Συλλεκτικό Στέκι
Τα τελωνεια μου μεσα....ΠΡΑΚΤΙΚΟΣ ΟΔΗΓΟΣ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΝΟΜΙΣΜΑΤΩΝ ΑΠΟ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ. - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ειδικές Κατηγορίες (https://syllektiko-steki.gr/forum-91.html)
+--- Φόρουμ: Συζήτηση για Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-104.html)
+--- Νήμα: Τα τελωνεια μου μεσα....ΠΡΑΚΤΙΚΟΣ ΟΔΗΓΟΣ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΝΟΜΙΣΜΑΤΩΝ ΑΠΟ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ. (/thread-2641.html)

Σελίδες: 1 2 3 4 5 6


RE: Τα τελωνεια μου μεσα....ΠΡΑΚΤΙΚΟΣ ΟΔΗΓΟΣ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΝΟΜΙΣΜΑΤΩΝ ΑΠΟ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ. - Nonos - 09/01/19 15:10:04

Ενημέρωσέ τον και αν δεν σου κάνει επιστροφή του ποσού που πλήρωσες άνοιξε INR υπόθεση στο eBay μέχρι τις 14 του μηνός, για να είσαι σίγουρος.....
Θα τα πάρεις όσο δεν υπάρχει παράδοση του αντικειμένου στο σύστημα


RE: Τα τελωνεια μου μεσα....ΠΡΑΚΤΙΚΟΣ ΟΔΗΓΟΣ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΝΟΜΙΣΜΑΤΩΝ ΑΠΟ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ. - coll - 09/01/19 15:18:52

Και σας ρωτησα αν το πιο πανω δηλωνει αν το δεμα βρισκεται Ελλαδα, διοτι οταν πριν 3-4 μερες εκανα μια νυξη περι καθυστερησης, μου ειπε οτι το κοιταξε  και(somewere at Greece it will be Sleepy )με υφος σαν να μου λεει στην χωρα σου  βρισκεται, ψαξτο ! Eγω γιατι δεν το βλεπω Ελλαδα;
Τι περιθωριο χρονου εχω απο την αγορα αφου δεν εχει βαλει estimate delivery;


RE: Τα τελωνεια μου μεσα....ΠΡΑΚΤΙΚΟΣ ΟΔΗΓΟΣ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΝΟΜΙΣΜΑΤΩΝ ΑΠΟ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ. - coll - 09/01/19 15:26:20

(09/01/19 15:10:04)Nonos Έγραψε:  Ενημέρωσέ τον και αν δεν σου κάνει επιστροφή του ποσού που πλήρωσες άνοιξε INR υπόθεση στο eBay μέχρι τις 14 του μηνός, για να είσαι σίγουρος.....
Θα τα πάρεις όσο δεν υπάρχει παράδοση του αντικειμένου στο σύστημα

Yποθετω οτι( INR )ειναι το γνωστο resolution center ....

Σε ευχαριστω !!!!ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ!


RE: Τα τελωνεια μου μεσα....ΠΡΑΚΤΙΚΟΣ ΟΔΗΓΟΣ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΝΟΜΙΣΜΑΤΩΝ ΑΠΟ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ. - Nonos - 09/01/19 15:33:59

(09/01/19 15:26:20)coll Έγραψε:  
(09/01/19 15:10:04)Nonos Έγραψε:  Ενημέρωσέ τον και αν δεν σου κάνει επιστροφή του ποσού που πλήρωσες άνοιξε INR υπόθεση στο eBay μέχρι τις 14 του μηνός, για να είσαι σίγουρος.....
Θα τα πάρεις όσο δεν υπάρχει παράδοση του αντικειμένου στο σύστημα

Σε ευχαριστω !!!!ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ!

Καλή χρονιά! Έχεις περιθώριο 30 ημερών από τότε που έκανες την παραγγελία να ανοίξεις ΙΝR υπόθεση στο eBay, οπότε καλύτερα μην "παίξεις" με τις ώρες και άνοιξε μέχρι τις 14 του μηνός αν δεν σου έχει κάνει επιστροφή ο πωλητής. Αν χρειαστείς κάποια βοήθεια, ενημέρωσε....

INR = Item Not Received


RE: Τα τελωνεια μου μεσα....ΠΡΑΚΤΙΚΟΣ ΟΔΗΓΟΣ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΝΟΜΙΣΜΑΤΩΝ ΑΠΟ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ. - coll - 09/01/19 18:43:57

Δεν ξερω αν ονομαζεται <καταχρηση βοηθειας> Undecided Αλλα ποια η διαφορα επι της ουσιας , αναμεσα στο ΙΝR και στο ανοιγμα case στο resolution;
Το δευτερο ειναι κατι που του εχω κανει χρηση μια φορα και το θυμαμαι πως λειτουργει ,ως συνεννοση με τον πωλητη μετα της <εποπτειας> του e-bay,που λογικα παλι τον υποχρεωνει νομιζω να κανει refund.


RE: Τα τελωνεια μου μεσα....ΠΡΑΚΤΙΚΟΣ ΟΔΗΓΟΣ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΝΟΜΙΣΜΑΤΩΝ ΑΠΟ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ. - Nonos - 09/01/19 19:00:18

(09/01/19 18:43:57)coll Έγραψε:  Δεν ξερω αν ονομαζεται <καταχρηση βοηθειας> Undecided Αλλα ποια η διαφορα επι της ουσιας , αναμεσα στο ΙΝR και στο ανοιγμα case στο resolution;
Το δευτερο ειναι κατι που του εχω κανει χρηση μια φορα και το θυμαμαι πως λειτουργει ,ως συνεννοση με τον πωλητη μετα της <εποπτειας> του e-bay,που λογικα παλι τον υποχρεωνει νομιζω να κανει refund.
 Υπάρχουν δύο λόγοι που μπορεί να ανοίξει υπόθεση στο eBay o αγοραστής

inr  
item not received, όπως στην δική σου την περίπτωση
και
snad
significantly not as described

και τις δύο τις ανοίγεις στο resolution center


RE: Τα τελωνεια μου μεσα....ΠΡΑΚΤΙΚΟΣ ΟΔΗΓΟΣ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΝΟΜΙΣΜΑΤΩΝ ΑΠΟ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ. - coll - 09/01/19 19:05:46

ΟΚ !Καταλαβα. Ευχαριστω και παλι .


RE: Τα τελωνεια μου μεσα....ΠΡΑΚΤΙΚΟΣ ΟΔΗΓΟΣ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΝΟΜΙΣΜΑΤΩΝ ΑΠΟ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ. - bpikou - 09/01/19 23:09:33

Σε αυτό το site, φαίνεται να έχει φύγει από Εσθονία:

www.omniva.ee


RE: Τα τελωνεια μου μεσα....ΠΡΑΚΤΙΚΟΣ ΟΔΗΓΟΣ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΝΟΜΙΣΜΑΤΩΝ ΑΠΟ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ. - Angetsat - 10/01/19 09:05:33

(09/01/19 11:27:11)Nonos Έγραψε:  Kαλή χρονιά!
Νομίζω ότι έχει καθυστερήσει η ανανέωση, για την εξέλιξη της αποστολής, από το σύστημα.
Αν είχε συμβεί σε μένα τέτοια καθυστέρηση, σε αυτό το στάδιο της αποστολής, θα έπαιρνα κάποιο τηλέφωνο για να ενημερωθώ.

Σε ευχαριστώ πολύ! Κάλεσα σήμερα πρωί τα ΕΛΤΑ και μου είπαν πως αφού πέρασαν 20 ημέρες σε αυτό το στάδιο πρέπει να επικοινωνίσω με τον αποστολέα για να κάνει αίτηση αναζήτησης.
Του έστειλα, τώρα δεν ξέρω τι κατάλαβε... (You should fill a request for tracing theparcel as soon as possible)

Θα δούμε...


RE: Τα τελωνεια μου μεσα....ΠΡΑΚΤΙΚΟΣ ΟΔΗΓΟΣ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΝΟΜΙΣΜΑΤΩΝ ΑΠΟ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ. - haros - 10/01/19 09:43:46

Απο μεσα Δεκεμβριου μεχρι αρχες Ιανουαριου παντα υπαρχουν καθυστερησεις στα ταχυδρομεια και στα τελωνεια, λογω εορτων και μεγαλου φορτου.


Οι αιτησεις αναζητησης στα ταχυδρομεια αφορουν τον αποστολεα και την διαδικασια αποζημιωσης των 35 ευρω (που παιρνει ο αποστολεας), εφοσον εχει χαθει συστημενο.
Παιρνουν πολυ χρονο για να απαντηθουν υπηρεσιακα και δεν εχουν πρακτικη αξια για τον παραληπτη που περιμενει το νομισμα του να του ερθει.
 Εφοσον το αντικειμενο εχει πληρωθει με paypal, περιμενετε ενα ευλογο χρονικο διαστημα και μετα ανοιγετε case για να κατοχυρωθειτε.
 Εαν το συστημα δεν σας επιτρεπει να ανοιξετε case, σημαινει οτι ειναι νωρις και θα πρεπει να περιμενετε λιγο ακομα.
 Αφου την ανοιξετε, σας δινει ενα ευλογο διαστημα πριν καταφυγετε στην τελικη κριση του εβαυ, για να αποφασισει εαν θα πρεπει να σας αποζημιωσει ο πωλητης.
 Εφοσον δεν υπαρχει ενδειξη στο τρακινγκ οτι παραλαβατε το νομισμα, το ebay αποφασιζει παντα υπερ σας και σας επιστρεφει το ποσο που πληρωσατε.