Συλλεκτικό Στέκι
Τα τελωνεια μου μεσα....ΠΡΑΚΤΙΚΟΣ ΟΔΗΓΟΣ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΝΟΜΙΣΜΑΤΩΝ ΑΠΟ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ. - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ειδικές Κατηγορίες (https://syllektiko-steki.gr/forum-91.html)
+--- Φόρουμ: Συζήτηση για Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-104.html)
+--- Νήμα: Τα τελωνεια μου μεσα....ΠΡΑΚΤΙΚΟΣ ΟΔΗΓΟΣ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΝΟΜΙΣΜΑΤΩΝ ΑΠΟ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ. (/thread-2641.html)

Σελίδες: 1 2 3 4 5 6


RE: Τα τελωνεια μου μεσα....ΠΡΑΚΤΙΚΟΣ ΟΔΗΓΟΣ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΝΟΜΙΣΜΑΤΩΝ ΑΠΟ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ. - Nonos - 10/01/19 09:43:56

(09/01/19 23:09:33)bpikou Έγραψε:  Σε αυτό το site, φαίνεται να έχει φύγει από Εσθονία:

www.omniva.ee
Σκαναρίστηκε πως φεύγει από κει, αν έφυγε τελικά ή όχι ή αν χάθηκε καθ'οδόν μας το δείχνει το επόμενο στάδιο, αν υπάρξει. Οι ταχυδρομικές εταιρείες αν χαθεί από το σύστημα κάποια αποστολή θεωρούν ότι χάθηκε στην τελευταία τοποθεσία που "χτυπήθηκε".


RE: Τα τελωνεια μου μεσα....ΠΡΑΚΤΙΚΟΣ ΟΔΗΓΟΣ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΝΟΜΙΣΜΑΤΩΝ ΑΠΟ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ. - collectiblesandmore - 10/01/19 11:07:55

Ερώτηση, έχει στείλει κανείς τελευταία νομίσματα Αμερική προς πιστοποίηση? Στην επιστροφή τους (αν έχει στείλει) προέκυψε θέμα με το τελωνείο???


RE: Τα τελωνεια μου μεσα....ΠΡΑΚΤΙΚΟΣ ΟΔΗΓΟΣ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΝΟΜΙΣΜΑΤΩΝ ΑΠΟ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ. - sroussos - 10/01/19 12:09:03

Receiver: ********************
Event
Date
Location
Receiver
Comment Shipment from country of departure
20.12.2018 18:53
Estonia


Arrival to post office
19.12.2018 10:23
Sorteerimiskeskus (kirjad)


Dispatching
18.12.2018 17:25
Saku postkontor


Shipping information received
18.12.2018 11:22
Saku postkontor


RE: Τα τελωνεια μου μεσα....ΠΡΑΚΤΙΚΟΣ ΟΔΗΓΟΣ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΝΟΜΙΣΜΑΤΩΝ ΑΠΟ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ. - haros - 10/01/19 13:10:14

Σβηστε βρε παιδια καποιος το ονομα του παραληπτη στο απο πανω ποστ.
Σε δημοσιο φορουμ ειμαστε..


RE: Τα τελωνεια μου μεσα....ΠΡΑΚΤΙΚΟΣ ΟΔΗΓΟΣ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΝΟΜΙΣΜΑΤΩΝ ΑΠΟ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ. - haros - 10/01/19 13:16:56

(10/01/19 11:07:55)collectiblesandmore Έγραψε:  Ερώτηση, έχει στείλει κανείς τελευταία νομίσματα Αμερική προς πιστοποίηση? Στην επιστροφή τους (αν έχει στείλει) προέκυψε θέμα με το τελωνείο???

Δεν υπαρχει κανενας λογος να ρισκαρει κανεις πλεον.
Στο παρελθον που οι ελεγχοι ηταν σχεδον ανυπαρκτοι, οποτε (σπανιοτατα) τα ειχαν σταματησει, ειχε προκυψει θεμα.

Η τα στελνεις με τους αντιπροσωπους των εταιρειων που πλεον ειναι πολλοι στην χωρα μας, οι οποιοι τα στελνουν στο Παρισι η στο Μοναχο η στο Λονδινο, η τα στελνεις ο ιδιος στις παραπανω ευρωπαικες πολεις, οπου υπαρχουν κεντρα υποδοχης των εταιρειων.
Το ρισκο αξιζε παλαιοτερα οταν δεν σταματουσαν σχεδον ποτε δεμα στο τελωνειο.


RE: Τα τελωνεια μου μεσα....ΠΡΑΚΤΙΚΟΣ ΟΔΗΓΟΣ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΝΟΜΙΣΜΑΤΩΝ ΑΠΟ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ. - Angetsat - 11/01/19 10:32:47

(09/01/19 11:27:11)Nonos Έγραψε:  Kαλή χρονιά!
Νομίζω ότι έχει καθυστερήσει η ανανέωση, για την εξέλιξη της αποστολής, από το σύστημα.
Αν είχε συμβεί σε μένα τέτοια καθυστέρηση, σε αυτό το στάδιο της αποστολής, θα έπαιρνα κάποιο τηλέφωνο για να ενημερωθώ.

Μάλλον ήταν λόγω των ημερών. Όλα καλά τώρα, Σωστά;


RE: Τα τελωνεια μου μεσα....ΠΡΑΚΤΙΚΟΣ ΟΔΗΓΟΣ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΝΟΜΙΣΜΑΤΩΝ ΑΠΟ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ. - Nonos - 11/01/19 10:49:41

Μια χαρά!  Wink


RE: Τα τελωνεια μου μεσα....ΠΡΑΚΤΙΚΟΣ ΟΔΗΓΟΣ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΝΟΜΙΣΜΑΤΩΝ ΑΠΟ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ. - μαρκος - 11/01/19 22:11:04

(10/01/19 13:16:56)haros Έγραψε:  
(10/01/19 11:07:55)collectiblesandmore Έγραψε:  Ερώτηση, έχει στείλει κανείς τελευταία νομίσματα Αμερική προς πιστοποίηση? Στην επιστροφή τους (αν έχει στείλει) προέκυψε θέμα με το τελωνείο???

Δεν υπαρχει κανενας λογος να ρισκαρει κανεις πλεον.
Στο παρελθον που οι ελεγχοι ηταν σχεδον ανυπαρκτοι, οποτε (σπανιοτατα) τα ειχαν σταματησει, ειχε προκυψει θεμα.

Η τα στελνεις με τους αντιπροσωπους των εταιρειων που πλεον ειναι πολλοι στην χωρα μας, οι οποιοι τα στελνουν στο Παρισι η στο Μοναχο η στο Λονδινο, η τα στελνεις ο ιδιος στις παραπανω ευρωπαικες πολεις, οπου υπαρχουν κεντρα υποδοχης των εταιρειων.
Το ρισκο αξιζε παλαιοτερα οταν δεν σταματουσαν σχεδον ποτε δεμα στο τελωνειο.

Παντως Δημητρη οποιοι εχουν στειλη στην Ευρωπη  τους τελευταιους μηνες κλαινε με μαυρο δακρυ,πριν κανα μηνα στο φεις κλαιγανε μια δεκαρια ατομα και ολη πιστοποιησαν Ευρωπη,ξερουμε γιατι γινεται η σφαγη του Δραμαλη εντος τειχων;;;Οι εκτιμητες ειναι Ευρωπαιοι ή εχουν στειλη οι εταιρειες απο Αμερικη;;


RE: Τα τελωνεια μου μεσα....ΠΡΑΚΤΙΚΟΣ ΟΔΗΓΟΣ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΝΟΜΙΣΜΑΤΩΝ ΑΠΟ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ. - sroussos - 11/01/19 22:17:08

Τα νομίσματα  της NGC του Δεκεμβρίου στην Αμερική αξιολογήθηκαν . Αντίθετα του Οκτωβρίου που αξιολογήθηκαν στην Γερμανία  τα δικά μου πήγαν πολύ καλά .


RE: Τα τελωνεια μου μεσα....ΠΡΑΚΤΙΚΟΣ ΟΔΗΓΟΣ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΝΟΜΙΣΜΑΤΩΝ ΑΠΟ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ. - haros - 11/01/19 23:39:34

Παιδια, δεν βγαινει ακρη με το που ειναι πιο αυστηρα, η πιο χαλαρα η πιο καλα.
Ουτε καν οτι η μια εταιρεια ειναι αυστηροτερη απο την αλλη κλπ.

Ολα τα χρονια που εστελνα τα νομισματα μου μονος μου για πιστοποιηση, αλλα και πολλα αλλα που εχω στειλει με αντιπροσωπους των εταιρειων, δεν εχω καταληξει σε καποιο συμπερασμα.

Παντα θα υπαρχουν νομισματα σωστα βαθμολογημενα, η υποβαθμολογημενα, η υπερβαθμολογημενα.
Ειναι στην φυση του ανθρωπου να ψαχνει να βρει μοτιβα (πχ οτι στις εκθεσεις περνανε πιο ευκολα επειδη βιαζονται, η οτι στην Αμερικη ειναι αυστηροτεροι κλπ κλπ).
Δεν βγαινει ακρη, ουτε υπαρχει κανονας.
Καθε φορα που πηγαινει ενα νομισμα για πιστοποιηση, "κληρωνει".