Συλλεκτικό Στέκι
ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΑΡΑΒΙΚΟΥ ΠΑΡΑΣΗΜΟΥ. - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Διάφορα Συλλεκτικά (https://syllektiko-steki.gr/forum-58.html)
+--- Φόρουμ: Μετάλλια (https://syllektiko-steki.gr/forum-71.html)
+--- Νήμα: ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΑΡΑΒΙΚΟΥ ΠΑΡΑΣΗΜΟΥ. (/thread-2884.html)

Σελίδες: 1 2


ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΑΡΑΒΙΚΟΥ ΠΑΡΑΣΗΜΟΥ. - haros - 20/11/18 21:12:27

Για πειτε πραμα.. Big Grin Big Grin Big Grin


[Εικόνα: %24_57.JPG?set_id=8800005007]

[Εικόνα: %24_57.JPG?set_id=8800005007]


RE: ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΑΡΑΒΙΚΟΥ ΠΑΡΑΣΗΜΟΥ. - haros - 20/11/18 21:16:46

Αυτο λογικα εχει φυγει απο το εξω πανω μερος του κουτιου, που θα ηταν κολλημενο.

[Εικόνα: %24_57.JPG?set_id=8800005007]


RE: ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΑΡΑΒΙΚΟΥ ΠΑΡΑΣΗΜΟΥ. - NMS - 21/11/18 03:36:45

θα μας στειλεις βραδιατικα! χαχαχαχα

που το βρηκες αυτο;;; αμαν παναγια μου! αιγυπτιακο παρασημο του ταγματος της Δημοκρατιας (order of the republic) και ειναι Α ταξης! δεν νομιζω να ειναι και απο τα ευκολα...

καθειρωθηκε το 1953 με την επανοδο της δημοκρατιας στην Αιγυπτο! εχει νομιζω 5 ταξεις το παρασημο αυτο... και εχεις μαλλον το μεγαλυτερο, το Grand gordon!

νομιζω ειναι το 4ο σημαντικοτερο ταγμα παρασημων στην Αιγυπτο, μετα το ταγμα του Μωχαμετ Αλι, του Ισμαηλ και του Νειλου... χωρις να ειμαι σιγουρος...

δες εδω ενα... και δεν βλεπω και κουτι!

https://www.emedals.com/africa/egypt/egypt-republic-an-order-of-the-republic-1st-class-grand-cordon-c-1953

καλοριζικο!!! Smile


RE: ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΑΡΑΒΙΚΟΥ ΠΑΡΑΣΗΜΟΥ. - haros - 21/11/18 05:48:11

Ευχαριστω Νικο, εισαι θησαυρος οπως παντα.
Η πλακα ειναι οτι εχω δυο απο αυτη την χωρα (αρα Αιγυπτος), αλλα μια μονο απονομη, που ειναι με αραβικη γραφη, αντε να βρω σε ποιο απο τα δυο ανηκει..!
Κανενας απο εδω να διαβαζει αιγυπτιακα βρε παιδια?? Big Grin


RE: ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΑΡΑΒΙΚΟΥ ΠΑΡΑΣΗΜΟΥ. - NMS - 21/11/18 12:30:26

(21/11/18 05:48:11)haros Έγραψε:  Ευχαριστω Νικο, εισαι θησαυρος οπως παντα.
Η πλακα ειναι οτι εχω δυο απο αυτη την χωρα (αρα Αιγυπτος), αλλα μια μονο απονομη, που ειναι με αραβικη γραφη, αντε να βρω σε ποιο απο τα δυο ανηκει..!
Κανενας απο εδω να διαβαζει αιγυπτιακα βρε παιδια?? Big Grin

καλημερα φιλε μου!

εχεις δηλαδη καποιο διπλωμα απονομης αλλα δεν ξερεις απο ποιο μεταλλιο ειναι;; για βαλτο εδω μηπως βρουμε τιποτα στο νετ...

μακαρι να ηξερα αραβικα αλλα...

το αλλο... ο αετος που εχεις εξτρα... μηπως ειναι απο το αλλο μεταλλιο; εχει το κουτι σημαδι που δειχνει οτι ηταν εκει; το κατο το παραλληλογραμμο απο κολλα.. που φαινεται στο εξωτερικο του κουτιου.... ητα μαλλον ετικετα με το ονομα αυτου που πηρε το μεταλλιο! το εχω ξαναδει σε κουτια τετοια... στο νετ οταν εψαχνα για το δικο σου... Smile


RE: ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΑΡΑΒΙΚΟΥ ΠΑΡΑΣΗΜΟΥ. - haros - 21/11/18 12:47:30

Ναι, το παραλληλογραμο που φαινεται με κολλα ηταν λογικα η ταμπελιτσα με το ονομα , το εχω δει και εγω στο εξωτερικο μερος αλλων μεταλλιων.
Εχει ομως ιχνη κολλας και πανω στον τυπωμενο αετο στο καπακι του κουτιου, οποτε λεω μηπως ο μεταλλικος αετος ηταν κολλημενος εκει.
Σου βαζω το κουτι του αλλου αιγυπτιακου, δεν δειχνει να λειπει απο εκει, δεν ξερω κιολας..
Το διπλωμα μολις το φωτογραφησω θα το ανεβασω μπας και βρουμε σε ποιο απο τα δυο ανηκει..


[Εικόνα: %24_57.JPG?set_id=8800005007]


RE: ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΑΡΑΒΙΚΟΥ ΠΑΡΑΣΗΜΟΥ. - nikos11 - 21/11/18 14:44:31

(21/11/18 05:48:11)haros Έγραψε:  Ευχαριστω Νικο, εισαι θησαυρος οπως παντα.
Η πλακα ειναι οτι εχω δυο απο αυτη την χωρα (αρα Αιγυπτος), αλλα μια μονο απονομη, που ειναι με αραβικη γραφη, αντε να βρω σε ποιο απο τα δυο ανηκει..!
Κανενας απο εδω να διαβαζει αιγυπτιακα βρε παιδια?? Big Grin
Big Grin صباح الخير


RE: ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΑΡΑΒΙΚΟΥ ΠΑΡΑΣΗΜΟΥ. - haros - 21/11/18 15:11:28

Καλα, κοροιδευε εσυ τον Χαρο με τα ταπεινα μεταλλιακια του, θα φερω εγω την Φατμε απο το Γενι-τζαμι να μου τα μεταφρασει ολα, θα σας δειξω εγω..!!!!!!! Big Grin Big Grin


RE: ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΑΡΑΒΙΚΟΥ ΠΑΡΑΣΗΜΟΥ. - NMS - 21/11/18 19:07:20

το δευτερο ειναι απο Συρια! ειναι το ταγμα της Πολιτικης Αξιας της Συριακης Αραβικης δημοκρατιας. ειχε 5 ταξεις και πρωτοεμφανιστηκε το 1953. λοιπον... πιθανον να εχεις τον μεγαλοσταυρο που λεμε.. το μεγαλο παρασημο δηλαδη! αυτο δινοταν σε πολιτες και πολιτικους κτλ... για τις υπηρεσιες τους στο κρατος αλλα και για το αραβικο ζητημα...

πανεμορφο!!!!  και καλοριζικο! δες εδω...

https://www.theorienttreasures.com/shop-now/orders-medals-decorations/1953-syria-arab-republic-order-of-civil-merit-grand-cross-medal-badge-nichan-nut

για το αλλο... ναι... πιθανον να ειναι ο αετος ξεκολλημενος απο το κουτι! καποια στιγμη αλλαξε το σημα με τον αετο στην Αιγυπτο.

τι εγινε... ο αετος πανω στο κουτι ειναι διαφορετικος απο οτι ο αετος πανω στο παρασημο! αυτο γιατι το κουτι ειναι απο παλιοτερη παραγκελια! ο αετος αυτος ηταν το συμβολο της αιγυπτου απο το 1972 εως το 1984. το 1985 αλλαξε ο αετος και πηρε την μορφη που εχει το ξεκολημενο! ετσι λοιπον... αν ενα μεταλλιο δωθηκε το 1985.. κουτι θα ειχε απο τα παλια... και επρεπε να το καλυψουν! ετσι κολλησαν τον νεο αετο πανω! πιθανον και το χαρτι απονομης... να εχει πανω αναγλυφο τον παλιο αετο! Wink


RE: ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΑΡΑΒΙΚΟΥ ΠΑΡΑΣΗΜΟΥ. - haros - 21/11/18 19:12:22

Σε ευχαριστω πολυ Νικο για την πολυτιμη βοηθεια σου !!