Συλλεκτικό Στέκι
China 10Y panda 2014 - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Επενδυτικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-26.html)
+--- Φόρουμ: Ασημένια (https://syllektiko-steki.gr/forum-28.html)
+--- Νήμα: China 10Y panda 2014 (/thread-2980.html)

Σελίδες: 1 2


China 10Y panda 2014 - rubirosa - 19/12/18 00:24:22

Και ένα panda του 2014.
Σχόλια ελεύθερα.


RE: China 10Y panda 2014 - nikos11 - 22/12/18 23:14:38

Όλο σκέφτομαι να ξεκινήσω τη συλλογή τους, αλλά με τρομάζουν οι πρώτες ημερομηνίες Cool . Τα hairlines είναι στην κάψουλα ή στο νόμισμα Θανάση;


RE: China 10Y panda 2014 - rubirosa - 23/12/18 02:19:54

Στην κάψουλα είναι Νίκο.


RE: China 10Y panda 2014 - D.Dimitris - 23/12/18 10:41:57

Να ξεκινήσουμε με τις εύκολες ημερομηνίες από το 2010 και μετά γιατί και εμένα μου αρέσουν.


RE: China 10Y panda 2014 - rubirosa - 23/12/18 21:09:02

(23/12/18 10:41:57)D.Dimitris Έγραψε:  Να ξεκινήσουμε με τις εύκολες ημερομηνίες από το 2010 και μετά γιατί και εμένα μου αρέσουν.
Ούτε εγώ θα πάω προς τα πίσω, αλλά δεν είναι και άσχημα  να παίρνω ένα το χρόνο.
Είναι δημοφιλή παγκόσμια και στην Κίνα,βέβαια είναι μεγάλες οι κοπές, αλλά εκτός από τους συλλέκτες ,'εστω και ένα κομμάτι, από μία απ'όλες τις χρονιές, από το 1983 εώς σήμερα, να έχει κρατήσει ο κάθε Κινέζος  η διασπορά είναι τεράστια.


RE: China 10Y panda 2014 - coll - 23/12/18 22:07:31

Καλοριζικο Θαναση καλη η σκεψη σου.
Μια και μιλαμε γι αυτα και καθως θυμαμαι που παλαιοτερα ειχε γινει αναφορα για πολλα πλαστα, μηπως θυμαστε πως ξεχωριζουν;
Κατι πισω παιζει εκει στα σκαλια αλλα δεν θυμαμαι τι ακριβως....


RE: China 10Y panda 2014 - haros - 24/12/18 00:49:11

Υπαρχουν πολλα αρθρα στο ιντερνετ για τα πλαστα παντα, αλλα το κακο ειναι οτι δεν μιλαμε για 2-3 κοπιες που εχουν σταθερα χαρακτηριστικα.
Επειδη αλλαζει το σχεδιο καθε χρονο, καθε χρονο βγαινουν και καινουργιες..


 Ειναι το εθνικο νομισμα της χωρας της μαιμουδιας, οι κοπιες πεφτουν βροχη απο τοτε που πρωτοεκδοθηκε μεχρι σημερα.

 Κατα την προσωπικη μου γνωμη, δεν ειναι ενα νομισμα που αξιζει να χαλας φαια ουσια με τα πλαστα του.
 Αν σου αρεσει και θες να το συλλεξεις, εχεις δυο ασφαλεις επιλογες.

 Αγοραζεις απο πολυ μεγαλους πωλητες, που συνηθως τα παιρνουν κατευθειαν απο το νομισματοκοπειο (η αλλους χονδρεμπορους.)
 Μπορει να σου κοστισει ελαχιστα δολλαρια παραπανω απο να το αγοραζες απο μια δημοπρασια ενος Φουφουτου, αλλα εχεις καποια ασφαλεια.

 Η αγοραζεις πιστοποιημενα ms69, υπαρχουν απειρα σε καλες τιμες.

 Στην δευτερη περιπτωση εχεις εξασφαλισει και την ευκολη μεταπωληση, εαν και εφοσον τα βαρεθεις και θελεις να τα δωσεις.


RE: China 10Y panda 2014 - coll - 24/12/18 00:55:38

(24/12/18 00:49:11)haros Έγραψε:  Υπαρχουν πολλα αρθρα στο ιντερνετ για τα πλαστα παντα, αλλα το κακο ειναι οτι δεν μιλαμε για 2-3 κοπιες που εχουν σταθερα χαρακτηριστικα.
Επειδη αλλαζει το σχεδιο καθε χρονο, καθε χρονο βγαινουν και καινουργιες..


 Ειναι το εθνικο νομισμα της χωρας της μαιμουδιας, οι κοπιες πεφτουν βροχη απο τοτε που πρωτοεκδοθηκε μεχρι σημερα.

 Κατα την προσωπικη μου γνωμη, δεν ειναι ενα νομισμα που αξιζει να χαλας φαια ουσια με τα πλαστα του.
 Αν σου αρεσει και θες να το συλλεξεις, εχεις δυο ασφαλεις επιλογες.

 Αγοραζεις απο πολυ μεγαλους πωλητες, που συνηθως τα παιρνουν κατευθειαν απο το νομισματοκοπειο (η αλλους χονδρεμπορους.)
 Μπορει να σου κοστισει ελαχιστα δολλαρια παραπανω απο να το αγοραζες απο μια δημοπρασια ενος Φουφουτου, αλλα εχεις καποια ασφαλεια.

 Η αγοραζεις πιστοποιημενα ms69, υπαρχουν απειρα σε καλες τιμες.

 Στην δευτερη περιπτωση εχεις εξασφαλισει και την ευκολη μεταπωληση, εαν και εφοσον τα βαρεθεις και θελεις να τα δωσεις.

Kαι γιατι οχι 70!!(γρουσουζικης ημερομηνιας) Smile


https://www.ebay.com/itm/264093865968?ul_noapp=true


RE: China 10Y panda 2014 - haros - 24/12/18 01:03:50

Ειναι θεμα επιλογης και αποψης.
Προσωπικα δεν ειμαι πολυ της προσθετης υπεραξιας που δινει το 70 σε bullion κομματια.
Θεωρω οτι προκειται καθαρα για "ταμπελακι", που δεν ειμαι διατεθειμενος να πληρωσω.
Φυσικα ο καθενας συλλεγει οπως νομιζει.

Τελειως πρακτικα μιλωντας, αν βαλω διπλα 10 ms69 bullion ασημενια και 10 ms70, ποσοι συλλεκτες νομιζεις οτι θα τα ξεχωρισουν σωστα? (για να μην πω graders και παει αλλου η κουβεντα).

Φυσικα ειναι απολυτα δοκιμο να πληρωνεται το ms70, το θεμα ειναι πως το βλεπει ο καθενας προσωπικα.


RE: China 10Y panda 2014 - coll - 24/12/18 01:15:10

Σαφως και εχεις δικιο,εδω χανουμε το 61 απ το 63, και οχι μονο εμεις αλλα και οι εταιρειες ακομα.
Φυσικα ο βαθμος εχεις και την αναλογη αξια μεταπωλησης ως ανεφερες
Η παραθεση αλλωστε στα λεγομενα σου δεν εγινε επι της ουσιας(και ζητω συγνωμη γι αυτο) αλλα χαρη μιας συζητησης που ειχα πιο πριν με το φιλο Θαναση Smile