Συλλεκτικό Στέκι
10 λεπτά 1869 χωρίς νομισματόσημα - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ελληνικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-8.html)
+--- Φόρουμ: Γεώργιος Α' (1863-1913) (https://syllektiko-steki.gr/forum-12.html)
+--- Νήμα: 10 λεπτά 1869 χωρίς νομισματόσημα (/thread-2985.html)

Σελίδες: 1 2 3 4


RE: 10 λεπτά 1869 χωρίς νομισματόσημα - orfeas - 23/12/18 22:18:58

(23/12/18 15:38:22)GKCollect Έγραψε:  Είμαι σίγουρος ότι είναι θέμα χρόνου, να αποκαλυφθούν κι άλλα ''περίεργα'' νομίσματα της περιόδου του Γεωργίου Α (π.χ. Δοκίμια σε άλλα μέταλλα). Κι αυτό γιατί είναι γνωστός ο τρόπος λειτουργίας των νομισματοκοπείων της Γαλλίας, με πλήθος ''περίεργων'' κοπών.

(Παρένθεση)... Χωρίς να θέλω να αλλάξω συζήτηση, θέλω να προτείνω να σκεφτόμαστε ακόμη πιο σφαιρικά. Ειδικά για περιπτώσεις νομισμάτων που έχουν ''περίεργα'' χαρακτηριστικά, πρέπει να είμαστε ανοιχτοί να δεχθούμε και ''περίεργες εξηγήσεις''. Για παράδειγμα, στο συγκεκριμένο, θα μπορούσαμε να συζητάμε για έλλειψη του ESSAI και όχι για έλλειψη διακριτικών... (Κλείνει η παρένθεση)


Ας περιμένουμε την άποψη των εκτιμητών, που σίγουρα θα είναι βαρύνουσα, διότι έχουν τον τρόπο να εξακριβώσουν αν υπήρξε κάποια ''δολιοφθορά'' στο νόμισμα.

Όπως πολλές φορές έχω γράψει,

 
Εκανα κάποιες αναρτήσεις με τα δοκίμια και «περίεργα» νομίσματα που έχω δει και γνωρίζω, καθώς και αυτών που φημολογούνται αλλά δεν έχει βεβαιωθεί η ύπαρξή τους μέχρι σήμερα.
 
Ζήτησα να γραφούν από οποιονδήποτε, χωρίς κανένα περιορισμό, απόψεις, σχόλια, προσθήκες νέων, επεξηγήσεις, αντιρρήσεις κλπ και να γίνει συζήτηση επ’ αυτών.
 
Ισως έτσι θα μπορούσαμε για πολλά από αυτά, να μάθουμε όλοι και να δούμε τις πιθανότερες εκδοχές.
 
 
Δεν βλέπω πόσο πιο σφαιρικά να σκεφτούμε και πόσο πιο ανοιχτοί να είμαστε.
 
Ορφεας
Υ.Γ. Την συζήτηση για την έλλειψη του ESSAI και όχι για έλλειψη διακριτικών, όποιος θέλει μπορεί να την ξεκινήσει άμεσα




RE: 10 λεπτά 1869 χωρίς νομισματόσημα - orfeas - 23/12/18 22:30:06

(23/12/18 20:07:16)sroussos Έγραψε:  Θα ήθελα να τους γράψω πως δεν έχει καμία σημασία που δεν το αναφέρει  ο Krause  Το αναφέρει ο  ORFEAS ARKOMANIS


Μην το κάνεις αυτό Στέργιε.
Δύο φορές που ζήτησαν την γνώμη μου, έτυχε οι απαντήσεις μου (με πολλά στοιχεία) να είναι εντελώς αντίθετες από αυτές που θα ήθελαν.

Μην τριτώσει το "κακό"  Smile Smile  

ορφεας


RE: 10 λεπτά 1869 χωρίς νομισματόσημα - sroussos - 24/12/18 07:03:41

Ορφέα την τρίτη φορά θα καταλάβουν επιτέλους πως πρέπει να σε ακούν. Smile Smile Smile Smile.  
Ξανακοίταξα τον Krause   και βρήκα πως το δεκάλεπτο με ESSAI  πρέπει να είναι   το Ε 7.  Το Pn 27 δεκάλεπτο δεν γνωρίζω πιό μπορεί να είναι. Αν ήταν χωρίς Mint Marks θα το έγραφε όπως το αναφέρει στο πεντάλεπτο του 1869.


RE: 10 λεπτά 1869 χωρίς νομισματόσημα - GKCollect - 24/12/18 22:30:34

Χρόνια πολλά σε όλους !!!

Ορφέα, το σχόλιό μου περί σφαιρικής σκέψης είχε να κάνει μόνο με το συγκεκριμένο νόμισμα και όχι με όλα όσα, σωστά αναφέρεις. Αλίμονο αν εννοούσα ότι δεν έχεις σφαιρική θεώρηση εσύ, που πιθανότατα έχεις την πιο σφαιρική απ' όλους μας.

Γενικώς αναφέρω ότι μπορούμε να σκεφτούμε κάπως διαφορετικά για τα ''περίεργα'' νομίσματα. Για το συγκεκριμένο κάλλιστα θα μπορούσαμε να έχουμε έλλειψη του ESSAI και όχι των διακριτικών. Να είναι δηλαδή το επόμενο στάδιο μετά από το ESSAI και πριν την τοποθέτηση των διακριτικών.

Φυσικά όλα αυτά θα ισχύουν όταν αποφανθούν οι αξιολογητές, για το αν υπάρχει δολιοφθορά ή όχι.