να βοηθησει,εχω κανει 2 αγορες ετσι και ενας απλα δεν ειχε σχεδια για διακοπες σε ευρωπη αλλα και παλι μου προτεινε να το στειλει με κοστος 50 ευρω,βεβαια δεν πηρα το ρισκο


RE: Τα τελωνεια μου μεσα....ΠΡΑΚΤΙΚΟΣ ΟΔΗΓΟΣ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΝΟΜΙΣΜΑΤΩΝ ΑΠΟ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ. - haros - 07/09/18 12:12:06

Ναι, υπαρχουν διαφορες περιπτωσεις, προσωπικα δεν εχω δοκιμασει.


 Ειχα ακουσει και για καποιες εταιρειες που αναλαμβανουν, εναντι αμοιβης, να σου δωσουν μια αμερικανικη διευθυνση για να τα στειλει εκει ο πωλητης, μετα αυτοι τα ταχυδρομουν προς χωρα της ΕΕ που εχει ειδικο τελωνειακο καθεστως η χαλαρους ελεγχους και μετα απο εκει στο στελνουν Ελλαδα.
Δεν ξερω κατα ποσο λειτουργει η αν αξιζει τον κοπο και το ρισκο.

 Αλλη λυση, αν ειναι απο ebay, ειναι να αγοραζεις απο πωλητες που εχουν το GPS, οπου υπολογιζονται αυτοματα οι φοροι και προπληρωνονται μαζι με το ποσο της δημοπρασιας.
Ομως εκει αρχιζεις απο 25+ ευρω μεταφορικα, που δεν τα χρεωνει ο πωλητης, αλλα η εταιρεια που συνεργαζεται με το ebay.


RE: Τα τελωνεια μου μεσα....ΠΡΑΚΤΙΚΟΣ ΟΔΗΓΟΣ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΝΟΜΙΣΜΑΤΩΝ ΑΠΟ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ. - nikos11 - 08/09/18 19:41:43

Χρησιμότατες οδηγίες όπως πάντα Δημήτρη. Να είσαι καλά!


RE: Τα τελωνεια μου μεσα....ΠΡΑΚΤΙΚΟΣ ΟΔΗΓΟΣ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΝΟΜΙΣΜΑΤΩΝ ΑΠΟ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ. - horrizons - 11/12/18 20:25:54

Και αν δεν εχεις paypal invoice να τους στειλεις η τιμολογιο τι αποφασεις παιρνουν ?


RE: Τα τελωνεια μου μεσα....ΠΡΑΚΤΙΚΟΣ ΟΔΗΓΟΣ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΝΟΜΙΣΜΑΤΩΝ ΑΠΟ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ. - haros - 11/12/18 20:37:58

Εχουν δικαιωμα να ανατρεξουν σε οποιες πηγες θελουν, εχουν και ιντερνετ και ξερουν να το χρησιμοποιουν.
Παλια ειχαν και κατι παναθλιους καταλογους για νομισματα, δεν ξερω εαν τους εχουν ακομα.
Αν παντως εχεις αποδειξη παυπαλ η πληρωμη πιστωτικης η κατι αλλο, δεν σε συμφερει να κανεις το κουνελι, γιατι μπορει να το εκτιμησουν ακριβοτερα απο οσο πραγματικα κανει.


RE: Τα τελωνεια μου μεσα....ΠΡΑΚΤΙΚΟΣ ΟΔΗΓΟΣ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΝΟΜΙΣΜΑΤΩΝ ΑΠΟ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ. - horrizons - 11/12/18 21:42:21

Απο τη στιγμη που μου βγαινει το εξης μηνυμα :

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση
10/12/2018, 15:19:00 Κ.Α.Τ. ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ PAYPAL ή ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ή ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΓΟΡΑΣ

10/12/2018, 15:03:00 Κ.Α.Τ. ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ

Θεωρω δεδομενο το οτι μου ανοιξαν το δεμα και εχουν τη παραπανω απαιτηση ( σαν ερωτηση ισως ακουστει χαζη ) ?


RE: Τα τελωνεια μου μεσα....ΠΡΑΚΤΙΚΟΣ ΟΔΗΓΟΣ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΝΟΜΙΣΜΑΤΩΝ ΑΠΟ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ. - haros - 11/12/18 21:57:38

Ναι, περιμενουν να τους στειλεις με μειλ τα παραστατικα, διαβασε το θεμα.
Σε λιγες μερες θα σου ερθει και συστημενη επιστολη απο την ΓΕΤΑ που θα στο λεει.


RE: Τα τελωνεια μου μεσα....ΠΡΑΚΤΙΚΟΣ ΟΔΗΓΟΣ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΝΟΜΙΣΜΑΤΩΝ ΑΠΟ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ. - horrizons - 11/12/18 22:31:19

Ευχαριστω πολυ.


RE: Τα τελωνεια μου μεσα....ΠΡΑΚΤΙΚΟΣ ΟΔΗΓΟΣ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΝΟΜΙΣΜΑΤΩΝ ΑΠΟ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ. - coll - 12/12/18 00:06:52

Συγχαριτηρια πολυ χρησιμος οδηγος.

Ειχα και εγω την τυχη να εχω μια τετοια ευτυχη εμπειρια , αλλα ηταν απολυτως express!!!
Δεν γνωριζω το πως και το γιατι , απλα οταν πηρα το ειδοποιητηριο απο τα ΕΛΤΑ για παραλλαβη του συστημενου αποδειχθηκε οτι επρεπε να πληρωσω ενα επιπλεον ποσο στα ΕΛΤΑ για να το παραλαβω., Αν θυμαμαι καλα ηταν περιπου στα 20-23% της αξιας της παραγγελιας