Συλλεκτικό Στέκι
1817 Georgius III MS64 PCGS - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Δημοφιλή Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-86.html)
+--- Φόρουμ: Αγγλικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-87.html)
+--- Νήμα: 1817 Georgius III MS64 PCGS (/thread-2748.html)

Σελίδες: 1 2


1817 Georgius III MS64 PCGS - SVcollector - 18/10/18 11:25:55

Καλημέρα στους φίλους , η αλήθεια είναι ότι μου έχουν λείψει αρκετές συζητήσεις που κάναμε με πολλά παιδιά από εδώ. Όπως ο Χρήστος , ο Αντώνης , ο Μιχάλης από Σαλαμίνα και ο Γιάννης από Σαλαμίνα, ο Παναγιώτης ο Ζόμπος.  Ήμουν τυχερός που οταν ξεκίνησα δειλά δειλά να συλλέγω είχα την δυνατότητα να συζητάω , να προβληματίζομαι και να αφουγκράζομαι όλες εκείνες τις απορίες με αυτά τα παιδιά. Νομίζω εχει χαθει αυτό πλέον αλλά είμαι τυχερος που το έζησα. 

Ετσι για τροφή για συζήτηση , σας βάζω ένα νόμισμα της συλλογής μου το οποίο το αγόρασα raw πριν μερικούς μήνες και το πιστοποίησα εγω ο ίδιος. 

Πρόκειται για την πρώτη σύγχρονη λίρα του 1817 με τον Γεώργιο τον 3ο η οποία έχει γίνει ανάρπαστη τα τελευταία χρόνια λόγω ίσως του επετειακού σχεδίου που κυκλοφόρησε πέρσι για τα 200 χρόνια κυκλοφορίας. 

Αφιερωμένο σε αυτα τα παιδιά που με βοήθησαν στο ξεκίνημα μου και με έκαναν να αγαπήσω ακόμα περισσότερο το χόμπι αυτό που μετέπειτα το έκανα επάγγελμα.


RE: 1817 Georgius III MS64 PCGS - rubirosa - 18/10/18 11:57:33

Θεσπέσια,και πολύ ποθητή από πολλές συλλογές να έχουν την πρώτη λίρα!!!
Πόσο μάλιστα να είναι και σε αυτό τον βαθμό!!!
Πολύ καλή επιλογή, καλορίζικη να την χαίρεσαι και πάντα τέτοια ευρήματα Smile


RE: 1817 Georgius III MS64 PCGS - chris_1972 - 18/10/18 12:27:35

Εξαιρετικό κομμάτι, άριστα διατηρημένο στο πέρασμα του χρόνου. Στον βαθμό του το βλέπω, εάν δεν είχε ορισμένα σημάδια θα του άξιζε κάτι καλύτερο. Να το χαίρεσαι, μπράβο για την επιλογή σου.
Όσον αφορά τα πρώτα σχόλια σου, δυστυχώς βρισκόμαστε στην κάτω μεριά του κύκλου απόρροια της γενικότερης κατάστασης. Εύχομαι να μπορέσουμε να ζήσουμε κάποια στιγμή την ανατροπή.


RE: 1817 Georgius III MS64 PCGS - ellinas - 18/10/18 13:11:38

Συγχαρητήρια για το κοφτερό μάτι και φυσικά για τον βαθμό που πήρε το νόμισμα.Πράγματι δείχνει να υπάρχει μια τάση στις προ Βικτώριας λίρες απο τους συλλέκτες του είδους.
Ποιός δεν θα ήθελε την πρώτη λίρα που κυκλοφόρησε και μάλιστα σε μια τέτοια πανέμορφη κατάσταση.
Χρήστο αν θέλεις στείλε μου σε πμ πόσο αγόρασες raw το νόμισμα μιας και όπως σου είπα κάπου αλλού έχω ξεκινήσει με αυτά να ενημερώνομαι για καταστάσεις τιμές κλπ.


RE: 1817 Georgius III MS64 PCGS - babis - 18/10/18 17:50:36

Φίλε Χρήστο να χαίρεσαι το καταπληκτικό σου νόμισμα που στην συγκεκριμένη κατάσταση είναι πάρα πολύ δύσκολο .                     Για το άλλο σκέλος της ανάρτησης σου θα έλεγα ότι  πολλά καλά παιδιά γνώρισα και εγώ από εδώ το κοινό μας χόμπι (πάθος) για τα νομίσματα καλά και κακά πονηρά και ειλικρινή άτομα , αυτό που έχω να πω είναι ότι προχωράμε μπροστά  και κάνοντας την αυτοκριτική μας προσπαθούμε να γίνουμε όσο το δυνατών ποιο άνθρωποι με ότι αυτό συνεπάγεται και να μην είναι ο σκοπός της ζωής μας μόνο το χρήμα


RE: 1817 Georgius III MS64 PCGS - nikos11 - 18/10/18 18:00:54

Χρήστο πανέμορφο κομμάτι, να το χαίρεσαι και να καμαρώνεις για την επιλογή σου και να είσαι καλά που το μοιράζεσαι μαζί μας! Και εις άλλα με υγεία και ας μην το αφιέρωσες και σε εμένα Tongue .

Όσο για τις συζητήσεις που αναπολείς, αμ έπος αμ έργον. Θα διαφωνήσω με τον αγαπητό Χρήστο, οι κουβέντες και οι συζητήσεις εξαρτώνται από εμάς κυρίως και δεν έχουν κόστος. Αφορμές πολλές, όλοι (πλην ενός) οι καλοί φίλοι που αναφέρεις είναι εδώ και είμαι σίγουρος ότι θα αρπάξουν και την παραμικρή ευκαιρία για κουβέντα. Το περιβάλλον φιλικό, πρόσφορο και κατάλληλο για κουβέντες Smile Rolleyes . Τώρα αν οι κουβέντες συνοδεύονται και από αγορές, ε αυτό είναι ακόμα καλύτερο.


RE: 1817 Georgius III MS64 PCGS - babis - 18/10/18 18:06:03

Μια χαρά τα λες φίλε Νίκο ο ( ένας ) ποιος είναι ?


RE: 1817 Georgius III MS64 PCGS - babis - 18/10/18 18:09:42

Δεν θέλω να μου πεις όνομα απλά τοπικό προσδιορισμό Βόρειος Νότιος Ανατολικός Δυτικός θα καταλάβω εγώ είμαι χοντρός


RE: 1817 Georgius III MS64 PCGS - nikos11 - 18/10/18 18:22:14

Το κουίζ της ημέρας Μπάμπη Big Grin !

Πάντως υπάρχουν και αρκετοί άλλοι, ονόματα δεν λέμε για να μην ξεχάσουμε κανένα Wink , και μπορούν να γίνουν πολύ ωραίες, χρήσιμες και γόνιμες κουβέντες.


RE: 1817 Georgius III MS64 PCGS - babis - 18/10/18 18:26:31

Ναι ονόματα δεν θα πούμε ξέρουν οι ίδιοι και δυστυχώς   όλοι τους ξέρουμε φίλε μακριά από εμάς