Συλλεκτικό Στέκι
Τα τελωνεια μου μεσα....ΠΡΑΚΤΙΚΟΣ ΟΔΗΓΟΣ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΝΟΜΙΣΜΑΤΩΝ ΑΠΟ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ. - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ειδικές Κατηγορίες (https://syllektiko-steki.gr/forum-91.html)
+--- Φόρουμ: Συζήτηση για Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-104.html)
+--- Νήμα: Τα τελωνεια μου μεσα....ΠΡΑΚΤΙΚΟΣ ΟΔΗΓΟΣ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΝΟΜΙΣΜΑΤΩΝ ΑΠΟ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ. (/thread-2641.html)

Σελίδες: 1 2 3 4 5 6


RE: Τα τελωνεια μου μεσα....ΠΡΑΚΤΙΚΟΣ ΟΔΗΓΟΣ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΝΟΜΙΣΜΑΤΩΝ ΑΠΟ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ. - horrizons - 13/12/18 13:44:21

Και αν εγω δεν θελω να τους στειλω κανενα απολυτως εγγραφο η invoice η αποδεικτικο paypal
και απλα θελω να το επιστρεψουν στον αποστολεα γιατι δεν πληρωνω απλα.....
τι κανω ?
Δεν θελω ουτε να ξανα λογαριασουν ουτε τιποτα.
Να επιστραφει πισω απλα αν γινεται.


RE: Τα τελωνεια μου μεσα....ΠΡΑΚΤΙΚΟΣ ΟΔΗΓΟΣ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΝΟΜΙΣΜΑΤΩΝ ΑΠΟ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ. - horrizons - 13/12/18 13:45:28

Δεν θελω να το παραλαβω.
Και ας ειναι μικρο το κοστος.


RE: Τα τελωνεια μου μεσα....ΠΡΑΚΤΙΚΟΣ ΟΔΗΓΟΣ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΝΟΜΙΣΜΑΤΩΝ ΑΠΟ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ. - haros - 13/12/18 14:27:40

Παρε τους τηλεφωνο και ρωτα τους, εχω το τηλεφωνο στο θεμα, πες τους πχ οτι σε ειδοποιησε ο αποστολεας οτι εστειλε λαθος αντικειμενο η κατι τετοιο, και να το γυρισουν πισω.
Δεν μπορω να σου δωσω υπευθυνη απαντηση, γιατι απο την μια ενας γνωστος μου εκανε αυτο που σου γραφω παραπανω και πετυχε, απο την αλλη στο σαιτ των ΕΛΤΑ γραφει οτι για να γυρισει πισω αντικειμενο θα πρεπει να τους στειλει (με φροντιδα του παραληπτη) ο αποστολεας δηλωση οτι θα το δεχτει.


RE: Τα τελωνεια μου μεσα....ΠΡΑΚΤΙΚΟΣ ΟΔΗΓΟΣ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΝΟΜΙΣΜΑΤΩΝ ΑΠΟ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ. - horrizons - 13/12/18 16:27:41

Τηλεφωνησα σημερα στο 2103353777 και μιλησα τελικα με ΓΕΤΑ και μου ειπαν τα εξης :



1)Για να κανω αυτο που μου λες και εσυ ( @haros )
πρεπει λεει να τους στειλει και ο αποστολεας και να δωσει και
αυτος το οκ.

η

2)Να περιμενω λεει να ολοκληρωθει η διαδικασια και να μην το παραλαβω
ποτε ωστε να παει στα αζητητα.

Δεν μου εχει τυχει ποτε ξανα στη ζωη μου τετοια παπ***α το ομολογω.
Απο που και ως που χρειαζομαι τη συγκαταθεση του αποστολεα.
Εμενα (αποστολεας εγω αυτη τη φορα) γιατι δεν μου εχει τυχει ποτε κατι τετοιο.
Τελος παντων......θα το μεταφερω του αποστολεα και ιδωμεν.


RE: Τα τελωνεια μου μεσα....ΠΡΑΚΤΙΚΟΣ ΟΔΗΓΟΣ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΝΟΜΙΣΜΑΤΩΝ ΑΠΟ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ. - horrizons - 13/12/18 17:18:21

Αν θελεις στειλε σε PM τον αριθμο που εχεις (εκτος και αν ειναι το 2103353100 η το 2103353777) να δοκιμασω εκει αυριο.
Δεν χανω κατι να δοκιμασω αυριο.
Βεβαια καταλαβαινεις οτι μαλλον λυπαμαι τους ανθρωπους εκει γιατι θα κανουν κερατιατικη δουλεια τουλαχιστον στη περιπτωση μου ετσι ?
Αθανατη Ελληνικη γραφειοκρατια.


- Βλεπω στο track17 (universal tracker) οτι ξερεις κατι
το δεμα σταματησε και ανοιχτηκε και ας ειναι απο ευρωζωνη (λολ?) ολα οκ μεν (νομικα)
αλλα θελουν χαρτια και μαλλον ετοιμασου να τα σκασεις.


- Εχω προθεση να πληρωσω ? Οχι.


- Εφοσον λοιπον ειναι γεγονος οτι για την παραλαβη απαιτειται πληρωμη που δεν σκοπευω να κανω
  ποιος ο λογος να περιμενω να κανω αρνηση οταν μαθω το ποσο που πρεπει να πληρωσω
  ποια η διαφορα.


Τελος παντων..........γιαυτο και η φημη της πλεοψηφια του Ελληνικου δημοσιου
ειναι αναλογη υποθετω.



Τις προαλες με εγραψαν για ζωνη...........
Μου παιρνουν επιτοπου διπλωμα και αδεια.
Μου λενε μεσα σε 5 εργασιμες το αργοτερο πρεπει να μας εχεις παραδωσει και τις πινακιδες του οχηματος.
Τους λεω γιατι δεν τις ξεβιδωνετε εδω και τωρα ρε παιδια αφου μου πηρατε ηδη αδεια κ διπλωμα παρτε και
τις πινακιδες να κανετε την δουλεια νοικοκυρεμενη.
Μου λενε τα παραπονα σου στο διοικητη.........


RE: Τα τελωνεια μου μεσα....ΠΡΑΚΤΙΚΟΣ ΟΔΗΓΟΣ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΝΟΜΙΣΜΑΤΩΝ ΑΠΟ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ. - haros - 13/12/18 17:29:14

Κοιτα, οι διαφορες διαδικασιες εχουν καποια αιτια, ασχετα εαν με την πρωτη ματια αυτη δεν ειναι εμφανης.
Τα ΕΛΤΑ και η ΓΕΤΑ λειτουργουν με βαση τους ευρωπαικους κανονισμους των ταχυδρομειων.
Και παλι καλα να λες, γιατι παλαιοτερα εαν σταματουσαν δεμα στο τελωνειο (σε σπανιους δειγματοληπτικους ελεγχους) η διαδικασια ηταν πολυ πιο χρονοβορα και κοστοβορα, τωρα τουλαχιστον δουλευουν με μειλ και με ελαχιστη αμοιβη (15 ευρω) για τον εκτελωνισμο.

Απλως τωρα πλεον σταματουν πολλα και ειχαμε καλομαθει αλλιως και μας κακοφαινεται.


RE: Τα τελωνεια μου μεσα....ΠΡΑΚΤΙΚΟΣ ΟΔΗΓΟΣ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΝΟΜΙΣΜΑΤΩΝ ΑΠΟ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ. - coll - 13/12/18 21:28:57

(13/12/18 16:27:41)horrizons Έγραψε:  Τηλεφωνησα σημερα στο 2103353777 και μιλησα τελικα με ΓΕΤΑ και μου ειπαν τα εξης :



1)Για να κανω αυτο που μου λες και εσυ ( @haros )
πρεπει λεει να τους στειλει και ο αποστολεας και να δωσει και
αυτος το οκ.

η

2)Να περιμενω λεει να ολοκληρωθει η διαδικασια και να μην το παραλαβω
ποτε ωστε να παει στα αζητητα.

Δεν μου εχει τυχει ποτε ξανα στη ζωη μου τετοια παπ***α το ομολογω.
Απο που και ως που χρειαζομαι τη συγκαταθεση του αποστολεα.
Εμενα (αποστολεας εγω αυτη τη φορα) γιατι δεν μου εχει τυχει ποτε κατι τετοιο.
Τελος παντων......θα το μεταφερω του αποστολεα και ιδωμεν.



Τι θα πει αυτο φιλε μου ;; Αντικαταβολη ειναι; 
Μα για να παρεις πισω τα χρηματα σου παλι με τον αποστολεα θα ερθεις σε επαφη.
Φαντασου δηλαδη να ειναι και  περιπτωση που  να ΜΗΝ  δεχεται επιστροφες....


RE: Τα τελωνεια μου μεσα....ΠΡΑΚΤΙΚΟΣ ΟΔΗΓΟΣ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΝΟΜΙΣΜΑΤΩΝ ΑΠΟ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ. - digo - 14/12/18 01:03:09

Γ
Ντιμιτριος Ντιμιτριος, πες μας σε παρακαλώ και τη φάση με τα χρυσά και κυρίως αν γίνει λάθος εκτίμηση επενδυτικού με συλλεκτικό χρυσό. Όλα τα 20δραχμα 1884, 20φραγκα, 20λιρα, 20μαρκα κλπ του 19ου και 20ου είναι επενδυτικός χρυσός ακόμη και σε σλαμπ. Αλλά και τα πολλαπλάσια τους. Το αυτό ισχύει και για προυφ λίρες και πολλαπλάσια αυτών ,καθώς και 20 δολάρια liberty η και St Gaudens που τα γουστάρω κλπ.

Εκεί λοιπόν;


RE: Τα τελωνεια μου μεσα....ΠΡΑΚΤΙΚΟΣ ΟΔΗΓΟΣ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΝΟΜΙΣΜΑΤΩΝ ΑΠΟ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ. - haros - 14/12/18 01:59:27

Θα γραψω καποια στιγμη και τον οδηγο για τα χρυσα και τα τελωνεια, τις λουμπες και τα φιδισια μονοπατια της ατελειας του επενδυτικου χρυσου,  οταν εχω κεφια.
Δεν ειναι ακομα ομως καιρος, η μυηση στις ανωτατες κλιμακες της νομισματικης μασονιας δεν θα γινεται πλεον τσαμπα.
Για καθε οδηγο που θα γραφω, θα μου δινετε ολοι απο ενα τρουπιο μοργκανακι, να τα κανω πορτ-κλε για τον φιλο μου τον Digo. Cool Big Grin

Ο Ριχαρδος λεμε, ειναι κουταβακι... Big Grin


RE: Τα τελωνεια μου μεσα....ΠΡΑΚΤΙΚΟΣ ΟΔΗΓΟΣ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΝΟΜΙΣΜΑΤΩΝ ΑΠΟ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ. - Angetsat - 09/01/19 11:09:12

Καλημέρα και καλή χρονιά!
Επειδή είναι πρώτη φορά που μπαίνω σε αυτό το τρυπάκι των τελώνων και των φαρισαίων θέλω να ρωτήσω πόσες μέρες χρειάζονται για να αλλάξει η κατάσταση απο 
ATHENS AIRMAIL CENTER, 
ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΤΑΧ/ΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ -
ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ
2018-12-14 06:20
Σε αυτή που θα μου ζητά paypal απόδειξη κλπ. ;;

Όπως βλέπετε η τελευταία ημ/νία είναι 14/12/18 

Μήπως να στείλω κάποιο email ;;