Συλλεκτικό Στέκι
Τα τελωνεια μου μεσα....ΠΡΑΚΤΙΚΟΣ ΟΔΗΓΟΣ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΝΟΜΙΣΜΑΤΩΝ ΑΠΟ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ. - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ειδικές Κατηγορίες (https://syllektiko-steki.gr/forum-91.html)
+--- Φόρουμ: Συζήτηση για Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-104.html)
+--- Νήμα: Τα τελωνεια μου μεσα....ΠΡΑΚΤΙΚΟΣ ΟΔΗΓΟΣ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΝΟΜΙΣΜΑΤΩΝ ΑΠΟ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ. (/thread-2641.html)

Σελίδες: 1 2 3 4 5 6


RE: Τα τελωνεια μου μεσα....ΠΡΑΚΤΙΚΟΣ ΟΔΗΓΟΣ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΝΟΜΙΣΜΑΤΩΝ ΑΠΟ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ. - Nonos - 09/01/19 11:27:11

Kαλή χρονιά!
Νομίζω ότι έχει καθυστερήσει η ανανέωση, για την εξέλιξη της αποστολής, από το σύστημα.
Αν είχε συμβεί σε μένα τέτοια καθυστέρηση, σε αυτό το στάδιο της αποστολής, θα έπαιρνα κάποιο τηλέφωνο για να ενημερωθώ.


RE: Τα τελωνεια μου μεσα....ΠΡΑΚΤΙΚΟΣ ΟΔΗΓΟΣ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΝΟΜΙΣΜΑΤΩΝ ΑΠΟ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ. - Nonos - 09/01/19 11:31:45

Παραθέτω της εξέλιξη μίας δικής μου αποστολής για να συγκρίνεις


RE: Τα τελωνεια μου μεσα....ΠΡΑΚΤΙΚΟΣ ΟΔΗΓΟΣ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΝΟΜΙΣΜΑΤΩΝ ΑΠΟ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ. - sroussos - 09/01/19 13:44:39

Εγώ σήμερα παρέλαβα  ένα νόμισμα από Αμερική που κέρδισα στο e bay . Το νόμισμα το πήρα με 32,10 $  έφτασε στην ΓΕΤΑ 6-11-2018 . Ευτυχώς μου το έστειλαν από την ΓΕΤΑ με πράσινο ταμπελάκι ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΟ . Περίμενα μέχρι που πήρα πριν από λίγες μέρες τηλέφωνο και μου είπαν πως είναι ακόμη για εκτελωνισμό. Τώρα αν βοήθησε το τηλέφωνο και αποφάσισαν να το στείλουν  δεν ξέρω. Πάντως βλέπω ότι δείχνουν μια ανοχή  και τα 20 € τα ανεβάζουν λίγο αν είναι κοντά η τιμή .


RE: Τα τελωνεια μου μεσα....ΠΡΑΚΤΙΚΟΣ ΟΔΗΓΟΣ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΝΟΜΙΣΜΑΤΩΝ ΑΠΟ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ. - georok - 09/01/19 14:30:53

Εγώ έστειλα πριν 2μιση μηνες νομισμα στην Αμερική και ειναι ακόμα στο τελωνείο στην Ν.Υόρκη.
 Μου πήρε πισω τα λεφτά ο αγοραστής (και καλά έκανε).
 Αντε να βρω το δικιο μου με το ταχυδρομειο, μου λενε αποζημίωση μονο αν
εχεις κρατήσει την απόδειξη. Μα σας δινω νουμερο αποστολής,γιατί πρέπει να εχω απόδειξη; -Ετσι ζητάνε.


RE: Τα τελωνεια μου μεσα....ΠΡΑΚΤΙΚΟΣ ΟΔΗΓΟΣ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΝΟΜΙΣΜΑΤΩΝ ΑΠΟ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ. - coll - 09/01/19 14:40:39

Παληκαρια μια βοηθεια(να μην ανοιγω αλλο θεμα) γιατι το νεο ετος μου μπηκε με προβλημα που δεν ξαναειχα ποτε.
Δειχνει να χαθηκε ενα συστημενο που περιμενω. Πανε 20 μερες απο την αποστολη ενω ειναι απο Ευρωπη .
Μηπως πρωτιστως  μπορει κανεις να καταλαβει που χαθηκε ακριβως(αν και ουσιαστικα σημασια δεν θαχει); Μπηκε Ελλαδα;
Μετα θελω αποψη για τι πρεπει  να κανω στην συνεχεια.  Blush

Ευχαριστω

RR617142786EE


RE: Τα τελωνεια μου μεσα....ΠΡΑΚΤΙΚΟΣ ΟΔΗΓΟΣ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΝΟΜΙΣΜΑΤΩΝ ΑΠΟ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ. - Nonos - 09/01/19 14:46:44

Δεν έχει φτάσει Ελλάδα, από ότι φαίνεται....

Εσύ δεν μπορείς να κάνεις τίποτα, μόνο ο αποστολέας μπορεί να κάνει αίτημα αναζήτησης και αποζημίωσης.


RE: Τα τελωνεια μου μεσα....ΠΡΑΚΤΙΚΟΣ ΟΔΗΓΟΣ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΝΟΜΙΣΜΑΤΩΝ ΑΠΟ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ. - coll - 09/01/19 14:50:30

(09/01/19 14:46:44)Nonos Έγραψε:  Δεν έχει φτάσει Ελλάδα, από ότι φαίνεται....

Εσύ δεν μπορείς να κάνεις τίποτα, μόνο ο αποστολέας μπορεί να κάνει αίτημα αναζήτησης και αποζημίωσης.

Φυσικα θα περιμενω ακομα. Αλλα θελω να ξερω αν φαινεται σε ποια χωρα χαθηκε αν ειναι εφικτο παρακαλω. Εγω νομιζω καν δεν εφυγε απο το ταχυδρομειο εκει...........
Περαν τουτου δεν ξερω πως θα συμπεριφερθει ο αποστολεας και κατα συνεπεια λεω μηπως πρεπει να ανοιξω <case>στο χρονικο περιθωριο που εχω , διαφορετικα  την πατησα. Γι πειτε.....

Υ.Σ Εσθονια ειναι

RR617142786EE


RE: Τα τελωνεια μου μεσα....ΠΡΑΚΤΙΚΟΣ ΟΔΗΓΟΣ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΝΟΜΙΣΜΑΤΩΝ ΑΠΟ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ. - Nonos - 09/01/19 14:51:00

(09/01/19 14:40:39)coll Έγραψε:  Μετα θελω αποψη για τι πρεπει  να κανω στην συνεχεια.  Blush
Αν είναι κάτι που έχεις αγοράσει από eBay ή το έχεις πληρώσει με PayPal ή συμβαίνουν και τα δύο μαζί και δεν σου έχει κάνει επιστροφή ο πωλητής τότε κοιτάς το χρονοδιάγραμμα ποιάς πλατφόρμας από τις δύο σε συμφέρει (λογικά μετά από τόσο διάστημα μάλλον του eBay) και ανοίγεις υπόθεση


RE: Τα τελωνεια μου μεσα....ΠΡΑΚΤΙΚΟΣ ΟΔΗΓΟΣ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΝΟΜΙΣΜΑΤΩΝ ΑΠΟ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ. - Nonos - 09/01/19 14:52:48

(09/01/19 14:50:30)coll Έγραψε:  
(09/01/19 14:46:44)Nonos Έγραψε:  Δεν έχει φτάσει Ελλάδα, από ότι φαίνεται....

Εσύ δεν μπορείς να κάνεις τίποτα, μόνο ο αποστολέας μπορεί να κάνει αίτημα αναζήτησης και αποζημίωσης.

Φυσικα θα περιμενω ακομα. Αλλα θελω να ξερω αν φαινεται σε ποια χωρα χαθηκε αν ειναι εφικτο παρακαλω. Εγω νομιζω καν δεν εφυγε απο το ταχυδρομειο εκει...........
Περαν τουτου δεν ξερω πως θα συμπεριφερθει ο αποστολεας και κατα συνεπεια λεω μηπως πρεπει να ανοιξω <case>στο χρονικο περιθωριο που εχω , διαφορετικα  την πατησα. Γι πειτε.....

Υ.Σ Εσθονια ειναι

Aπό το ταχυδρομείο έφυγε, από την Εσθονία μπορεί και ναι μπορεί και όχι.....


RE: Τα τελωνεια μου μεσα....ΠΡΑΚΤΙΚΟΣ ΟΔΗΓΟΣ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΝΟΜΙΣΜΑΤΩΝ ΑΠΟ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ. - coll - 09/01/19 14:56:19

(09/01/19 14:51:00)Nonos Έγραψε:  
(09/01/19 14:40:39)coll Έγραψε:  Μετα θελω αποψη για τι πρεπει  να κανω στην συνεχεια.  Blush
Αν είναι κάτι που έχεις αγοράσει από eBay ή το έχεις πληρώσει με PayPal ή συμβαίνουν και τα δύο μαζί και δεν σου έχει κάνει επιστροφή ο πωλητής τότε κοιτάς το χρονοδιάγραμμα ποιάς πλατφόρμας από τις δύο σε συμφέρει (λογικά μετά από τόσο διάστημα μάλλον του eBay) και ανοίγεις υπόθεση

Ναι Ebay +paypal. 16\12 η αγορα . Τον ενημερωνω δηλαδη και ανοιγω case.
θα επιστραφουν ή την πατησα;
Τα παρακατω μονο εμφανιζει η ανιχνευση

Κωδικός Αντικειμένου: RR617142786EE
Ημερομηνία & Ώρα
Περιοχή
Κατάσταση
20/12/2018, 18:53:00
ΕΣΘΟΝΙΑ
ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ
18/12/2018, 11:22:00
ΕΣΘΟΝΙΑ
ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ