Συλλεκτικό Στέκι
Damaged 5 δραχμές 1833 - Μόναχο - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ελληνικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-8.html)
+--- Φόρουμ: 'Οθωνας (1832-1862) (https://syllektiko-steki.gr/forum-11.html)
+--- Νήμα: Damaged 5 δραχμές 1833 - Μόναχο (/thread-2795.html)

Σελίδες: 1 2


Damaged 5 δραχμές 1833 - Μόναχο - dpoursanidis - 02/11/18 11:14:09

Καλημέρα σας,

Εχωντας μια "βλακία" με τα ταληράκια, απόκτησα σήμερα αυτό.
Η προσπάθεια τρύπας φαίνεται πως είναι παλιά. Δεν έχει περάσει πίσω - προσπάθησαν οι χαζοί και απο πίσω οπότε εχουμε 2 σημάδια.
Αν την αγνοήσουμε (που δεν γίνεται βέβαια), ειναι VF προς XF ή VF σκέτο?

Δ.


RE: Damaged 5 δραχμές 1833 - Μόναχο - georok - 02/11/18 12:56:13

Bλέπω ότι τώρα οι εταιρείες πιστοποιησεων βαζουν και βαθμό στα τρύπια.
 Και καλά κάνουν. Δεν μπορει να ειναι ιδιο ενα ακυκλοφόρητο τρύπιο με ενα χαμηλότερο.
 Για fine μου φαίνεται εμένα.


RE: Damaged 5 δραχμές 1833 - Μόναχο - haros - 02/11/18 14:36:45

Οντως, μεσα σε σλαμπ μπαινουν ολα, πλην αυτων που εχουν ενεργους μολυντες, των πλαστων η των αλλοιωμενων με σκοπο την παραπλανηση (αλλοιωμενες χρονολογιες, νομισματοσημα κλπ).
Φυσικα τα βγαζουν details τα τρυπια και τα μπαλωμενα, ομως με παραλληλη αναφορα και της καταστασης τους (vf, xf κλπ).
Το συγκεκριμενο φυσικα δεν αξιζει τα λεφτα για το κουτιασμα.
Παραμενει βεβαιως ενα ταληρο του 33.


RE: Damaged 5 δραχμές 1833 - Μόναχο - sroussos - 02/11/18 21:20:52

VF details Holed


RE: Damaged 5 δραχμές 1833 - Μόναχο - Lary - 16/02/19 00:44:51

VF σκέτο.


RE: Damaged 5 δραχμές 1833 - Μόναχο - coll - 16/02/19 18:49:48

Eνα πολυ καλο vf φιλε.


Υ.Σ Και την πεθερα μου αν την στηλω. θατην  βαλουν σε κουτι προκειμενου να πληρωθουν Rolleyes


RE: Damaged 5 δραχμές 1833 - Μόναχο - haros - 16/02/19 21:10:27

Οι εταιρειες στην αρχη δεν πιστοποιουσαν ουτε τα καθαρισμενα.
Οταν αρχισαν να στελνουν απο Ελλαδα νομισματα, πολλα γυριζαν σε πτωματοσακκουλες, ακριβως επειδη ηταν καθαρισμενα.(και κλαμαααα..)
Αργοτερα, βλεποντας οτι υπαρχουν συλλεκτες που ειναι διατεθειμενοι να αγορασουν νομισματα με προβληματα, ειτε καθαρισμενα, ειτε damaged, ειτε με διαφορα θεματα, αρκει αυτα να αναφερονται, και φυσικα να πιστοποιειται η γνησιοτητα, καθιερωσαν τον χαρακτηρισμο details και τα πιστοποιουν εκτοτε.
Η προσωπικη μου αποψη ειναι οτι πολυ καλα εκαναν.
Αν πχ θελω να αγορασω ενα καρασπανιο νομισμα που δεν το ξερω πολυ καλα και δεν μπορω να δωσω τα λεφτα για να το παρω απροβληματιστο, θα ηθελα να το παρω πιστοποιημενο, αν μη τι αλλο για την γνησιοτητα.


RE: Damaged 5 δραχμές 1833 - Μόναχο - coll - 16/02/19 21:22:03

Μα φυσικα!
Αλλωστε και τα πλαστα θα πρεπει να πιστοποιουνται ως <πλαστα> και να παρουν και  βαθμο 
Οτι αγαπα το συλλεκτικο  κοινο!


RE: Damaged 5 δραχμές 1833 - Μόναχο - haros - 16/02/19 21:22:44

Εδω βεβαια να πουμε οτι ειναι αλλο (ψυχολογικα) να βλεπεις ενα νομισμα οτι ειναι π.χ. καθαρισμενο η με αλλα θεματα και αλλο να στο λεει και να στο υπενθυμιζει μες τα μουτρα το ταμπελακι του.
Γιαυτο και μετα την ελευση της πιστοποιησης, η διαφορα τιμης αναμεσα στα απροβληματιστα νομισματα και στα υπολοιπα μεγαλωσε πολυ.

Ειναι κοινος τοπος οτι οταν οι συλλεκτες παραλαμβανουν τα νομισματα τους με details σπανε τα σλαμπ και τα εχουν η τα πουλανε raw..
(εκτος εαν ειναι καραδυσκολα, οποτε υπερισχυει η πιστοποιηση οτι ειναι γνησια).
Μιλαμε για πολλα εκατομμυρια δολλαρια παγκοσμιως δηλαδη, που πεταγονται στα σκουπιδια..

Υ.Γ. δεν καταλαβαινω απολυτως τον λογο που εισαι τοσο αρνητικος coll, θα ηθελες δηλαδη να μην πιστοποιουνται ως γνησια τα νομισματα με προβληματα?


RE: Damaged 5 δραχμές 1833 - Μόναχο - coll - 16/02/19 21:50:05

(16/02/19 21:22:44)haros Έγραψε:  Εδω βεβαια να πουμε οτι ειναι αλλο (ψυχολογικα) να βλεπεις ενα νομισμα οτι ειναι π.χ. καθαρισμενο η με αλλα θεματα και αλλο να στο λεει και να στο υπενθυμιζει μες τα μουτρα το ταμπελακι του.
Γιαυτο και μετα την ελευση της πιστοποιησης, η διαφορα τιμης αναμεσα στα απροβληματιστα νομισματα και στα υπολοιπα μεγαλωσε πολυ.

Ειναι κοινος τοπος οτι οταν οι συλλεκτες παραλαμβανουν τα νομισματα τους με details σπανε τα σλαμπ και τα εχουν η τα πουλανε raw..
(εκτος εαν ειναι καραδυσκολα, οποτε υπερισχυει η πιστοποιηση οτι ειναι γνησια).
Μιλαμε για πολλα εκατομμυρια δολλαρια παγκοσμιως δηλαδη, που πεταγονται στα σκουπιδια..

Υ.Γ. δεν καταλαβαινω απολυτως τον λογο που εισαι τοσο αρνητικος coll, θα ηθελες δηλαδη να μην πιστοποιουνται ως γνησια τα νομισματα με προβληματα?

Κανω λιγο πλακα ,ειναι πασιφανες. Smile
Περαν τουτου την θεωρω απαραιτητη ,μονο σε κομματια ακριβα που εχουν κοπιαριστει και μπορει να αμφισβητειται η γνησιοτητα τους. Και πολυ ακριβο , και τρυπιο ,και πλαστο , κομματακι δυσκολο...
Ως συλλεκτης δεν με ενδιαφερει να ανεβασω ενδεχομενως την   προς πωληση αξια αφου δεν πουλω , αρα δεν θα μπω και στο τριπακι να σπασω ενα details.
Στην συλλογη χαρτιων μου υπαρχει ενα μονο σε slamb και αυτο γιατι εκατσε ετσι να αγοραστει σε σωστη τιμη. Στα νομισματα μου εχω 5-6 σε κουτι .Κυβερνητη κανενα πλην ασημενιου.
Πλαστικο κατα βαση δεν πληρωνω. Απο κει και περα ειπαμε.......οτι αγαπα ο καθε συλλεκτης. Γιατι οχι λοιπον και προβληματικα και πλαστα και οτι αλλο.