Συλλεκτικό Στέκι
Κεντημένο γραμματόσημο από το Αυστριακό Ταχυδρομείο. - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Γραμματόσημα (https://syllektiko-steki.gr/forum-59.html)
+--- Φόρουμ: Ξένα γραμματόσημα (https://syllektiko-steki.gr/forum-61.html)
+--- Νήμα: Κεντημένο γραμματόσημο από το Αυστριακό Ταχυδρομείο. (/thread-2701.html)



Κεντημένο γραμματόσημο από το Αυστριακό Ταχυδρομείο. - D.Dimitris - 01/10/18 21:32:55

Το Αυστριακό ταχυδρομείο (Österreichische Post) παρουσιάζει και πάλι ένα νέο έργο τέχνης, που δεν έχει ακόμη υπάρξει με αυτή τη μορφή: ένα κεντημένο καπέλο της Στυρίας, κατασκευασμένο αποκλειστικά με νήματα από μαλλί προβάτου Merino. Ένα μοναδικό εμπορικό σήμα που συνδυάζει την παράδοση και την καινοτομία με έναν εντυπωσιακό τρόπο. Το γραμματόσημο, του οποίου η πρώτη ημέρα έκδοσης ήταν  η 22η Σεπτεμβρίου 2018.
 Κάθε γραμματόσημο με το καπέλο Στυρίας κατασκευάζεται με περίπου 6.600 ραφές βελονών από κλωστή κεντήματος μήκους 33 μέτρων.
Το καπέλο αποτελείται αποκλειστικά από νήματα μαλλιού προβάτου Merino από την εταιρεία Schoeller, που βρίσκεται στο Hard του Vorarlberg. Το μαλλί προέρχεται από αγροκτήματα στην Αυστραλία, τα οποία έχουν πιστοποίηση «Blue Sign» για τη βιώσιμη παραγωγή των κλωστοϋφαντουργικών προϊόντων τους.
Το γραμματόσημο έχει ονομαστική αξία 6,90 ευρώ, κυκλοφορεί σε 140.000 τεμάχια και είναι διαθέσιμο σε όλα τα καταστήματα του Αυστριακού ταχυδρομείου.
 [attachment=6423]
Τι να πει κανείς !


RE: Κεντημένο γραμματόσημο από το Αυστριακό Ταχυδρομείο. - nikos11 - 01/10/18 21:46:03

Πραγματικά πρωτοποριακό και πανέμορφο (αν και πράσινο Rolleyes ). 

Θυμάμαι όταν ήμουν πιτσιρικάς οι γονείς μου είχαν ταξιδέψει στην Αυστρία και μου είχαν φέρει μία τυρολέζικη φορεσιά και ένα τέτοιο καπέλο.

Αν οργανωθεί ομαδική παραγγελία, εγώ θα ήθελα δύο τεμάχια Smile .


RE: Κεντημένο γραμματόσημο από το Αυστριακό Ταχυδρομείο. - D.Dimitris - 01/10/18 22:30:25

Έχουν και άλλες εκδόσεις,  από ξύλο βελανιδιάς,  [attachment=6426]
 κεντημένο γυναικείο φόρεμα στην παραδοσιακή μορφή Dirndl   [attachment=6427]


RE: Κεντημένο γραμματόσημο από το Αυστριακό Ταχυδρομείο. - μαρκος - 02/10/18 04:21:37

(01/10/18 21:46:03)nikos11 Έγραψε:  Πραγματικά πρωτοποριακό και πανέμορφο (αν και πράσινο Rolleyes ). 

Θυμάμαι όταν ήμουν πιτσιρικάς οι γονείς μου είχαν ταξιδέψει στην Αυστρία και μου είχαν φέρει μία τυρολέζικη φορεσιά και ένα τέτοιο καπέλο.

Αν οργανωθεί ομαδική παραγγελία, εγώ θα ήθελα δύο τεμάχια Smile .
Σιγα σιγα θα σε ντυσουμε στα πρασινα κυριε Νικο Big Grin


RE: Κεντημένο γραμματόσημο από το Αυστριακό Ταχυδρομείο. - rubirosa - 04/10/18 11:55:45

Τι να πει κανείς!
Δημήτρη αυτό λέω κι'εγώ Confused


RE: Κεντημένο γραμματόσημο από το Αυστριακό Ταχυδρομείο. - johnm62 - 21/06/20 21:29:44

Υπάρχει και αυτό : Austria 2017 Special stamp in shape of LEDERHOSEN


RE: Κεντημένο γραμματόσημο από το Αυστριακό Ταχυδρομείο. - rubirosa - 21/06/20 22:18:21

Καλώς όρισες johnm62 !
Σ'ευχαριστούμε για την προσθήκη στο θέμα!


RE: Κεντημένο γραμματόσημο από το Αυστριακό Ταχυδρομείο. - D.Dimitris - 21/06/20 23:57:13

Έχουν πολύ φαντασία οι Αυστριακοί, καλώς ήρθες.