Συλλεκτικό Στέκι
10 λεπτά 1831 - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Ελληνικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-8.html)
+--- Φόρουμ: Καποδίστριας (1828-1831) (https://syllektiko-steki.gr/forum-10.html)
+--- Νήμα: 10 λεπτά 1831 (/thread-3125.html)



10 λεπτά 1831 - manpoul - 04/02/19 19:47:35

Καλησπέρα σας,
έχω το νόμισμα αυτό που επισυνάπτω σε φωτογραφίες.
θα ήθελα να σας ρωτήσω δυο πράγματα:
1) αν ξέρει κάποιος να μας πει για την ποικιλία του νομίσματος και ποιά είναι περίπου η αξία του.
2) έχει εμφανίσει κάποια πρασινίλα (οξείδωση), που δυστυχώς βλέπω σιγά σιγά και σε άλλα νομίσματά μου. Γνωρίζει κανείς αν θα μπορούσα να κάνω κάτι εγώ για αυτό ή ποιος είναι ο ενδεδειγμένος τρόπος; Προφανώς δεν θέλω να ρισκάρω να καταστρέψω ένα παλιό νόμισμα, κι ας μην είναι η κατάστασή του η καλύτερη.
Σας ευχαριστώ!


RE: 10 λεπτά 1831 - haros - 04/02/19 20:54:54

Για ποικιλια θα σου πουν οι φιλοι που ασχολουνται με Κυβερνητη.
Η πρασινιλα ειναι οξειδωση.
Βαλε ολα τα χαλκινα νομισματα σου σε καψουλιτσες και σε εναν χωρο (συρταρι, ντουλαπι κλπ) στον οποιο θα εχεις μεσα λιγη ξηρη σιλικονη (πουλανε πανφτηνα φακελλακια η μπιλιτσες στο ιντερνετ) για να τραβαει την υγρασια, η οποια ειναι και ο μεγαλος εχθρος.
https://www.ebay.com/itm/LX-Silica-Gel-Desiccant-Humidity-Moisture-Absorb-Box-Reusable-Packing-Supply/153181634852?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2057872.m2749.l2649
Για την υπαρχουσα οξειδωση καποιοι την αντιμετωπιζουν με διαφορα χημικα, αλλα αφηνει ιχνη και δεν το συνιστω.


RE: 10 λεπτά 1831 - coll - 04/02/19 20:56:39

401 η πλεον κοινη . Σε αυτη την κατασταση θα ελεγα 40 ευρω περιπου.
Δεν εισαι μονος .Πολλοι εχουν δει τα νομισματα τους να εχουν αλλη οψη μετα απο καποιο καιρο ειτε λογω κακης αποθηκευσης ,αλλα κατα βαση σε νομισματα που προυπαρχει προβλημα οξειδωσης.


RE: 10 λεπτά 1831 - iapwnas - 05/02/19 18:00:15

Το καλυτερο ειναι τα νομισματα να μπαινουν σε καψουλες για μενα αλλα δυστηχως ειναι λιγο ακριβες! Δεν βλεπω ιδιεταιρη ζημια απο πρασινηλα παντως στο νομισμα και αν εχεις καποιο φιλο που αχολειται μπορει να στην αφαιρεσει καθως δε νομιζω να αξιζει να σταλει για συντηρηση σε εταιρια!


RE: 10 λεπτά 1831 - sroussos - 05/02/19 20:50:13

Βάλτε το σε λάδι για δυο τρεις μέρες και μετά με μαλακό πανί καθάρισμα και μετά βάλτο σε καψούλα ή χαρτονάκι νομισμάτων. Τα υπόλοιπα τα έχουν προτείνει πιο πάνω.


RE: 10 λεπτά 1831 - nikos - 07/02/19 21:26:27

(05/02/19 20:50:13)sroussos Έγραψε:  Βάλτε το σε λάδι για δυο τρεις μέρες και μετά με μαλακό πανί καθάρισμα και μετά βάλτο σε καψούλα ή χαρτονάκι νομισμάτων. Τα υπόλοιπα τα έχουν προτείνει πιο πάνω.

Ποτε !Μακρια απο λαδια και πανια καθαρισματος.
Το νομισμα εχει φθορα με αποτελεσμα να εχει αδυναμη εως ανυπαρκτη πατινα στα ψηλα σημεια.Ως εκ τουτου το λαδι με την οξυτητα που εχει θα αποχρωματισει τελειως αυτα τα σημεια και το πανι μεχρι που θα τα γυαλυσει-ασπρισει-αφυδατωσει.Στα δε πεδια θα κανει "νερα" μιας και το δαχτυλο θα πιασει μονο τα χοντρα σημεια και οχι τις λεπτομερειες.
Υπαρχουν νομισματα με σκληρες πατινες που μπορεις να επεμβεις αλλα με αλλα μεσα.Επισης καθε ποικιλια εχει τις δικες της ιδιαιτεροτητες ως προς το μεταλλο (κατα ενα μεγαλο ποσοστο)
Γνωμη μου μην το πειραζεις καθολου.Ασε τον χρονο να επιδρασει στο νομισμα οπως αυτος ξερει.Το νομισμα ειναι καθαρο και δεν προκειτε να σκουριασει ποτε αν το κανεις οπως σου εγραψε ο Δημητρης (haros)


RE: 10 λεπτά 1831 - coll - 07/02/19 22:04:27

Eγω βλεπω ενα φτηνο νομισμα πανω στο οποιο ο φιλος μπορει να λυσει τις αποριες  του ,αλλα και να πειραματιστει ενδεχομεενως αφου δεν χανει πολλα. Ηδη αν καταλαβα καλα απο τα λεγομενα του ,εμφανισε πρασινιλα περισσοτερο απο οτι ειχε.
 Εκεινος γνωριζει τις συνθηκες αποθηκευσης που ειχε, αν ηταν προβληματικες ή οχι
Το νομισμα ουτως ή αλλως στα ψηλα σημεια   εχει απο ελαχιστη ως καθολου  πατινα να χαθει. Το να βελτιθωσεις, και να προστατευσεις  ενα κομματι με ζημια που προεκυψε ή προυπηρχε  ειναι μια προκληση,και δεν ειναι δυνατον για καθε προβληματικο νομισμα να χρειαζεσαι και ειδικο χωρο αποθηκευσης με σιλικα ,που ακομα κι ΑΝ βοηθησει να μην επιδεινωθει η κατασταση , σε καμια περιπτωση δεν θα την βελτιωσει.
Η αποψη μου ειναι ατι ακομα και με μηδαμικη υγρασια τα νομισματα αυτα μεσα στον χρονο θα γινονται ολο και χειροτερα αλλα  ποτε καλυτερα.
Το λαδι λοιπον για μενα (φυσικα οχι ελαιολαδο) ειναι μια ερασιτεχνικη  λυση αν και φυσικα υπαρχουν και καλυτερο τροποι.
Φυσικα ο ιδιοκτητης αποφασιζει


RE: 10 λεπτά 1831 - sroussos - 08/02/19 15:47:36

Νίκο το λάδι καμία ζημιά δεν πρόκειται να προκαλέσει σ αυτό το νόμισμα. Φυσικά να το βάλει σε λάδι όχι βαρβολίνη με χαμηλή οξύτητα  0,3-0,5. Το λάδι κάνει θαύματα στα χάλκινα νομίσματα.


RE: 10 λεπτά 1831 - exmim - 08/02/19 19:13:56

Αν το βάλεις σε λάδι, μόνο μπειμπι οιλ, και το πανί, πατητά, οχι τρίψιμο.


RE: 10 λεπτά 1831 - nikos - 08/02/19 21:00:53

Απο την μερα που ξεκινησα να συλλεγω νομισματα ασχολουμε αποκλειστικα με χαλκινα και περισσοτερο με Καποδιστριακα νομισματα.Εχουν περασει εκατονταδες κομματια απο τα χερια μου και γνωριζω πολυ καλα τι λεω.
Λυπαμαι αλλα δεν αλλαζω γνωμη για κατι που ειμαι σιγουρος αφου εχω δει και τα αποτελεσματα του.Φυσικα μπορω να αποδειξω οτι γραφω.
Το λαδι εγω το βαζω στην σαλατα και κανει οντως θαυματα αλλα σε νομισματα τοσων ετων με απιστευτες ιδιαιτεροτητες ακομα αναμεσα και σε καθε ποικιλια ξεχωριστα τα φερομαι οπως τους αρμοζει, τα σεβομαι οτι αξια και να εχουν και τα βλεπω με δεος.
Ο καθενας μπορει να κρινει πιστευω 
Καλη συνεχεια!