Συλλεκτικό Στέκι
Εbay - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΕ ΑΠΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑΠΩΛΗΣΙΕΣ ΝΟΜΙΣΜΑΤΩΝ. - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Διάφορα Συλλεκτικά (https://syllektiko-steki.gr/forum-58.html)
+--- Φόρουμ: Διάφορα (https://syllektiko-steki.gr/forum-78.html)
+--- Νήμα: Εbay - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΕ ΑΠΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑΠΩΛΗΣΙΕΣ ΝΟΜΙΣΜΑΤΩΝ. (/thread-314.html)

Σελίδες: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39


Εbay - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΕ ΑΠΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑΠΩΛΗΣΙΕΣ ΝΟΜΙΣΜΑΤΩΝ. - haros - 12/12/16 23:42:21

Εδω και καποια χρονια, το ebay εχει μπει για τα καλα στην συλλεκτικη ζωη μας.
Καποτε ηταν ενα καλα φυλαγμενο "μυστικο" για λιγους, αλλα πλεον ολοι, λιγο πολυ, αγοραζουν η πουλανε καποιο νομισμα τους στο ebay.
Προσωπικα, ειμαι της νοοτροπιας της διαδοσης της γνωσης και της αλληλοβοηθειας μεταξυ των συλλεκτων.
Πρεπει, στα χρονια που ειμαι στα νομισματικα φορα, να εχω ποσταρει πανω απο 300 απαντησεις σε αποριες φιλων για το ebay, και να εχω απαντησει σε αλλα τοσα π.μ.
Σηκωνω λοιπον αυτο το θεμα, για να λυνονται αποριες φιλων, οχι μονο απο εμενα, αλλα και απο οποιον απο εσας θελει να βοηθα τους συναδελφους συλλεκτες , σχετικα με τις αγοραπωλησιες νομισματων στο ebay.
Βαρατε αφοβα.... Big Grin Big Grin


RE: Εbay - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΕ ΑΠΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑΠΩΛΗΣΙΕΣ ΝΟΜΙΣΜΑΤΩΝ. - acaliptos - 13/12/16 09:17:57

Ισχύει ότι οι κρατήσεις είναι 17,5% για άμεση πώληση?


RE: Εbay - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΕ ΑΠΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑΠΩΛΗΣΙΕΣ ΝΟΜΙΣΜΑΤΩΝ. - haros - 13/12/16 09:57:47

Ναι, ισχυει.(και για αμεση πωληση και για δημοπρασια).
Ειναι οι αμοιβες ebay + ΦΠΑ επ αυτων + αμοιβες paypal.
Επιπλεον, εαν πουλησεις σε δολλαρια (στο ebay.com) και θες να τα μετατρεψεις σε ευρω για να τα σηκωσεις, εχει και εκει καποια επιβαρυνση.
Πολλες φορες ομως, με τα δολλαρια απλως αγοραζεις αλλα νομισματα απο το ebay, η τα μεταφερεις σε λογαριασμο paypal αλλου φιλου που θελει να αγορασει απο το ebay και στα βαζει εδω στην τραπεζα σε Ευρω.


RE: Εbay - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΕ ΑΠΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑΠΩΛΗΣΙΕΣ ΝΟΜΙΣΜΑΤΩΝ. - μαρκος - 13/12/16 10:14:49

Δημητρη αυτο το ποσοστο ισχυει για πωλητες που εχουν περασει καποιο αριθμο πωλησεων και στους νεους ειναι λιγο παραπανω η κανω λαθος;Εμενα νομιζω οτι ειναι καπου στο 20% σαν νεος που ειμαι και με οριο 20 πωλησεων-δημοπρασιων το μηνα.
υ.γ Καλημερα απο τον βροχερο Αι Νικολα σημερα Heart


RE: Εbay - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΕ ΑΠΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑΠΩΛΗΣΙΕΣ ΝΟΜΙΣΜΑΤΩΝ. - haros - 13/12/16 10:27:57

Καλημερα.
Το ποσοστο των συνολικων παρακρατησεων ειναι ιδιο για ολους.
Εξαιρουνται οσοι εχουν ebay store, που εχουν μεν λιγοτερες παρακρατησεις, αλλα πληρωνουν μηνιαια συνδρομη για να διατηρουν το store τους.
Επισης, εχουν καποια μικρη εκπτωση στις παρακρατησεις οσοι ειναι top rated sellers, ΑΛΛΑ στις πωλησεις στην Αμερικη, πραγμα που για εναν ξενο πωλητη ειναι δυσκολο, συνηθως οσοι μη Αμερικανοι ειναι top rated sellers, ειναι στις global πωλησεις, οποτε δεν εχουν εκπτωση, απλως το σηματακι στις δημοπρασιες τους.

Ισως μπερδευεσαι με την μετατροπη απο δολλαρια σε ευρω για να τα τραβηξεις, γιαυτο σου βγαινει 20% συνολο.

Υ.Γ. Το οριο που σου βαζει στο ποσες πωλησεις-δημοπρασιες μπορεις να σηκωσεις, βγαινει ευκολα με τον καιρο, αμα "στουμπωσει" ο λογαριασμος σου, σου δινουν απο μονοι τους νεο περιθωριο, αυτους τους συμφερει να πουλας οσο γινεται περισσοτερα πραγματα.


RE: Εbay - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΕ ΑΠΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑΠΩΛΗΣΙΕΣ ΝΟΜΙΣΜΑΤΩΝ. - ellinas - 13/12/16 11:29:13

Aσχετο αλλά δεν μπορώ να μη το πω
Είσαι ο μοναδικός ΧΑΡΟΣ που θέλω να διαβάζω και να ακούω Smile Smile Smile


RE: Εbay - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΕ ΑΠΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑΠΩΛΗΣΙΕΣ ΝΟΜΙΣΜΑΤΩΝ. - haros - 13/12/16 12:28:13

(13/12/16 11:29:13)ellinas Έγραψε:  Aσχετο αλλά δεν μπορώ να μη το πω
Είσαι ο μοναδικός ΧΑΡΟΣ που θέλω να διαβάζω και να ακούω Smile Smile Smile

Μαλλον εισαι ο μονος Ελληνα.
Εγω, προσωπικα, ΔΕΝ ΜΕ ΑΝΤΕΧΩ.. Big Grin Big Grin Big Grin Big Grin Big Grin Wink


RE: Εbay - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΕ ΑΠΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑΠΩΛΗΣΙΕΣ ΝΟΜΙΣΜΑΤΩΝ. - coll - 13/12/16 15:48:45

Καλησπερα.
Μηπως το παρον , και ισως το προηγουμενο δικο μου στα ΔΙΑΦΟΡΑ σχερικα με το tracking θα επρεπε να συγχωνευτουν και να πανε στην ενοτητα ΔΗΜΟΠΡΑΣΙΕΣ ΑΝΑ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ;

Αλλα και του Γιαννη το θεμα εδω σχετικα με την κοντραμαρκα ισως ηταν χρσιμοτερο στην ενοτητα των νομισματων απο οτι στα διαφορα

Συγνωμη για την παρατηρηση απλα ειπα μια αποψη

Ευχαριστω


RE: Εbay - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΕ ΑΠΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑΠΩΛΗΣΙΕΣ ΝΟΜΙΣΜΑΤΩΝ. - cat - 13/12/16 15:51:36

Γεια σου Δημητρη κ απο καρδιας σ ευχαριστω για το θεμα που ανοιξες γιατι κ εγω ειμαι παντελως ασχετος με αγοραπωλησιες απ το ebay.
Ερωτηση τι με εξασφαλιζει εαν δωσω τα ωραια μου λεφτακια κ παραλαβω αδειο δεμα?


RE: Εbay - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΕ ΑΠΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑΠΩΛΗΣΙΕΣ ΝΟΜΙΣΜΑΤΩΝ. - haros - 13/12/16 16:13:34

(13/12/16 15:51:36)cat Έγραψε:  Γεια σου Δημητρη κ απο καρδιας σ ευχαριστω για το θεμα που ανοιξες γιατι κ εγω ειμαι παντελως ασχετος με αγοραπωλησιες απ το ebay.
Ερωτηση τι με εξασφαλιζει εαν δωσω τα ωραια μου λεφτακια κ παραλαβω αδειο δεμα?

 To εβαυ και το paypal εχουν διαφορες ασφαλιστικες δικλειδες για τους αγοραστες, περισσοτερες απο οσες εχουν για τους πωλητες (μιας και το πελατολογιο ειναι το μεγαλυτερο asset τετοιων επιχειρησεων).
 Η περιπτωση που αναφερεις ειναι απο τις δυσκολες, να παραλαβεις δηλαδη, να υπογραψεις και το δεμα να ειναι αδειο η να εχει μεσα μπαρμπουτσαλα.
 Καποιοι φιλοι οταν παραλαμβανουν, την ωρα που ανοιγουν το πακετο, τραβανε βιντεο με το κινητο τους, μηπως χρειαστει να το ανεβασουν στην case που θα ανοιξουν, εαν και εφοσον.

Το βασικοτερο ειναι να προσεχεις απο ΠΟΙΟΝ αγοραζεις.
Δεν πας να αγορασεις απο καποιον που εχει ανυπαρκτο feedback και προκλητικα φτηνα καποιο νομισμα, (πιθανοτατα κινεζικος ψευδολογαριασμος), γιατι εκει τα θελει ο απαυτος σου.. Big Grin Big Grin Big Grin
Αγοραζεις απο λογαριασμους που εχουν feedback πετυχημενων αγοραπωλησιων, που δεν τους παιρνει να το καταστρεψουν κανοντας τετοιες μαγκιες.
 Παντως σε μια περιπτωση που ξερω που καποιος εκανε ενα ντου με χρυσα και εστειλε αδειους φακελλους, του ανοιξαν οι παραληπτες cases και το ebay κρινοντας οτι δεν γινεται να ειναι απλη συμπτωση, τους δικαιωσε και (λογικα) τους αποζημιωσε.
 Οταν ομως ειναι μια μονο περιπτωση, και δεν εχει ξαναγινει τετοιο παραπονο σε καποιον πωλητη, δεν ειναι σιγουρο οτι θα δικαιωθεις.
 Μιλαμε παντα για αδειους φακελλους, οχι σκισμενους κλπ, γιατι εκει απλα αρνεισαι να παραλαβεις και παιρνεις τα λεφτα σου πισω, οτι και να γινει.

Επισης, να πουμε οτι το ebay συμφερει κυριως για συλλεκτικα νομισματα και οχι για bullion, λογω των προμηθειων που εχουν οι πωλητες και των τσουχτερων ταχυδρομικων (π.χ οταν ερχονται απο Αμερικη).