Συλλεκτικό Στέκι
Σκεψεις σχετικα με το τιραζ και βαρος του φοινικα - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ειδικές Κατηγορίες (https://syllektiko-steki.gr/forum-91.html)
+--- Φόρουμ: Νομισματικά Αφιερώματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-111.html)
+--- Νήμα: Σκεψεις σχετικα με το τιραζ και βαρος του φοινικα (/thread-2948.html)



Σκεψεις σχετικα με το τιραζ και βαρος του φοινικα - iapwnas - 09/12/18 11:34:55

Καλημερα στην παρεα! Ανεβαζω αυτο το θεμα σχετικα με το τιραζ του πρωτου ελληνικου νομισματος το οποιο απο μελετητη σε μελετητη διαφερει! Τα τιραζ που αναφερονται γνωστα σε εμενα ειναι :

11.978 ανεφερεται απο τον Chase, Κατσουρο, Μπρεγιαννη, Δημακοπουλο, διαφορα ιντερνετικα σαητ κα. 
13.612 αναφερεται στην εκδοση του υπουργειου οικονομικων 1932, Πυλαρινος, 
16.000 Ο Dawkins (Βρετανος πρεσβης) σε επιστολη του προς την κυβερνηση του αναφερει τους φοινικες σε κυκλοφορια σε 16.000.

Διαβαζωντας ομως τη σπουδαια μελετη του Δημακοπουλου στα Πελοποννησιακα βρηκα μια πληροφορια που με εβαλε σε σκεψεις. Στη σελιδα 62 αναφερει οτι χρησιμοποιηθηκαν 35 οκαδες και 286 δραμια καθαρου αργυρου για την κοπη των φοινικων.

Η οκα διαιρειται σε 400 δραμια η αντιστοιχια σε κιλα ειναι 1 οκα = 1,2829 χιλιογραμμα. 1 δραμι = 3,20725 γραμμαρια. Μετατρεποντας τις οκαδες σε κιλα εχουμε 35 οκαδες = 44.9015 κιλα και 286 δραμια = 917,2732 γραμμαρια, συνολο σε γραμμαρια 45.820 περιπου γραμμαρια καθαρου αργυρου για την τυπωση των φοινικων.

Λαμβανωντας υποψιν οτι ο φοινικας ειχε συνδεθει με ισοτιμια 6 προς 1 στο ισπανικο ταληρο οπου ζυγιζε 27 περιπου γραμμαρια με περιεκτικοτητα 90% αργυρο ο φοινικας επρεπε να ζυγιζει 4.5 γραμμαρια. Ο Δημακοπουλος αναφερει οτι στη Συρο (εκτος ελληνικης επικρατειας) γινονταν δεκτος 6.2 φοινικες ανα ισπανικο ταληρο. Οταν αλαζε το νομισματικο συστημα επι Οθων (δραχμη) αναλυθηκε απο την αντιβασιλεια και περιειχε καθαρο αργυρο 3,747 γραμμαρια και συνολικο 4,163 γραμμαρια και γινονταν δεκτος για ανταλαγη προς 0,93 δραχμες.

Σημερα οι φοινικες που εχουν σωθει και εξεταστει απο διαφορους συλλεκτες δειχνουν μεγαλες αποκλισεις στο βαρος τους! Ο δικος μου ζυγιζει 4,45 γραμμαρια, ενω αλλος που εχω ζυγισει εδειξε 4.04! Φυσικα αποκλισεις υπαρχουν μεγαλυτερες απο 3,7 γραμμαρια εχω ακουσει χωρις να εχω την τυχη να δω τοσο ελαφρυ κοματι!

Αν δεχτουμε οτι η αναλυση του φοινικα απο την αντιβασιλεια ηταν σωστη δηλαδη συνολικο βαρος 4,163 προκυπτει τιραζ:

45.820 γραμμαρια καθαρου αργυρου : 0.900 (καθαροτητα) εχουμε μικτο βαρος 50.911 γραμμαρια πρωτης υλης για την τυπωση των νομισματων αυτων. Κανοντας την διαιρεση 50.911 : 4,163 εχουμε ενα τιραζ περιπου 12.229.


Ξερω οτι ειναι λιγο μπακαλιστικος τροπος υπολογισμου, αλλα ειναι μια σκεψη που εκανα και θα ηθελα να ακουσω αποψεις διαφορετικες η αλλες πηγες που δεν γνωριζω!  Smile


RE: Σκεψεις σχετικα με το τιραζ και βαρος του φοινικα - haros - 09/12/18 16:50:16

Για τους φοινικες ειχα διαβασει οτι ο Καποδιστριας εκανε γκαφα στην αντιστοιχιση τους με τις τοτε ξενες νομισματικες μοναδες, επειδη δεν ειχε υπολογισει τα εξοδα κατασκευης, μονο το κοστος του μεταλλου.

Η διαφορα στα βαρη τους ειναι λογικη, αν σκεφτεις με τι μηχανηματα κοπηκαν και υπο ποιες συνθηκες.

Παντως ο υπολογισμος τεμαχιων κοπεντων νομισματων με βαση το συνολικο ποσο του ασημιου που αναγραφεται στα αρχεια, κατι που το εχω δει και σε αλλες περιπτωσεις, δεν ξερω εαν δινει ακριβεια, σιγουρα καποια φυρα στο μεταλλο θα πρεπει να υπαρχει και στην κοπη των δισκων θα περισσευαν υπολειματα κλπ.

Οι Φοινικες αποτελουν το μοναδικο, κατα την γνωμη μου, νομισμα που ειναι απολυτως απαραιτητο να υπαρχει σε καθε ελληνικη νομισματικη συλλογη, ανεξαρτητως θεματολογιας, για λογους ιστορικους.
Αυτος ειναι αλλωστε ο λογος για την ψηλη τιμη τους, το οτι τους θελουν ολοι οι συλλεκτες,  και οχι μονο το μινταζ που δεν ειναι και τρομερα μικρο.