Συλλεκτικό Στέκι
Ασημένιο 5 Δραχμές 1833 Αθηνών.απο την συλλογή μου - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ελληνικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-8.html)
+--- Φόρουμ: 'Οθωνας (1832-1862) (https://syllektiko-steki.gr/forum-11.html)
+--- Νήμα: Ασημένιο 5 Δραχμές 1833 Αθηνών.απο την συλλογή μου (/thread-282.html)

Σελίδες: 1 2 3 4 5 6 7


RE: Ασημένιο 5 Δραχμές 1833 Αθηνών.απο την συλλογή μου - gkounto - 17/01/18 18:41:55

«ξεπερασες σε προσδοκια κερδους ακομα και τον Καραμητσο αλλα και τον καθε μεγαλεμπορο, που σκοπος του και δουλεια  φυσικα ειναι να μας καπελωνει στις τιμες  .....Προσωπικη μου αποψη ειναι πως δεν συναδει ως συλεκτες(εκτος και αν εχεις και το ρολο του εμπορου) να προσπαθουμε να ''δαγκωσουμε στην τσεπη'' τους υπολοιπους συλλεκτες...τουλαχιστον και σε ενα φορουμ και...»


Πωπω σχόλιο.... το αστείο είναι  ότι το μεγάλο καπέλωμα το τρώει ο συλλέκτης από άλλον συλλέκτη....
Τελος πάντων ας πιστεύει ο κάθε ένας ο,τι θέλει...

Νομιζω ο Νίκος (11) έχει δίκιο καλό είναι να μην προσπαθεί κάποιος δια της πλαγιάς πώληση. Δεν νομιζω ότι αυτό έγινε εδώ μάλλον άκομψη τοποθέτηση ήταν αλλά αν πραγματι αυτός είναι ο σκοπός της ανάρτησης ας γίνει τουλάχιστον νομότυπα.


RE: Ασημένιο 5 Δραχμές 1833 Αθηνών.απο την συλλογή μου - ΡΟΔΑΚΑΣ - 17/01/18 19:50:09

(17/01/18 18:41:55)gkounto Έγραψε:  «ξεπερασες σε προσδοκια κερδους ακομα και τον Καραμητσο αλλα και τον καθε μεγαλεμπορο, που σκοπος του και δουλεια  φυσικα ειναι να μας καπελωνει στις τιμες  .....Προσωπικη μου αποψη ειναι πως δεν συναδει ως συλεκτες(εκτος και αν εχεις και το ρολο του εμπορου) να προσπαθουμε να ''δαγκωσουμε στην τσεπη'' τους υπολοιπους συλλεκτες...τουλαχιστον και σε ενα φορουμ και...»

Πωπω σχόλιο.... το αστείο είναι  ότι το μεγάλο καπέλωμα το τρώει ο συλλέκτης από άλλον συλλέκτη....
Τελος πάντων ας πιστεύει ο κάθε ένας ο,τι θέλει...
Με ολο τον σεβασμο στο προσωπο σας κε Κουντουριδη αλλα ως προς τι η ειρωνια και το αστειο...?Αληθεια ειναι και αυτο που ειπα εγω αλλα δυστυχως ισως και αυτο που ειπατε και εσεις...Η διαφορα ενος καθαρου συλλεκτη(οχι εμποροσυλλεκτη ειναι αλλη κατηγορια αυτοι) με ενος καθαρου εμπορου ειναι οτι ο ενας(ο πρωτος) κανει το χομπυ του  και ο δευτερος ως σκοπο εχει να  κερδιζει εμπορικα απο τον 1ο και φυσικα σεβαστο ως ενα σημειο αλλα καλο ειναι να το παραδεχεστε κιολας...Ισως προφανως απ την δικη σας οπτικη να κρινεται( βαση και του σχολιο σας) αλλα να ξερετε πως υπαρχει και η αλλη οπτικη που εκρινε και συνεχιζει να κρινει ως σημερα των χωρο των εμπορων(γιατι  τα περρισσοτερα δυνα στον χωρο ξεκινανε απο τα μεγαλα κεφαλια) ....Αλλωστε ενα νομισμα εχει παντα δυο οψεις οπως και η πορεια του καθενος μας...ας διαλεξει ο καθενας την δικια του....εγω την διαλεξα  -εσεις ?
Φιλικα Νικολας


RE: Ασημένιο 5 Δραχμές 1833 Αθηνών.απο την συλλογή μου - nikos11 - 17/01/18 19:57:55

Αγαπητοί φίλοι, βρισκόμαστε σε ένα φόρουμ και ο καθένας εκφράζει κόσμια την άποψή του χωρίς πρόθεση να θίξει κανένα. Και βεβαίως δεν είναι ανάγκη να συμφωνούμε όλοι με αυτή την άποψη.


RE: Ασημένιο 5 Δραχμές 1833 Αθηνών.απο την συλλογή μου - gkounto - 17/01/18 20:27:57

Τι ακριβώς λες βρε Νίκο11; Κόσμια άποψη είναι ότι ο Καραμήτσος και άλλοι μεγαλέμποροι καπελώνουν στις τιμές;
Στολίζει ενα ολόκληρο κλάδο ευγενικά αποκαλώντας μας ουσιαστικά απατεωνες  και ζητάς κόσμια συμπεριφορά;

Νίκο ξανά δες το λίγο. Δεν είναι ωραίο.

Στο κάτω κάτω αν αναφέρεσαι σε εμένα κόσμια φέρθηκα. Και λίγα είπα.


RE: Ασημένιο 5 Δραχμές 1833 Αθηνών.απο την συλλογή μου - nikos11 - 17/01/18 20:58:20

(17/01/18 20:27:57)gkounto Έγραψε:  Τι ακριβώς λες βρε Νίκο11; Κόσμια άποψη είναι ότι ο Καραμήτσος και άλλοι μεγαλέμποροι καπελώνουν στις τιμές;
Στολίζει ενα ολόκληρο κλάδο ευγενικά αποκαλώντας μας ουσιαστικά απατεωνες  και ζητάς κόσμια συμπεριφορά;

Νίκο ξανά δες το λίγο. Δεν είναι ωραίο.

Στο κάτω κάτω αν αναφέρεσαι σε εμένα κόσμια φέρθηκα. Και λίγα είπα.
Γιώργο μία προτροπή έκανα προς όλους, δεν αναφέρθηκα σε κάποιον ότι δεν φέρθηκε κόσμια. Συμφωνώ ότι η έκφραση "καπελώνουν" μπορεί να φαίνεται ολίγον ή περισσότερο ατυχής ή να ταιριάζει πιο πολύ σε ένα πιο αργκό προφορικό λόγο όπου μπορείς να καταλάβεις καλύτερα την πρόθεση και τη διάθεση του συνομιλητή που την εκφέρει. Τώρα αν μου επιτρέπεις και το απατεώνες είναι ολίγον υπερβολικό καθώς και ο ίδιος το δικαιολόγησε ως δουλειά.

Με αφορμή αυτό, εγώ να επαναλάβω την παράκληση να είμαστε λίγο πιο προσεκτικοί με το γραπτό λόγο, πρώτον γιατί μένει και δεύτερον γιατί η παρεξήγηση είναι πιο εύκολη.


RE: Ασημένιο 5 Δραχμές 1833 Αθηνών.απο την συλλογή μου - zompels - 17/01/18 21:38:49

Αν και δεν θέλω να γράφω πάνω σε θέματα τιμών γιατι θα γράφουμε μέχρι τα ξημερώματα.
Φίλε "ΡΟΔΑΚΑΣ" με όλο το συμπάθειο μιας και μεε το γάντι είσαι ευγενικός , παρακολουθώ τον γραπτό σου λόγο καιρό, απόλυτα σεβόμενος τις απόψεις σου........Μήπως όμως έχεις κωλύσει σε τιμές προ 4ετίας σε όρισμένα νομίσματα? και όλα σου φαίνοται πανάκριβα ή σκευωρία? Γιατί και γω που ψάχνω νομίσματα να εμπορευτώ τα πληρώνω σε τιμές σημερινές απόλυτα σεβόμενος τον συλλέκτη .........και δεν ανατρέχω σε χρόνια πριν, πόσο δλδ τα  αγόραζα ακόμη και ως συλλέκτης ΙΣΩΣ γιατί κάποια κομμάτια λογω σπανιότητας-ζήτησης έχουν μια ανοδική πορεία.

Παναγιώτης.


RE: Ασημένιο 5 Δραχμές 1833 Αθηνών.απο την συλλογή μου - zompels - 17/01/18 21:47:06

Gkounto σε νιώθω!
έρχεται καποιος και μου προσφέρει, χρυσό 100ρικο Χούντας raw UNC (65,66) στην τιμή 1750.
Με τρόπο κόσμιο αδυνατώ να το πάρω λογω εμπορικότητας. "Τοσο θέλω" μου λέει και μάλιστα ενδιαφέρεται ένα συλλεκτης στα 1850 να το πάρει. Καλή πώληση του εύχομαι λοιπόν.
"Απιστοποίητο" παρακαλώ ...........άραγε ο συλλεκτης προς συλλέκτη έκαναν την συναλλαγή? καλοριζικα
Αν το έδινα εγώ στην τιμή αυτή και ανευ slab με καλό βαθμό, τότε θα ήμουνα ο κερδοσκοπος έμπορος που καπελώνει τις τιμές Big Grin
Άραγε χούντες έχει κανείς που θέλει να δώσει ? Παιδιά στείλτε προσφορές.....αγοράζω απόλυτα σεβόμενος την άνοδο τους.........γιατί ΑΝΟΔΟ έκαναν κυρίως μέσω συλλεκτών.


RE: Ασημένιο 5 Δραχμές 1833 Αθηνών.απο την συλλογή μου - ukobke - 17/01/18 21:59:39

Έκανα ένα σχόλιο, αλλά δεν έγινε αντιληπτό.

Έχω την εντύπωση ότι ο Νικόλας (ΡΟΔΑΚΑΣ) δεν έχει αντιληφθεί την διαφορά του τάληρου των Αθηνών με τα άλλα. Γι αυτό το σχολίασε με την υπερβολή αυτή.

Κατά τα λοιπά κι εγώ θεωρώ πολύ τραβηγμένο το να σχολιάζουμε επαγγελματίες και μάλιστα όταν αυτοί χαίρουν γενικής εκτίμησης και φερεγγυότητας. Όντως Γιώργο και λίγα είπες.

Παναγιώτη (zompels) το παράδειγμά σου μου άρεσε! Σωστόςςςςςς. (Θα πιστοποιήσω ένα ζευγάρι και θα σου ΄ρθω Wink  )


RE: Ασημένιο 5 Δραχμές 1833 Αθηνών.απο την συλλογή μου - haros - 17/01/18 22:05:09

Δεν ζουμε στις περασμενες δεκαετιες οπου υπηρχαν τα γνωστα κλισε και οι διαχωρισμοι.("κακος" εμπορος, "καλος" συλλεκτης κλπ)
Η αναπτυξη των κοινωνικων δικτυων, των φορουμς, του ιντερνετ γενικοτερα, εχει φερει (σχεδον) ολους τους ασχολουμενους με τον συλλεκτισμο και απο τις δυο μεριες του "παγκου".
Οι dealers ειναι επαγγελματιες, και ειναι δηλωμενοι ως τετοιοι.
Ολοι οι υπολοιποι, αναλογα με τις περιστασεις και με τις συγκυριες μπορει και να πουλουν και να αγοραζουν.
Η ιδιοτητα του καθενος δεν λεει κατι για ουτε για τις τιμες που θελει να αγορασει η να πουλησει, ουτε για την λογικη που εχουν οι συναλλαγες του.
Ας πουλαει κανεις σε οτι τιμες θελει και ας αγοραζει οπου νομιζει.

Το καθε κατσικακι απο το ποδι του κρεμεται.. Big Grin Big Grin Wink


RE: Ασημένιο 5 Δραχμές 1833 Αθηνών.απο την συλλογή μου - ΡΟΔΑΚΑΣ - 17/01/18 22:07:21

(17/01/18 21:38:49)zompels Έγραψε:  Αν και δεν θέλω να γράφω πάνω σε θέματα τιμών γιατι θα γράφουμε μέχρι τα ξημερώματα.
Φίλε "ΡΟΔΑΚΑΣ" με όλο το συμπάθειο μιας και μεε το γάντι είσαι ευγενικός , παρακολουθώ τον γραπτό σου λόγο καιρό απόλυτα σεβόμενος τις απόψεις σου........Μήπως όμως έχεις κωλύσει σε τιμές προ 4ετίας σε όρισμένα νομίσματα? και όλα σου φαίνοται πανάκριβα ή σκευωρία? Γιατί και γω που ψάχνω νομίσματα να εμπορευτώ τα πληρώνω σε τιμές σημερινές απόλυτα σεβόμενος τον συλλέκτη .........και δεν ανατρέχω σε χρόνια πριν, πόσο δλδ τα  αγόραζα ακόμη και ως συλλέκτης ΙΣΩΣ γιατί κάποια κομμάτια λογω σπανιότητας-ζήτησης έχουν μια ανοδική πορεία.

Παναγιώτης.
Εαν σου απαντησω Παναγιωτη θα γραφουμε οντως  μεχρι τα ξημερωματα...  Smile Dodgy ...Οποτε αν θελεις αστο....Δεν θελω να συνεχισω στο ποστ του Βασιλη σεβομενος τον ιδιο.Δεν προσβαλα ειδικα καποιον εμπορο συγκεκριμενα κ δεν ειχα σκοπο τετοιο αλλωστε για κανεναν απο τους 2 σας εαν θες ομως να ακουσεις τα πιστευω μου κ γω τα δικα σου ειμαι παντα ανοικτος .Εαν θελει καποιο μελος ή εσεις ανοιγουμε σαν μελη ενα ποστ  να μπορω να σχολιαζω και ποιο ανετα κ γω να δουμε κ τις γνωμες αλλων παιδιων σχετικα με αυτο....αλλωστε εγω το δηλωσα σε ποια πλευρα κ απο ποια οπτικη τα βλεπω....σεβομενος κ το σωστο...αλλα κ το στεκι φυσικα ως μελος του,αλλωστε κ οι ανθρωποι κρινομαστε οπως κ τα νομισματα...
φιλικα

Νικολας