Συλλεκτικό Στέκι
Τα σκουπιδια του ενος, ο θησαυρος του αλλου... - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ειδικές Κατηγορίες (https://syllektiko-steki.gr/forum-91.html)
+--- Φόρουμ: Συζήτηση για Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-104.html)
+--- Νήμα: Τα σκουπιδια του ενος, ο θησαυρος του αλλου... (/thread-2947.html)

Σελίδες: 1 2


Τα σκουπιδια του ενος, ο θησαυρος του αλλου... - haros - 08/12/18 20:34:00

..ειχα τελειωσει την επιλογη των νομισματων που ηθελα να αγορασω, οταν ακολουθησε η συνηθισμενη ανταλλαγη φιλοφρονησεων με τον νομισματεμπορο..

  -Με σφαζεις, μου πινεις το αιμα με το καλαμακι αγιογδυτη, εκμεταλλευεσαι την συλλεκτοκαψουρα μου και με χτυπας κατω σαν το χταποδι, δεν ξαναγοραζω τιποτα !!!
  -Ποτε μην σωσεις, ολα τσαμπα τα θες, δεν τα βρισκω στα σκουπιδια τα νομισματα, προτιμω να τα λιωσω, δεν σου ξαναπουλαω τιποτα !!!

  Φυσικα μπαρουφες λεγαμε και οι δυο, και εγω θα ξαναγοραζα και εκεινος θα μου ξαναπουλαγε, αλλα εαν δεν βαλεις και λιγο αλατοπιπερο στο αλισβερισι, δεν εχει γουστο..

  Μετρησα λοιπον το κασερι, εκανε να μου δωσει ρεστα 7 ευρω.
  -Δεν εχω ψιλα, παρε αυτο !
 (Βγαζει και μου δινει ενα τρυπιο ασημενιο δολλαριο Morgan.)
 -Τι να το κανω ρε συ το τρυπιο το μοργκανακι?
 -Παρτο, κατω απο το ασημι του στο βαζω.
 - Και τι με νοιαζει, σαμπως θα παω στο καμινι ενα νομισμα για λιωσιμο, η θα βγω στο φορουμ και θα λεω "εδω το καλο τρυπιο, οποιος το θελει πεντε κρικοι ενα ταληρο" ??
 - Παρτο, μη με πρηζεις, δεν εχω ψιλα σου λεω !!
 - Καλα, φερτο, μου το φορτωσες κι αυτο !!

  ..Φτανω στο σπιτι, αρχιζω να τακτοποιω τα νεα μου αποκτηματα, μενει τελευταιο το τρυπιο το μοργκανακι..
  Του ριχνω μια ματια, ειχε χαραγμενα και καποια αρχικα F. J . ,ειχε και την τρυπα, προφανως ηταν το μενταγιον καποιου "F.J" Αμερικανου.
  1879-Ο, σε ακυκλοφορητο πιανει καλα λεφτα, σε XFακι και τρυπιο, πιανει το μεταλλο του.
  Ημουν ετοιμος να το ριξω στο κουτι με τις μαλακιουλες (απαραιτητο αξεσουαρ οποιου συλλεκτη σεβεται τον εαυτο του), οταν μου ηρθε η φλασια:
  -Βρε δεν το βαζω δημοπρασια, ολο και καποιος θα το πληρωσει στο μεταλλο του, ετσι για το γουστο, ειδικα εαν ταιριαζουν τα αρχικα του.

  Αμ' επος, αμ' εργον, το σηκωνω λοιπον με εκκινηση 5 Δολλαρια και οπου παει..
  Δεν εχουν περασει 5 λεπτα, οταν μου ερχεται ενα message, τελειως απελπισμενο:
  - Ντιμιτριος το θελω, το θελω, το θελω!!!

  Ξαφνιαζομαι λιγο, τσεκαρω ποιος το εστειλε, ηταν ενας γνωστος μου εμπειρος συλλεκτης, Εβραιος που μενει στο Λονδινο.

  -Τι να το κανεις βρε Αβρααμ, γκαβος εισαι, δεν βλεπεις οτι ειναι τρουπιο ???
  - Γιες, το ξερω, το θελω για δωρο για μενταγιον, αϊ γουωντ ιτ, Fuck !! θα σου δωσω 30 δολλαρια, βαλτο τωρα buy it now !!.

  Ο τυπος προφανως ειχε καποιο αισθημα με αρχικα "F.J." και αντι να της κανει δωρο κανα κοσμημα η κανα λουλουδικο αποφασισε , σαν γνησιος Ισραηλιτης, οτι θα της εκανε ρομαντικο δωρο ενα ασημενιο νομισμα σε μενταγιον!!!
  Τι να κανω και εγω λοιπον, να σταθω εμποδιο στην αγαπη?

  - Παρτο παναθεμα σε, 30 δολλαρια Ο.Κ. και καλο βολι !!!!
  - Θενκ γιου Ντιμιτριος, Αϊ αμ βερυ χαπι !!

  Το πηρε λοιπον ο Αβρααμ το τρουπιο να το προσφερει στην Σαρα του, τυχερη γυναικα μεσα στην ρομαντζαδα την εχει, τσεπωσα και εγω τα 30 ντολλαρες, και επιβεβαιωθηκε ακομα μια φορα το προαιωνιο συλλεκτικο ρητο "Τα σκουπιδια του ενος, ο θησαυρος του αλλου.."  Big Grin

Δημητρης.

[Εικόνα: s-l1600.jpg]


RE: Τα σκουπιδια του ενος, ο θησαυρος του αλλου... - belpedro - 08/12/18 20:47:31

Λίγο ακόμα να το αναπτύξεις  και θα γινόταν πρώτης τάξεως διήγημα Δημήτρη!
Όπως τα περιγράφεις, αν κάτσουν τα γεγονότα χρονικά, όλα βρίσκουν τον τόπο τους!

Τυχερός και συ αλλά πιό τυχερή η κυρία του φίλου σου!


RE: Τα σκουπιδια του ενος, ο θησαυρος του αλλου... - haros - 08/12/18 20:54:30

Βρε συ δεν ειναι διηγημα, ειναι 100% αληθινη ιστορια..!!! Smile Smile


RE: Τα σκουπιδια του ενος, ο θησαυρος του αλλου... - belpedro - 08/12/18 21:05:43

(08/12/18 20:54:30)haros Έγραψε:  Βρε συ δεν ειναι διηγημα, ειναι 100% αληθινη ιστορια..!!! Smile Smile

Δεν το αμφισβητώ καθόλου!!!!
Απλά έχεις ένα παραστατικό τρόπο γραφής που αναρωτιέμαι μήπως αυτό το συγγραφικό σου ταλέντο 
θα πρέπει να το αναπτύξεις σε άλλο επίπεδο.  Smile


Εξάλλου ποιος είπε ότι τα διηγήματα βασίζονται πάντοτε στο φανταστικό;
Να είσαι καλά Δημήτρη να σε διαβάζουμε!


RE: Τα σκουπιδια του ενος, ο θησαυρος του αλλου... - miou - 09/12/18 02:04:26

τσάμπα στο πήρε  Big Grin


RE: Τα σκουπιδια του ενος, ο θησαυρος του αλλου... - iapwnas - 09/12/18 17:04:34

Ειναι να σε θελει  Smile  πολυ αστειο Heart σαν περιστατικο και η διηγηση πολυ καλη  Wink


RE: Τα σκουπιδια του ενος, ο θησαυρος του αλλου... - coll - 09/12/18 19:42:01

Oxi Dimitrios !!! To kerato mou ti ekanes??..... Huh

Εγω θα σου εδινα 40 dollars!!! Tongue


RE: Τα σκουπιδια του ενος, ο θησαυρος του αλλου... - georok - 09/12/18 20:06:45

Εμένα μου έτυχε 2 τρύπια οθωμανικά ,τα μικρά τα κούρους 1 gram το καθένα , εύκολη χρονολογία (απ'ότι ξέρω) ,
να τα βάζω 0.99 και σε 5 λεπτά να εχω μήνυμα τα αγοράζω 30.
 Και μετά αναρωτιέσαι κιόλας. Βρε μπας και το έδωσα φτηνά;   Smile Smile


RE: Τα σκουπιδια του ενος, ο θησαυρος του αλλου... - haros - 09/12/18 20:17:28

..Ελα, δεν ακουω καλα τι λετε, κανει θορυβο το ρημαδι το τρυπανι, εχω πιασει και τρυπαω οτι μοργκαν εχω σε χρεπεξ, ειμαι επιχειρηματικο δαιμονιο εγω λεμε.. Cool Cool Cool Cool

Θα βγαλω και για Ελληνες, χαραγμενα "TOULA I LOVE YOU", κιετσ.  Big Grin


RE: Τα σκουπιδια του ενος, ο θησαυρος του αλλου... - μαρκος - 10/12/18 10:34:42

Παρουσιαση βιβλιου στις 16 Δεκεμβρη με τιτλο ΄΄Η τελευταια ευκαιρια΄΄ του συγγραφεα Χαρου απο τις εκδοσεις Αδης Big Grin Big Grin
Νασαι καλα Δημητρη για την γλαφυρη περιγραφη που μας χαριζεις.Μου εχει συμβει και εμενα να αγορασω ομως Ενετικο ετσι Big Grin τον ειχα τρελλανει στα μηνυματα χωρις να εχει αξια.
υ.γ Εσυ Δημητρη την μυτη βαζεις στο τρυπανι;;Ειναι μονο για Μοργκαν ή αλλαζουμε αναλογα το νομισμα;;; Tongue