Συλλεκτικό Στέκι
Πόσο πιστεέτε, οτι εχει μειωθεί ο αριθμός των Συλλεκτών, που είτε εχουν σταματήσει ? - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ειδικές Κατηγορίες (https://syllektiko-steki.gr/forum-91.html)
+--- Φόρουμ: Συζήτηση για Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-104.html)
+--- Νήμα: Πόσο πιστεέτε, οτι εχει μειωθεί ο αριθμός των Συλλεκτών, που είτε εχουν σταματήσει ? (/thread-2968.html)

Σελίδες: 1 2 3 4 5


Πόσο πιστεέτε, οτι εχει μειωθεί ο αριθμός των Συλλεκτών, που είτε εχουν σταματήσει ? - STEL2 - 16/12/18 11:08:49

Πόσο πιστεέτε, οτι εχει μειωθεί ο αριθμός των Συλλεκτών, που είτε εχουν σταματήσει ν' αγοράζουν, ή εχουν εγκαταλείψει ?
Μία μόνο επιλογή, διάρκεια δημοσκόπησης 15 ημέρες


RE: Πόσο πιστεέτε, οτι εχει μειωθεί ο αριθμός των Συλλεκτών, που είτε εχουν σταματήσει ? - athas - 16/12/18 12:07:58

Στέλιο, θα έπρεπε να διευκρινίσεις αν πρόκειται για Ελλάδα ή σε παγκόσμιο επίπεδο. Θεωρώντας ότι αναφέρεσαι καθαρά στους Ελληνες συλλέκτες, πιστεύω ότι η μείωση είναι αρκετά μεγάλη, λόγω της αύξησης των αναμνηστικών τόσο σε ποσότητα όσο και σε κόστος και της μειωμένης επικίνδυνα, αγοραστικής δύναμης του Ελληνα συλλέκτη. Ηδη, έχω δώσει με την ψήφο μου και την δική μου άποψη.


RE: Πόσο πιστεέτε, οτι εχει μειωθεί ο αριθμός των Συλλεκτών, που είτε εχουν σταματήσει ? - D.Dimitris - 16/12/18 12:15:55

Δεν είναι ότι μειώθηκαν οι συλλέκτες οπότε και η αγορά συλλεκτικών,  απλώς τώρα με το Internet και με το  facebook, όλοι άρχισαν να πουλάνε ακόμα και μη συλλέκτες  οπότε δημιουργήθηκε ένας κορεσμός στην αγορά και  οι οποίοι περιμένουν να αγοράσουν  μόνο όταν πιστεύουν ότι κάτι είναι ευκαιρία .
Και βέβαια στις αγορές που κάνουν το 70% των αγοραστών  είναι με την λογική ότι θα το ξανά πουλήσουν και θα κερδίσουν  και αυτοί κάτι, χάος η αγορά.



RE: Πόσο πιστεέτε, οτι εχει μειωθεί ο αριθμός των Συλλεκτών, που είτε εχουν σταματήσει ? - georok - 16/12/18 14:29:40

Δεν υπάρχουν νέοι συλλέκτες, αυτο ειναι το πρόβλημα.
 Η χαρά του συλλέγεις ειναι το ψάξιμο , η κυριακάτικη βόλτα, οι μυρωδιές των παλιών πραγμάτων.
 Αυτό δεν μπορεί να το μάθει εύκολα ένας νέος που εχει μεγαλώσει με το ιντερνετ
και εχει συνηθίσει να βλέπει ακυκλοφόρητα τάληρα του  33.
 Μετά του δείχνεις ενα κυκλοφορημένο νόμισμα και σου λέει τι μου δειχνεις τώρα..


RE: Πόσο πιστεέτε, οτι εχει μειωθεί ο αριθμός των Συλλεκτών, που είτε εχουν σταματήσει ? - iapwnas - 16/12/18 15:16:40

Στελιο ψηφισα τη δευτερη επιλογη που αναφερεις οτι ειναι "ιδια οπως παλια". 

Πιστευω οτι παντα ετσι ειναι ο συλλεκτισμος αλλοι ασχολουνται παντα και δεν το βαριουνται ουτε το παρατουν και φυσικα παντα θα δωσουν το παρον σε μια δημοπρασια η ενα χτυπημα σε καποια ονλαιν αγορα και παντα θα προσθεσουν κοματια στη συλλογη τους!

Αλλοι μπαινουν φουριοζοι αγοραζουν οτι βρουν, απο οποιον βρουν σε οτι τιμες βρουν! Συνηθως τα παρατανε συντομα, αφου μετα απο λιγο καιρο και την τριβη και επικοινωνια με αλλους συλλεκτες αρχιζουν και βλεπουν τι δακανιες τους εχουν ριξει και απογοητευμενοι η πικραμενοι ξεπουλανε οσο-οσο και αφηνουν τη συλλογη...

Γενικα πιστευω οτι παντα υπαρχουν συλλεκτες και θα συνεχισουν να υπαρχουν! Τωρα αν ερχονται περιοδοι που ισως υπαρχει περισσοτερη ζητηση με αποτελεσμα την ανοδο των τιμων η αλλες περιοδοι που δεν υπαρχει ζητηση (για διαφορους λογους) με αποτελεσμα να μην ζητωνται κοματια πιθανον συμβαινει ειναι μεσα στο παιχνιδι! 

Αυτες ειναι οι αποψεις μου, σαν συλλεκτης καθως δεν εχω καταστημα, ουτε εμπορος ειμαι για να εχω στατιστικα της αγορας!Αυτο που εισπρατω απο φιλους συλλεκτες που επικοινωνω!


RE: Πόσο πιστεέτε, οτι εχει μειωθεί ο αριθμός των Συλλεκτών, που είτε εχουν σταματήσει ? - haros - 16/12/18 16:25:41

Ψηφισα το 10% μειωση, σκεπτομενος απλως τον συνολικο αριθμο των ασχολουμενων με τα νομισματα.
 Παντα καποιοι παλιοτεροι σταματουν και καποιοι νεοι ξεκινουν.

 Αν υπαρχει προβλημα δεν ειναι τοσο στον συνολικο αριθμο, οσο στην ποιοτητα.
 Οι νεοι, το "νεο αιμα" εχουν στις ταξεις τους και αρκετα ατομα που δεν εχουν καμια σχεση με το αθλημα, καμια αγαπη για το νομισμα, καμια διαθεση για μαθηση, αλλα μπηκαν στον χωρο απο σποντα (συνηθως με το συστημα των "φιλων" και των "προσκλησεων" του επαρατου facebook) βλεποντας το αλισβερισι και ελπιζοντας να βγαλουν ενα ακοπο μεροκαματο.
 Αυτο δεν ειναι κακο, δικαιωμα του καθενος ειναι να κανει οτι νομιζει.
 Το κακο ειναι οτι δεν υπαρχει καμια γνωση, καμια διαθεση για επιμορφωση, παρα μονο για το "ποσο πιανει?" (αλλα καμια περιεργεια για την ιστορια του..).

 Κανω βολτα καμια φορα στο facebook, (αλλα και σε καποια νομισματικα φορα) και με πιανει κλαυσιγελος διαβαζοντας καποιες αγγελιες.
 Περιγραφες που καποτε διαβαζαμε στις "μικρες αγγελιες" και γελαγαμε, τωρα περνουν ασχολιαστες σε , υποτιθεται, εξειδικευμενες συλλεκτικες ομαδες η χωρους.
 Ο.κ. δεν θελω να ειμαι σαν τους γερους στον εξωστη του θεατρου στο μαπετ σοου, που ολο γκρινιαζαν για τα παντα, αλλα καπως ετσι αισθανομαι τον τελευταιο καιρο.

 Απο την αλλη, βλεπω τα τελευταια χρονια αυξηση στον αριθμο των εμπορων νομισματων με μαγαζια στην Αθηνα, οποτε ισως βλεπουν κατι που δεν βλεπω εγω.


RE: Πόσο πιστεέτε, οτι εχει μειωθεί ο αριθμός των Συλλεκτών, που είτε εχουν σταματήσει ? - μαρκος - 16/12/18 16:42:11

Προσωπικα δεν εχω αποψη μια και ειμαι στην ουσια νεος συλλεκτης για παραδειγμα δεν ξερω πως λειτουργουσε ο χωρος το 2010,θα συμφωνησω με τους δυο Δημητρηδες ως προς τα λεγομενα τους ,το φεισμπουκ δημιουργησε μια στρατια ''μπροστινων πωλητων''κυριως νεοεισερχομενων στον χωρο χωρις καμμια αγαπη για το συλλεγειν απλα και μονο του ακοπου κερδους και του προσκαιρου ενθουσιασμου.Εμενα προσωπικα με προβληματιζει αυτο που αναφερει ο Χαρος (περνουν ασχολιαστες σε , υποτιθεται, εξειδικευμενες συλλεκτικες ομαδες η χωρους.)................................. το λιγο διαστημα που ειμαι ενεργος διακρινω μια αυξηση.Αν ομως εννοουμε με τον ορο αμιγως συλλεκτης με ολη την σημασια της λεξεως τοτε δυστυχως υπαρχει απογοητευση και μειωση .


RE: Πόσο πιστεέτε, οτι εχει μειωθεί ο αριθμός των Συλλεκτών, που είτε εχουν σταματήσει ? - nikos11 - 16/12/18 17:42:31

(16/12/18 16:42:11)μαρκος Έγραψε:  ... Εμενα προσωπικα με προβληματιζει αυτο που αναφερει ο Χαρος (περνουν ασχολιαστες σε , υποτιθεται, εξειδικευμενες συλλεκτικες ομαδες η χωρους.) ...
Τι σε προβληματίζει Μάρκο; Συμφωνείς ότι υπάρχουν και κακώς μένουν ασχολίαστες ή καλώς μένουν ασχολίαστες ή θεωρείς ότι δεν υπάρχουν; Για εμένα υπάρχουν και κακώς μένουν ασχολίαστες, αλλά από την άλλη δεν μπορείς να στήνεις καυγά και με τον καθένα. Στο κάτω-κάτω κα ιοι αγοραστές ας ανοίξουν λίγο μάτια και αυτιά, ας διαβάσουν και ας ρωτήσουν.


RE: Πόσο πιστεέτε, οτι εχει μειωθεί ο αριθμός των Συλλεκτών, που είτε εχουν σταματήσει ? - μαρκος - 16/12/18 18:03:50

Αυτο με προβληματιζει Νικο που μενουν ασχολιαστα,αυτη η ομερτα με ανησυχει .Πολυ σωστα αυτο με τους καυγαδες απλα βαζω ΧΧΧΧΧ με κουραζει αυτο.Τωρα με τους αγοραστες θα στο κανω ποιο λιανα ,μπαινεις ενας νεος στο συλλεκτικο στεκι και πουλας εσυ μια δραχμη του 1453 βφ και πεταγεται ο Χαρος και λεει Πω πω ρε Νικο ευκαιρια αν δεν τοχα θα το επαιρνα Πεταγεται και ο Θανασης με τον Ιαπωνα και λενε Μπραβο Νικο πω ρε φιλε που τα εχεις κρυμμενα ,καλη πωληση ωραιο νομισμα και σε ΣΩΣΤΗ ΤΙΜΗ κτλ κτλ κτλ μην κουραζω πες μου ειλικρινα επειδη το συναισθημα του συλλεκτη οταν δουμε κατι οτι ντε και καλα ειναι το τελέυταιο νομισμα του κοσμου ΕΝΑΣ δεν θα τσιμπησει ;;φταιει ο αγοραστης;;;Κοπελια στηναμε διχτυ στην βρυση για να πιασουμε κανενα γαρδελι εεεε βαλε οπου βρυση νομισμα και οπου διχτυ πωλητη ,το πουλι(αγοραστη) που διψα περιμενουμε .


RE: Πόσο πιστεέτε, οτι εχει μειωθεί ο αριθμός των Συλλεκτών, που είτε εχουν σταματήσει ? - coll - 16/12/18 19:16:00

Aυτο που εχω παρατηρησει εγω ειναι μια αδικαιολογητη (ή και δικαιολογημενη δυστυχως )αυξηση τιμων των συλλεκτικων εν μεσω κρισης.
Ευελπιστω λοιπον να μην ξεφουσκωσει αποτομα.
Η απορια σου Στελιο ειναι νομιζω απορια ολων των συλλεκτων, που μονο υποθεσεις μπορουν να κανουν
Αυτοι παντως που γνωριζουν με σιγουρια την απαντηση δεν ειναι οι συλλεκτες αλλα οι εμποροι