Συλλεκτικό Στέκι
10 λεπτά 1869 χωρίς νομισματόσημα - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ελληνικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-8.html)
+--- Φόρουμ: Γεώργιος Α' (1863-1913) (https://syllektiko-steki.gr/forum-12.html)
+--- Νήμα: 10 λεπτά 1869 χωρίς νομισματόσημα (/thread-2985.html)

Σελίδες: 1 2 3 4


RE: 10 λεπτά 1869 χωρίς νομισματόσημα - nikos - 22/12/18 21:06:10

Ιδια τεχνοτροπια ειναι Στελιο.Δες τα πεδια.Το ιδιο πραγμα το εχω δει και σε Καποδιστρια.Ξερω και ποιος το εφτιαξε αλλα δεν εχει σημασια.
Τωρα αν θελετε να ειναι και δοκιμιο ....εγω προτιμω τα Κινεζικα


RE: 10 λεπτά 1869 χωρίς νομισματόσημα - nikos - 22/12/18 21:09:53

Αλλα ακομα και γνησιο να βγει μετα απο καλη αναλυση εχει τετοιο χαλι που δεν υπαρχει περιπτωση να βρεθει οχι νομοσματοσημα αλλα και το κεφαλι του Γεωργιου


RE: 10 λεπτά 1869 χωρίς νομισματόσημα - sotiris - 22/12/18 22:23:48

(22/12/18 09:28:20)orfeas Έγραψε:  Το 1971 ο Βασ. Πετούσης στον κατάλογό του, περιέλαβε και όλες τις αξίες (1-2-5-10 λεπτά) χωρίς νομ/μα και χωρίς ESSAI.
Σε συζητήσεις που είχαμε τότε, μου είχε πει ότι επειδή υπήρχε πλήρης η σειρά με ΕSSAI του 1869 και 1877, και δεδομένης της ύπαρξης του 5λέπτου και των φημών για το 10λεπτο, σκέφτηκε ότι θα υπήρχε πλήρης και η σειρά χωρίς ΕSSAI και την έβαλε στον κατάλογό του.
Πολυ ενδιαφερουσα πληροφορια. Αυτο σημαινει οτι ο κ. Πετουσης νομιζε (τοτε) οτι ειχε κοπει ολοκληρο το σετ επιτηδες (δηλαδη ολα τα νομισματα χωρις το νομισματοσημο και χωρις το ESSAI) και οχι απο λαθος που εγινε μονο στο 5λεπτο (οπως νομιζω οτι εχουμε καταληξει μεχρι τωρα απο την παρουσια μονο του 5 λεπτου με αυτα τα χαρακτηριστικα). Και λεω μεχρι τωρα γιατι οπως πολυ σωστα λεει ο Ορφεας οταν εμφανιζονται καινουργια δεδομενα μπορουν να ανατρεψουν την κρατουσα αποψη.
Καλες γιορτες σε ολους, καλα Χριστουγεννα και ευτυχισμενο το Νεο Ετος, με υγεια, χαρα, ευτυχια και πολλες νομισματικες συγκινησεις!
Σωτηρης


RE: 10 λεπτά 1869 χωρίς νομισματόσημα - orfeas - 23/12/18 12:32:23

(22/12/18 20:28:00)sroussos Έγραψε:  Πρώτα  πρώτα να ευχαριστήσω όλους όσους συμμετέχουν στη συζήτηση , και κατά δεύτερο να τονίσω και πάλι πως όταν είδα το νόμισμα ,το πρώτο που σκέφτηκα πως  είναι πλαστό εποχής  και γιαυτό το πήρα. Τώρα όμως που βλέπω τα δύο πλαστά εποχής αφήνω και ένα 5 % για να μην είναι πλαστό εποχής και ίσως να είναι και αυτό δοκίμιο γιατί και τα δύο εύκολα τα ξεχωρίζεις  . Προσέχοντας τα γράμματα τις αποστάσεις μεταξύ τους και από το κεφάλι και το στεφάνι το βρίσκω αρκετά σωστό   Για να έχουν αφαιρέσει τόσο καλά  χωρίς να φαίνεται γρατζουνιά το βρίσκω πολύ δύσκολο. Θα είχαν αφαιρέσει και από την άλλη πλευρά το διπλό ΒΒ το ίδιο καλά με τα νομισματόσημα  αυτό φαίνεται πως υπάρχει .   Ορφέα  ελπίζω να κατάλαβες  πως έγινε  το σχόλιο για σένα . Οι γνώσεις  - απόψεις σου για τα Ελληνικά νομίσματα  είναι θέσφατο για μένα. 
Εν τέλη ας είναι μούφα αλλά εγώ την βρίσκω με την κουβέντα που κάνουμε.

Aγαπητέ Στέργιε,
 
Τίποτα δεν είναι θέσφατο. Κατάλαβα το σχόλιό σου, που ήταν σωστό και καλοπροαίρετο. Γιαυτό έβαλα στην απάντησή μου και τις φατσούλες.
 
Οι πίνακες που είχα αναρτήσει (Οκτ-Νοε 2015), έγιναν πολύ πρόχειρα, με μεγάλη πίεση χρόνου και όπως έγραφα τότε, με την προοπτική να γίνει συζήτηση και με άνεση, να διατυπωθούν καλύτερα. Δυστυχώς δεν υπήρξε προθυμία, συζήτηση δεν έγινε και έτσι παρέμειναν ως είχαν.
 
Για την αποφυγή παρανοήσεων, ας κάνουμε τώρα μια πληρέστερη περιγραφή
 
6 α . 1869,  1λεπτό, χαλκός, χωρίς ν/σ εμπρός , χωρίς ΒΒ και με ΕSSAI πίσω
7 α . 1869,  2 λεπτά, χαλκός, χωρίς ν/σ
εμπρός , χωρίς ΒΒ και με ΕSSAI πίσω
8 α . 1869,  5 λεπτά, χαλκός, χωρίς ν/σ
εμπρός , χωρίς ΒΒ και με ΕSSAI πίσω
8 β . 1869,  5 λεπτά, χαλκός, χωρίς ν/σ
εμπρός, με ΒΒ και χωρίς ΕSSAI πίσω
9 α . 1869, 10 λεπτά, χαλκός, χωρίς ν/σ
εμπρός , χωρίς ΒΒ και με ΕSSAI πίσω
9 γ . 1869, 10 λεπτά, χαλκός, Uniface κανονικού εμπροσθότυπου. Στον οπισθότυπο κωδικοί νομ/πειου.
 
Η άποψή μου : Είναι δοκίμια. ( Το με α/α 8β το θεωρώ δοκίμιο μόνο σε υψηλή κατάσταση. Εχω δεί σε χαμηλότερες καταστάσεις   φτιαγμένα. Θα μπορούσε να χαρακτηρισθεί και σαν ποικιλία )



6 β . 1869,  1 λεπτό, χαλκός, χωρίς ν/σ εμπρός, με ΒΒ και χωρίς ΕSSAI πίσω.
7 β . 1869,  2 λεπτά, χαλκός, χωρίς ν/σ
εμπρός, με ΒΒ και χωρίς ΕSSAI πίσω
9 β . 1869,  10 λεπτά, χαλκός, χωρίς ν/σ
εμπρός, με ΒΒ και χωρίς ΕSSAI πίσω

Η άποψή μου : Δεν υπάρχουν (*)
 
 
Στέργιε, το δικό σου 10λεπτο φαίνεται να είναι το 9β (σωστό ή φτιαγμένο ??).
Αρκεί να σιγουρευτεί αν και δεν βοηθά η κατάστασή του.
 
Φιλικά
ορφεας
 


RE: 10 λεπτά 1869 χωρίς νομισματόσημα - GKCollect - 23/12/18 15:38:22

Είμαι σίγουρος ότι είναι θέμα χρόνου, να αποκαλυφθούν κι άλλα ''περίεργα'' νομίσματα της περιόδου του Γεωργίου Α (π.χ. Δοκίμια σε άλλα μέταλλα). Κι αυτό γιατί είναι γνωστός ο τρόπος λειτουργίας των νομισματοκοπείων της Γαλλίας, με πλήθος ''περίεργων'' κοπών.

(Παρένθεση)... Χωρίς να θέλω να αλλάξω συζήτηση, θέλω να προτείνω να σκεφτόμαστε ακόμη πιο σφαιρικά. Ειδικά για περιπτώσεις νομισμάτων που έχουν ''περίεργα'' χαρακτηριστικά, πρέπει να είμαστε ανοιχτοί να δεχθούμε και ''περίεργες εξηγήσεις''. Για παράδειγμα, στο συγκεκριμένο, θα μπορούσαμε να συζητάμε για έλλειψη του ESSAI και όχι για έλλειψη διακριτικών... (Κλείνει η παρένθεση)


Ας περιμένουμε την άποψη των εκτιμητών, που σίγουρα θα είναι βαρύνουσα, διότι έχουν τον τρόπο να εξακριβώσουν αν υπήρξε κάποια ''δολιοφθορά'' στο νόμισμα.


RE: 10 λεπτά 1869 χωρίς νομισματόσημα - sroussos - 23/12/18 20:07:16

Στην NGC που θα το στείλω θα ζητήσω να το συντηρήσουν πρώτα και   σίγουρα θα έχουν άποψη στο αν είναι πλαστό ή ξιμένο . Η κατάσταση του είναι τέτοια που δεν  αφήνει  πολλά περιθώρια αισιοδοξίας για το αν θα το βάλουν στο κουτί επιπλέον δε  Ο Krause δεν το περιλαμβάνει. Το Pn 27 Πρέπει να είναι αυτό 
 By Orfeas Arkomanis
9 α . 1869, 10 λεπτά, χαλκός, χωρίς ν/σ εμπρός χωρίς ΒΒ και με ΕSSAI πίσω.
 
Θα ήθελα να τους γράψω πως δεν έχει καμία σημασία που δεν το αναφέρει  ο Krause  Το αναφέρει ο  ORFEAS ARKOMANIS Όμως Αμερικάνοι είναι και δεν νομίζω πως μπορούν να καταλάβουν τι τους λέω. Θα τους ζητήσω αν γίνεται να μου απαντήσουν στα δύο πρώτα ερωτήματα που εμένα με αρκούν  και ας μη  μπει στο κουτί . 


RE: 10 λεπτά 1869 χωρίς νομισματόσημα - coll - 23/12/18 20:28:25

(23/12/18 20:07:16)sroussos Έγραψε:  Στην NGC που θα το στείλω θα ζητήσω να το συντηρήσουν πρώτα και   σίγουρα θα έχουν άποψη στο αν είναι πλαστό ή ξιμένο . Η κατάσταση του είναι τέτοια που δεν  αφήνει  πολλά περιθώρια αισιοδοξίας για το αν θα το βάλουν στο κουτί επιπλέον δε  Ο Krause δεν το περιλαμβάνει. Το Pn 27 Πρέπει να είναι αυτό 
 By Orfeas Arkomanis
9 α . 1869, 10 λεπτά, χαλκός, χωρίς ν/σ εμπρός χωρίς ΒΒ και με ΕSSAI πίσω.
 
Θα ήθελα να τους γράψω πως δεν έχει καμία σημασία που δεν το αναφέρει  ο Krause  Το αναφέρει ο  ORFEAS ARKOMANIS Όμως Αμερικάνοι είναι και δεν νομίζω πως μπορούν να καταλάβουν τι τους λέω. Θα τους ζητήσω αν γίνεται να μου απαντήσουν στα δύο πρώτα ερωτήματα που εμένα με αρκούν  και ας μη  μπει στο κουτί . 


Δηλαδη για να καταλαβω τελικα.
Ειναι χωρις νομισματοσημο ,και επιπλεον ειχε  ESSAI  που εχει φυγει λογω φθορας;
Γιατι αν λες αυτο θελει πολυ φαντασια το θεμα Smile


RE: 10 λεπτά 1869 χωρίς νομισματόσημα - sroussos - 23/12/18 20:59:33

Φυσικά όχι.  Εσύ αυτό κατάλαβες .  Αυτό που λεω μιας που δεν κατάλαβες είναι πως η NGC  Γράφει αυτά που έχει ο κατάλογος του Krause  και ο  Krause  περιλαμβάνει το το PN 27 που είναι 
9 α . 1869, 10 λεπτά, χαλκός, χωρίς ν/σ εμπρός χωρίς ΒΒ και με ΕSSAI πίσω. 
Ενώ αυτό εδώ που συζητάμε λέμε πως ίσως είναι το
9 β . 1869,  10 λεπτά, χαλκός, χωρίς ν/σ εμπρόςμε ΒΒ και χωρίς ΕSSAI πίσω .
Ελπίζω να σε βοήθησα. 


RE: 10 λεπτά 1869 χωρίς νομισματόσημα - haros - 23/12/18 21:08:14

Η κατασταση ενος νομισματος δεν εχει καμια σχεση με το αν θα μπει σε κουτι η οχι.
 Νομισματα πιστοποιουνται και σε χαμηλοτερες καταστασεις απο αυτο.
 Δεν νομιζω οτι θα σου απαντησουν γραπτως σε καποια ερωτηματα που θα τους θεσεις, δεν ειναι αυτη η δουλεια τους.

 Η θα στο πιστοποιησουν (φυσικα εχει σημασια το τι ακριβως θα γραψουν στο ταμπελακι), η θα στο γυρισουν σε φλιπακι με καποια αιτιολογηση γιατι δεν το πιστοποιουν.
 Θυμισου να ζητησεις αναγνωριση ποικιλιας, ( οτι ειναι χωρις mintmarks) ασχετα εαν την γραφει η οχι ο Krause.
Δεν εισαι υποχρεωμενος να τους υποδειξεις ποια ποικιλια ειναι.

Καλη επιτυχια, περιμενουμε νεα.


RE: 10 λεπτά 1869 χωρίς νομισματόσημα - coll - 23/12/18 21:49:05

(23/12/18 20:59:33)sroussos Έγραψε:  Φυσικά όχι.  Εσύ αυτό κατάλαβες .  Αυτό που λεω μιας που δεν κατάλαβες είναι πως η NGC  Γράφει αυτά που έχει ο κατάλογος του Krause  και ο  Krause  περιλαμβάνει το το PN 27 που είναι 
9 α . 1869, 10 λεπτά, χαλκός, χωρίς ν/σ εμπρός χωρίς ΒΒ και με ΕSSAI πίσω. 
Ενώ αυτό εδώ που συζητάμε λέμε πως ίσως είναι το
9 β . 1869,  10 λεπτά, χαλκός, χωρίς ν/σ εμπρόςμε ΒΒ και χωρίς ΕSSAI πίσω .
Ελπίζω να σε βοήθησα. 

Μα ναι  μπεδευτηκα διοτι πιο πανω κανεις παραθεση τα λεγομενα του κ. Ορφεα που κανει αναφορα για δεκαλεπτο χωρις ν|σ αλλα ESSAI.και που εχει ειδη αναφερει την μη υπαρξη προς το παρον (πλην του δικου σου) αλλης περιπτωσης.
Σε καθε περιπτωση ευχομαι καλη επιτυχια οπως και εκεινος