Συλλεκτικό Στέκι
Πλαστή λίρα σε slab? - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Επενδυτικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-26.html)
+--- Φόρουμ: Χρυσά (https://syllektiko-steki.gr/forum-27.html)
+--- Νήμα: Πλαστή λίρα σε slab? (/thread-3151.html)

Σελίδες: 1 2


Πλαστή λίρα σε slab? - Nonos - 13/02/19 14:35:58

[Εικόνα: how-to-fit-sovereign-gold-bonds-in-your-...l-plan.jpg]

Πιστεύετε ότι μπορεί, από λάθος του grader, να έχουν πιστοποιηθεί ως γνήσιες λίρες οι οποίες κατά την εκτίμηση σας θα έπρεπε να μην είχαν μπει σε slabs αφού παρουσίαζαν σημάδια πλαστότητας?


RE: Πλαστή λίρα σε slab? - μαρκος - 13/02/19 17:25:42

Προσωπικα στο ερωτημα 1 αν εχω δει ,οχι δεν εχω δει.Στο δευτερο ερωτημα σου Μιχαλη αν πιστευω οτι εχουν πιστοποιηθει απο λαθος του εκτιμητη πιστευω πως ναι εχουν πιστοποιηθει ,εκει που μπαινει ανθρωπινος παραγοντας ενεχει κινδυνος λαθους.Ψηφιζω δεν ξερω γιατι απανταω στο ερωτημα του γκαλοπ,αν ηταν το δικο σου διλημμα Μιχαλη θα ψηφιζα ναι.


RE: Πλαστή λίρα σε slab? - haros - 13/02/19 17:51:23

Σε αυτες τις περιπτωσεις η λεξη "αδυνατον" δεν υπαρχει, αφου ολες οι ανθρωπινες δραστηριοτητες ενεχουν και την ( μικρη η μεγαλη) πιθανοτητα λαθους.
 Οι λιρες ειναι νομισμα που κινειται διεθνως, επομενως οι εταιρειες τις ξερουν.
Βεβαια το θεμα ειναι οτι για να χαρακτηρησει κανεις ενα πιστοποιημενο νομισμα ως πλαστο, θα πρεπει να ειναι δυο φορες βεβαιος, απο οτι αν το ειχε raw στα χερια του.
 Αφενος γιατι δεν μπορει να ελεγξει βαρος και διαμετρο, αφετερου γιατι η γνωμη του θα ερχεται σε προφανη αντιθεση με την γνωματευση ενος ειδικου που ειναι το επαγγελμα του.
 Θα πρεπει πχ να εχει στα χερια του ιδια κοπια με τα ιδια σημαδια (απο transfered die μεθοδο παραγωγης πλαστων) η να προκειται περι γνωστης στους συλλεκτες του ειδους κοπιας. 
 Οι εταιρειες παρεχουν εγγυηση (δινουν την τρεχουσα τιμη της αγορας στον ιδιοκτητη) σε περιπτωση που καποιος αποδειξει οτι εχουν πιστοποιησει πλαστο.
 Δεν εχω δει λιρα κουτιασμενη πλαστη, αλλα ειναι ανθρωπινως αδυνατον να πει κανεις με σιγουρια οτι δεν υπαρχουν.
Το σιγουρο ειναι οτι αν (?) υπαρχουν, θα ειναι παρα πολυ λιγες.


RE: Πλαστή λίρα σε slab? - rubirosa - 13/02/19 22:01:58

Δεν έχω δει ποτέ, αλλά δεν αποκλείεται κάποια στιγμή να υπάρξει και μία αστοχία.


RE: Πλαστή λίρα σε slab? - nikos11 - 14/02/19 08:28:19

(13/02/19 22:01:58)rubirosa Έγραψε:  Δεν έχω δει ποτέ, αλλά δεν αποκλείεται κάποια στιγμή να υπάρξει και μία αστοχία.
+1, ψήφισα όχι.


RE: Πλαστή λίρα σε slab? - Lary - 14/02/19 12:16:14

(13/02/19 17:51:23)haros Έγραψε:  Σε αυτες τις περιπτωσεις η λεξη "αδυνατον" δεν υπαρχει, αφου ολες οι ανθρωπινες δραστηριοτητες ενεχουν και την ( μικρη η μεγαλη) πιθανοτητα λαθους.
 Οι λιρες ειναι νομισμα που κινειται διεθνως, επομενως οι εταιρειες τις ξερουν.
Βεβαια το θεμα ειναι οτι για να χαρακτηρησει κανεις ενα πιστοποιημενο νομισμα ως πλαστο, θα πρεπει να ειναι δυο φορες βεβαιος, απο οτι αν το ειχε raw στα χερια του.
 Αφενος γιατι δεν μπορει να ελεγξει βαρος και διαμετρο, αφετερου γιατι η γνωμη του θα ερχεται σε προφανη αντιθεση με την γνωματευση ενος ειδικου που ειναι το επαγγελμα του.
 Θα πρεπει πχ να εχει στα χερια του ιδια κοπια με τα ιδια σημαδια (απο transfered die μεθοδο παραγωγης πλαστων) η να προκειται περι γνωστης στους συλλεκτες του ειδους κοπιας. 
 Οι εταιρειες παρεχουν εγγυηση (δινουν την τρεχουσα τιμη της αγορας στον ιδιοκτητη) σε περιπτωση που καποιος αποδειξει οτι εχουν πιστοποιησει πλαστο.
 Δεν εχω δει λιρα κουτιασμενη πλαστη, αλλα ειναι ανθρωπινως αδυνατον να πει κανεις με σιγουρια οτι δεν υπαρχουν.
Το σιγουρο ειναι οτι αν (?) υπαρχουν, θα ειναι παρα πολυ λιγες.

Συμφωνώ απόλυτα με την ανάλυση.


RE: Πλαστή λίρα σε slab? - STEL2 - 14/02/19 13:13:50

(13/02/19 17:51:23)haros Έγραψε:   
 Το σιγουρο ειναι οτι αν (?) υπαρχουν, θα ειναι παρα πολυ λιγες.

Αυτό, με καθησυχάζει ! Rolleyes 
Για εμένα δεν νοείται η πιθανότητα λάθους, απο εγκεκριμένες εταιρίες
Τι διάολο ? Μας συγχωρείται , λάθος !
Εδώ βρίσκουμε κανά πωλητή στο ebay, να πουλά κανά πλαστό, και τον κράζουμε μέχρι που δεν πάει άλλο, και καμμιά φορά και άδικα
Οι εταιρίες ?
ΥΓ. Κι εγώ δεν εχω δεί πλαστή κουτιασμένη, αλλά δεν ασχολούμαι και πολύ


RE: Πλαστή λίρα σε slab? - Nonos - 14/02/19 13:35:03

(13/02/19 17:51:23)haros Έγραψε:   επομενως οι εταιρειες τις ξερουν.
haros, συμφωνώ ότι τις ξέρουν
Συμπληρώνω, τις ξέρουν ναι, αλλά αρκετές φορές δεν έχουν τον χρόνο οι εκτιμητές τους να τις δουν... Αυτό είναι το θέμα. Για αυτό και βλέπουμε πλαστά κομμάτια πιστοποιημένα για γνήσια ή λάθος βαθμούς ή λάθος ποικιλίες....

Όσο αφορά στο αν υπάρχουν λίρες πλαστές πιστοποιημένες ως γνήσιες, ρίξτε μια ματιά εδώ: https://www.pcgs.com/cert/29486999 και αξιολογείστε....


RE: Πλαστή λίρα σε slab? - haros - 14/02/19 21:06:22

Αφου δεν βλεπω καποιον να ρωταει, ας ρωτησω εγω που δεν πολυασχολουμαι με λιρες.
Τι βλεπεις που σε κανει να εκφραζεις βεβαιοτητα οτι ειναι πλαστη?


RE: Πλαστή λίρα σε slab? - Nonos - 14/02/19 21:34:56

(14/02/19 21:06:22)haros Έγραψε:  Αφου δεν βλεπω καποιον να ρωταει, ας ρωτησω εγω που δεν πολυασχολουμαι με λιρες.
Τι βλεπεις που σε κανει να εκφραζεις βεβαιοτητα οτι ειναι πλαστη?
Yπάρχουν "κραυγαλέα" λάθη στο σχέδιο (και τα οποία σαφώς δεν προέρχονται, κατά την γνώμη μου, από φθορές....)
Για συγκριτικό μπορεί να δει εδώ κάποιες άλλες πιστοποιημένες από την ίδια εταιρεία εδώ: https://www.pcgs.com/valueview/george-v-1911-1931/1915-p-sov-s-4001/5063?sn=142229&h=pop