Συλλεκτικό Στέκι
Οικος Δημοπρασιών εξωτερικού - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ειδικές Κατηγορίες (https://syllektiko-steki.gr/forum-91.html)
+--- Φόρουμ: Δημοπρασίες & πωλήσεις νομισμάτων coin dealers ανά τον κόσμο (https://syllektiko-steki.gr/forum-98.html)
+--- Νήμα: Οικος Δημοπρασιών εξωτερικού (/thread-3069.html)

Σελίδες: 1 2 3 4 5


Οικος Δημοπρασιών εξωτερικού - STEL2 - 16/01/19 09:56:02

Παραμονή Χριστουγγένων 24/12/2018, κερδίζω κάποια λόττα, απο κάποιον οίκο δημοπρασιών
Πληρώνω και παιρνουν τα χρήματα 28/12/2018, σύμφωνα με την τράπεζα μου
Εχει πάει 3/1/2019, και δεν εχω κάποια ενημέρωση, οπότε αποφασίζω να τους στείλω e-mail
Μου απαντάνε, οτι ναι, λάβαμε την πληρωμή σας, και την ερχόμενη βδομάδα (ήταν Παρασκευή), θα σας ενημερώσουμε για την αποστολή
Αμ, δε..., εχει φτάσει Πέμπτη μεσημέρι, 10/1/2019, και τους ξαναστέλνω e-mail
Μου απαντάνε, αφού μου ζητάνε πρώτα 1000 συγγνώμες (τι να το κάνω?), οτι η ομάδα τους δουλεύει ακατάπαυστα να εξυπηρετήσει, και επιπλέον κάποια απο τα λόττα που κέρδισα, είναι στο γραφείο τους στην Ρωσία, και τα περιμένουν, οπότε θα μ' ενημερώσουν

Σήμερα ειναι Τετάρτη 16/1/2019, και δεν μου εχουν στείλει τίποτα

Τα πλήρωσα πέρυσι, αλλά θα τα παραλάβω τουλάχιστον φέτος ? Confused


RE: Οικος Δημοπρασιών εξωτερικού - Nonos - 16/01/19 10:47:31

Καλορίζικα εύχομαι να είναι και να τα παραλάβεις σύντομα.

Δεν ξέρω από ποιόν οίκο αγόρασες αλλά μετά από διάφορα που έχω ακούσει να συμβαίνουν, έχω επιλέξει να προσπαθώ να αγοράζω από οίκους του εξωτερικού μέσω PayPal για να έχω το κεφαλάκι μου, όσο το δυνατόν, πιο ήσυχο....


RE: Οικος Δημοπρασιών εξωτερικού - STEL2 - 16/01/19 14:37:01

Ναι, ε? Μπορεί να συυμβούν και τέτοια ?
Κοίτα, απο τον wag, που αγοράζω τακτικά, την μια μέρα πληρώνω, και την επομένη στέλνουνε πάντα
Τώρα εχω αγοράσει απο τον Katz, στην Τσεχία, πρώτη φορά
Το paypal, το χρεώνουν ενα +4%, και ειναι ασύμφορο


RE: Οικος Δημοπρασιών εξωτερικού - Nonos - 16/01/19 14:51:14

Προτιμώ το +4% και την σχετική ηρεμία μου παρά να κυνηγάω τον οίκο αν δεν μου στείλει κάτι ή αν χαθεί κάποια αποστολή.
Γιατί μην νομίζεις πως θα σε καλύψει (αυτό αφορά κάποιους οίκους δημοπρασιών) ή θα σε καλύψει σε κάποιο εύλογο διάστημα (αυτό αφορά όλους τους οίκους δημοπρασιών του εξωτερικού).

Κάποιος φίλος που αγόρασε νομίσματα από τον Katz, αν θυμάμαι καλά, βρέθηκε στην δυσάρεστη θέση να μιλάει τλεφωνικά μαζί τους γιατί αυτά βρέθηκαν στην Αγγλία. ψιλοταλαιπωρήθηκε αλλά δεν θυμάμαι να μου είπε τι έγινε τελικά Cool


RE: Οικος Δημοπρασιών εξωτερικού - STEL2 - 16/01/19 14:56:51

(16/01/19 14:51:14)Nonos Έγραψε:  Προτιμώ το +4% και την σχετική ηρεμία μου παρά να κυνηγάω τον οίκο αν δεν μου στείλει κάτι ή αν χαθεί κάποια αποστολή.
Γιατί μην νομίζεις πως θα σε καλύψει (αυτό αφορά κάποιους οίκους δημοπρασιών) ή θα σε καλύψει σε κάποιο εύλογο διάστημα (αυτό αφορά όλους τους οίκους δημοπρασιών του εξωτερικού).

Κάποιος φίλος που αγόρασε νομίσματα από τον Katz, αν θυμάμαι καλά, βρέθηκε στην δυσάρεστη θέση να μιλάει τλεφωνικά μαζί τους γιατί αυτά βρέθηκαν στην Αγγλία. ψιλοταλαιπωρήθηκε αλλά δεν θυμάμαι να μου είπε τι έγινε τελικά Cool

Eδώ πάντως μιλάμε, οτι δεν τα εχουν ταχυδρομήσει ακόμα. 19 μέρες μετά που πληρώθηκαν


RE: Οικος Δημοπρασιών εξωτερικού - Nonos - 16/01/19 15:06:07

(16/01/19 14:56:51)STEL2 Έγραψε:  
(16/01/19 14:51:14)Nonos Έγραψε:  Προτιμώ το +4% και την σχετική ηρεμία μου παρά να κυνηγάω τον οίκο αν δεν μου στείλει κάτι ή αν χαθεί κάποια αποστολή.
Γιατί μην νομίζεις πως θα σε καλύψει (αυτό αφορά κάποιους οίκους δημοπρασιών) ή θα σε καλύψει σε κάποιο εύλογο διάστημα (αυτό αφορά όλους τους οίκους δημοπρασιών του εξωτερικού).

Κάποιος φίλος που αγόρασε νομίσματα από τον Katz, αν θυμάμαι καλά, βρέθηκε στην δυσάρεστη θέση να μιλάει τλεφωνικά μαζί τους γιατί αυτά βρέθηκαν στην Αγγλία. ψιλοταλαιπωρήθηκε αλλά δεν θυμάμαι να μου είπε τι έγινε τελικά Cool

Eδώ πάντως μιλάμε, οτι δεν τα εχουν ταχυδρομήσει ακόμα. 19 μέρες μετά που πληρώθηκαν
Αν είχες πληρώσει με PayPal θα μπορούσες να είχες ανοίξει ήδη  υπόθεση  Angel Angel Big Grin Tongue


RE: Οικος Δημοπρασιών εξωτερικού - μαρκος - 16/01/19 15:06:15

Εγω ειχα αγορασει πριν 2 χρονια και ηταν δυσαρεστη η εμπειρια μου,παρομοια με εσενα Στελιο αλλα παραλαβα καπου στον μηνα αν θυμαμαι καλα,απο τοτε δεν ξανασχοληθηκα μαζι τους και στο ιμπει που ειχαν σελιδα ειχαν γεμισει κοκκινες για παρομοιους λογους,ευχομαι να παραλαβεις φε  τος Wink


RE: Οικος Δημοπρασιών εξωτερικού - STEL2 - 16/01/19 18:49:22

Αφού τους ξαναενόχλησα σήμερα, η απάντησή τους, ηταν αυτή

"Dear Mr S.....s, 

Those coins which are coming from our Russian office are going to come this Friday.

So we will send your won lots altogether in the beginning of next week.

Thank you.

Best regards,

Katz Auction Team "

Είδωμεν !


RE: Οικος Δημοπρασιών εξωτερικού - haros - 16/01/19 19:06:07

Νομιζω οτι τελικα θα τα παρεις Στελιο, αλλα οπως λεει και το γνωμικο, "αν αργει ο πραματευτης, να χεσω την πραμάτεια.." Big Grin Big Grin
Εχω ακουσει και εγω παραπονα για αυτους, τιποτα δραματικο, αλλα καθυστερησεις, μπερδεματα κλπ.


RE: Οικος Δημοπρασιών εξωτερικού - STEL2 - 22/01/19 18:08:13

Kαι σήμερα τους ξαναενόχλησα, και δεν απάντησαν καν...
Τι να κάνω ?