Συλλεκτικό Στέκι
Σειρά αναμνηστικών "mini gold' - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Αναμνηστικά Νομίσματα ΤΤΕ (https://syllektiko-steki.gr/forum-100.html)
+--- Φόρουμ: Αναμνηστικά (https://syllektiko-steki.gr/forum-101.html)
+--- Νήμα: Σειρά αναμνηστικών "mini gold' (/thread-2683.html)

Σελίδες: 1 2 3


RE: Σειρά αναμνηστικών "mini gold' - athas - 20/09/18 22:05:45

Για σπανιοτητα δε γνωριζω. Ολα παντως ειναι εξαντλημενα. Το ιδιο φανταζομαι θα γινει και με το φετινο σε λιγες μερες.


RE: Σειρά αναμνηστικών "mini gold' - digo - 22/09/18 02:43:51

(20/09/18 19:33:04)nikos11 Έγραψε:  Ευχαριστούμε για την παρουσίαση Θανάση. Θυμάσαι να μας αναφέρεις εσύ ή όποιος άλλος φίλος, ποιό έχει αποκτήσει μεγαλύτερη αξία και σπανιότητα;


Το πρώτο μόνο, του 2012. Όχι τίποτε σπουδαίο, αλλά από μνήμης νομίζω ότι είχε μικρότερο τιραζ (1000 νομίζω, ίσως και λιγότερο, δεν μπορώ να το επιβεβαιώσω αυτή τη στιγμή), ήταν νέο προϊόν, και ίσως επειδή πράγματι εξαντλήθηκε σε μια μέρα, η επειδή η τιμή του ήταν προσιτή και με την τότε τιμή της ουγκιας (~$1800)όχι παράλογα ακριβό (ένα γραμμάριο 0.9999 είναι) είναι ο « Αριστοτελης» των mini gold.  Rolleyes


RE: Σειρά αναμνηστικών "mini gold' - digo - 22/09/18 02:57:44

(20/09/18 22:05:45)athas Έγραψε:  Για σπανιοτητα δε γνωριζω. Ολα παντως ειναι εξαντλημενα. Το ιδιο φανταζομαι θα γινει και με το φετινο σε λιγες μερες.

Θανάση εσυ γράφεται online με την φόρμα για σιγουριά, η προτιμάς να εμφανίζεσαι στο υποκατάστημα της ΤΤΕ στην Θεσσαλονίκη πουρνό πουρνό την πρώτη μέρα κυκλοφορίας; 

Επίσης, ένας ιδιώτης δικαιούται πάνω από ένα ,έστω με προσκόμιση ταυτότητας φίλου η συγγενούς και μια εξουσιοδότηση επικυρωμένη σε ΚΕΠ αλλά χωρίς την φυσική παρουσία του έν λόγω προσώπου;


RE: Σειρά αναμνηστικών "mini gold' - athas - 22/09/18 07:53:35

Δημήτρη, για μένα προσωπικά, τελείωσαν τα πρωινά. Οταν πηγαίνω πλέον στην ΤτΕ, είναι μετά τον καφέ κατά τις 10:00 -11:00,


RE: Σειρά αναμνηστικών "mini gold' - nikos11 - 22/09/18 08:20:13

(22/09/18 02:43:51)digo Έγραψε:  
(20/09/18 19:33:04)nikos11 Έγραψε:  Ευχαριστούμε για την παρουσίαση Θανάση. Θυμάσαι να μας αναφέρεις εσύ ή όποιος άλλος φίλος, ποιό έχει αποκτήσει μεγαλύτερη αξία και σπανιότητα;
Το πρώτο μόνο, του 2012. Όχι τίποτε σπουδαίο, αλλά από μνήμης νομίζω ότι είχε μικρότερο τιραζ (1000 νομίζω, ίσως και λιγότερο, δεν μπορώ να το επιβεβαιώσω αυτή τη στιγμή), ήταν νέο προϊόν, και ίσως επειδή πράγματι εξαντλήθηκε σε μια μέρα, η επειδή η τιμή του ήταν προσιτή και με την τότε τιμή της ουγκιας (~$1800)όχι παράλογα ακριβό (ένα γραμμάριο 0.9999 είναι) είναι ο « Αριστοτελης» των mini gold.  Rolleyes
Το τιράζ του πρώτου ήταν πράγματι 4.000 τεμάχια όπως αναφέρει ο Θανάσης. Την εποχή εκείνη τα έβγαζαν σε (υπερβολικά) μεγάλες ποσότητες, όπως και τα πρώτα ασημένια.


RE: Σειρά αναμνηστικών "mini gold' - nikos11 - 22/09/18 08:23:43

(22/09/18 02:57:44)digo Έγραψε:  Θανάση εσυ γράφεται online με την φόρμα για σιγουριά, η προτιμάς να εμφανίζεσαι στο υποκατάστημα της ΤΤΕ στην Θεσσαλονίκη πουρνό πουρνό την πρώτη μέρα κυκλοφορίας; 

Επίσης, ένας ιδιώτης δικαιούται πάνω από ένα ,έστω με προσκόμιση ταυτότητας φίλου η συγγενούς και μια εξουσιοδότηση επικυρωμένη σε ΚΕΠ αλλά χωρίς την φυσική παρουσία του έν λόγω προσώπου;
Ότι θέλουν κάνουν. Στην ΤτΕ που είχα ρωτήσει, μου απάντησαν ότι πλέον θέλουν αυτοπρόσωπη παρουσία. Ωστόσο, σε επόμενη επίσκεψή μου, εμφανίσθηκε κάποιος με εξουσιοδότηση και ταυτότητα και του έδωσαν ότι ζήτησε κανονικά Dodgy ...


RE: Σειρά αναμνηστικών "mini gold' - exmim - 26/09/18 18:17:52

Κατά  την γνώμη  μου πιστεύω ότι αυτό με την "Τιρυνθα" είναι το ποιο δύσκολο. και το ποιό εύκολο ειναι το Πρώτο με την "Πέλλα".   Ο "Αριστοτέλης" (Στα χρυσα), είναι στα 200ευρα με Τιράζ μόνο 600 τεμάχια....πράμα  που ίσως δικαιολογη μια κάποια σπανιότητα.


Υγ   πιο όμορφο για εμένα είναι με τον "κυκλαδίτικο πολιτισμό"..


RE: Σειρά αναμνηστικών "mini gold' - nikos11 - 26/09/18 18:48:30

(26/09/18 18:17:52)exmim Έγραψε:  Κατά  την γνώμη  μου πιστεύω ότι αυτό με την "Τιρυνθα" είναι το ποιο δύσκολο. και το ποιό εύκολο ειναι το Πρώτο με την "Πέλλα". Ο "Αριστοτέλης" (Στα χρυσα), είναι στα 200ευρα με Τιράζ μόνο 600 τεμάχια....πράμα  που ίσως δικαιολογη μια κάποια σπανιότητα.


Υγ. πιο όμορφο για εμένα είναι με τον "κυκλαδίτικο πολιτισμό"..
+1


RE: Σειρά αναμνηστικών "mini gold' - digo - 27/09/18 22:37:35

(26/09/18 18:48:30)nikos11 Έγραψε:  
(26/09/18 18:17:52)exmim Έγραψε:  Κατά  την γνώμη  μου πιστεύω ότι αυτό με την "Τιρυνθα" είναι το ποιο δύσκολο. και το ποιό εύκολο ειναι το Πρώτο με την "Πέλλα". Ο "Αριστοτέλης" (Στα χρυσα), είναι στα 200ευρα με Τιράζ μόνο 600 τεμάχια....πράμα  που ίσως δικαιολογη μια κάποια σπανιότητα.


Υγ. πιο όμορφο για εμένα είναι με τον "κυκλαδίτικο πολιτισμό"..
+1

+2, την Τιρυνθα εννοούσα όντως κι όχι την Πέλλα. Και ναι το Κυκλαδίτικο είναι φοβερό, ενώ τα σχέδια του μεγάλου χρυσού, εμένα προσωπικά δε μου αρέσουν καθόλου, άσχετα με το ποσο εκτιμώ τον Γιώργο Σταματόπουλο. Γούστα είναι αυτά.

ΥΓ: Το καλοκαίρι πήγα για το μπλιστερακι με καθυστέρηση κανα μήνα, κι όμως κανενα πρόβλημα.


RE: Σειρά αναμνηστικών "mini gold' - athas - 30/06/19 09:13:40

Για το 2019 το νόμισμα θα έχει θέμα «ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΗ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑ — ΤΟ ΗΡΑΙΟ ΤΗΣ ΣΑΜΟΥ» 
Ο Ηρόδοτος αναφέρει ότι το Ηραίο της Σάμου ήταν ο μεγαλύτερος ναός στην Ελλάδα. Είναι δίπτερος ιωνικού ρυθμού, με 155 γιγάντιες κολώνες.
Μέγιστη ποσότητα τύπωσης: 1.500 τεμάχια
Ημερομηνία διάθεσης: ANAMENETAI