Συλλεκτικό Στέκι
Πλαστή λίρα σε slab? - Εκτυπώσιμη έκδοση

+- Συλλεκτικό Στέκι (https://syllektiko-steki.gr)
+-- Φόρουμ: Επενδυτικά Νομίσματα (https://syllektiko-steki.gr/forum-26.html)
+--- Φόρουμ: Χρυσά (https://syllektiko-steki.gr/forum-27.html)
+--- Νήμα: Πλαστή λίρα σε slab? (/thread-3151.html)

Σελίδες: 1 2


RE: Πλαστή λίρα σε slab? - Nonos - 14/02/19 22:22:04

Nα επισημάνω μόνο δύο σημεία με λάθη στο σχέδιο που δεν είναι κραυγαλέα και βρίσκονται με μία πιο προσεκτική ματιά....


RE: Πλαστή λίρα σε slab? - haros - 15/02/19 00:07:03

Η φωτο της επιμαχης λιρας ειναι πιθανοτατα απο PCGS Παρισι η καποιο σοου που γινοταν grading επιτοπου  και οχι απο Αμερικη, κοντολογις ειναι φωτο γ.τ.π, ειναι το ειδος της φωτογραφισης στα χρυσα οπου το φως και η αντανακλαση "κρυβει" καποια στοιχεια, σαν να μην υπαρχουν.
 Μου εχει συμβει αρκετες φορες να βλεπω σε ελληνικη σελιδα φωτο χρυσων, που ειναι τραβηγμενες με το ιδιο στυλ, και να "λειπουν" καποιες λεπτομερειες, ενω μετα τα πιανω στο χερι και ειναι μια χαρα.
 Αυτο, αν αναφερεσαι στην βαση της ουρας του αλογου, που δειχνει σαν να μην υπαρχει, η στα τελειωματα της μπερτας, η στο γονατο του αλογου η αλλα στοιχεια που "λειπουν".
 Δεν θα εκφερω γνωμη για το συγκεκριμενο, γιατι αφενος δεν ασχολουμαι με λιρες ιδιαιτερα, αφετερου, οπως εγραψα πιο πανω, το ειδος αυτης της φωτογραφισης των χρυσων (που δεν ειναι το ιδιο με αυτες πχ που παραθετεις για συγκριση , της ιδιας εταιρειας), δεν το εμπιστευομαι για ασφαλη συμπερασματα.

 Δεν συμφωνω ομως με αυτο που γραφεις σε προηγουμενο σου ποστ.
Αυτο πχ το 'αρκετες φορες", το ξερω οτι δεν ισχυει, γιατι αν ισχυε, δεν θα ηταν μονο για τις λιρες ,αλλα για ολα τα νομισματα που πιστοποιουνται.
Και αυτο δεν το εχω διαπιστωσει ουτε εγω, ουτε πολλες χιλιαδες συλλεκτες ανα τον κοσμο που εμπιστευονται τις μεγαλες εταιρειες και πιστοποιουν τα νομισματα τους.
Λαθη κανουν, αλλα ειναι ελαχιστα γιαυτο και τις εμπιστευεται ο συλλεκτικος κοσμος.
Αν γινουν αναξιοπιστες στο μελλον, απλα θα κλεισουν.


RE: Πλαστή λίρα σε slab? - Nonos - 15/02/19 07:15:18

Tο συγκεκριμένο κομμάτι το έχω και σε άλλη απεικόνιση και το σχέδιό του πάσχει σε πάρα πολλά σημεία γεγονός που καταδεικνύει πως έχει πάρα πολύ σοβαρό θέμα στην εκτίμηση γνησιότητας και σιγουρεύει την πλαστότητά του.

Το "αρκετές φορές" περιλαμβάνει όλα τα κομμάτια που κατά καιρούς βλέπουμε και που έχουν θέματα. Γιατί όπως και να το κάνουμε και εσύ και όλοι μας αρκετές φορές έχουμε δει λανθασμένες πιστοποιήσεις, είτε βαθμών, είτε ποικιλιών κλπ. Σε σχέση με τον αριθμό των πιστοποιημένων το ποσοστό τους είναι μάλλον μικρό και ευτυχώς που συμβαίνει αυτό....


RE: Πλαστή λίρα σε slab? - Nonos - 15/02/19 07:26:45

Και κάποια άλλα κοντινά που μπορεί να βοηθήσουν σε συγκριτικό


RE: Πλαστή λίρα σε slab? - chris_1972 - 15/02/19 08:22:40

Καλημέρα σε όλους τους καλούς φίλους. Δεν έχει τύχει να δω πλαστές λίρες σε κουτιά, όμως θεωρώ ότι πιθανόν να υπάρχουν και να έχουν ξεφύγει από τις εταιρείες. Στο συγκεκριμένο κομμάτι για το οποίο γίνεται λόγος φαίνεται ότι κάτι υπάρχει που μας οδηγεί στην πλαστότητα αλλά βλέποντας το προσεκτικότερα θα το δικαιολογούσα σαν ένα από τα τελευταία κομμάτια μιας φθαρμένης ίσως, μήτρας. Το λέω αυτό γιατί βλέπω ότι υπάρχουν σημεία που δεν συμβαδίζουν με την κατάσταση και την φθορά του πεδίου της λίρας. 
Θεωρώ πιθανόν ότι οι εταιρίες για την δική τους ασφάλεια και αξιοπιστία χρησιμοποιούν φασματογράφους υψηλής ανάλυσης, γνωρίζουν τις αναλογίες των κραμάτων που είναι κατασκευασμένα τα νομίσματα και δύσκολα θα περάσει κάτι διαφορετικό από το σύνηθες. Γνωρίζουμε όλοι άλλωστε ότι σκοπός του κιβδηλοποιού είναι να κερδίσει αλλάζοντας τις αναλογίες χρυσού που περιέχει το νόμισμα σε "κοινές" ημερομηνίες, διαφοροποιώντας έτσι κάποιες βασικές διαστάσεις του.
Παρόλα αυτά μπορεί να είναι και ένα από τα κομμάτια που τους έχουν ξεφύγει.


RE: Πλαστή λίρα σε slab? - Nonos - 15/02/19 09:47:55

Γεια σου Κρις.
Γιατί δεν προέρχονται, κατά την δική μου γνώμη, όλα αυτά τα λάθη στο σχέδιο από φθαρμένη, ίσως, μήτρα:
α)Δεν υπάρχουν άλλα κομμάτια που να έχουν αυτά τα συγκεκριμένα λάθη μαζί αλλά με λίγο μικρότερη ή λίγο περισσότερη φθορά.
Άρα δεν μπορούμε να πούμε ότι υπάρχει αυτή η μήτρα ταυτοποιημένη ώστε να βλέπουμε την συνέχειά της μέσα από τα κομμάτια που έχουμε ως δείγμα και 
β) Υπάρχουν λάθη στο σχέδιο που δεν μπορούν να έχουν γίνει από φθαρμένη μήτρα μιας και είναι ολοκληρωμένα και δεν λείπουν μέρη τους.

Σίγουρα οι εταιρείες έχουν σύγχρονα εργαλεία και εξειδικευμένες μεθόδους για να ελέγξουν τα κράματα και τα μέρη τους αλλά:
α) όταν οι εκτιμητές τους έχουν, τις περισσότερες φορές. ασφυκτικό πλαίσιο χρόνου για να διεκπεραιώσουν χιλιάδες κομμάτια δεν θα κάτσουν να ασχοληθούν (έτσι νομίζω εγώ τουλάχιστον) ίσως περισσότερο από κάποια δευτερόλεπτα με μία κοινή λίρα
β) υπάρχουν πλαστές λίρες κοινής χρονολογίας, με σωστές διαστάσεις και βάρος, άρα και σωστές αναλογίες κράματος που μας οδηγεί στο συμπέρασμα πως οι κιβδηλοποιoί είχαν και άλλους σκοπούς όταν τις έφτιαχναν, premium κλπ
και 
γ)το "μάτι" έχει τον τελικό λόγο για να δει αν το σχέδιο είναι σωστό ή όχι, άρα αν μία λίρα είναι πλαστή ή όχι.

Νομίζω ότι υπήρξε κάποιο πείραμα από κάποια εταιρεία πιστοποίησης νομισμάτων παλαιότερα για να φτιαχτεί μία τέτοια αποτελεσματική υπολογιστική μέθοδος μέσω κάποιου προγράμματος λογισμικού αλλά απέτυχε.