Συλλεκτικό Στέκι
PayPal - Δεν ξανάγινε! - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ειδικές Κατηγορίες (https://syllektiko-steki.gr/forum-91.html)
+--- Φόρουμ: Συζήτηση για Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-104.html)
+--- Νήμα: PayPal - Δεν ξανάγινε! (/thread-3109.html)

Σελίδες: 1 2


PayPal - Δεν ξανάγινε! - Nonos - 29/01/19 11:57:01

Πριν από περίπου 8 μέρες κέρδισα μία δημοπρασία του eBay. Ο πωλητής του νομίσματος είχε επιλέξει τον τρόπο αποστολής για Ελλάδα μέσω GSP. Πλήρωσα αμέσως και περίμενα νέα του. Ύστερα από δύο μέρες βλέπω στο σύστημα του eBay ότι το έστειλε και είχε βάλει και αριθμό παρακολούθησης που ξεκινά με UPAAA κοίταξα μήπως είχε βάλει και κάποιον άλλον αριθμό παρακολούθησης για την εσωτερική μετακίνηση αλλά δεν βρήκα κάτι... 
Μετά από τρεις μέρες  καμία εξέλιξη της αποστολής. Του στέλνω μήνυμα να μου γράψει τον -εσωτερικής αποστολής- αριθμό παρακολούθησης, έλαβα απάντηση με δικαιολογίες του τύπου δεν ξέρω που τον έχει βάλει η γυναίκα μου..... Sad Sad
Ανοίγω χθες το βράδυ υπόθεση INR στο PayPal. Tην κλιμακώνω κατευθείαν. Kαι σήμερα το πρωί κλείνει το PayPal υπέρ μου την αξίωση και τα κεφάλαια άμεσα διαθέσιμα στον λογαριασμό μου!
Τόσο γρήγορα! Ποτέ δεν μου έχει συμβεί τόσο άμεσα να λυθεί θέμα μου και αυτό ήταν πολύ ευχάριστη έκπληξη!


RE: PayPal - Δεν ξανάγινε! - georok - 29/01/19 12:23:58

Μιχάλη σίγουρα είναι διαθέσιμα; Μπορεις να αγοράσεις κάτι άλλο δηλαδή;
 Η απλά φαίνονται σαν λογιστικο υπόλοιπο;

 Παντως 8 μέρες απο εξωτερικο και να ανοιξεις case, πολύ αυστηρό δεν ειναι;


RE: PayPal - Δεν ξανάγινε! - Nonos - 29/01/19 12:50:01

Γιώργο είναι διαθέσιμα στο balance για να αγοράσω οτιδήποτε. 
Έχω ανοίξει υπόθεση ακόμα και πιο νωρίς από τις οχτώ μέρες (βέβαια περίμενα μετά την 7η μέρα για να κλιμακώσω) όταν με απογοήτευση διαπίστωσα πως είχα αρκετές ενδείξεις ότι ο πωλητής είχε προσπαθήσει να με εξαπατήσει... 
Για την συγκεκριμένη περίπτωση δεν το νομίζω Γιώργο, καθώς αξιολόγησα πως δεν θα κέρδιζα κάτι περιμένοντας όταν έλαβα απάντηση από το Customer Service Representative Pitney Bowes Global Shipping Support ότι δεν έχουν παραλάβει κάτι από τον πωλητή στις εγκαταστάσεις τους στην Αγγλία....


RE: PayPal - Δεν ξανάγινε! - coll - 29/01/19 14:02:31

Kαλα εκανες.
Παντως σε καποια δικη μου περιπτωση ΔΕΝ με αφηνει να ανοιξω <case> εφ οσον δεν εχει παρελθει η ημερομηνια του
<estimate delivery>


RE: PayPal - Δεν ξανάγινε! - coll - 29/01/19 14:11:38

Nα μολις εχω και κατι προσφατο απο Αμερικανο
Eνα σκετο οκταψηφιο αριθμο!!
Παιζει αυτο ρε παιδια; Huh


RE: PayPal - Δεν ξανάγινε! - Nonos - 29/01/19 14:13:41

Στο eBay εννοείς Σωτήρη...
Και εγώ σε αυτήν την περίπτωση αν περίμενα να ανοίξω υπόθεση στο eBay θα έπρεπε να περιμένω ως τις 9 Φεβρουαρίου...

Στο PayPal μπορείς να ανοίξεις υπόθεση αμέσως αλλά μπορείς να κλιμακώσεις μόνο μετά από 7 μέρες για περιπτώσεις μη παραλαβής αντικειμένου.


RE: PayPal - Δεν ξανάγινε! - STEL2 - 29/01/19 14:13:53

Επίτηδες μάλλον το κάνουν (το estimate delivery). Σήμερα παρέλαβα απο Γερμανία, που είχε estimate delivery, στις 14/2


RE: PayPal - Δεν ξανάγινε! - Nonos - 29/01/19 14:19:00

(29/01/19 14:11:38)coll Έγραψε:  Nα μολις εχω και κατι προσφατο απο Αμερικανο
Eνα σκετο οκταψηφιο αριθμο!!
Παιζει αυτο ρε παιδια; Huh
Mε ποιά εταιρεία στέλνει?


RE: PayPal - Δεν ξανάγινε! - Nonos - 29/01/19 14:22:31

(29/01/19 14:13:53)STEL2 Έγραψε:  Επίτηδες μάλλον το κάνουν (το estimate delivery). Σήμερα παρέλαβα απο Γερμανία, που είχε estimate delivery, στις 14/2

Άλλαξε, αν δεν κάνω λάθος, το τελευταίο διάστημα τις εκτιμήσεις παράδοσης το eBay. Εκεί που το βλέπαμε υπεραισιόδοξο, ξαφνικά το βλέπουμε να γίνεται άκρως απαισιόδοξο στις εκτιμήσεις  Big Grin Tongue


RE: PayPal - Δεν ξανάγινε! - coll - 29/01/19 15:23:59

(29/01/19 14:11:38)coll Έγραψε:  Nα μολις εχω και κατι προσφατο απο Αμερικανο
Eνα σκετο οκταψηφιο αριθμο!!
Παιζει αυτο ρε παιδια; Huh

(29/01/19 14:13:41)Nonos Έγραψε:  Στο eBay εννοείς Σωτήρη...
Και εγώ σε αυτήν την περίπτωση αν περίμενα να ανοίξω υπόθεση στο eBay θα έπρεπε να περιμένω ως τις 9 Φεβρουαρίου...

Στο PayPal μπορείς να ανοίξεις υπόθεση αμέσως αλλά μπορείς να κλιμακώσεις μόνο μετά από 7 μέρες για περιπτώσεις μη παραλαβής αντικειμένου.

(29/01/19 14:13:53)STEL2 Έγραψε:  Επίτηδες μάλλον το κάνουν (το estimate delivery). Σήμερα παρέλαβα απο Γερμανία, που είχε estimate delivery, στις 14/2


Nαι στο ebay ειναι η αγορα. Φαινεται εκει δεν γινεται σε αντιθεση με το paypal απο οτι λες τουλαχιστον!
Παντως ειναι εκνευριστικο . Εχω παρει κατι μικροπραγματα για τον μικρο και το <estimate delivery > ειναι διμηνο Huh 
Ευτυχως (απο οσο γνωριζω) ακομα και τοτε δεν χανεις την ευκαιρια να εχεις <refund >.
Kακως το ebay εχει αφησει την δυνατοτητα μετα το refund να μην μπαινει < κοκκινη> τουλαχιστον για <αργη εξυπηρετηση>.
Περιμενεις τοσο καιρο ψαχνεις και ξαναψαχνεις αδικως στις αναγνωρισεις αντικειμενων , και κοντρα μαιλ, και στο τελος ξαναβρισκεσαι στο τιποτα που ξενικησες.
Και που ξερω δηλαδη αν καποιος κακος εμπορος δεν δινει ψευτικο tracking απλα γιατι δεν του αρεσει η τιμη που πηρες και απλα μετα κανει refund?
Aσε την απαιτηση (αν κανεις  π.χ παραγγελια 10 κερματα να πρεπει να βαλεις feedbαck 10 φορες Huh 
Εγω μια θα βαζω αφου δεν πηρα 10 φακελους.