Συλλεκτικό Στέκι
Ασημένιο 5 Δραχμές 1833 Αθηνών.απο την συλλογή μου - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ελληνικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-8.html)
+--- Φόρουμ: 'Οθωνας (1832-1862) (https://syllektiko-steki.gr/forum-11.html)
+--- Νήμα: Ασημένιο 5 Δραχμές 1833 Αθηνών.απο την συλλογή μου (/thread-282.html)

Σελίδες: 1 2 3 4 5 6 7


RE: Ασημένιο 5 Δραχμές 1833 Αθηνών.απο την συλλογή μου - zompels - 17/01/18 22:18:27

Νίκο δεν έχω φυσικά κάτι μαζί σου, απεναντίας .........ίσα ίσα γράφουμε κόσμια και οι δυο και ανταλλάσουμε με τρόπο κόσμιο τις απόψεις μας.......σωστός ας το παγώσουμε εδώ......όλοι να γράψουμε δεν σημαίνει ότι θα ταυτιστούμε σε όλα οπότε ας γλυτώσουμε το ξημεροβραδιασμα. 

Δημήτρη (Haros) ωραίος ο επίλογος σου ? ....Respect. Συμφωνώ για τα γραφόμενα σου και συμπληρώνω πως οι τιμές απαιτούν διαρκή παρακολούθηση λόγω πολλαπλών updates ?.....θα τα πούμε και τηλεφωνικώς προσεχώς γιατί χαθήκαμε.


RE: Ασημένιο 5 Δραχμές 1833 Αθηνών.απο την συλλογή μου - ukobke - 18/01/18 00:09:55

...και που λέτε, κάθεσαι σε ένα τραπεζάκι στη καφετέρια, και φωνάζεις!

- κύριε, το λογαριασμό!

Σηκώνεται κάποιος πίσω από τη πλάτη σου και σου λέει παρεξηγημένα..."εγώ θα σου φέρω το λογαριασμό; τι με πέρασες; "

Του απαντάς ότι ζήτησες το λογαριασμό από το σερβιτόρο...

Συνεχίζει παρεξηγημένος.... "Δεν είπες σερβιτόρε το λογαριασμό", είπες "κύριε το λογαριασμό"...

....κι εδώ που τα λέμε δεν έχει άδικο.... το "κύριος" του ανήκει.


RE: Ασημένιο 5 Δραχμές 1833 Αθηνών.απο την συλλογή μου - solferino - 18/01/18 10:49:01

επισης φίλε Ροδακας η διαφορα ενος εμπορου απο εναν συλλεκτη η εμποροσυλλεκτη ειναι οτι ο εμπορος πληρώνει ΦΠΑ , ΦΕ, ΕΦΚΑ, Ενοικιο, ΔΕΗ , ΟΤΕ, λογιστη και εναν σορό φόρους που μαλλον τους αγνοείς.Ο εμποροσυλλεκτης σου λεει 'εχω και αυτα στις 15 χήνες' και παπ, αφορολογητο.
Με μία καταγγελία στην ΔΟΥ να δεις για πότε ο Ελεγχος θα αναγκάσει τουςε μισους απο δω μέσα να κανουν έναρξη.


RE: Ασημένιο 5 Δραχμές 1833 Αθηνών.απο την συλλογή μου - ΡΟΔΑΚΑΣ - 18/01/18 16:04:09

(18/01/18 10:49:01)solferino Έγραψε:  επισης φίλε Ροδακας η διαφορα ενος εμπορου απο εναν συλλεκτη η εμποροσυλλεκτη ειναι οτι ο εμπορος πληρώνει ΦΠΑ , ΦΕ, ΕΦΚΑ, Ενοικιο, ΔΕΗ , ΟΤΕ, λογιστη και εναν σορό φόρους που μαλλον τους αγνοείς.Ο εμποροσυλλεκτης σου λεει 'εχω και αυτα στις 15 χήνες' και παπ, αφορολογητο.
Με μία καταγγελία στην ΔΟΥ να δεις για πότε ο Ελεγχος θα αναγκάσει τουςε μισους απο δω μέσα να κανουν έναρξη.
Αν και δεν ηθελα να απαντησω αλλα φιλε solferino Θεωρω πως εισαι και εκτος των λεγόμενων μου αλλα να με συγχωρεις και εκτος πραγματικοτητας !!!.....επειδη καποιοι συνεχιζετε να με ''τσιγκλατε'' την προταση μου ,παραπανω την εκανα ,και σηκωνω το γαντι σε οποιον θελει σε επιπεδο κοσμιας και σοβαρης  κουβεντας οποτε θελει ακομα και σε pm...εδω δεν θα σχολιασω ξανα για τους λογους που ανεφερα παραπανω..επισης δεν δεχομαι χαρακτηρισμους και εκφρασεις που δεν εχουν ειπωθει απο εμενα.!αυτα απο εμενα σε αυτο το νημα...και οτι ειπα ισχυει και το τεκμηριωνω κιολας..αλλωστε ειναι σκεψεις μου και βιωματα 20 χρονων -καλη συνεχεια...


RE: Ασημένιο 5 Δραχμές 1833 Αθηνών.απο την συλλογή μου - diaylosark - 20/01/18 09:49:37

(17/01/18 16:56:03)ΡΟΔΑΚΑΣ Έγραψε:  
(09/01/18 23:08:42)diaylosark Έγραψε:   Με το Ταληράκι {Κουκουβάγια }στις 15 Χήνες δώρο κι αυτό
Βασιλη καλησπερα και συγνωμη για την παρεμβαση μου ομως νομιζω πως ζητας υπερβολικα  πολλα(δικαιωμα σου φυσικα)ομως οταν ελληνας μεγαλεμπορας https://www.karamitsos.com/auctionLot.php?auction=606&lot=491887 το ξεκιναει απο 900€ +30% feeds (να δουμε φυσικα και ποσο θα φτασει )- νομιζω ως συλλεκτης(!?) ξεπερασες σε προσδοκια κερδους ακομα και τον Καραμητσο αλλα και τον καθε μεγαλεμπορο, που σκοπος του και δουλεια  φυσικα ειναι να μας καπελωνει στις τιμες  .....Προσωπικη μου αποψη ειναι πως δεν συναδει ως συλεκτες(εκτος και αν εχεις και το ρολο του εμπορου) να προσπαθουμε να ''δαγκωσουμε στην τσεπη'' τους υπολοιπους συλλεκτες...τουλαχιστον και σε ενα φορουμ και χωρο που λιγο ή πολυ ολοι με τον εναν ή τον αλλο τροπο  ειμαστε γνωστοι.....Φιλικα παντα Νικολας.
 Καλημέρα ,και εγω επειδή τωρα το προσεξα σου ζητω να ανακαλέσεις γιτι αυτό που δειχνεις είναι ταληρο του 1844 πολύ κοινο σε σχεση με την κουκουβαγια του 1833 ,η λρξη δαγκωσουμε είναι προσβολή όταν απευθίνεσαι σε μένα και επειδή δεν ξέρεις από τιμές κλεισίματος γι αυτά τα νομισματτα ζητω να ανακαλέσεις και Νικόλα να επεμβει και η διαχείριση γιτι αλοιως θα συμετεχει σε ζτυπήματα κάτω από την ζωνη, καλημέρα σας και να ξέρετε ότι κουλοβαγιες 33 δεν υπάρχουν πανω από 17-18 κομματια και ισως πολλα λεω ,εξυπνάκηδες όμως υπάρχουν εκατονταδες


RE: Ασημένιο 5 Δραχμές 1833 Αθηνών.απο την συλλογή μου - diaylosark - 20/01/18 09:52:29

(20/01/18 09:49:37)diaylosark Έγραψε:  
(17/01/18 16:56:03)ΡΟΔΑΚΑΣ Έγραψε:  
(09/01/18 23:08:42)diaylosark Έγραψε:   Με το Ταληράκι {Κουκουβάγια }στις 15 Χήνες δώρο κι αυτό
Βασιλη καλησπερα και συγνωμη για την παρεμβαση μου ομως νομιζω πως ζητας υπερβολικα  πολλα(δικαιωμα σου φυσικα)ομως οταν ελληνας μεγαλεμπορας https://www.karamitsos.com/auctionLot.php?auction=606&lot=491887 το ξεκιναει απο 900€ +30% feeds (να δουμε φυσικα και ποσο θα φτασει )- νομιζω ως συλλεκτης(!?) ξεπερασες σε προσδοκια κερδους ακομα και τον Καραμητσο αλλα και τον καθε μεγαλεμπορο, που σκοπος του και δουλεια  φυσικα ειναι να μας καπελωνει στις τιμες  .....Προσωπικη μου αποψη ειναι πως δεν συναδει ως συλεκτες(εκτος και αν εχεις και το ρολο του εμπορου) να προσπαθουμε να ''δαγκωσουμε στην τσεπη'' τους υπολοιπους συλλεκτες...τουλαχιστον και σε ενα φορουμ και χωρο που λιγο ή πολυ ολοι με τον εναν ή τον αλλο τροπο  ειμαστε γνωστοι.....Φιλικα παντα Νικολας.
 Καλημέρα ,και εγω επειδή τωρα το προσεξα σου ζητω να ανακαλέσεις γιατι αυτό που δειχνεις είναι ταληρο του 1844 πολύ κοινο σε σχεση με την κουκουβαγια του 1833 ,η λεξη δαγκωσουμε είναι προσβολή όταν απευθίνεσαι σε μένα και επειδή δεν ξέρεις από τιμές κλεισίματος γι αυτά τα νομισματτα ζητω να ανακαλέσεις  Νικόλα να επεμβει και η διαχείριση γιτι αλοιως θα συμετεχει σε χτυπήματα κάτω από την ζωνη, καλημέρα σας και να ξέρετε ότι κουλοβαγιες 33 δεν υπάρχουν πανω από 17-18 κομματια και ισως πολλα λεω ,εξυπνάκηδες όμως υπάρχουν εκατοντάδες,και δεν είναι πολλα τα 13-15 που ισως θεωρω ότι αξιζει γιατι αν ψαξετε κλεισίματα υπαρχει προσφατο 2012 παρόμοιας κατάστασης που εκκλεισε πανω από 16 χιλιρικα το 2012 + προμηθειες που αυτο σημαινει πολλα και εχουν γραφτει και σε άλλο φορουμ σχετικα σχολια ,μουδινουν αρκετοι ηδη πανω από 8 η εως 8 αλλα θεωρω πολύ χαμηλη την τιμη και δικαιωμά μου



RE: Ασημένιο 5 Δραχμές 1833 Αθηνών.απο την συλλογή μου - ellinas - 20/01/18 10:00:01

Kαλημέρα σε όλους,
αυτό που βγήκε για 5 λεπτά στο facebook και μετά εξαφανίσθηκε τι απέγινε βρε παιδιά ξέρει κανείς


RE: Ασημένιο 5 Δραχμές 1833 Αθηνών.απο την συλλογή μου - diaylosark - 20/01/18 10:10:06

(20/01/18 09:52:29)diaylosark Έγραψε:  
(20/01/18 09:49:37)diaylosark Έγραψε:  
(17/01/18 16:56:03)ΡΟΔΑΚΑΣ Έγραψε:  
(09/01/18 23:08:42)diaylosark Έγραψε:   Με το Ταληράκι {Κουκουβάγια }στις 15 Χήνες δώρο κι αυτό
Βασιλη καλησπερα και συγνωμη για την παρεμβαση μου ομως νομιζω πως ζητας υπερβολικα  πολλα(δικαιωμα σου φυσικα)ομως οταν ελληνας μεγαλεμπορας https://www.karamitsos.com/auctionLot.php?auction=606&lot=491887 το ξεκιναει απο 900€ +30% feeds (να δουμε φυσικα και ποσο θα φτασει )- νομιζω ως συλλεκτης(!?) ξεπερασες σε προσδοκια κερδους ακομα και τον Καραμητσο αλλα και τον καθε μεγαλεμπορο, που σκοπος του και δουλεια  φυσικα ειναι να μας καπελωνει στις τιμες  .....Προσωπικη μου αποψη ειναι πως δεν συναδει ως συλεκτες(εκτος και αν εχεις και το ρολο του εμπορου) να προσπαθουμε να ''δαγκωσουμε στην τσεπη'' τους υπολοιπους συλλεκτες...τουλαχιστον και σε ενα φορουμ και χωρο που λιγο ή πολυ ολοι με τον εναν ή τον αλλο τροπο  ειμαστε γνωστοι.....Φιλικα παντα Νικολας.
 Καλημέρα ,και εγω επειδή τωρα το προσεξα σου ζητω να ανακαλέσεις γιατι αυτό που δειχνεις είναι ταληρο του 1844 πολύ κοινο σε σχεση με την κουκουβαγια του 1833 ,η λεξη δαγκωσουμε είναι προσβολή όταν απευθίνεσαι σε μένα και επειδή δεν ξέρεις από τιμές κλεισίματος γι αυτά τα νομισματτα ζητω να ανακαλέσεις  Νικόλα να επεμβει και η διαχείριση γιατι αλοιως θα συμετεχει σε χτυπήματα κάτω από την ζωνη που δεν αφορουν το νομισμα αλλα την προσωπικοτητά μου γιατι αυτή αναφέρεται βασικά, καλημέρα σας και να ξέρετε ότι κουκουβαγιες 33 δεν υπάρχουν πανω από 17-18 κομματια και ισως πολλα λεω ,εξυπνάκηδες όμως υπάρχουν εκατοντάδες,και δεν είναι πολλα τα 13-15 που ισως θεωρω ότι αξιζει γιατι αν ψαξετε κλεισίματα υπαρχει προσφατο 2012 παρόμοιας κατάστασης που εκκλεισε πανω από 16 χιλιρικα το 2012 + προμηθειες που αυτο σημαινει πολλα και εχουν γραφτει και σε άλλο φορουμ σχετικα σχολια ,μουδινουν αρκετοι ηδη πανω από 8 η εως 8 αλλα θεωρω πολύ χαμηλη την τιμη και δικαιωμά μου



RE: Ασημένιο 5 Δραχμές 1833 Αθηνών.απο την συλλογή μου - chris_1972 - 20/01/18 10:15:57

(20/01/18 10:00:01)ellinas Έγραψε:  Kαλημέρα σε όλους,
αυτό που βγήκε για 5 λεπτά στο facebook και μετά εξαφανίσθηκε τι απέγινε βρε παιδιά ξέρει κανείς

Αυτό ήταν από το μασούρι που εμφανίστηκε?  Cool Cool Cool Cool


RE: Ασημένιο 5 Δραχμές 1833 Αθηνών.απο την συλλογή μου - solferino - 20/01/18 10:22:31

Παρομοιας κατάστασης  Heart